Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 19 Kwietnia 2024, 22:04:25

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zagadka  (Przeczytany 265839 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 671
Odp: Zagadka
« Odpowiedź #420 dnia: 20 Stycznia 2012, 21:24:50 »
Dla mnie kojarzy sie z denarami karolinskimi - ale niestety nie widze zadnego zwiazku z wierszykiem...  8)
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

Aurelius

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 685
Odp: Zagadka
« Odpowiedź #421 dnia: 20 Stycznia 2012, 21:36:07 »
Prośba o ostatnią podpowiedź: czy ta moneta pochodzi z okresu pryncypatu i w ogóle Rzymu? Jeżeli odpowiedź będzie zbyt dużą podpowiedzią to oczywiście przyjmę z pokorą milczenie :)

Aurelius

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 685
Odp: Zagadka
« Odpowiedź #422 dnia: 20 Stycznia 2012, 21:49:03 »
Próbowałem wielu rzeczy i wymyslałem nawet najwieksze bzdury :) począwszy od Konstantynopola
(analogiczny strzał do Piotrka) przez Messynę, skończywszy na NIKAION i Nicomedii oraz Heraclei, ale chyba pudło, zbliża się czas poddania i ... rozstrzygnięcia zagadki ;)

zenonmoj

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 400
Odp: Zagadka
« Odpowiedź #423 dnia: 20 Stycznia 2012, 23:22:21 »
Witam!

Przyznaję, że trochę mnie poniosło.... Moneta jest bardzo rzadka, a zdjęcie pochodzi ze katalogu monet włoskich (po 476).
Została wybita w Rzymie a emitentem był papież Hadrian I (772-795).
Jest to pierwsza "prawdziwa" srebrna moteta papieska. Nawiązuje ona wprawdzie do wzorów cesarskich (bizantyńskich), ale dzięki nieumieszczeniu na niej jakiejkolwiek wskazówki dotyczącej cesarza - co miało miejsce na nieco wcześniejszych monetach emitowanych od czasów papieża Zachariasza (741-52) - jest swego rodzaju deklaracją politycznej niezależności i ostatecznym zerwaniem z tradycją cesarstwa rzymskiego (oficjalnie nadal reprezentowanego przez władców w Konstantynopolu).
Powiedziałbym, że to taki symboliczny początek numizmatycznego średniowiecza w Rzymie.

Pozdrawiam

Zenon M.

Aurelius

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 685
Odp: Zagadka
« Odpowiedź #424 dnia: 20 Stycznia 2012, 23:46:41 »
W życiu bym na to nie wpadł... Proponuję na przyszłość pozostać w umownym okresie starożytności, niech będzie do Romulusa "Augustulusa" (choć oczywiście zagadka była mega ciekawa i -jak się okazuje - pouczająca), bo inaczej nigdy nie zgadniemy ;) Cóż... Panie Zenonie, czekamy na nastepną :)

zenonmoj

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 400
Odp: Zagadka
« Odpowiedź #425 dnia: 21 Stycznia 2012, 13:10:57 »
Zasugerowałem się troche tym Gerbertem d'Aurillac....
Nastepna zagadka będzie z czasów nam bardziej znajomych.
Tylko muszę coś sensownego wymyślić!

ZM

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 671
Odp: Zagadka
« Odpowiedź #426 dnia: 21 Stycznia 2012, 13:25:40 »
Proponuję na przyszłość pozostać w umownym okresie starożytności, niech będzie do Romulusa "Augustulusa" (choć oczywiście zagadka była mega ciekawa i -jak się okazuje - pouczająca), bo inaczej nigdy nie zgadniemy ;)
Hej - a dlaczego? Toz to dyskryminacja - byly tu juz przeciez najrozniejsze zagadki z roznych epok!
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

Aurelius

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 685
Odp: Zagadka
« Odpowiedź #427 dnia: 21 Stycznia 2012, 13:50:49 »
Ja się drogi Marku nie upieram, ale skoro obok toczy sie analogiczny wątek z innej epoki, a ten opanowała grupa miłośników antyku to pomyslałem, że tak się już przyjęło. Ale to przecież tylko zabawa, mogą być inne epoki, możemy też podzielić się wątkami lub zainicjować w ogóle nowy. To była moja luźna propozycja dla grupy z działu "Starożytny Rzym. O żadnej dyskryminacji nawet nie pomyślałem ;)

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 671
Odp: Zagadka
« Odpowiedź #428 dnia: 21 Stycznia 2012, 22:39:14 »
Hmm - wlasciwie dopiero teraz zauwazylem (i to w nieco szokujacy sposob...), ze mamy dwa konkurujace watki pod tytulem "zagadka"... A nie byloby najlepiej je scalic? Albo napisac przy tym tutaj "zagadka antyczna" albo cos w tym rodzaju?  ???
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

Aurelius

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 685
Odp: Zagadka
« Odpowiedź #429 dnia: 21 Stycznia 2012, 23:04:20 »
Pełna zgoda Marku, w takim razie inicjuję nowy wątek


Ten wątek jest zamknięty. Skontaktuj się z administratorem w celu odblokowania.
 

R E K L A M A
aukcja monet