Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 09:18:34

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: 2 zł tzw okolicznościowe  (Przeczytany 15782 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
2 zł tzw okolicznościowe
« dnia: 04 Kwietnia 2010, 12:40:33 »
witam wszystkich zainteresowanych
może za dużo zjadłem na śniadanie  :D , ale naszła mnie dziś rano pewna myśl
rozprawiamy o różnych monetach i odmianach , a lekceważymy tzw 2 zł okolicznościowe  , a czy tam nie ma jakiś odmian?
mam niemal całość tych 2 zł  ( od 2000r wszystkie )- od tego , poza krzyżakiem znalezionym w polu , zaczęła sie ponownie moja , a właściwie mojej żony - ona zbierała te 2 zł i potem ja sie w to włączyłem, przygoda nr2 z monetami
niedawno dowiedziałem sie , że w prl-kach występują liczne odmiany , to może i tu sa też?
jak już powoli myślę by wygnać prl z klaseru systemowego , bo nie ma w nim miejsca na odmiany , to może i niebawem to samo zrobię z tymi 2 złotówkami
pozdrawiam
wiesiek
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

eMTi

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 391
  • Zainteresowania: Islandia, Malta, Seszele, Nigeria, II RP i Pomorze.
Odp: 2 zł tzw okolicznościowe
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Kwietnia 2010, 12:47:44 »
Z tego co pamiętam z mojej przygody z GN'ami to coś było z monetką poświęconą Adamowi Mickiewiczowi. Monetka wybita z okazji dwusetnych urodzin i właśnie po liczbie 200 a przed LECIE URODZIN była albo nie było "kreseczki". Niektórzy też coś wymyślają z rantami...
TPZN nr 042
Pozdrawiam

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: 2 zł tzw okolicznościowe
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Kwietnia 2010, 14:43:16 »
Zgadza się istnieje odmiana tej 2jki z Mickiewiczem, moneta ta została wybita z błędem polegajacyn na braku rzeczonej kreski. Jednak jak to w naszym kraju bywa szybko znaleziono sposób na wpuszczenie na rynek okazów z usunietą kreską :) Innym wynalazkiem jest 2jka WOŚP z dziurą bez tej dziury.
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

stasser

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 777
  • Legitymacja: 036
Odp: 2 zł tzw okolicznościowe
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Kwietnia 2010, 10:27:57 »
Wydaje mi się, że na 3 aukcji WDA były oferowane destrukty dwójek, oprócz "odmian" wymienionych w tym wątku (bo moim zdaniem to zwykłe destrukty są), notowane są jeszcze egzemplarze wybijane na zbyt cienkich krążkach jak również pełna gama skrętek.
Pozdrawiam
Bartek
TPZN 036

celtycki

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 246
Odp: 2 zł tzw okolicznościowe
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Kwietnia 2010, 13:20:48 »
witam wszystkich zainteresowanych
może za dużo zjadłem na śniadanie  :D , ale naszła mnie dziś rano pewna myśl
rozprawiamy o różnych monetach i odmianach , a lekceważymy tzw 2 zł okolicznościowe  , a czy tam nie ma jakiś odmian?
mam niemal całość tych 2 zł  ( od 2000r wszystkie )- od tego , poza krzyżakiem znalezionym w polu , zaczęła sie ponownie moja , a właściwie mojej żony - ona zbierała te 2 zł i potem ja sie w to włączyłem, przygoda nr2 z monetami
niedawno dowiedziałem sie , że w prl-kach występują liczne odmiany , to może i tu sa też?
jak już powoli myślę by wygnać prl z klaseru systemowego , bo nie ma w nim miejsca na odmiany , to może i niebawem to samo zrobię z tymi 2 złotówkami
pozdrawiam
wiesiek
Problem z tym że odmiany takie w większości powstają na zamówienie, a nie jako właściwe destrukty.
« Ostatnia zmiana: 05 Kwietnia 2010, 13:28:06 wysłana przez celtycki »

wordlord

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 74
Odp: 2 zł tzw okolicznościowe
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Kwietnia 2010, 00:44:31 »
Problem z tym że odmiany takie w większości powstają na zamówienie, a nie jako właściwe destrukty.

Mógłbyś rozwinąć myśl. Słyszałem o tym, że pracownicy mogą fabrykować destrukty w przypadku monet obiegowych, ale w stosunku do monet 2 zł okolicznościowych właściwie nie spotkałem się z takim przypadkiem. Może poza czystym krążkiem pod monetę 2 zł. Z chęcią bym uzupełnił wiedzę na ten temat dlatego pytam ;)
Zbieram, więc jestem...

