Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 20 Kwietnia 2024, 08:40:38

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Bardzo intrygujący fals..  (Przeczytany 7346 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Aurelius

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 685
Bardzo intrygujący fals..
« dnia: 09 Maja 2010, 09:59:04 »
Witam szanownych kolegów. Na najpopularniejszym serwisie aukcyjnym w Polsce wypatrzyłem przypadkiem bardzo ciekawy okaz. Jest to denarek będący połączeniem monety Plautilli (żony cesarza Karakalii) oraz denarka Nerona Klaudiusza Druzusa Germanika zwanego także Druzusem Starszym (brat cesarza Tyberiusza), który żył od 14 stycznia 38 p.n.e. do 14 września 9 p.n.e., czyli ponad dwieście lat wcześniej. Najciekawsze jest to, że oferowany denarek nie wygląda na współczesne fałszerstwo, ale może się mylę (bo są i techniki postarzania). Tak czy owak połączenie wręcz kosmiczne ... http://www.allegro.pl/show_item.php?item=1032891208

paulina

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 33
Odp: Bardzo intrygujący fals..
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Maja 2010, 10:24:20 »
Rzeczywiście bardzo dziwna moneta. Ktoś kto robił tę kopię zupełnie nie znał się na monetach rzymskich.Ordynarny fals.Do tego moneta jest odlana a nie wybita.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Bardzo intrygujący fals..
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Maja 2010, 11:01:25 »
Nie takie cuda Germanie, Celtowie i inni handlujący z Rzymem Barbarzyńcy robili, ale to akurat jest wynalazek zupełnie współczesny.

Aurelius

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 685
Odp: Bardzo intrygujący fals..
« Odpowiedź #3 dnia: 09 Maja 2010, 11:05:38 »
Pawnie i współczesny ale nieco myli ta porażająca indolencja wytwórców  ;) Może niepotrzebnie zakładam, że współczesnie tłucze się tylko bardzo niebezpieczne, dobre krązki...

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Bardzo intrygujący fals..
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Maja 2010, 11:19:25 »
Pawnie i współczesny ale nieco myli ta porażająca indolencja wytwórców  ;) Może niepotrzebnie zakładam, że współczesnie tłucze się tylko bardzo niebezpieczne, dobre krązki...
Wszystko się tłucze, albo dłubie, albo jakakolwiek tam technika komuś do głowy przyjdzie :-)

Falsy z epoki, gdyby już ktoś posiadał jak w tym wypadku umiejętność czytania i pisania, przypominają w 99% najpopularniejsze emisje (Lucjusz i Gajusz Cezarowie, Pontif Maxim etc). Raz ze względu na ich dostępność, dwa, że łatwiej potem ujdą w tłumie. A taki Druzus Starszy w ~180 lat po wybiciu był niedostępny jako wzór, nie mówiąc już o podobieństwie do obiegających ówcześnie monet.

Aurelius

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 685
Odp: Bardzo intrygujący fals..
« Odpowiedź #5 dnia: 09 Maja 2010, 11:23:29 »
Zgadzam się i dlatego nawet mi przez myśl nie przeszło, że może to być fals z epoki. Tym niemniej podejrzewałem radosną twórczość domorosłych podrabiaczy z XIX lub XX wieku.. Ale może niepotrzebnie kombinuję :)

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Bardzo intrygujący fals..
« Odpowiedź #6 dnia: 09 Maja 2010, 11:28:07 »
Tym niemniej podejrzewałem radosną twórczość domorosłych podrabiaczy z XIX lub XX wieku.. Ale może niepotrzebnie kombinuję :)
W tym sensie niewspółczesne toto może być spokojnie :-)

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Bardzo intrygujący fals..
« Odpowiedź #7 dnia: 09 Maja 2010, 11:41:19 »
Cytuj
podejrzewałem radosną twórczość

