Aktualności:

• 19 Wrzesień 2019, 16:33:10

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Monety do strony "NOT IN RIC"  (Przeczytany 933806 razy)

zenonmoj

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #3135 dnia: 21 Marzec 2019, 09:21:02 »
Przyjrzyjmy się temu egzemplarzowi - w takim stanie, że wszystkie detale są znakomicie widoczne:
https://www.acsearch.info/media/images/archive/124/3951/4001566.jpg
Monety do strony "NOT IN RIC"

Przedstawienie na rewersie tak podobne w pokraczności swojej, że prawdopodobnie tworzyła je ta sama osoba.
Oprócz tego sporo literek (także rzeczona "gamma") ma jakieś "dodatkowe" kreseczki, kropeczki i purchle...
Może właśnie tak, w warunkach lekkiego niedobicia (lewa noga geniusza) ostatecznie wyszło "I*"?

Zenon M.

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #3136 dnia: 21 Marzec 2019, 16:14:33 »
Nie zmienia to jednak faktu że w zamyśle miała to być Gamma.

Temu nikt nie przeczy. Tam najpewniej powinna być gamma (albo w ostateczności inna literka oficyny). Tyle że to NIE JEST gamma, ani nawet gamma wykoślawiona, niedobita, poprawiana etc. Jest wyraźna pałeczka, a obok niej wyraźna gwiazdka. I właśnie wyraźność tej gwiazdki stwarza problem.

Niemniej widać też, że i bicie generalnie nie bardzo się udało. Znikł półksiężyc, znikły litery w odcinku, a koniec legendy rewersu jest nieczytelny. Nawet Geniuszowi to zaszkodziło i - jak zauważył Pan Zenon - jakiś taki chuderlawy się zrobił.
NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII

Tomanek

• Gaduła
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
« Odpowiedź #3137 dnia: 23 Marzec 2019, 17:27:12 »
Jest wyraźna pałeczka, a obok niej wyraźna gwiazdka. I właśnie wyraźność tej gwiazdki stwarza problem.

Dokładnie -  I* - wyraźna kreseczka "I" i obok niej wyraźna gwiazdka, która nie jest jakimś rozdeptanym śladem po poziomej kreseczce od gammy.

Tomanek

• Gaduła
« Odpowiedź #3138 dnia: 23 Marzec 2019, 18:22:34 »
Zapowiedziałem jakiś czas temu małą dyskusje na temat lugduńskiej monetki z legendą awersu VIRTVS CONSTANTI NOB C.

Monetka dotarła już dawno, tyko ja ciągle nie miałem czasu aby zająć się tematem.

Dla zobrazowania problemu sporządziłem małe zestawienie, do którego główną  bazę źródłową stanowił katalog Bastiena.

Pierwsze co wyłania się z tej tabeli, to całkowity brak występowania okazu RIC 174 z pierwszej oficyny "A". Pomimo zamieszczenia w katalogu RIC VI, brak śladu po takowym egzemplarzu. Co ciekawe, nie ma go również w katalogu Voettera (poz. 30), gdzie również występuje wyłącznie okaz z drugiej oficyny "B".

Problemem jest sam okaz RIC 174, a właściwie  zamieszanie z opisem popiersia typu NN. Generalnie, nie istnieje moneta odpowiadająca temu opisowi. Bastien słusznie uznał, że jego okazy B.221, to jedyny odpowiednik monet RIC 174. Nie istnieje inna odmiana awersu z włócznią jak tylko ta z hełmem i wieńcem laurowym. Błąd w opisie popiersia NN i dalej brak stosownego przypisu korygującego wariant popiersia RIC 174, nie powodują jeszcze, że monety z wieńcem laurowym  na hełmie kwalifikują się do działu ADDENDA. Skoro nie stwierdzono występowania wzorca RIC 174, to zarówno mój nabytek z aukcji Leu Numismatik, jak i pięć innych monet znanych Bastienowi, plus dwa dodatkowe ze strony Not in RIC, powinny trafić do działu CORRIGENDA
« Ostatnia zmiana: 23 Marzec 2019, 18:41:58 wysłana przez Tomanek »

Tomanek

• Gaduła
« Odpowiedź #3139 dnia: 23 Marzec 2019, 18:29:12 »
wersja pdf
« Ostatnia zmiana: 23 Marzec 2019, 18:42:50 wysłana przez Tomanek »

Tomanek

• Gaduła
« Odpowiedź #3140 dnia: 23 Marzec 2019, 18:33:24 »
Bastien - tablice

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #3141 dnia: 23 Marzec 2019, 21:33:50 »
powinny trafić do działu CORRIGENDA.

Nie wiem, czy Pan zauważył, ale te działy od pewnego czasu trochę się wzajemnie nakładają. Ponieważ zauważyłem, że same Corrigenda są jakby rzadziej czytane, dodaję w Addendach również monetki opatrzone oznaczeniem [CORRECTION].

