Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 21:09:06

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: monety jagiellońskie  (Przeczytany 28130 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
monety jagiellońskie
« dnia: 03 Maja 2010, 20:12:44 »
witam
trawię właśnie kubiakową -monety pierwszych jagiellonów i oprócz ogromnego pakietu informacji , niestety jak dla mnie - z wykształceniem technicznym  dość chaotycznych, czuję niedosyt
czy ktoś może zna inne , wartościowe pozycje dot tego okresu monetarnego ?
czy jest to "biblia" dla mennictwa tego okresu?
szczególnie informacje dot denarków są dla mnie zbyt mało czytelne i niekompletne
pozdrawiam
wiesiek
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: monety jagiellońskie
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Maja 2010, 12:39:26 »
Wieśku, to jest najważniejsza pozycja i jedyne tak kompelksowe opracowanie. Z czym masz kłopoty?
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: monety jagiellońskie
« Odpowiedź #2 dnia: 05 Maja 2010, 16:50:51 »
witam
a więc co mnie na pierwszy rzut oka w tej pozycji niepokoi , to brak rzeczowości tam sa niemal same domysły , a ja jestem jenzynier - u mnie od tąd do tąd i wtedy gra , ale już mnie kolega obtupał za takie podejście i wyjaśnił np sławetna lit O na denarach , że nazwa olbracht pojawiła sie poźniej niż nastał król i nie można jednoznacznie jej z nim wiazać , więc od razu pojawia sie hipoteza czy o nie było symbolem jakiegos nieznanego mincerza , poza tym brak chronologii i w albumie i w opisach i masa nieczytelnych dla mnie skrótów MO Mu itp  ale powoli przez to sie przedzieram . jest to dopiero I czytanie , potem przyjdzie czas na refleksje
odpoczywaj spokojnie , a jak wrócisz zapewne znajdziesz pod tym hasłem jakąś nowszą ode mnie wiadomość , mam nadzieje że bardziej trafna. poza tym musze usilnie zapracować na przywieszke przy moich gwiazdkach
pozdrowionka :)
wiesiek
« Ostatnia zmiana: 05 Maja 2010, 16:58:27 wysłana przez petroniusz15 »
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: monety jagiellońskie
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Maja 2010, 21:02:25 »
i coż nowego w moich jagiellonach ? a no ogromna ilość odmian i typów zaczyna mnie intrygować, pewnie będę wywlekał denarki z holderów , by się im baczniej przyjrzeć i zklasyfikować , a początek łatwy nie jest , ale jak nabiorę wprawy .... no cóż , nie dokazuj... , ale z czasem , mam nadzieje niezadługim będę mógł z dużym prawdopodobieństwem rozróżniac denarki , potem przyjdzie czas na kolejne  rodzaje , oj chyba wsiąkłem w tych jagiellonów !!!! mam całkiem sporo tych denarków tyle że nie opisanych lub źle opisanych , więc zacieram łapki i biorę sie do roboty
pozdrowionka :)
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

Podskarbi

  • Gość
Odp: monety jagiellońskie
« Odpowiedź #4 dnia: 13 Listopada 2012, 07:25:41 »
witam
a więc co mnie na pierwszy rzut oka w tej pozycji niepokoi , to brak rzeczowości tam sa niemal same domysły , a ja jestem jenzynier - u mnie od tąd do tąd i wtedy gra , ale już mnie kolega obtupał za takie podejście i wyjaśnił np sławetna lit O na denarach , że nazwa olbracht pojawiła sie poźniej niż nastał król i nie można jednoznacznie jej z nim wiazać , więc od razu pojawia sie hipoteza czy o nie było symbolem jakiegos nieznanego mincerza , poza tym brak chronologii i w albumie i w opisach i masa nieczytelnych dla mnie skrótów MO Mu itp  ale powoli przez to sie przedzieram . jest to dopiero I czytanie , potem przyjdzie czas na refleksje
odpoczywaj spokojnie , a jak wrócisz zapewne znajdziesz pod tym hasłem jakąś nowszą ode mnie wiadomość , mam nadzieje że bardziej trafna. poza tym musze usilnie zapracować na przywieszke przy moich gwiazdkach
pozdrowionka :)
wiesiek