Proszę w takim razie porównać ten okaz z "perełką" opisaną przez Prokopova w IV części jego zeszycików z 2005 roku. Pozycja nr 80 z ordynarnym lewym denarkiem Druzusa i z rewersem DE GERMANIS. Moim zdaniem te rewersy są identyczne, są dziełem jednego "artysty"

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Bardzo intrygujący fals..
« Odpowiedź #8 dnia: 09 Maja 2010, 11:49:53 »

Aurelius

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 685
Odp: Bardzo intrygujący fals..
« Odpowiedź #9 dnia: 09 Maja 2010, 12:03:42 »
Ok, zgadza się (jestem również szcześliwym posiadaczem tej pozycji Prokopova i Manova) - rewersy są bardzo podobne, choć nie wiem czy identyczne. Tylko, że to jest Druzus!  Awers z rewersem tworzą całość. Zastanawia mnie po co w takim razie w jednym ze specjalistycznych studiów tworzy sie taką hybrydę, która nawet nie może udawać oryginału. Może rodzaj ćwiczeń dla wprawy? Eksperyment?

Aurelius

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 685
Odp: Bardzo intrygujący fals..
« Odpowiedź #10 dnia: 09 Maja 2010, 12:12:10 »
Do tego moneta jest odlana a nie wybita.
Akurat tutaj nie jest pewien, czy jest odlana... mi bardziej przypomina bicie

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Bardzo intrygujący fals..
« Odpowiedź #11 dnia: 09 Maja 2010, 12:20:24 »
Cytuj
po co w takim razie w jednym ze specjalistycznych studiów tworzy sie taką hybrydę, która nawet nie może udawać oryginału

Z tego co widać, różne bywają formy wabienia jeleni, łosi oraz innej zwierzyny z gatunku koniowatych.   

Aurelius

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 685
Odp: Bardzo intrygujący fals..
« Odpowiedź #12 dnia: 09 Maja 2010, 12:22:01 »
Może i tak :)

Sol Invictus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314
Odp: Bardzo intrygujący fals..
« Odpowiedź #13 dnia: 10 Maja 2010, 23:10:21 »
Do tego moneta jest odlana a nie wybita.
Akurat tutaj nie jest pewien, czy jest odlana... mi bardziej przypomina bicie
Ja tam nie zastanawiał bym się nad tym, co twórcy zrobili nie tak.... znacznie lepiej jest się zastanowić nad tym, co jest całkiem udane... Wygląda na to, że rzeczywiście użyto do obydwóch blach tego samego stempla/matrycy rewersu. Trudno rozstrzygnąć, czy jest odlana czy nie - nawet oryginalne monety, a przegnite wyglądają czasem na odlew. A niefortunne zestawienie - no cóż, turysta też klient... może nawet lepszy niż kolekcjoner... każdy chce mieć pamiątkę z wczasów, czyż nie? Ileż w końcu można tego wepchnąć miłośników antycznej numizmatyki... szybko się zrobi smrodek. Zresztą jestem przekonany, że sami twórcy dbają o to, by nie przesadzić z tymi falsami - któż zarzyna kurę znoszącą złote jajka.
\"Białe woły pozdrawiają cesarza Marka: jeśli znów zwyciężysz, my jesteśmy zgubione\"

Whisky

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 246
Odp: Bardzo intrygujący fals..
« Odpowiedź #14 dnia: 11 Maja 2010, 14:35:00 »
Myślę, że trop z turystami jest trafny. Może osoba robiąca tego falsa miała choć trochę oleju w głowie i by nie stwarzać marnych podróbek danej monety, stworzyła połączenie, które każdy dobry numizmatyk od razu spostrzeże i będzie miał pewność, że to fals. Nie musiał tym samym umieszczać oznaczenia falsyfikatu. A turysta i tak będzie się cieszył :) choć wątpię, bo jeśli już ktoś coś podrabia, to stara się być jak najbliżej ideału...
II RP, WMG, Franciszek Józef I, carska Rosja, Polska Królewska

TPZN nr 053

 

R E K L A M A
aukcja monet