Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 17:16:41

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: szkółka numizmatyczna  (Przeczytany 34083 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
szkółka numizmatyczna
« dnia: 15 Maja 2010, 22:05:06 »
witam
czytam różne posty i nasuwa mi się pomysł:
zróbmy może osobny dział , może osobną stronę , podstronę , wątek ? szkólka numizmatyczna
jak maja się kształcic nowi numizmatycy , jeśli nie maja gdzie ; gdybym nie trafił na znawcę numizmatyki , który zechciał się mną zająć , dalej zbierałbym wsio jak podleci i z rozdziawiną gębą z radości znosiłbym do domu kolejne trumirnki , a mój zbiór wiecie co by przypominał ? złomowisko!!!!!!!!
ja bym zaczął od III RP
od systematyki zbiorów
od zbierania TYLKO B. DOBRYCH STANÓW bo teraz można je w większości zdobyc bez większej trudności
a jeśli nie ma takowego , zaznaczyć brak wlaściwego i szukać dalej
zbieramy monetki w holderach i specjalnych do holderów albumach , bo jak wcześniej było napisane mogą się zdarzać odmiany które muszą być gdzieś lokowane , a zbieranie w "specjalnych systemowtych albumach" na to nie pozwala
poza tym , pewnie trzebaby założyć takowy wątek , tzn , że zapraszamy młodych numizmatyków do siebie do szkółki
 ale to wszystko wówczas jeśliby koledzy mieli również chęć się włączyć w tę akcję
pozdrawiam
wiesiek
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

jar

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 37
Odp: szkółka numizmatyczna
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Maja 2010, 09:02:23 »
Mnie się taki pomysł bardzo podoba, mogę obiecać udział w miarę swych skromnych możliwości (i żeby nie było - po cichu liczę że sam być może dowiem się czegoś nowego).
Tak więc - śledzę z zainteresowaniem.
II RP, Getto Litzmannstadt

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: szkółka numizmatyczna
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Maja 2010, 10:09:07 »
Powiem tak, pomysł fajny ale nie widzę potrzeby robienia oddzielnego działu, do tego właśnie służy ten dział, Dyskusje Numizmatyczne.

- niech ten wątek będzie takim nakierowaniem, refleksją nad tym co nam się przez życie uzbierało a co chcemy zacząć zbierać i dlaczego.

Przedstawiajcie swoje pomysły na temat kolekcji, i wszystkiego z tym tematem  związanego. Mamy oddzielne działy, gdzie dyskutujemy głównie o swoich monetach, ja przebywam raczej w dziale Rzym i tu jak trafi się ktoś kto chce zbierać takie monety, to już znajdzie się parę osób chętnych go wspierać. Możemy spróbować nakierować, bez zmuszania, że to właśnie jest jedyna i słuszna decyzja. Być może każdy z nas na początku zbierał wszystko jak leci, ale później dochodzi czas kiedy spoglądamy na to złomowisko i nie wiemy po co nam tyle tego bez ładu i składu, i jeżeli w tym krytycznym momencie powiemy sobie, że trzeba to jakoś poukładać, może narodzić się chęć zbierania jakiegoś dominującego w tym wszystkim tematu; zwierzaki, roczniki, miasta (mennice), bóstwa, itp. itd.