Mógłbym w tym wypadku dać właśnie to [CORRECTION], ale chciałbym wcześniej przynajmniej zajrzeć do tego numeru "Numismatische Zeitschrift" z artykułem Voettera, za którym RIC cytuje oficynę A. Niestety, akurat tego numeru nie ma (nie znalazłem) w sieci. Mogę oczywiście założyć, że późniejszy katalog kolekcji Gerina nie odnotowujący oficyny A unieważnia ten wcześniejszy artykuł, ale im więcej argumentów za usunięciem czegoś, tym lepiej.

Czy mógłby Pan przy okazji zeskanować jeszcze odpowiednią stronę z Bastiena, na której opisuje on RIC 174 (czyli jego numer 221)
NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII

Tomanek

• Gaduła
« Odpowiedź #3142 dnia: 24 Marzec 2019, 13:18:01 »
chciałbym wcześniej przynajmniej zajrzeć do tego numeru "Numismatische Zeitschrift" z artykułem Voettera, za którym RIC cytuje oficynę A.

Analizując dylemat tego wariantu, również poddałem się przy próbie dotarcia do stosownego artykułu Voettera. Uznałem, że skoro Bastien mający dostęp do wszelkich jawnych i tajnych zasobów  nie potwierdził występowania okazu z pierwszej oficyny, to zapewne taki okaz w rzeczywistości nie istnieje. Podobnie zespół Amandy/Estiot/Gautier w Supplemencie II do Bastiena, nie odnotował takowej monety. Supplement II odnotowuje nie tylko nowe odmiany i warianty, ale również publikuje kolejne egzemplarze rzadkich znanych (opisanych) monet.

Warto skupić się na Bastienie, który dla okazu B.221 (RIC 174) odnotował pięć egzemplarzy, rozdzielając je dodatkowo na wersje łamania legendy rewersu.

-  B.221a -rzadszy (1 ex.)-  z kolekcji British Museum, z rewersem łamanym GENIO POPV-LI ROMANI. To samo łamanie na moim egzemplarzu z aukcji Leu Numismatik.

-  B.221b z kolekcji Castello Sforzesco w Mediolanie z dopiskiem "P. Gerin";
 -  B.221c z Kunsthistorisches Museum w Wiedniu, z dopiskiem "Voetter".
 -  plus rzekome dwie znane sztuki, których Bastien nie precyzuje. Wszystkie cztery egzemplarze mają łamanie legendy rewersu GENIO POP-VLI ROMANI.

Wydaje mi się, że kluczowe są tutaj adnotacje przy egzemplarzach 221b i 221c, wskazujące, że Voetter widział właśnie te egzemplarze, czyli widział okazy z drugiej oficyny "B".

Stosowne skany wrzucę za moment na skrzynkę...

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #3143 dnia: 24 Marzec 2019, 13:55:01 »
skoro Bastien

Bastien contra RIC. Niech będzie! Najwyżej kiedyś się to poprawi.

Bardzo dziękuję za skany!

Tomanek

• Gaduła
« Odpowiedź #3144 dnia: 31 Marzec 2019, 20:29:55 »
Darmo skóry nie oddałem, ale w efekcie finalnym i tak poległem :(

Szkoda, bo monetka pomimo fatalnego stanu, bardzo ciekawa. Już sam rewers powoduje, że staje się sennym obiektem pożądania. Dokładając do tego wariat popiersia awersu, którego nawet Drost nie odnotował dla tej odmiany, to wychodzi smakowity unikat.

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #3145 dnia: 31 Marzec 2019, 20:55:18 »
monetka pomimo fatalnego stanu, bardzo ciekawa.

Dziękuję za czujność! Miałem ją na radarze wraz z innym obywatelem z tej aukcji i wstawię ją na stronę, gdy tylko będzie lista wynikowa.

ram17

• Stały bywalec
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
« Odpowiedź #3146 dnia: 07 Kwiecień 2019, 20:34:33 »
Taki wymęczony Crispus  R5 ,ostatnio się przewinął na catawiki , nawet go zapunktowałem , ale w końcu odpuściłem. Może już pan go już odhaczył ?
Pozdrawiam
https://aukcja.catawiki.pl/kavels/25565217-cesarstwo-rzymskie-ae-follis-crispus-317-326-siscia-standarte-zwischen-zwei-gefangenen-r5-rare

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #3147 dnia: 07 Kwiecień 2019, 20:47:48 »
Taki wymęczony Crispus  R5

To akurat notowana odmiana, ale ustalenie prawidłowej atrybucji pozostawię już Panu, żeby miał Pan okazję do treningu.

Proszę się jednak nie zrażać i podrzucać mi wszelkie podejrzane monetki z catawiki, bo ten nieporęczny serwis przeczesuję rzadziej.

ram17

• Stały bywalec
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
« Odpowiedź #3148 dnia: 07 Kwiecień 2019, 21:34:28 »
No tak , znów przekłamał ,albo nie ma wiedzy, a ja nie sprawdzałem . Wychodzi mi Ric 123 delta SIS gwiazdka, i R3 tylko.
Sorki i Pozdrawiam

zenonmoj

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #3149 dnia: 14 Kwiecień 2019, 11:28:48 »

R E K L A M A
aukcja monet