Witam co do denarów Jagiellońskich wydano po tej pracy z 1998 r. kilka dobrych i wnoszących wiele nowych informacji artykułów po 2 opracowano nowy katalog denarów jagiellońskich a po trzecie co do kółka - jest to znak menniczy który zastąpił na półgroszach Poraja stąd pewna analogia ale denary z Kołkiem powstały za Kazimierza Jagiellończyka trwają spory kiedy po czy przed 1479 r. Ja jestem za tym że po 1479 r. i to kółko wpisywało by się na półgroszach w rozpocząć znakowania monet herbami a tym samym kółko mogło by być znakiem mieszczańskim jakiejś osoby odpowiedzialnej za produkcje menniczą wywodząca się z personelu menniczego podczas wakatu na stanowisku podskarbiego i jego zastępcy od 1499 r. może też być elementem odróżniającym produkcję tych denarów analogicznie jak denary Jagiełły z kropkami i kółkami lub bardziej jak kółko pod korona na późniejszych półgroszach Jagiełły

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: monety jagiellońskie
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Listopada 2012, 21:34:34 »
witaj
ano własnie
więcej pytań niż odpowiedzi a jak juz odpowiedź to bardziej domysł niż aksjomat
zaciekawiłeś mnie , że jest nowy katalog monetek jagiellońskich
kto jest jego autorem i gdzie można go dostać?
może coś się uda jeszcze w tej materii zrobić he he, mimo brków w literaturze historycznej , która by nam wyjaśniła do końca znaczenie tego kółeczka i jego datowanie(?) jednoznacznie
pozdrawiam
wiesiek
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

Podskarbi

  • Gość
Odp: monety jagiellońskie
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Listopada 2012, 21:44:29 »
Witam

Katalog wyłącznie denarów opracował kolega jest w pdf na innym forum ale nie wiem czy mogę wstawić tu link bo jestem nowy

pewna jego częśc opublikowała w Lubelskich Wiadomościach Numizmatycznych

Co do kółeczka ja pewne sprawy już opublikowałem na kanwie opracowywania małego skarbu monet jagiellońskich z Lublina odnalezionego w 1934 r. Z niektórymi moimi ustaleniami i przypuszczeniami nie zgodził się B. Paszkiewicz tak jak i ja nie zgadzam się z jego wywodami. O tym kółku też podałem kilka informacji przy okazji spisów herbów umieszczanych na monetach - które także opublikowałem lub na kanwie pracy o tych znakach w mennictwie jagiellońskim w Biuletynie Numizmatycznym

Poniżej kilka moich prac w tym zakresie gdzie odniosłem się do pewnych sparw o których pisałem tu i w innych postach na TPZN

Herby osobiste na monetach z czasów Jagiellońskich, „Biuletyn Numizmatyczny”, 2006, nr 1, s. 31-48

Spis urzędników koronnych i litewskich których herby występują na monetach i liczma-nach emitowanych od XV do XVIII wieku (część I), „Biuletyn Numizmatyczny”, 2007, nr 4, s. 261-272

Spis urzędników koronnych i litewskich których herby występują na monetach i liczmanach emitowanych od XV do XVIII wieku (część II), „Biuletyn Numizmatyczny”, 2008, nr 3, s. 197-208

Nieznany skarb denarów jagiellońskich z Lublina, ,,Lubelskie Wiadomości Numizmatyczne”, t. XIV, 2008, s. 84-97

O herbach szlachty polskiej i litewskiej na rodzimych monetach i liczmanach z lat 1479-1707 raz jeszcze, ,,Lubelskie Wiadomości Numizmatyczne”, t. XIV, 2008, s. 98-113
« Ostatnia zmiana: 13 Listopada 2012, 21:49:14 wysłana przez Podskarbi »

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: monety jagiellońskie
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Listopada 2012, 21:51:27 »
witam
fajnie że się pokazałeś na naszym forum , bo kwestia jagiellonów jakby zanikła  u nas
oczywiście będę osobiście wdzięczny za linki do artykułów i katalogów a sądzę że i inni nasi użytkownicy będą zainteresowani mogąc miec dostęp do nowszych opracowań , nieco jednak mniej znanych
pozdrawiam
wiesiek
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

Piotr-p40

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 683
Odp: monety jagiellońskie
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Listopada 2012, 22:07:29 »
Katalog wyłącznie denarów opracował kolega jest w pdf na innym forum ale nie wiem czy mogę wstawić tu link bo jestem nowy

Tutaj śmiało linki możesz umieszczać  :) Temat kółeczka na monetach jagiellońskich jest ciekawy więc z pewnością warto będzie trochę nowych informacji przyswoić  :)

