Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 15:10:22

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Uwziąłem się jak baran, żeby sobie kupić takie oto cudo  (Przeczytany 32250 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Messiaen

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 14
Odp: Uwziąłem się jak baran, żeby sobie kupić takie oto cudo
« Odpowiedź #15 dnia: 29 Grudnia 2014, 12:41:23 »
Nie da się identyfikować dirhamów nie znając arabskiego. Poniżej zamieszczam przykład. Są to dwie monety- Haruna Ar- Raszida i 'Abd Allaha Al- Ma'muna, obydwie wybite w Madinat As- Salam (tak nazywał się onegdaj Bagdad- Miasto Pokoju). Jak widać, są niemalże identyczne i zidentyfikować je można jedynie odczytując daty. Są to dirhamy typu "anonymus" na których nie ma imienia władcy.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Uwziąłem się jak baran, żeby sobie kupić takie oto cudo
« Odpowiedź #16 dnia: 29 Grudnia 2014, 12:52:41 »
Nie da się identyfikować dirhamów nie znając arabskiego. Poniżej zamieszczam przykład.
"Nie ma królewskiej drogi do geometrii" :-) Ma Pan rację, natomiast jakaś mocna literatura umożliwiająca porównywanie imion władców dawałaby zainteresowanym szansę na wejście na taką drogę.

Poniżej zamieszczam przykład.
Akurat to jest huknięcie z grubszej armaty - do rozczytania emisji anonimowych (dajmy inne: follisy bizantyjskie z Chrystusem z X/XI w., rzymskie anonimowe kwadransy z I/II w.) trzeba w pełni wejść w temat i poruszać się w nim swobodnie.

Messiaen

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 14
Odp: Uwziąłem się jak baran, żeby sobie kupić takie oto cudo
« Odpowiedź #17 dnia: 29 Grudnia 2014, 12:57:26 »
"Nie ma królewskiej drogi do geometrii" :-) Ma Pan rację, natomiast jakaś mocna literatura umożliwiająca porównywanie imion władców dawałaby zainteresowanym szansę na wejście na taką drogę.

Problem w tym, że na znakomitej części arabskich monet nie ma imion władców. Na niektórych dirhamach są i wtedy można je oczywiście porównać wzrokowo. Wkrótce zamieszczę graficzne przykłady takich imion.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Uwziąłem się jak baran, żeby sobie kupić takie oto cudo
« Odpowiedź #18 dnia: 29 Grudnia 2014, 12:59:45 »
na znakomitej części arabskich monet nie ma imion władców.
No to faktycznie tu mnie Pan ma. Jeśli to jest bardziej reguła niż wyjątek, to raczej nici z nauki na imionach władców.

Messiaen

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 14
Odp: Uwziąłem się jak baran, żeby sobie kupić takie oto cudo
« Odpowiedź #19 dnia: 29 Grudnia 2014, 13:29:48 »
Nie jest aż tak źle. Na przykład na wszystkich monetach samanidzkich (które często znajduje się w Polsce) jest imię władcy oraz ojca władcy, na przykład "Ismail bin Ahmad". Również na dirhamach abbasydzkich często znaleźć można imię kalifa, a nawet na tych anonimowych czasem występuje imię gubernatora prowincji w której wybito monetę, czasem wezyra, co również umożliwia identyfikację wzrokową. Do tego wiele "anonimów" posiada pewne znaki szczególne, dla przykładu: część anonimowych monet Ar- Raszida ma na rewersie wybitą literkę ه "ha", zaś dla anonimów Al- Mansura charakterystyczny jest "symbol sejmitarowy" بخ "bach". O znaczeniu tego tajemniczego symbolu nie chcę się tu rozpisywać, gdyż jest kilka hipotez, ograniczę się do mojej ulubionej wersji, że słowo "bach" oznacza mniej więcej "dobra robota" i było potwierdzeniem doskonałej jakości srebra.
« Ostatnia zmiana: 29 Grudnia 2014, 15:38:21 wysłana przez Messiaen »

anonimus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 337
Odp: Uwziąłem się jak baran, żeby sobie kupić takie oto cudo
« Odpowiedź #20 dnia: 29 Grudnia 2014, 16:25:59 »
Oj, marzyłby się jakiś przewodnik po dirhamach, choćby po najczęściej u nas występujących/znajdowanych  typach :)
Taka drobna  podpowiedź na tzw. postanowienie noworoczne ;)
W końcu niektórzy uznają te monety za pierwsze "polskie".

