Aktualności: Kalendarz TPZN na rok 2020 - konkurs na zdjęcia. LINK

• 22 Listopad 2019, 08:22:27

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Monety do strony "NOT IN RIC"  (Przeczytany 958212 razy)

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #3105 dnia: 26 Luty 2019, 20:19:53 »
Proszę zwrócić uwagę na sam awers. On nie pasuje do monet znad Morza Marmara. Sama głowa jest zdecydowanie większa od tych z Heraclei i Kyzikos.

No dobrze, w takim razie zróbmy konkurs sobowtórów. Zachęcam do udziału także innych Kolegów!

Konstancjusze.jpgMonety do strony "NOT IN RIC"

Pytanie: do którego Konstancjusza najbardziej podobny jest Konstancjusz z monetki Pana Tomasza?

« Ostatnia zmiana: 26 Luty 2019, 21:53:58 wysłana przez Lech Stępniewski »
NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII

DzikiZdeb

• Gaduła
« Odpowiedź #3106 dnia: 26 Luty 2019, 20:42:35 »
do którego Konstancjusza najbardziej podobny jest Konstancjusz z monetki Pana Tomasza?
Nigdy nie zgłębiałem różnic w tych popiersiach, więc powinienem być miarodajny ;-)

Piątka, potem czwórka.

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #3107 dnia: 26 Luty 2019, 20:50:27 »
Nigdy nie zgłębiałem różnic w tych popiersiach, więc powinienem być miarodajny ;-)

Te różnice są często bardzo subtelne i na ogół biorą się zapewne z różnic w stylu samych majstrów, ponieważ odgórna ideologiczna tendencja nakazywała raczej akcentować podobieństwa a nie różnice.
NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII

Mariuszgra

• TPZN 074
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
« Odpowiedź #3108 dnia: 27 Luty 2019, 10:54:17 »
Trzeci potem piąty tak dla mnie

Mariuszgra

• TPZN 074
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
« Odpowiedź #3109 dnia: 27 Luty 2019, 10:56:37 »

Te różnice są często bardzo subtelne i na ogół biorą się zapewne z różnic w stylu samych majstrów, ponieważ odgórna ideologiczna tendencja nakazywała raczej akcentować podobieństwa a nie różnice.
W tym przypadku nie mam doświadczenia ale sola z Ticiunum w większości przepadków rozpoznam po awersie

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #3110 dnia: 27 Luty 2019, 12:42:18 »
sola z Ticiunum w większości przepadków rozpoznam po awersie

To są właśnie uroki specjalizacji. Z czasem można nawet uchwycić styl pojedynczego majstra.

Zachęcam również innych Kolegów do wyrażania swojej opinii. Dajmy Panu Tomaszowi materiał do przemyśleń.

qcho

• Administrator
  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
« Odpowiedź #3111 dnia: 27 Luty 2019, 12:54:54 »
Jak dla mnie wygrywa numer 1!

Ciut inny wyraz twarzy ( zmarszczone brwi vs lekkie zdziwienie), ale poza tym wygląda tak samo.
jarek

zenonmoj

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #3112 dnia: 27 Luty 2019, 14:17:59 »
Nr. 1
ZM

barnaba

• Stały bywalec
« Odpowiedź #3113 dnia: 27 Luty 2019, 15:22:57 »
Początkowo byłem skłonny postawić na nr. 5, ale chyba jednak zdecyduję się na nr. 1.

xallax

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Zainteresowania: Półgrosze Jagiellonów
« Odpowiedź #3114 dnia: 27 Luty 2019, 15:43:51 »
Dla mnie jako zupełnego laika w temacie: 3.

Tomanek

• Gaduła
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
« Odpowiedź #3115 dnia: 27 Luty 2019, 16:14:28 »
Sam wywołałem temat, więc wypada odpowiedzieć - 1 i 3.

Wszystko fajnie, ale teraz proszę dla porównania wstawić takie samo zestawienie awersów z popiersiem w pancerzu i z koroną promienistą. Oczywiście z tych samych mennic i najlepiej z trzeciej oficyny. Wtedy będziemy mogli w pełni porównywać stylistykę, operując w tej samej kategorii wagowej.

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #3116 dnia: 27 Luty 2019, 16:43:23 »
Wszystko fajnie, ale teraz proszę dla porównania wstawić takie samo zestawienie awersów z popiersiem w pancerzu i z koroną promienistą. Oczywiście z tych samych mennic i najlepiej z trzeciej oficyny. Wtedy będziemy mogli w pełni porównywać stylistykę, operując w tej samej kategorii wagowej.

Chętnie bym tak uczynił, ale - jak sam Pan dobrze wie - akurat z Tessaloniki z tego samego okresu (circa 300), takiego popiersia do porównań właśnie nie mamy. Stąd ta proteza: miedziaki z Geniuszem. Owszem, to większe monetki, ale styl się razem z rozmiarem aż tak nie zmienia.

A teraz zdradzę mennice. Numer 1 i 3 to Heraklea, numer 5 to Kyzikos, a wszystkie parzyste to Tessalonika

Jak widać, dałem Tessalonice pewne fory: trzy nieco różne awersy. A jednak dla nikogo Tessalonika nie była pierwszym wyborem.

Tomanek

• Gaduła
« Odpowiedź #3117 dnia: 27 Luty 2019, 18:05:19 »
akurat z Tessaloniki z tego samego okresu (circa 300), takiego popiersia do porównań właśnie nie mamy. Stąd ta proteza: miedziaki z Geniuszem.

Oczywiście, chodziło mi o porównanie z drobnicą z mennic znad Morza Marmara, bo jakoś nie pasuje mi ta monetka do znanych mi okazów z Heraklei i Kyzikos. Może ma Pan więcej zdjęć do porównań, zwłaszcza z trzeciej oficyny?

P.s.

Nie posiadam dużego follisa Konstancjusza z Salonik, więc dla porównania w parze z Dioklecjanem. Aż tak bardzo stylistycznie nie odbiegają od siebie. Marsowe czoło Dioklecjana możemy zrzucić na różnicę wieku.

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #3118 dnia: 27 Luty 2019, 18:27:04 »
jakoś nie pasuje mi ta monetka do znanych mi okazów z Heraklei i Kyzikos.

Niepasowaniem dość łatwo się zasugerować (o ile nie trafimy na coś z tego samego stempla). Jedyne, co chciałem pokazać, że do stylu Tessaloniki ona nie pasuje jeszcze bardziej  :)

Może ma Pan więcej zdjęć do porównań, zwłaszcza z trzeciej oficyny?

Nie mam nic więcej ponad to, co i Pan łatwo znajdzie. Mam kilka egzemplarzy z szóstej

http://www.notinric.lechstepniewski.info/6her-22.html

Też Pan tam ma duże głowy oraz "Krótkie, płytkie popiersie w pancerzu". Proszę zwłaszcza zwrócić uwagę na egzemplarz nr 2.

Tomanek

• Gaduła
« Odpowiedź #3119 dnia: 27 Luty 2019, 18:52:20 »
W dostępnych w sieci bazach danych, jest stosunkowo ubogo z materiałem ilustracyjnym dla brązików CONCORDIA MILITVM z interesujących mnie mennic. Króluje druga oficyna, a okazów z trzeciej jak na lekarstwo :(

Podobnie jest z follisem Konstancjusza z Salonik - RIC VI 20a  8)

R E K L A M A
aukcja monet