Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 01:30:18

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Jak rozpoznać fals?  (Przeczytany 7989 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Sciurus

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 439
Jak rozpoznać fals?
« dnia: 20 Sierpnia 2008, 06:45:06 »
Witam,
mam wielką prośbę do bardziej doświadczonych. Często czytuję wątki typu: "na 100% fals, lewizna itp."

Później oglądam te zdjęcia i nie potrafię dostrzec na jakiej zasadzie zostało to stwierdzone. Jest to dla mnie zupełnie czarna magia. Wiadomo, że najlepiej uczyć się na przykładach. Jestem przekonany, że wielu z Was posiada zdjęcia falsów. Mam więc wielką prośbę. Czy moglibyście (jeśli oczywiście ktoś ma do takich zdjęć dostęp) zamieszczać w tym wątku zdjęcie oryginału i falsu. Nakreślić na co w danym przypadku należy zwracać uwagę, może jaką techniką został ten fals wykonany. Dla mnie była by to fantastyczna szkoła, a myślę, że nie tylko dla mnie  :)

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Jak rozpoznać fals?
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Sierpnia 2008, 09:45:10 »
Witaj,

tak na sucho bez przykładów to falsa rozpoznasz dość często po kroju liter, jak również wizerunku postaci - jeżeli gdzieś jest napisane że to fals, poszukaj w katalogu zdjęcie oryginału, bądź na jakiejś stronie z aukcji - przypatrz się to taka zabawa w znalezienie 10 różnic :) Podaj przykłady które monety sprawiają trudność w odczytaniu czy to falsyfikat?
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

Sciurus

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Jak rozpoznać fals?
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Sierpnia 2008, 10:56:36 »
Przykładowo dyskusja nt. 5gr 1939 cynk bez otworu. Dotarłem do niej na tym forum. Nie mam pojęcia skąd wiadomo, że to na 100% falsyfikat. Patrze i nie mam pewności...

stasser

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 777
  • Legitymacja: 036
Odp: Jak rozpoznać fals?
« Odpowiedź #3 dnia: 21 Sierpnia 2008, 13:41:20 »
Przyjrzyj się jeszcze raz ;), różnice są minimalne, sam nie wierzyłem i dałem się nabrać traktując tą monetę jako oryginał na tymże forum [sic!]
 
Niektóre materiały na temat falsyfikatów znajdziesz tutaj :
http://monety.vitnet.pl/falsy/index.html

Jednak w przypadku, kiedy nie masz 100% pewności, lepiej spytać na forum.
Pozdrawiam
Bartek
TPZN 036

Wrocek

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 841
Odp: Jak rozpoznać fals?
« Odpowiedź #4 dnia: 21 Sierpnia 2008, 14:52:25 »
Przykładowo dyskusja nt. 5gr 1939 cynk bez otworu. Dotarłem do niej na tym forum. Nie mam pojęcia skąd wiadomo, że to na 100% falsyfikat. Patrze i nie mam pewności...
Cześć !
Może i ja wtrącę swoje trzy grosze ...
Nie przejmuj się, że od pierwszego momentu nie możesz rozpoznać, czy dany numizmat jest falsem. Aby być biegłym w tym zakresie, obok wiedzy teoretycznej trzeba mieć również dużą praktykę - setki obejrzanych monet plus spostrzegawcze oko. No i podstawowa sprawa, o której pisał wcześniej Nabializm: bardzo uważne porównanie z oryginałem.
... Tak więc zgłębiając systematycznie i uważnie temat, z czasem nabierzesz wprawy.

Wrocek
TPZN 033
TPZN 033   V-ce Prezes w stanie spoczynku

Sciurus

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Jak rozpoznać fals?
« Odpowiedź #5 dnia: 22 Sierpnia 2008, 07:13:33 »
Czeka mnie sporo pracy. Ale to dobrze :) Praca rozwija :). Dziękuję za podpowiedzi i link. A jak rozróżnić czy moneta to fals teraźniejszy czy z epoki?

stasser

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 777
  • Legitymacja: 036
Odp: Jak rozpoznać fals?
« Odpowiedź #6 dnia: 22 Sierpnia 2008, 13:35:57 »
Tutaj są informacje o falsach zarówno tych współczesnych (na szkodę zbieraczy), jak i tych epokowych (na szkodę emitenta

http://www.e-numizmatyka.pl/serwis/numizmatyka/artykuly/falszerstwa-monet-na-szkode-emitenta.html?lp=11&page=1&keywords=fa%B3szerstwa&confirm=

http://www.e-numizmatyka.pl/serwis/numizmatyka/artykuly/falszerstwa-monet-na-szkode-zbieraczy.html?lp=12&page=1&keywords=fa%B3szerstwa&confirm=

Weź proszę pod uwagę, że to zaledwie zalążkowa wiedza z całej rzeszy informacji o falsach.

Polecam katalogi Pana Chałupskiego (nick na allegro : monety ), który wystawia na aukcjach katalogi swojego autorstwa, znajdziesz tam sporo informacji o falsach.
Pozdrawiam
Bartek
TPZN 036

 

R E K L A M A
aukcja monet