Aktualności:

• 20 Październik 2020, 17:30:34

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Monety do strony "NOT IN RIC"  (Przeczytany 1097344 razy)

Bebek2006

• Stały bywalec
  • Legitymacja: TPZN nr 122
  • Zainteresowania: Cesarstwo Rzymskie ( Dynastia konstantyńska )
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #3240 dnia: 13 Wrzesień 2020, 14:55:30 »
WItam
Ostatnio na ebay-u poszła taka monetka.
Wydaje mi się że jest nirowa ( RIC VII 265 bez gwiazdki ) , ale lepiej niech Pan rzuci na nią okiem. ;)
https://www.ebay.es/itm/21-COL-FRANCO-FOLLIS-CONSTANTINO-II-TREVERIS-BTR-19-mm-/264850409929?pageci=b3067c56-f02d-470e-b8fc-4566c9911e3f&redirect=mobile
« Ostatnia zmiana: 13 Wrzesień 2020, 15:01:20 wysłana przez Bebek2006 »
Pozdrawiam - Karol

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #3241 dnia: 13 Wrzesień 2020, 15:59:00 »

Wydaje mi się że jest nirowa ( RIC VII 265 bez gwiazdki )

A co Pan w niej zauważył osobliwego?
NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII

Bebek2006

• Stały bywalec
« Odpowiedź #3242 dnia: 13 Wrzesień 2020, 17:27:13 »

Wydaje mi się że jest nirowa ( RIC VII 265 bez gwiazdki )

A co Pan w niej zauważył osobliwego?

Brakuje na rewersie po lewej stronie tropaeum gwiazdki , dlatego wydaje mi się że jest nirowa ( oczywiście mogę się mylić ). ;)
Pozdrawiam - Karol

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #3243 dnia: 13 Wrzesień 2020, 17:41:28 »
Brakuje na rewersie po lewej stronie tropaeum gwiazdki

Ale gwiazdka dotyczy poprzedniej emisji. W tej właśnie ma jej nie być  ;)
NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII

Bebek2006

• Stały bywalec
« Odpowiedź #3244 dnia: 13 Wrzesień 2020, 18:09:11 »
Dzięki bardzo za szybką odpowiedź , musiałem źle w ric-u sprawdzić.  :(   >:(  :-\
Pozdrawiam - Karol

Julek C

• Gaduła
« Odpowiedź #3245 dnia: 15 Wrzesień 2020, 06:19:04 »
Witam.
Moneta sprzedana na allegro, nawet chciałem ja kupić, żeby się lepiej przyjrzeć, ale nie za taka cenę.

https://allegro.pl/oferta/238-konstantyn-i-ae3-heraclea-gloria-unikat-9634336871
Bez tytułu.pngMonety do strony "NOT IN RIC"

Nie lubię, gdy dwie odnotowane monety pochodzą z tego samego stempla, i stylistycznie też to trochę od Herakleii, z tej trzykropkowej emsji odbiega.

http://www.notinric.lechstepniewski.info/7her-126.html

« Ostatnia zmiana: 15 Wrzesień 2020, 06:21:56 wysłana przez Julek C »

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #3246 dnia: 15 Wrzesień 2020, 15:17:43 »
ale nie za taka cenę.

Rzeczywiście, cena jakby trochę wysoka. Może staranna reklama w opisie aukcji (zresztą - bardzo dobrym) zrobiła swoje.

Jeśli idzie o styl, to trudno rozstrzygnąć, czy to lepsza antyczna lewizna czy efekt pracy początkującego rytownika. W każdym razie bardzo dziękuję za drugi egzemplarz!

Julek C

• Gaduła
« Odpowiedź #3247 dnia: 21 Wrzesień 2020, 18:51:34 »
opisie aukcji (zresztą - bardzo dobrym) ...

Rzeczywiście opisy są staranne i przeważnie rzetelne, ale, nie zawsze. W bieżącej aukcji już pan Marek popuścił wodze fantazji:
https://allegro.pl/oferta/329-konstantyn-i-wielki-ae3-siscia-wotywny-r5-9708011640

Ktoś, kto czyścił tą monetę, jakimś rylcem i druciakiem, nie lubi monet, nie zna się na monetach i najlepiej gdyby nigdy ich nie dotykał. Wyrył sobie literkę Z(prawdopodobnie z litery B) i pojawił się nagle unikat RIC VII 168 z siódmej (nie wiem dlaczego nie z szóstej)oficyny Siscii, a pan Marek nadał jej od razu rzadkość R5, a skądinąd wiadomo, między innymi z RIC, że w tym czasie w Siscii działało tylko 5 oficyn A, B, Γ, Δ,Ε .