Jeszcze raz powtórzę jak to u mnie było, że właśnie Cesarstwo Rzymskie mnie zainteresowało. Wszystko przez książki, przez wcześniejsze zainteresowania się religijnością rzymian. Zainteresował mnie, Grecja, Egipt, Mitra, Manicheizm, Gnostycyzm, Wczesne Chrześcijaństwo, i przewijające się w tym wszystkim bóstwa solarne, zobaczyłem nagle, że są monety z personifikacjami Słońca, i tak wpadłem w temat numizmatyki, wiedząc jak małymi dysponuję funduszami zacząłem zbierać miedziaki które dominują w typach przedstawień tego bóstwa Sol, jest to dla mnie temat wiodący, gdzie musi wystąpić ta postać, moja uwaga skupia się wówczas na szczegółach uchwyconej w sieci bądź gdziekolwiek indziej na danym przedmiocie. Oczywiście też na tych monetach spotyka się postaci inne w towarzystwie Sola i takie monety mam, jak choćby Serapis z głową Sola. Poza tym zwracam szczególną uwagę na mennicę z jakiej pochodzi dana blaszka, mam swoje ulubione mennice. I kolejna równie ważna to nienotowane odmiany przez najważniejszy katalog monet Cesarstwa Rzymskiego (RIC). Równolegle oglądam przedstawienia bóstwa w sztuce starożytnej, w formie rzeźby, mozaik, obrazów jak również w piśmie czyli zwracanie się do Słońca jako bóstwa. Równolegle interesująca zaczęła być historia Cesarzy Iliryjskich, i tu narodził się pomysł by uzbierać tych najważniejszych, od razu z przedstawieniem wspomnianego wcześniej bóstwa, tak więc temat jest bardzo rozległy na szczęście zamykający się na początku IV wieku.
Ktoś może sobie upodobać inną postać czy motyw, jak choćby Wenus, Mars, Jowisz, Serapis czy monety pośmiertne, bądź zwierzęta (i zwierzęta mityczne), muszle, rydwany, architekturę.... no tematów jest mnóstwo, jedne motywy są bardzo popularne inne bardzo trudne do zbierania. Myślę, że tak naprawdę u mnie sens ma zbieranie tego co tak naprawdę osobiście wychodzi z zainteresowania danym tematem, i co najważniejsze nie można propagować na siłę, że to musisz zbierać bo to jest najlepszy temat, myślę, że każdy kiedyś znajdzie swój najważniejszy temat, który teraz może wcale nie być dla danej osoby widoczny. Ludzie zbierają popiersia cesarzy, fryzury cesarzowych, i to też jest wspaniałe do kolekcji, i też bardzo przyjemny temat.
I jeszcze jedna zasadnicza sprawa, bez względu jakim dysponujesz funduszem to musisz pogodzić się z tym, że nigdy nie zbierzesz wszystkiego, zawsze będziesz się zbliżała/zbliżał do końca, załóżmy, udało mi się zebrać wszystkie znane odmiany z przedstawieniem Sola dla Cesarza Probusa z atrybucjami: SOLI INVICTO, zawsze znajdzie się coś nowego. I teraz okazuje się, że mamy jeszcze o takiej samej legendzie na rewersie monety u Aureliana, Gallienusa, Quietusa, Macrianusa Młodszego, monetki tych ostatnich panów są jak na razie dla mnie niedostępne, by jedną kupić trzeba dysponować gotówką powyżej 300$, ale może kiedyś ;) Oczywiście podałem przykład dla jednej atrybucji, a jest jeszcze ORIENS AVG z Solem, naprawdę zabawy przy tym mnóstwo, tylko mieć czas, ten cenny czas :)

Pozdrawiam
 
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

lynx

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 29
Odp: szkółka numizmatyczna
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Maja 2010, 17:43:28 »
Witam,
Pomysł Petroniusza jest naprawdę godny uwagi. To prawda co pisze, że najlepiej mieć kogoś, kto powiedzmy oględnie pokieruje naszymi poczynaniami, a zwłaszcza na samym początku. Na innym wątku wspominałem, że od Was, czyli ludzi mających bardzo rozległą wiedzę, zależy czy zbieracz "dojrzeje" i być może kiedyś zostanie numizmatykiem, a nie tylko kolejnym zbieraczem blaszek. Wielu ludzi zaczyna swoją przygodę nie mając zielonego pojęcia o numizmatyce i dlatego wybiera tematy łatwiejsze i nie wymagające dużej znajomości tematu, a które poprzez ułatwienia może zdobyć na wyciągnięcie ręki. Przykładem są właśnie lustrzanki i współczesne monety, do których informacje podstawowe od razu dostaje w postaci folderu emitowanego prze NBP. Nie jest w tym nic dziwnego, bo nie mając wiedzy nie zacznie swojej przygody od tematów trudniejszych, gdzie wiedza jest podstawą, by nie dać się wpuścić w przysłowiowy "kanał". Warto takim ludziom, a w wielu przypadkach są to młodzi lub bardzo młodzi ludzie, pokazać co i jak zbierać, czym kierować się wybierając temat i wreszcie jaką wiedzę w pierwszej kolejności muszą zdobyć. Wielu popełnia przy tym błędy, których dałoby się uniknąć mając kogoś wzorem Petroniusza. I jeszcze jedno, na bardzo wymagającym forum, takie osoby są z reguły bierne, ponieważ zbyt mało wiedzą, by zabierać głos i narażać się na krytykę. Boją się zapytać czasami o prozaiczne rzeczy, bo to nie wypada. Gdyby takie podstawy znalazły się w miarę w jednym miejscu, nie byłyby powtarzane ileś tam razy, a każdy zainteresowany mógłby z nich skorzystać.

