Aktualności:

  • 15 Wrzesień 2019, 11:37:48

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Wykrywacz metali  (Przeczytany 8430 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

rara_avis

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 239
  • Zbierajmy monety, tak wiele piekna w sobie kryją
    • Biuletyn Informacyjny TPZN
Odp: Wykrywacz metali
« Odpowiedź #15 dnia: 09 Maj 2010, 02:16:29 »
Wywozić już można, od paru dni przedmioty których wartość jest niższa niż 16000 zł pod warunkiem, że nie jest to cała kolekcja lub szczególnie unikatowy fancik ;)

Grzybuś możesz napisać coś wiecej na ten temat ?
Tylko monety, nie błyskotki. Tylko POLSKA i ziemie z nią związane.

Prezes TPZN w stanie spoczynku
TPZN 044
WBCC 516


Grzybuś

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 183
Odp: Wykrywacz metali
« Odpowiedź #16 dnia: 09 Maj 2010, 02:25:49 »

marmota18

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 176
Odp: Wykrywacz metali
« Odpowiedź #17 dnia: 11 Maj 2010, 16:55:27 »
USTAWA
z dnia 23 lipca 2003 r.
o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami



Art. 51.  

1. Jednorazowego pozwolenia na stały wywóz zabytku za granicę wymagają zabytki zaliczane do jednej z następujących kategorii:
1) zabytków archeologicznych, które mają więcej niż 100 lat i wchodzą w skład zbiorów archeologicznych lub zostały pozyskane w wyniku badań archeologicznych bądź przypadkowych odkryć;
2) elementów stanowiących integralną część zabytków architektury, wystroju wnętrz, pomników, posągów i dzieł rzemiosła artystycznego, które mają więcej niż 100 lat;
3) wykonanych dowolną techniką i na dowolnym materiale dzieł malarstwa, nieobjętych kategoriami wskazanymi w pkt 4 i 5, które mają więcej niż 50 lat i ich wartość jest wyższa niż 40 000 zł;
4) wykonanych na dowolnym materiale akwareli, gwaszy i pasteli, które mają więcej niż 50 lat i ich wartość jest wyższa niż 16 000 zł;
5) mozaik, nieobjętych kategoriami wskazanymi w pkt 1 i 2, oraz wykonanych dowolną techniką i na dowolnym materiale rysunków, które mają więcej niż 50 lat i ich wartość jest wyższa niż 12 000 zł;
6) oryginalnych dzieł grafiki i matryc do ich wykonania oraz oryginalnych plakatów, które mają więcej niż 50 lat i ich wartość jest wyższa niż 16 000 zł;
7) oryginalnych rzeźb, posągów lub ich kopii wykonanych tą samą techniką co oryginał, nieobjętych kategorią wskazaną w pkt 1, które mają więcej niż 50 lat i ich wartość jest wyższa niż 20 000 zł;
8 ) pojedynczych fotografii, filmów oraz ich negatywów, które mają więcej niż 50 lat i ich wartość jest wyższa niż 6 000 zł;
9) pojedynczych lub znajdujących się w zbiorach rękopisów, które mają więcej niż 50 lat i ich wartość jest wyższa niż 4 000 zł;
10) pojedynczych lub znajdujących się w zbiorach książek, które mają więcej niż 100 lat i ich wartość jest wyższa niż 6 000 zł;
11) pojedynczych map drukowanych i partytur, które mają więcej niż 150 lat i ich wartość jest wyższa niż 6 000 zł;
12) kolekcji i przedmiotów z kolekcji zoologicznych, botanicznych, mineralnych lub anatomicznych, których wartość jest wyższa niż 16 000 zł;
13) kolekcji o znaczeniu historycznym, paleontologicznym, etnograficznym lub numizmatycznym, których wartość jest wyższa niż 16 000 zł;
14) środków transportu, które mają więcej niż 50 lat i ich wartość jest wyższa niż 32 000 zł;
15) innych kategorii, niewymienionych w pkt 1-14, obejmujących zabytki, które mają więcej niż 50 lat i ich wartość jest wyższa niż 16 000 zł.


