Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 07:32:33

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: czyścić czy nie?  (Przeczytany 4896 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

mirek-1973

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 356
czyścić czy nie?
« dnia: 29 Maja 2010, 22:46:39 »
Mam taki dylemat,otóż lubię monety z resztą osadu(według mnie to dodaje im uroku)ale jak usunąć tą  narośl z twarzy,tak żeby reszta została na swoim miejscu?znacie jakiś sposób na takie miejscowe czyszczenie?
« Ostatnia zmiana: 09 Stycznia 2017, 12:21:29 wysłana przez TomekP »

d-ja

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: czyścić czy nie?
« Odpowiedź #1 dnia: 11 Stycznia 2011, 00:38:29 »
Witam.
 Najpierw trzeba wykonać podstawowe rozróżnienie:
1) korozja = osad niszczący monetę
2) patyna = szlachetny osad zabezpieczający monetę przed negatywnymi wpływami środowiska, czasem też poprawiający  jej walory estetyczne.
Moneta brązowa pokryta patynom (na ile to jest na danym zdjęciu możliwe do rozróżnienia) Azurytową [Cu3(CO3)2(OH)2 ] lub Tenorytową [CuO] (czarny kolor), widoczne ślady korozji to chlorki [CuCl].
A więc:
I) moneta jest w słabym stanie nie jestem pewny co do konieczności jej czyszczenia.
II) podaje sposób możliwego czyszczenia który trzeba jednak wykonywać z wyobraźnią - a wiec stosując zasady BHP (jak np. ochronne rękawiczki, ochronne okulary i odzież). Przeprowadzenia próby czyszczenia monety tymi metodami podejmujesz się na własne ryzyko.

1) Użycie 5% roztworu węglan-wodorowęglan sodu (Na2CO3*NaHCO3*2H2O) powoduje powstanie rozpuszczalnych w wodzie chlorków (NaCl), na skutek reakcji zasadowej mieszaniny z nierozpuszczalnymi chlorkami (kwasowymi). Następnie myje się zabytek w wodzie destylowanej do całkowitego usunięcia chlorków (kontrola testami na chlorki lub metodą z azotanem (V) srebra).
Metoda nie usuwa patyny, a wręcz nawet intensyfikuje jej kolor przez wytworzenie malachitu. Czasem może powstawać czarny tlenek miedzi (zjawisko niekorzystne).
2)Amoniakowa metoda:
   - Mycie w wodzie wodociągowej celem usunięcia luźnych zanieczyszczeń.,
    -Mechaniczne oczyszczanie powierzchni (szczoteczka z delikatnym włosiem zwierzęcym)
    -Odczyszczanie chemiczne przez moczenie w 8% roztworze amoniaku.
    -Mycie w wodzie wodociągowej i destylowanej.
   -Suszenie.
   -Mechaniczne czyszczenie z użyciem skalpela [tylko dla osób doświadczonych!].
   -Wygotowanie w wodzie destylowanej.
   -Suszenie.
   - Powlekanie powierzchni 5% r-rem Paraloid B72 w ksylenie, lub Paraloidem B44.
   - Suszenie.

Jednakże proponował bym zapoznanie się z książką o konserwacji m.in. metali pt "Methods of Conserving Archaeological Material from Underwater Sites", bezpłatnie do pobrania z: http://nautarch.tamu.edu/crl/conservationmanual/
pozdrawiam


Mój awatar to rewers medalu z okazji 44 urodzin Georga Weiferta (m.in. kolekcjonera monet antycznych) z przedstawieniem monety z Viminacium (= dziś Kostolac).

mirek-1973

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 356
Odp: czyścić czy nie?
« Odpowiedź #2 dnia: 11 Stycznia 2011, 16:35:14 »
Witam,już zapomniałem o tym Hadrianie :)ale tak sobie teraz ,po dłuższym czasie myślę że skoro nic złego narazie się z nim nie dzieje to lepiej niech sobie zostanie tak jak jest,bo mogę mu tylko zaszkodzić bez doświadczenia w czyszczeniu.Dzięki za wskazówki,napewno się kiedyś przydadzą,pozdrawiam.

 

R E K L A M A
aukcja monet