I na koniec. Chyba każdy przechodził okres, gdy przynosił do domu wszystko co tylko mógł zdobyć i tak jak piszecie, przychodzi po jakimś czasie moment zastanowienia, bo wszystkiego nie można kolekcjonować. To wtedy właśnie jest ten moment, kiedy decydujemy, w którą stronę tak naprawdę skierujemy naszą uwagę. Ja bynajmniej, nie wiem czy ten czas już mam za sobą... czy mój wybór jest ten właściwy. Czas pokaże ;)

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: szkółka numizmatyczna
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Maja 2010, 20:44:26 »
ok , czyli pomysł chwycił i nie będę sam , zresztą na to by młodych prowadzić , mam za mało wiedzy
proponuję zacząć od wyboru literatury
pierwszą pozycją , którą proponowałbym kupić i wyssać to niewielka książeczka  :\
Andrzej Banach - Zbierajmy Pieniądze
niedawno sam ją przeczytałem , choc nie jako pierwszą ha ha , a moim skromnym zdaniem , winna byc pierwsza , bo zapoznaje młodego kandydata nauk ;) z szerokim zakresem tematu i pozwala od " czegoś zacząć" i zastanowić się co tak na prawdę go interesuje ( ale to przyjdzie dopiero z czasem jak sądzę)
jeśli będziemy tylko pisać co kto z nas zrobił dobrze , albo źle , to i tak , taki nowy  ;) nie będzie w stanie pojąć , czy przypadkiem nie pójść własnie taka jak któryś z nas drogą
pozdrowionka
wiesiek
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

Whisky

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 246
Odp: szkółka numizmatyczna
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Maja 2010, 21:18:55 »
Właśnie trawie tą pozycję Banacha, zacząłem czytać na początku weekendu :) a co do inicjatywy to polecam ;)
II RP, WMG, Franciszek Józef I, carska Rosja, Polska Królewska

TPZN nr 053

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: szkółka numizmatyczna
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Maja 2010, 22:28:24 »
Panie Wiesławie, ja Banacha nie czytałem, zabrałem się za T. Kałkowskiego - Tysiąc lat monety Polskiej, to była lektura jedyna w swoim rodzaju, duże reprodukcje monet pozwalały lepiej wyczuć klimat epoki, jest to przyjemny kontakt z historią bardzo ładnie przedstawia rozwój sztuki menniczej no i bibliografia, to jest coś w czym lubię się zakopać, oczywiście poszedł na warsztat R. Kiersnowski - Moneta w kulturze wieków średnich, o to już poważniejsza publikacja, autor inspiruje, tak można dzięki tej lekturze wybrać sobie temat do kolekcjonowania, o głębszym podłożu, niż po samym T. Kałkowskim. Oczywiście z literatury to polecić należy Biuletyn Numizmatyczny, Przegląd Numizmatyczny, i inne regionalne pisma o ile wychodzą, poczytać popatrzeć może coś zainspiruje, a może wręcz odrzuci, ale również ważny w tym wszystkim jest kontakt z ludźmi i ta odwaga by zapytać, o cokolwiek, nie bać się, że to trywialne, bez sensu, po to jesteśmy by odpowiadać.

