Aktualności:

  • 19 Marca 2024, 06:16:02

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Monety do strony "NOT IN RIC"  (Przeczytany 1335019 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 327
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #2010 dnia: 29 Czerwca 2023, 23:57:05 »
Drodzy koledzy. Powiadam, że pomimo tematu o którym rozprawiacie, a który z natury rzeczy jest mi kompletnie obcy, waszą dyskusję uważam za znakomitą.

Mini dysertacja Tomka nosi znamiona dzieła literackiego, natomiast replika Zenona, mimo swej precyzji, urzeka łagodnością.

Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam, odżył nam dział antyczny!
« Ostatnia zmiana: 30 Czerwca 2023, 00:01:59 wysłana przez Booboo »

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 150
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #2011 dnia: 30 Czerwca 2023, 10:22:35 »
O ile tekst z opisem skarbu z Falmouth jest akurat goły ilustracyjnie w temacie awersu z kotkiem i pałą,
to liczę na piękne zdjęcia z opracowania skarbu z Domqueur.

Zmotywowała mnie sprawa koteczka z Londinium, więc postanowiłem uzupełnić biblioteczkę.

Jako biblijny niedowiarek sam muszę palucha wsadzić ;)

Pozdrowionka,
  Tomek
.

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #2012 dnia: 30 Czerwca 2023, 13:13:29 »
Tomku, dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Myślę, że nie tylko ja, ale wszyscy niebędący ekspertami od Tetrarchii z niej skorzystaliśmy edukacyjnie i się z niej bardzo cieszymy. pozdrawiam. 
« Ostatnia zmiana: 01 Lipca 2023, 07:58:17 wysłana przez Barnaba »

Thorgal76

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 113
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #2013 dnia: 02 Lipca 2023, 22:20:46 »
Mam pytanie. Czy prowincjonalne monety Diadumeniana są gdziekolwiek skatalogowane? Bo w RPC się ich nie mogę doszukać.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 150
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #2014 dnia: 16 Lipca 2023, 12:14:09 »
Londyński awers z koteczkiem i maczugą tak mnie zaintrygował, że postanowiłem dotrzeć do opracowania skarbu z Domqueur.

Mamy teraz do dyspozycji ilustracje trzech egzemplarzy:

1)   Okaz z British Museum opublikowany w katalogu Panów C&T; poz. 3.01.014; oś 6 h; średnica 27x25 mm; waga 8,92 g;
2)   Egzemplarz ze skarbu z Domqueur, opublikowanego w 1965 r., poz. 1165; oś 6 h; waga 11,08 g;
3)   Omawiany wcześniej krążek ze skarbu w Meckel, poz. 7478; oś 6 h; średnica 26 mm; waga 8,60 g;


Nurtuje mnie jedna myśl. Dlaczego opublikowany skarb z Domqueur , który opracował i wydał Pierre Bastien i Francois Vasselle na początku 1965 roku, nie poskutkował odnotowaniem wariantu londyńskiego follisa z koteczkiem w wydanym w 1967 roku nowym tomie RIC VI? Zawaliła komunikacja i przez naście miesięcy opracowanie nie dotarło w ręce badaczy na Wyspie? Nie podejrzewam, że Panowie z Wielkiej Wyspy ignorowali prace francuskojęzycznych naukowców, bo przecież w nocie bibliograficznej VI tomu RIC figurują prace Bastiena, chociaż urywają się na 1961 roku. Zawaliła ówczesna procedura w drukiem zamkniętego już opracowania?

 

R E K L A M A
aukcja monet