Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 26 Kwietnia 2024, 09:53:25

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: witam!  (Przeczytany 5858 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

mirek-1973

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 361
witam!
« dnia: 22 Maja 2010, 22:27:09 »
Mam na imię Mirek,dopiero stawiam pierwsze kroki w numizmatyce antycznej i próbuję znależć jakiś temat przewodni dla swojej kolekcji,bo jak do tej pory to uzbierałem zbiór monet z różnych okresów głównie rzymskich.Wiecie jak to jest?przez kilkanaście lat nie miałem czasu zająć się swoim hobby(praca,rodzina), a zawsze jakieś monetki były w moim domu,to ktoś znalazł,to gdzieś kupiłem(głównie carskie i polska królewska i przedwojenna) ,ale też inne stare przedmioty,militaria itp.jakoś lubię mieć kontakt z przedmiotami z minionych czasów.Aż w końcu trafiłem w internecie na aukcję gdzie ktoś sprzedawał trzy monety antyczne i tak kupiłem przypadkiem konstancjusza2,Konstansa i Arkadiusza,nawet nigdy nie słyszałem o takich cesarzach ,więc zacząłem przeszukiwać internet,trafiłem na kilka ciekawych stron i wpadłem ;)najpierw różni cesarze,nominały,mennice,prowincje i tak wyrywkowo  mam przegląd od augusta do Honoriusza.Szczególnie Konstantyn mnie zainteresował, dzięki temu forum i kolegom z działu,,Rzym"można się sporo dowiedzieć o jego monetach ,a że lubię wiedzieć co mam ,to myślę w tym kierunku zawęzić swoje zbieranie.Pozdrawiam wszystkich numizmatyków!         

rara_avis

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 239
  • Zbierajmy monety, tak wiele piekna w sobie kryją
    • Biuletyn Informacyjny TPZN
Odp: witam!
« Odpowiedź #1 dnia: 22 Maja 2010, 23:00:43 »
Witamy na forum. W sprawach antyku, jak już zdążyłeś zauważyć panuje u nas spory ruch.
Tylko monety, nie błyskotki. Tylko POLSKA i ziemie z nią związane.

Prezes TPZN w stanie spoczynku
TPZN 044
WBCC 516


Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: witam!
« Odpowiedź #2 dnia: 22 Maja 2010, 23:05:35 »
Witamy! Dział RZYM rośnie w siłę! Mam nadzieję, że Kolega będzie aktywnym użytkownikiem naszego Forum.  :)
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 742
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: witam!
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Maja 2010, 01:05:52 »
Witamy :)
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

bobi68

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 745
Odp: witam!
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Maja 2010, 10:19:55 »
Witam serdecznie kolejnego fana Konstantyna (czy rodzinki również? :)). Pozdrawiam
Pozdrawiam,Robert
TPZN 031

acidboy

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 457
Odp: witam!
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Maja 2010, 10:31:28 »
Serdecznie witam :)
Pozdrawiam
Grzesiek
TPZN 050

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: witam!
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Maja 2010, 10:37:26 »
Cześć!
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: witam!
« Odpowiedź #7 dnia: 23 Maja 2010, 15:31:08 »
Witam na forum :)

Miło, że kolejna jest z nami osoba interesująca się monetami z IV wieku, Konstantyn to dominująca postać w mojej kolekcji, choć nie jest to najważniejsza osoba, ponieważ dla mnie bardziej priorytetem jest druga strona monety, czyli przedstawienie bóstwa. Konstantyn miał najwięcej monet z przedstawieniem mojego ulubieńca Sola, stąd również większość jego monet w mojej kolekcji, ale również ze względu na fakt, że są to w miarę tanie monety (spowodowane raczej stanem zachowania), oczywiście wiek III również dominuje w postać mojego bohatera na monetach, szczególnie Aurelian i Probus tłuką tą postać na miedzianych krążkach... wnikaj w temat III i IV wieku, tu mnóstwo się dzieje, mimo braków literackich, i tak mamy sporo ciekawych wydarzeń jak i od strony politycznej tak również od strony religijnej i wszystkiego co wiąże się z propagandą. Poszukaj co Cię wkręca w tym temacie, czy ważny jest dla Ciebie jakiś region historycznie, to jest miejsce gdzie bito monety, jakaś mennica i z nią związane emisje, może jakieś rzadkie blaszki, motywy (wszystko zależy od portfela, szczęścia), a może jakieś ulubione bóstwa? Nic nie chcę sugerować, temat sam się wyłoni jak popatrzysz na te blaszki które już posiadasz :)

Pozdrawiam   
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

mirek-1973

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 361
Odp: witam!
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Maja 2010, 16:26:18 »
Dzięki za miłe przywitanie!a co do tematu,to rodzinkę constantinvsa raczej potraktuje ogólnikowo,chociaż u mnie to działa jak reakcja łańcuchowa,bo na przykład jak mamy załóżmy rewers z bramą konstantyna a są monety konstantyna2 i krispusa to jak nie kupić?albo żołnierze i sztandary dla ojca i wszystkich synów itp.JAK narazie crispvs mi umyka,ale to kwestia czasu,a  pużniej na samego konstantyna będę polował,ewentualnie jakieś ciekawostki też i brakujących cesarzy z okresu tetrarchii(diocletianus by się przydał i wielu innych)ale reprezentacyjnie tylko.A sole też bardzo ciekawe!dużo odmian i zbierania na długie lata to coś dla mnie,problem w tym że wszystko mnie interesuje,książki o tych czasach muszę kupić,poczytać i temat pewnie sam się nasunie.   

Whisky

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 246
Odp: witam!
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Maja 2010, 16:42:52 »
Witam nowego kolegę :)
II RP, WMG, Franciszek Józef I, carska Rosja, Polska Królewska

TPZN nr 053

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: witam!
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Maja 2010, 16:49:31 »
Cytuj
wszystko mnie interesuje,książki o tych czasach muszę kupić,poczytać i temat pewnie sam się nasunie.
To cieszy, ale po pewnym czasie jak wytrzymasz i przebrniesz przez literaturę historyczną, zachęcam do przeczytania materiałów z epoki, jak choćby Herodiana, Euzebiusza czy też żywoty cesarzy od Hadriana do Numeriana. Literatury jest dużo, domyślam się, że już coś tam się orientujesz w temacie, wszystko zależy co bardziej Cię interesuje, czy jest to armia, architektura, czy sfera prawa bądź religii, wszędzie jest dostępna masa materiałów, tylko się zanurzyć w wolnej chwili.
 
Właśnie temat się sam nasunie, nic na siłę, to musi wypłynąć samo.
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

Omnes

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 523
Odp: witam!
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Czerwca 2010, 17:02:27 »
Witam kolege z podobnym zainteresowaniem :)
------------------------LICYNIUSZ------------------------

TPZN nr 056

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: witam!
« Odpowiedź #12 dnia: 05 Czerwca 2010, 17:45:06 »
witam kolegę :)
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

 

R E K L A M A
aukcja monet