Pierwsza książeczka, którą dostałem w to Czesław Kamiński Ilustrowany katalog monet Polskich 1916-1987 wyd VII wyd. KAW 1988, miałem w tedy 11 lat, młodziak totalny i już zacząłem odhaczać sobie blaszki, w podstawówce i na podwórku obracaliśmy monetkami prlu, obiegówki krążyły ale też trafił się ktoś z Piłsudskim czy Głową kobiety, jakieś wytarte banknoty i mnóstwo bilonu z NRD, Czechosłowacji, Rosji. Byłem jeden na podwórku co miał katalog, oczywiście był w domu nie chodziłem z nim po kolegach, bo się bałem, że będzie to łatwy łup u starszych kolegów. Ale nieważne, było minęło, później trafił mi się w 95 roku katalog J i A Lurpiewscy - Monety i Medale Polskie na aukcjach zagranicznych 1991-1994 dostałem od matki, bo tak się składało, że ubezpieczała wówczas jednego z autorów, tu poznałem jak wyglądają blaszki średniowieczne i nowożytne oczy się człowiekowi robiły duże, tak byłem już pełnoletni. Ten czas od 88 do 95 to bardziej moje zainteresowania filatelistyczne, a dopiero po 2005 zacząłem zbierać monety Rzymskie, wcześniej interesując się mitologią tyle o ile w podstawówce, ale po 93 roku wszedłem w temat z mojego punktu widzenia głębiej. Wtedy to zacząłem penetrować w domu skromne zbiory książkowe, zbiory monetek, i banknotów wszystko teraz spokojnie mógłbym znaleźć na allegro, w tedy wydawały się wielkimi skarbami. Jak na razie mój najbardziej intensywny okres to lata 2006 do teraz, zgromadziłem poza tymi wymienionymi wcześniej katalogami całą masę makulatury, wymienię najcenniejsze dla mnie:
A. Kunisz - Obieg monetarny na obszarach Mezji i Tracji w I i II wieku n.e. 1978r.
A. Kunisz - Mennictwo w Cesarstwie Rzymskim w I wieku n.e. 1992r.
A. Kunisz (pod redakcją)  - Rzym antyczny polityka i pieniądz 1993r.
A. A. Kluczek - Polityka dynastyczna w Cesarstwie Rzymskim w latach 235-284 2000r.
A. A. Kluczek - Studia nad propagandą polityczną w Cesarstwie Rzymskim (II - III w.) 2006r.
T. Mikocki - Zgodna, Pobożna, Płodna, Skromna, Piękna... Propaganda cnót żeńskich w sztuce rzymskiej 1997r.
W. Kaczanowicz - Probus the Emperor 276-282 AD a biographical study 2003r. (egzemplarz bezpośrednio od autora)
W. Kaczanowicz - Aspekty ideologiczne w Rzymskim Mennictwie lat 235-284 n.e 1990r.

- poza numizmatyczne, z tematem Rzymu, autorami:
A. Krawczuk - Poczet Cesarzy Rzymskich wyd II 2001r.
A. Krawczuk - Rzym Kościół, cesarze Trylogia Konstantyn Wielki, Ród Konstantyna, Julian Apostata 200r.
T. Kotula - Afryka Północna w starożytności - brak daty, stary egzemplarz bez obwoluty.
T. Kotula - Aurelian i Zenobia
R. Suski - Konsolidacja Cesarstwa Rzymskiego za Panowania Aureliana 270 - 275
H. Sztajerman - Społeczeństwo Zachodnie w III wieku 1960r. (praca tłumaczona  z radzieckiego autora)
A. Girdiana (pod redakcją) - Człowiek Rzymu 1997r.
K. Balbuza - Triumfator triumf i ideologia zwycięstwa w starożytnym Rzymie epoki cesarstwa 2005r.
F. Kolb - Ideał późnoantycznego władcy 2008r.
A. Tatarkiewicz - Życie religijne Ostii Antycznej 2009r.
M. Jaczynowska - Religie Świata Rzymskiego
E. Wipszycka - Kościół w świecie późnego antyku
studia źródłoznawcze - Chrześcijaństwo u schyłku starożytności t.V i VI
J. Miziołek - Sol verus studia nad ikonografią Chrystusa w sztuce pierwszego tysiąclecia 1991r
E.R. Dodds - Pogaństwo i Chrześcijaństwo w epoce niepokoju 2004r.
W. Burkert - Starożytne kulty misteryjne 2007r.
W. Burkert - Stwarzanie świętości 2006r.
P. Chuvin - Ostatni poganie 2008r.
P. Veyne - Początki Chrześcijańskiego świata (312-394) 2009r.