Art. 59.  1. Pozwolenia na wywóz za granicę nie wymagają:
1) zabytki nieobjęte kategoriami wskazanymi w art. 51 ust. 1;
2) zabytki przywiezione z terytorium państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej, które są objęte procedurą odprawy czasowej lub procedurą uszlachetniania czynnego w rozumieniu przepisów prawa celnego;
3) zabytki przywiezione z terytorium państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej, które były objęte procedurą dopuszczenia do obrotu ze zwolnieniem od należności celnych przywozowych, jeżeli wywóz tych zabytków następuje przed upływem 5 lat od dnia dopuszczenia do obrotu;
4) zabytki przywiezione z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej na okres nie dłuższy niż 3 lata, jeżeli wywozu tych zabytków dokonuje się na terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej;
5) zabytki przywiezione z zagranicy przez osoby korzystające z przywilejów lub immunitetów dyplomatycznych, w tym przywiezione w celu urządzenia wnętrz przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych;
6) dzieła twórców żyjących;
7) zabytki przemieszczane przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej na terytorium państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej i objęte kategoriami A.1-A.15 wymienionymi w załączniku do rozporządzenia Rady (EWG) nr 116/2009 z dnia 18 grudnia 2008 r. w sprawie wywozu dóbr kultury (Dz. Urz. WE L 39 z dnia 10.02.2009), jeżeli ich wartość jest niższa od progów finansowych wymienionych w pkt B tego załącznika;
8 ) zabytki, które posiadają potwierdzenie wwozu wystawione przez organ celny lub Straż Graniczną zgodnie z art. 59 ust. 3 pkt 4.

zmiany te wchodzą w życie 6 czerwca 2010


« Ostatnia zmiana: 11 Maj 2010, 21:52:40 wysłana przez marmota18 »
TPZN - nr 54

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 094
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: Wykrywacz metali
« Odpowiedź #18 dnia: 11 Maj 2010, 20:59:26 »
czy dobrze zrozumiałem? nie będzie już w wiekszości wypadków napisu na aukcjach allegro : Nie wysyłam za granicę
pozdrowionka
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

marmota18

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 176
Odp: Wykrywacz metali
« Odpowiedź #19 dnia: 11 Maj 2010, 21:28:16 »
Na to wygląda. Chyba że np. monetka będzie miała szczególne znaczenia dla dziedzictwa kulturowego.To wtedy nie będziemożna jej wywieźć bez względu na wartość. :)

« Ostatnia zmiana: 11 Maj 2010, 21:32:56 wysłana przez marmota18 »
TPZN - nr 54

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 094
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: Wykrywacz metali
« Odpowiedź #20 dnia: 11 Maj 2010, 21:35:56 »
no tak , te już przysłowiowe carskie kopiejki  ;D
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

marmota18

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 176
Odp: Wykrywacz metali
« Odpowiedź #21 dnia: 11 Maj 2010, 21:55:34 »
Tak było do tej pory , teraz głównym wyznacznikiem ma być wartość. Więc nikt (oby :)) nie powinien sie czepiać jak będziesz chciał się koledze z Niemiec pochwalić swoją nową boratynką..
TPZN - nr 54

Prankster

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 624
    • TPZN
Odp: Wykrywacz metali
« Odpowiedź #22 dnia: 11 Maj 2010, 23:36:00 »
Wreszcie sensowna zmiana. Tylko czy na pewno wchodzi ona w życie 6 czerwca? Nie dzień wcześniej? Zresztą to bez znaczenia dzień w jedną czy w drugą stronę, ważne że wchodzi w życie.

marmota18

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 176
Odp: Wykrywacz metali
« Odpowiedź #23 dnia: 12 Maj 2010, 00:10:25 »
Tylko czy na pewno wchodzi ona w życie 6 czerwca? Nie dzień wcześniej?


Oczywiście że dzień wcześniej, ewidentnie moja pomyłka :)
TPZN - nr 54

slawek1

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 123
Odp: Wykrywacz metali
« Odpowiedź #24 dnia: 16 Maj 2010, 12:03:53 »
... a tak pośrednio wracając do tematu. Od kilku miesięcy mieszkam w Gdańsku, mam x-terra 705 + środek lokomocji..., jeśli ktoś miałby czas i ochotę pochodzić troszkę z "piszczałką" i znał na pomorzu jakieś ciekawe miejsca to oferuje swoje towarzystwo ...,  ;)
pozdrawiam....
slawek
Legitymacja TPZN 062

 

R E K L A M A
aukcja monet