Aktualności:

• 20 Styczeń 2021, 08:28:23

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Rzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz!  (Przeczytany 97308 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

ram17

• Stały bywalec
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Rzadkie notowane monety - poszukiwany drugi egzemplarz!
« Odpowiedź #135 dnia: 20 Październik 2020, 22:07:38 »
Witam
Trafił mi się taki Commodus , jak mniemam Pautalia ? ,tyle że nie mogę go namierzyć , podobny z tripodem pojawia się w Philippopolis , ale tu zapis rewersu wskazywał by na Pautalie.

Julek C

• Gaduła
« Odpowiedź #136 dnia: 22 Październik 2020, 06:41:32 »
Moim zdaniem to moneta z Fillipolis, zwróć uwagę na E I w nazwie miasta ΦΙΛΙΠΠΟΠΟΛΕΙΤΩΝ, na tak zniszczonej monecie może wygladać jak V.

https://www.acsearch.info/search.html?id=5991491

ram17

• Stały bywalec
« Odpowiedź #137 dnia: 22 Październik 2020, 19:13:10 »
Pozwól że nie zgodzę się tym razem z twoja interpretacja . Cóż stan jest jaki jest , i można bazować tylko na tym co widzimy , zakładając twoją wersję że to  E I  a nie V , to dalej powinno być ΤΩΝ, T mamy pewne , ale ΩΝ też trzeba by zrzucić na stan monety ? , skoro  jest całkiem wyraźne  ΛΛI , no może poza ostatnią I . Patrząc na zapisy miasta Pautali , są dość zróżnicowane , ale z taki zapis istnieje ΠAYTAΛI, co prawda A tu występuje bez kreseczek w środku, ale na innym egzemplarzu ten zapis też jest bez tych kreseczek
https://www.acsearch.info/search.html?id=4282620
Choć muszę przyznać  że stylistycznie jest tu podobieństwo do monety z Fillipolis , i to mnie właśnie zastanawia, jak miał by tu się znaleźć zapis ΠAYTAΛI ?,ale też nie wierzę w przypadek że bili podobna monetę .
Jest jeszcze jedna kwestia do tej zagadki , ja świadomie ją kupowałem , z opcja że ten zapis to nie ΦΙΛΙΠΠΟΠΟΛΕΙΤΩΝ ,ewentualnie inna forma zapisu tego miast / miej popularna/ , prócz mnie było jeszcze dwóch licytujących powiedzmy nie zorientowanych na niskich stawkach , ja chcąc ja kupić dałem wysoki limit jak na monetę w tym stanie , ale jednak na ostatnich sekundach komuś bardzo zależało i mnie skontrował , ale zdążyłem z rekontrą  ;),. Wyglądało to tak , jak by ten licytujący był już zorientowany , i też zakładał że coś tu jest nie tak z to monetą , i zwykłe ΦΙΛΙΠΠΟΠΟΛΕΙΤΩΝ tu się nie wpisuję . No cóż może jak dotrze da się zrobić pod innym kątem fotkę i coś się rozjaśni , albo odpalę mikroszkop  :).
ps. ale dzięki że próbowałeś mnie odwieść , od mojej wizji z Pautalią  :)

Julek C

• Gaduła
« Odpowiedź #138 dnia: 23 Październik 2020, 14:07:35 »

Nie chciałabym zniechęcać do głębszych poszukiwań, tylko  zdrowy rozzsądek podpowiada, aby korzystać z najprostszych wyjaśnień niejednoznaczych kwestii, a nie z tych najbardziej karkołomych. Aby nie gasić w tobie iskierki odkrywcy, powiem tylko, że jedanak w Pautalii kilkanaście lat później wybijano monety z takim samym rewersem dla Septimiusza Sewera i Gety, więc może coś jest na rzeczy, jednak potrzeba egzemplarza w dużo lepszym stanie, aby to uprawdopodobnić.
« Ostatnia zmiana: 23 Październik 2020, 14:45:48 wysłana przez Julek C »

ram17

• Stały bywalec
« Odpowiedź #139 dnia: 23 Październik 2020, 16:32:33 »

Nie chciałabym zniechęcać do głębszych poszukiwań, tylko  zdrowy rozzsądek podpowiada, aby korzystać z najprostszych wyjaśnień niejednoznaczych kwestii, a nie z tych najbardziej karkołomych. Aby nie gasić w tobie iskierki odkrywcy, powiem tylko, że jedanak w Pautalii kilkanaście lat później wybijano monety z takim samym rewersem dla Septimiusza Sewera i Gety, więc może coś jest na rzeczy, jednak potrzeba egzemplarza w dużo lepszym stanie, aby to uprawdopodobnić.

Tak, wiem o tych dwóch egzemplarzach , od razu szczerze przyznam że zostawiłem je sobie , jako ewentualny kontrargument :-X gdy byś dalej gasił we mnie tą iskierkę odkrywcy  :) ;). A poważnie - zdaje sobie sprawę ze stanu , ale po cichu liczę że to Π uda się potwierdzić , w innym świetle , ujęciu , czy chodzby przerysować , nie żeby zaspokoić swoją próżność odkrywcy, ale zwyczajnie by zaistniała . A że mam trochę ciągot spekulanta / ukradnę słówko panu Lechowi  ;)/  , to przyznaje  :).
ps. podziękował że zrobiłeś w tym kierunku jakąś większą kwarendę , +++   

R E K L A M A
aukcja monet