To lektury, które łykam, co z tego zapamiętam to już inna sprawa, ale więcej mam książek niż monet w domu ;)

Teraz czekam na:
ks. W. Myszor - Biblioteka z Nag Hammadi. Kodeksy I i II
ks. W. Myszor - Ewangelia Judasza
ks. W. Myszor (redaktor) - Chrześcijanie w Cesarstwie Rzymskim II i III wiek

i ciągle czegoś przybywa... ten spis bynajmniej nie jest jakimś obowiązkowym, on jedynie dla mnie miał i ma wartość, choć każdy znajdzie tu pewnie coś co ma w swojej biblioteczce, to nie musi wnikać w każdą z wymienionych pozycji. Chciałem pokazać, że wnikanie w monety ciągnie za sobą zbiór tony papieru, nie wspomniałem o megabajtach publikacji w pdf, bo tego jest dużo a główną biblię monet Cesarstwa Rzymskiego, RIC to jest 10 tomów - 15 plików, mam we wspomnianym formacie. Do tego dochodzą jeszcze katalogi...
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: szkółka numizmatyczna
« Odpowiedź #7 dnia: 19 Maja 2010, 13:02:18 »
Pewnie nikogo nie zdziwi, że ja również mam więcej książek w domu niż monet. Rzekłbym sporo więcej :)
Napiszę przewrotnie:
jeśli mam do wyboru książkę czy monetę, to zgadnijcie co kupię? Z jednej książki dowiedzieć się można wiele, z jednej monety, z reguły mniej...Ze zbioru monet - o to już co innego, analizy stempli, znaków etc.
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: szkółka numizmatyczna
« Odpowiedź #8 dnia: 19 Maja 2010, 20:05:45 »
witam
ostatnio wydaję wiecej pieniążków i to dużo więcej na literaturę niż na monetki , ale całkowicie nie rezygnuję  ;)
Kałkowski? jak najbardziej , a poza tym z podstaw to jeszcze:
Henryk Cywiński dziesięć wieków pieniądza polskiego
Marian Kowalewski vademecum kolekcjonera monet i banknotów
mam pare jeszcze , ale na kolejną odsłonę
a może coś jeszcze z literatury zaproponują koledzy
pozdrawiam
wiesiek
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: szkółka numizmatyczna
« Odpowiedź #9 dnia: 19 Maja 2010, 21:59:21 »
Wiesławie ja głównie zajmuję się III i IV wiekiem w Cesarstwie Rzymskim, ale ostatnio również średniowiecznym i noworzytnym Śląskiem.

Jakiś czas temu pojawiła się na rynku bardzo ciekawa książka W. Garbaczewski - Ikonografia monet piastowskich 2007r. jest to moim zdaniem jedna w swoim rodzaju książka, nie ma drugiej takiej pozycji, po pierwsze jest bardzo ładnie napisana widać, że autor wgryzł się w temat i chce zaciekawić czytelnika wieloma sprawami, takimi jak: wyobrażeniami głowy, władca w typie pieszym, insygnia i atrybuty, wizerunki konne, dalej symbolika architektoniczna, zoomorficzna tu po prostu uczta dla wielbicieli zwierząt, naprawdę można bardziej wczuć się w wieki średniowiecznego widzenia świata, jak jeszcze ktoś ma w domu opracowania na temat symboliki zwierząt i fizjologa czy Eliana, to ma wspaniały temat do inspiracji na kolekcję. Autor omawia jeszcze motywy symboliki sakralnej oraz przedstawienia i symbole związane z ikonografią judaistyczną. Tej książki nie może zabraknąć w domu, ładne wydana w grubej sztywnej oprawie na papierze kredowym wewnątrz reprodukcje monet i inne obrazki porównawcze, obszerna bibliografia.
Warta uwagi jest również wcześniejsza praca, jest to katalog wystawy W. Garbaczewskiego - Świat brakteatów średniowiecze w zwierciadle monet 2002r. Jest to bardzo sympatyczne opracowanie, odnośnie występowania i obiegu brakteatów w europie, z ładnymi reprodukcjami.