Podskarbi

  • Gość
Odp: monety jagiellońskie
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Listopada 2012, 22:22:09 »
Tutaj link do katalogu denraów jagiellońskich

są tam odniesienia do Kubiakowej i nie tylko - w ujęciu źle zinterpretowanych odmian ale także kolega zamieścił 1 znany wówczas denar z literą n po korona - dziś już są znane 3 takie denary o których ja wiem, a ostatnio trafiony został nienotowany denar - ale to na przyszłość temat do badań - tym linku w pierwszym poście można ściągać pdf trzeba tylko się zalogować na PS

http://www.poszukiwanieskarbow.com/forum/viewtopic.php?f=4&t=89635

jeśli chodzi o inne opracowania a w szczególności własne niestety niema ich w necie

na razie pracuje nad dalszym uzupełnianiem własnej strony i jak się uda tam zamieszę te artykuły przynajmniej te najważniejsze

po 2 mogę cos popisać o tym co udało się ustalić mi akurat na podstawie badań herbów występujących na monetach polskich i polsko-litewskich oraz liczmanach z lat 1479-1707

jestem również w trakcie składania książki na ten temat więc w 2013 r. będzie wszytko w jednej pracy - jeśli udami mi się to wszytko i inne sprawy pogodzić

Pio86

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 207
  • Legitymacja 078
Odp: monety jagiellońskie
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Grudnia 2012, 20:41:48 »
Ostatnio zajarałem się okresem Jagiellonów. jaka jest podstawowa literatura odnośnie tego okresu? Szczególnie interesują mnie półgrosze.
Kubiakowej nie mogę dostać.

Podskarbi

  • Gość
Odp: monety jagiellońskie
« Odpowiedź #11 dnia: 27 Grudnia 2012, 08:41:44 »
Ostatnio zajarałem się okresem Jagiellonów. jaka jest podstawowa literatura odnośnie tego okresu? Szczególnie interesują mnie półgrosze.
Kubiakowej nie mogę dostać.

a o które półgrosze chodzi?

jeśli o te emitowane po 1455 r. to na allegro jest co jakiś czas dostępny zeszyt WN z 1998 r. poświęcony mennictwu Jagiellońskiemu z lat 1455-1506 - będzie do półgroszy w sam raz - kilka nowych artykułów wnosi wiele nowych rzeczy i uzupełnia pod róznymi względami literaturę autorstwa Kubiakowej

Pio86

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 207
  • Legitymacja 078
Odp: monety jagiellońskie
« Odpowiedź #12 dnia: 28 Grudnia 2012, 10:36:14 »
a o które półgrosze chodzi?

jeśli o te emitowane po 1455 r. to na allegro jest co jakiś czas dostępny zeszyt WN z 1998 r. poświęcony mennictwu Jagiellońskiemu z lat 1455-1506 - będzie do półgroszy w sam raz - kilka nowych artykułów wnosi wiele nowych rzeczy i uzupełnia pod róznymi względami literaturę autorstwa Kubiakowej

Dokładnie ten okres mnie interesuje najbardziej. Dzięki. Poszperam na allegro i kupie ten nr.

Podskarbi

  • Gość
Odp: monety jagiellońskie
« Odpowiedź #13 dnia: 28 Grudnia 2012, 19:59:45 »
a o które półgrosze chodzi?

jeśli o te emitowane po 1455 r. to na allegro jest co jakiś czas dostępny zeszyt WN z 1998 r. poświęcony mennictwu Jagiellońskiemu z lat 1455-1506 - będzie do półgroszy w sam raz - kilka nowych artykułów wnosi wiele nowych rzeczy i uzupełnia pod róznymi względami literaturę autorstwa Kubiakowej

Dokładnie ten okres mnie interesuje najbardziej. Dzięki. Poszperam na allegro i kupie ten nr.

jeśli kupisz poczytasz i okaże się że będziesz chciał poszerzyć jeszcze wiedzę daj znać wyśle kilka info bibliograficznych do artykułów na temat półgroszy z tego okresu

Pio86

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 207
  • Legitymacja 078
Odp: monety jagiellońskie
« Odpowiedź #14 dnia: 13 Stycznia 2013, 10:25:37 »

jeśli kupisz poczytasz i okaże się że będziesz chciał poszerzyć jeszcze wiedzę daj znać wyśle kilka info bibliograficznych do artykułów na temat półgroszy z tego okresu

Kupiłem, przestudiowałem i ciągle mi mało :) Artykuł świetny i bardzo mi pomógł choć za mało odniesień historycznych w nim i zarysu epoki.
Uwielbiam związki przyczynowo-skutkowe.
Co by warto jeszcze było przeczytać?
 

 

R E K L A M A
aukcja monet