« Ostatnia zmiana: 21 Wrzesień 2020, 19:04:18 wysłana przez Julek C »

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #3248 dnia: 21 Wrzesień 2020, 19:01:33 »
Wyrył sobie literkę Z(prawdopodobnie z litery B) i pojawił się nagle unikat RIC VII 168 z siódmej oficyny Siscii

Zgadzam się. Tym razem atrybucja została dopasowana do fantazji czyściciela.

No ale sam wyrób jako taki jest bez wątpienia unikalny  ;)

okejos

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #3249 dnia: 28 Wrzesień 2020, 09:44:45 »
wow ale cena.. to moze swoją wystawię :D
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #3250 dnia: 28 Wrzesień 2020, 16:34:26 »
wow ale cena.. to moze swoją wystawię :D

Trochę niejasno Pan napisał.

okejos

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #3251 dnia: 28 Wrzesień 2020, 19:22:45 »
za taka kase bym odzałował i swojego NIR ze zdjecia :D
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Julek C

• Gaduła
« Odpowiedź #3252 dnia: Dzisiaj o 15:59:15 »
Przepraszam, że zawracam głowę taką błachostką, ale porównując monetki trafiłam na Pana stronie na RIC VI, SISCIA 201b, LICINIUS, UNLISTED OFFICINA Γ
http://www.notinric.lechstepniewski.info/6sis201b.html ,
czy w opisie zamiast GENIOA-VGVSTI(GENIO AVGVSTI), nie powinno być GENIOCA-ESARIS(GENIO CAESARIS), bo taka legenda jest na monecie?

Przy okazji zapytam: jak odróznić Siscja 198 od Siscia 207 z tomu VI dla pierwszych trzech oficyn?

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #3253 dnia: Dzisiaj o 16:56:40 »
czy w opisie zamiast GENIOA-VGVSTI(GENIO AVGVSTI), nie powinno być GENIOCA-ESARIS(GENIO CAESARIS), bo taka legenda jest na monecie?

To naturalnie mój błąd. Podstron dla kolejnych monetek od dawna nie robię od zera, ale biorę (nie tylko z lenistwa, ale dla zachowania jednolitości) stroniczkę z czymś, co najbardziej podobne, kopiuję i zmieniam. Jak widać - czasem nie do końca.

Bardzo dziękuję za tę poprawkę i przy okazji wszystkich zachęcam do zauważania takich błędów. Jeśli kogoś coś dziwnego uderza na mojej stronie, nie musi to być koniecznie ezoteryczna i niepojęta uwaga. Najprawdopodobniej jest to banalny błąd.

Przy okazji zapytam: jak odróznić Siscja 198 od Siscia 207 z tomu VI dla pierwszych trzech oficyn?

Praktycznie nie ma sposobu, bo SISCIA 207 to formalnie te monetki, które zostały wybite wtedy, gdy mennica w Siscji rozbudowała się z trzech oficyn do sześciu. Jak je odróżnić od tych wybitych wcześniej?

A czy dałoby się coś wykombinować choćby teoretycznie? Można by na przykład zauważyć, że tylko SISCIA z trzema oficynami wybija typ GENIO CAESARIS. Może więc dałoby się znaleźć awersy z tej emisji, których stemple użyte zostały również do wybijania typu GENIO AVGVSTI. Wtedy z kolei można by założyć, że i te GENIO AVGVSTI należą do wybitych wcześniej. Aczkolwiek ktoś pryncypialny mógłby z kolei zauważyć, że porządny stempel awersu wykonany i używany w czasach Siscji trzyoficynowej mógł przecież być używany także jeszcze po rozbudowie mennicy, w czasach Siscji sześciooficynowej. Wtedy należałoby zbadać zużycie stempla i monety ze stempla świeżego klasyfikować jako wcześniejsze, a te ze stempla zużytego - jako późniejsze. Ale gdzie wtedy postawić granicę?

Można więc pisać zamiennie SISCIA 198a albo SISCIA 207a albo jeszcze inaczej SISCIA 198a/207a.

R E K L A M A
aukcja monet