Kolejna ciekawa publikacja to Z. Piech - Monety, Pieczęcie i Herby w  systemie symboli władzy Jagiellonów 2003r. Całkiem przyjemne studium, choć lubię mieć w takim opracowaniu index, tu go niestety zabrakło, szkoda, bo ułatwiło by wertowanie książki. Zawiera ikonografię pieczęci, omawia pieczęcie królów polskich, książąt litewskich i oczywiście ikonografia monet, omówienie herbów i   na samym końcu monogram władcy. Bardzo bogata bibliografia, studnia do której jak się wpadnie i zacznie wyszukiwać książek, to gwarantuję wspaniałą z tym związaną zabawę. Jeszcze z regału zdjąłem kolejny ładnie wydany tom z wydawnictwa DiG Wokół znaków i symboli - herby, pieczęcie i monety - na pomorzu, śląsku i ziemi lubuskiej do 1945 roku. Jest to praca zbiorowa, dla nas numizmatyków i kolekcjonerów interesujący może być artykół I. Matejko - Symboliczne wyobrażenie oznak władzy i sacrum na średniowiecznych kwartnikach śląskich.
Na półce jeszcze znalazłem S. Suchodolski - Moneta i obrót pieniężny w europie zachodniej, ciekawa ale zbyt techniczna jak na początek, dla kogoś kto chce zainteresować się monetami. Publikacja dla zaawansowanych.
Oczywiście to nie wszystkie moje zbiory literatury numizmatycznej.

Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: szkółka numizmatyczna
« Odpowiedź #10 dnia: 19 Maja 2010, 22:10:59 »
he he , no ale chodzi , by zacząć edukację od jakichs sensownych pozycji na wprowadzenie
 to że ja sie miotam po różnych książkach od poziomu przedszkolnego do pozycji " profesorskich" to już inna sprawa , ale nadrabiam zaległości i czytam co mi w łapy wpadnie i nie po kolei , ale daje jakoś radę
wszak nie o to chodzi , by młodzika zarzucić 200 kg ksiąg wszelakich , ale dać mu się ukształtować i samemu wybrać
moim zdaniem nasza rola , tych co wiedzą ( powoli i ja zaczynam być takim wariatem ha ha) jest nie by wyszczególnić swoje biblioteki ale dać młodemu zachłysnąć się wiedzą , tak by się nie zadusił , ale by połknął bakcyla
niech może zacznie od pozycji ogólnych , poczyta to nasze poczciwe forum i zastanowi sie co by mu się chciało chcieć ;)
i co dalej - dalej filozofia patrona naszego forum - nie złom , ale dobre okazy ; przynajmniej 3 stan , no czasem i 4 sie załapie jak jest żadkość , ale to juz po wybraniu danego kierunku
sądzę , że ten wątek trzeba będzie szczególnie pielęgnować , jeśli chcemy mieć nowych młodszych i światłych kolegów
pozdrowionka
wiesiek
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: szkółka numizmatyczna
« Odpowiedź #11 dnia: 19 Maja 2010, 22:36:31 »
Właśnie, nie oto chodzi by się utopić w książkach (czy też monetach), bo to nie jest problem i nie oto w tym chodzi.
Każdy zanim zacznie zbierać powinien się zastanowić po co to robi, czy faktycznie warto w to wchodzić, czy jest to dla niego, tego mu właśnie potrzeba wypełnia mu lukę pustkę w życiu czy cokolwiek innego. Powinno się zacząć coś najpierw przeczytać o monetach, które chcemy zbierać (bądź wydaje nam się, że to nas kręci). Może warto rozejrzeć się najpierw w okół siebie, tak jak w tej chwili się siedzi w pokoju i czyta wątek na forum. Zorientować się z jakiego obszaru kraju jestem najpierw zaczynamy od wsi/miasta w którym siedzę, zastanowić się nad historią tego terenu (o ile to możliwe - sprawdzić sobie na wiki), później powędrować wyobraźnią dalej, rozejrzeć się po okolicy z jakimi wsiami miastami sąsiaduję nasze centrum z którego patrzymy, o i tu pewnie znajdzie się duże miasto które  w dawnych wiekach a może i obecnie mieści się mennica. Warto wówczas postarać się przejść/pojechać do takiego miasta, zwiedzić muzeum, jakiekolwiek, najlepiej kilka razy się przejść, odwiedzić stare zakamarki miasta, rynek, ratusz, zamek... w ten sposób zacząć właśnie swoją przygodę, bo kto wie czy po drodze nie spotkamy natchnienia, inspiracji na kolekcje. Warto zerknąć do antykwariatu, pogadać z antykwariuszem, może ma książeczki o historii, czy nawet o numizmatyce, wczuć się w klimat poszukiwacza.  Jak ktoś zajrzał i przeczytał wspomnianego Kałkowskiego, Cywińskiego, to pewnie wejdzie w temat dalej, i zacznie szukać, drążyć. Na szczęście jesteśmy w tej dobrej sytuacji, że jest internet i tu możemy znaleźć punkty zaczepienia, jakieś strony z fotkami monet, które to zrzucać będziemy i starali się interpretować ich symbole, treści. My jesteśmy po to tylko by zainspirować w tym wątku do głębszego wniknięcia w historię naszego regionu, zobaczyć jaki ma sens historia mówiąca do nas z lektur, czy osób dzielących się swoim doświadczeniem.   
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: szkółka numizmatyczna
« Odpowiedź #12 dnia: 20 Maja 2010, 18:57:36 »
witam  :)
co nieco napisaliśmy w tym wątku o motywacjach , o literaturze , ale i tak każdy wybierze sobie to co go zafascynuje najbardziej , niekiedy będą to błyskotki w trumienkach , niekiedy prawdziwa , odkrywcza pasja , ale i tak się może zdarzyć , że będzie to słomiany zapał ; ale na to to już nic nie poradzimy
ale dla tych , którzy przebrnęli przez nasze poprzednie wieści pragnę zaproponować kolejny krok
jeśli już si,ę decydujesz kolego czy koleżanko na to by zbierać ? - otóż nie - kolekcjonować monety
spróbuj od jakiegoś (wydawać by się mogło) łatwego okresu jako główny nurt ( na razie) ale zostaw sobie też smaczek - coś z wcześniejszego okresu czy to coś ze starożytności czy Polski królewskiej
aby zacząć rozeznawać sie w monetkach i je dobrze rozpoznawać kup najpierw dobrą lupę , wagę jubilerską elektroniczną i suwmiarkę . no i to by było na tyle ; resztę doczytasz na naszym forum , a czego nie będziesz wiedzieć , zapytasz
zawsze chętnie poradzimy w miarę naszych możliwości i wiedzy, a potem będziemy oczekiwać od ciebie jakichś rad i wiadomości , które może oświecą ?
pozdrawiam i życzę wiele radości w byciu kolekcjonerem numizmatów
wiesiek
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

Grzybuś

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 185
Odp: szkółka numizmatyczna
« Odpowiedź #13 dnia: 09 Czerwca 2010, 08:50:24 »
Panowie, a może ktoś w ramach szkółki napisze jak identyfikować rzymskie monetki, tj. na co patrzeć i jak to czytać, jakie są oznaczenia mennic i gdzie ich szukać. Dla mnie rzym to czarna magia a mogłoby się to zmienić po takiej lekturze ;)

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: szkółka numizmatyczna
« Odpowiedź #14 dnia: 10 Czerwca 2010, 09:00:14 »
Cytuj
Panowie, a może ktoś w ramach szkółki napisze jak identyfikować rzymskie monetki

Przyznaję, że w ramach szkółki chyba nie sposób. Podstawą do identyfikacji jest katalog RIC (który można legalnie ściągnąć z netu) - to są tysiące stron opracowań - nie dające się ot tak streścić w krótkim poście. Przez setki lat mennictwo rzymskie zmieniało się, powstawały nowe nominały, stare znikały, jednoznaczne oznaczenia mennic wprowadzono dość późno, więc to też nie załatwia sprawy. Ogólnie mówiąc trudny temat, jednak tak fascynujący, że warty zgłębienia (choćby tylko jego części).
Podsumowując, pierwszy krok to posiadanie RICa, ponieważ po każdym tomie porusza się nieco inaczej.
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

 

R E K L A M A
aukcja monet