Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 19 Kwietnia 2024, 08:37:25

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Witraż - odmiana :)  (Przeczytany 18074 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Prankster

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 625
    • TPZN
Witraż - odmiana :)
« dnia: 06 Sierpnia 2008, 00:30:42 »
Coś Marek przycichł z drinkami, więc rzucę coś od siebie.

Na starym forum Marek w wątku Napijmy się "witrażu kościelnego" podał przepis na drink zaczerpnięty z książki "08/15" H.H.Kirsta.

Ja podczas czytania książki "Niezwykłe wesele w Barenwalde" tegoż samego autora trafiłem na taki fragment:

Cytuj
Chodziło o napój, zwany tu "Witraż". Sporządzano go w trzech równych częściach z zagotowanej wody źródlanej, iskrzącego się jak ciemna krew czerwonego wina i złocistego jak bursztyn rumu. Potrafił on, jak mawiano nie tylko w Barenwalde, obudzić do życia umarłego; albo konającym dać ostatniego kopa; coś w rodzaju pożegnalnego uścisku.
[...]Jego woń przypominała zapach łąk w upalne, mazurskie noce letnie przy pełni księżyca, pomieszany z zawiesistą wonią swojskiej wigilii.

W "witrażu kościelnym" obok wina i rumu składnikiem jest arak, a tutaj gotowana woda. Pomijam jeden składnik książkowego witrażu, którego nazwa wymieniana jest dopiero rozdział później, mianowicie cyjanek potasu, śmiertelną truciznę :P

Wrocek

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 841
Odp: Witraż - odmiana :)
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Sierpnia 2008, 07:41:15 »
Chyba jednak wolę dobrą czystą. Przy odpowiedniej dawce też czuję "zapach łąk w upalne, mazurskie noce letnie przy pełni księżyca ..." ;)

Pozdrawiam
Wrocek
TPZN 033
TPZN 033   V-ce Prezes w stanie spoczynku

harpsycho

  • Moderator
  • Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 1 671
Odp: Witraż - odmiana :)
« Odpowiedź #2 dnia: 10 Września 2008, 23:27:45 »
Hmm - prawo pierwszych polaczen spowodowalo, ze nawet jak juz wykosztowalem sie na niezbedny dla klasycznego "witrazu" arak, mialem w pamieci smak napoju z banalna "esencja arakowa" do ciasta... (znacznie bardziej intensywny aromat). A jak odkrylem dla siebie znakomity rum "Old Pascas" 72%, to z kolei juz na polce nie bylo araku... Rien n'est parfait... Ale w obliczu tego faktu przypuszczam, ze ostatnie slowo a propos "witrazu" nie zostalo jeszcze powiedziane - idzie zima, a zatem czas sprzyjajacy eksperymentom nad tego typu drinkami!

Pozdrawiam!


Marek
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Witraż - odmiana :)
« Odpowiedź #3 dnia: 11 Września 2008, 23:02:59 »
Coś czuję, że wędrówki po sklepach z alkoholami zacznę. Jakoś nie widzę nigdzie "Old Pascas" większego niż 40%
OLD PASCAS NEGRO 0.7litra kosztuje 45zł. Czy taki rum się nadaje? Co do wódki Arakowej to jeszcze nie znalazłem.
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

harpsycho

  • Moderator
  • Gaduła
  • *****
  • Wiadomości: 1 671
Odp: Witraż - odmiana :)
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Września 2008, 12:58:25 »
Pasujaca oferte znalazlem np. tu:

http://cgi.ebay.de/Old-Pascas-Jamaica-Rum-73_W0QQitemZ150288387036QQcmdZViewItem?hash=item150288387036&_trkparms=72%3A1124|39%3A1|66%3A2|65%3A12|240%3A1318&_trksid=p3286.c0.m14

...okazuje sie, ze ma on nawet 73%.. ;-)
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: Witraż - odmiana :)
« Odpowiedź #5 dnia: 04 Grudnia 2014, 08:33:44 »
coś mi sie widzi , że ten kurs nijak do naszych zainteresowań nie przystaje
ale nie o tym chciałem napisać
piszecie , koledzy - czysta , arak ...
a u mnie na półeczce GRYZĄ sie własnie naleweczki ...... mniam , na wieczory zimowe jak znalazł
tych , tegorocznych na razie nie ruszam , ale mam z ubiegłych lat- sa wysmienite
a na letni wieczór ? ja przedkładam dobrą whyski z lodem i kropelka cytryny, albo żubróweczkę z sokiem jabłkowym
smaczngo   :)
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

 

R E K L A M A
aukcja monet