TZPN nr 067

stasser

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 777
  • Legitymacja: 036
Odp: 2 zł tzw okolicznościowe
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Kwietnia 2010, 11:31:43 »
Tego typu zamówienia, to zawsze będą tylko domysły. Pewne jest natomiast, że te babole po prostu jakimś cudem przechodzą przez kontrole jakości i widać wszystkim się to opłaca.
« Ostatnia zmiana: 06 Kwietnia 2010, 11:33:16 wysłana przez stasser »
Pozdrawiam
Bartek
TPZN 036

celtycki

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 246
Odp: 2 zł tzw okolicznościowe
« Odpowiedź #7 dnia: 06 Kwietnia 2010, 17:04:46 »
Tego typu zamówienia, to zawsze będą tylko domysły. Pewne jest natomiast, że te babole po prostu jakimś cudem przechodzą przez kontrole jakości i widać wszystkim się to opłaca.
To nie są żadne domysły. Jeśli chodzi o 2zł są to pełne odwrotki, ranty gładkie, odbitki jednostronne i innne metale. Jeśli chodzi o obiegowe grosze, to odwrotki czy inne metale produkuje się dosłownie na worki.

stasser

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 777
  • Legitymacja: 036
Odp: 2 zł tzw okolicznościowe
« Odpowiedź #8 dnia: 06 Kwietnia 2010, 17:59:43 »
Jeśli chodzi o obiegowe grosze, to odwrotki czy inne metale produkuje się dosłownie na worki.
Masz może na to jakiś przykład?
« Ostatnia zmiana: 06 Kwietnia 2010, 18:16:00 wysłana przez stasser »
Pozdrawiam
Bartek
TPZN 036

celtycki

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 246
Odp: 2 zł tzw okolicznościowe
« Odpowiedź #9 dnia: 06 Kwietnia 2010, 19:05:19 »
Jeśli chodzi o obiegowe grosze, to odwrotki czy inne metale produkuje się dosłownie na worki.
Masz może na to jakiś dowód?

Mogę Panu odpowiedzieć na maila gdzie to czasem można kupić. Ewentualie mogę Panu "nagrać" worek odwrotek :)

stasser

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 777
  • Legitymacja: 036
Odp: 2 zł tzw okolicznościowe
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Kwietnia 2010, 19:19:03 »
Nie spodziewałem się, że to działa na taką skalę, nie potrzebuję absolutnie żadnych maili :)
Pozdrawiam
Bartek
TPZN 036

Tajniak

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 208
Odp: 2 zł tzw okolicznościowe
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Kwietnia 2010, 21:08:08 »
Monety od Wilków do Szlaku Bursztynowego występują w dwóch odmianach. Różnica polega na tym w którą stronę zwrócony jest napis Narodowy Bank Polski, czy w stronę awersu czy rewersu. Jest to częsty przypadek przy monetach z napisem na rancie i nie jest to za bardzo interesujące, ale może być traktowane jako ciekawostka w kolekcji.

Shiver

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 667
Odp: 2 zł tzw okolicznościowe
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Kwietnia 2010, 21:12:42 »
Nie traktowałbym tego jako odmiany, jest to po prostu wynik normalnego procesu technologicznego. Takie różnice występują również np. w przypadku monet II RP z napisem na rancie czy WMG.
Pozdrawiam,
Krzysiek

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: 2 zł tzw okolicznościowe
« Odpowiedź #13 dnia: 14 Kwietnia 2010, 21:26:31 »
koleo "TW TAJNIAK"  ;D
trzeba się będzie temu przyjżeć , dziś to , jak pisze kolega dalej , normalka , ale za lat.... będą być może poszukiwaną odmianą , więc warto o tym wiedzieć no i spróbować skompletować
pozdrowionka
wiesiek
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

Tajniak

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 208
Odp: 2 zł tzw okolicznościowe
« Odpowiedź #14 dnia: 14 Kwietnia 2010, 21:38:41 »
Faktycznie, to nie jest odmiana rozumiana jako różnica w wizerunku. Nie jest to też destrukt, bo przed produkcją było wiadome, że powstaną dwa "rodzaje" tych monet. Niemniej odmiana do tego pasuje najlepiej, bo jednak monety różnią się miedzy sobą.

Petroniusz15, nakład tych dwóch rodzajów wynosi mniej więcej połowę łącznego nakładu i nie jest to powodem do wyróżnienia którejś z odmiany. Obydwie będą tak samo poszukiwane, a dla większości i tak nie będzie miało to znaczenia w którą stronę zwrócony jest napis. :)

 

R E K L A M A
aukcja monet