Ps. Dla mnie póki co namiastką takiego przewodnika są identyfikacje kolegi Messiaen na forum http://www.poszukiwanieskarbow.com/forum/
Trzeba się logować, ale warto, bo opisy robią wrażenie. Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego w Nowym Roku. A koledze Messiaen dodatkowo wytrwałości w dzieleniu się tajemną (dla większości) wiedzą na temat dirhamów.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Uwziąłem się jak baran, żeby sobie kupić takie oto cudo
« Odpowiedź #21 dnia: 29 Grudnia 2014, 17:04:54 »
Oj, marzyłby się jakiś przewodnik po dirhamach, choćby po najczęściej u nas występujących/znajdowanych  typach :)
Jakoś mi się nie chcę wierzyć, że nie ma porządnej literatury do tego tematu. Tak na szybko znalazłem to: http://db.stevealbum.com/php/albumcat.php, jakkolwiek tytuł nie wygląda poważnie to trudno oceniać książkę po samym tytule; znalazłem to w referencjach CNG.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Uwziąłem się jak baran, żeby sobie kupić takie oto cudo
« Odpowiedź #22 dnia: 29 Grudnia 2014, 17:08:29 »
dla anonimów Al- Mansura charakterystyczny jest "symbol sejmitarowy" بخ "bach".
Tak z ciekawości: czy mówimy tu o TYM Al-Mansurze nazywanym Almanzorem, czy też o nieco mniej znanym kalifie z VIII w.? Jakby nie było przynajmniej ten pierwszy jest dość ważną postacią nawet dla tych, którzy w ogóle nie interesują się historią islamu, siedząc tylko w dziejach rodzimej cywilizacji śródziemnomorskiej.

Messiaen

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 14
Odp: Uwziąłem się jak baran, żeby sobie kupić takie oto cudo
« Odpowiedź #23 dnia: 29 Grudnia 2014, 20:36:05 »
"Tak, Al- Mansur to Almanzor :) Co do literatury, to ona oczywiście istnieje (książki w rodzaju "Arabic coins and how to read them"), ale ja jej nie znam."
To znaczy nie, nie Almanzor :) Nie zrozumiałem o co Ci chodzi, ale zdaje się że o emira Andaluzji? Ja mówiłem o monetach kalifa, często znajdowanych na ziemiach polskich, podczas gdy monety z arabskiej Andaluzji pojawiają się u nas bardzo rzadko. Co do linku do artykułu o kaligrafii, to obawiam się, że jest całkowicie nieprzydatny do identyfikacji. Owszem, początkujący badacz dirhamów i dinarów może się nauczyć wzrokowo rozpoznawać style kaligrafii na monetach, co pozwoli mu na wstępne ustalenie czy dana moneta jest na przykład umajjadzka, czy abbasydzka albo samanidzka. Niestety to wszystko. Do tego trzeba dodać, że nawet takie rozpoznanie może być zwodnicze, gdyż często monety jednego władcy bite w rożnych mennicach miały całkiem rożne style kaligrafii! Na przykład moneta wybita w Bucharze będzie wyglądała stylistycznie zupełnie inaczej niż moneta z Bagdadu lub Damaszku, nawet jeśli wszystkie one pochodzą z tego samego rocznika.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Uwziąłem się jak baran, żeby sobie kupić takie oto cudo
« Odpowiedź #24 dnia: 30 Grudnia 2014, 16:03:38 »
Tak, Al- Mansur to Almanzor :) To znaczy nie, nie Almanzor :)
Pytałem się, który bił dirhemy "z dobrego srebra". Czyli jednak Abbasyda.

Otworzył Pan Sezam, który lśni się i mieni najprzeróżniejszymi barwami baśni Wschodu, a że nie ma gdzie za bardzo o tym więcej poczytać, więc i pytania takie niezdarne, od czapki niemal. Już się nie będę pytał, czy trudno Almanzora jakąś monetę wyłowić, sam spróbuję poszukać :-)

Messiaen

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 14
Odp: Uwziąłem się jak baran, żeby sobie kupić takie oto cudo
« Odpowiedź #25 dnia: 31 Grudnia 2014, 01:50:21 »
Owszem, istnieją andaluzyjskie dinary (złote) i dirhamy (srebrne) bite w imieniu Almanzora. Ponieważ oficjalnie nie był on władcą (formalnie był nim kalif) a "jedynie" tak zwanym "hadżibem", więc na monetach nie ma jego imienia, ale za to jest tytuł "hadżib". Chyba że mnie pamięć myli, ale wydaje mi się że tak było. Postaram znaleźć się fotki takich monet.

Messiaen

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 14
Odp: Uwziąłem się jak baran, żeby sobie kupić takie oto cudo
« Odpowiedź #26 dnia: 31 Grudnia 2014, 13:28:49 »
Oj, trochę pokręciłem. Były monety Almanzora, ale z jego imieniem "'Amir", natomiat te z tytułem "Hadżib" były jego syna. Wieczorem zamieszczę fotki i kilka ciekawych historyj.

liberbonii

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 132
Odp: Uwziąłem się jak baran, żeby sobie kupić takie oto cudo
« Odpowiedź #27 dnia: 03 Maja 2021, 17:43:30 »
Kilka lat temu w Muzeum Czapskich była wystawa na temat muzułmańskich monet. Wystawie towarzyszyła książeczka zawierająca podstawowe informacje.
https://mnk.pl/wystawy/pieniadz-islamski-w-wiekach-srednich

 

R E K L A M A
aukcja monet