Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 23:14:32

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Monety do strony "NOT IN RIC"  (Przeczytany 1336045 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1950 dnia: 05 Czerwca 2020, 19:09:22 »
Dawno nie spinałem się o okaz godny pokazania w nirowym wątku.
Niestety, otarłem się tylko o podium i ptaszek odfrunął :(

LW

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 59
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1951 dnia: 07 Czerwca 2020, 20:32:42 »
to i ja dołożę stojącą Fortunę do pary
moneta właśnie wylicytowana na ebay'u za 47 euro  :)
niestety legenda awersu nie jest w pełni czytelna, jednak jest zdecydowanie za długa jak na notowany w RIC wariant
na żywo mam nadzieję że uda się ją odczytać

LW

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 59
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1952 dnia: 08 Czerwca 2020, 18:56:47 »
Dziękuję, wczoraj miałem szczęśliwy dzień. Będąc zaaferowany folisem z Fortuną myślałem, że trafiłem w opcji kup teraz (ebay) małego folisa z rzadkim rewersem. Dopiero później sprawdziłam co to jest:
Konstancjusz II jako cezar
RIC VII Nikomedia -; powinien być po nr 33.

LW

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 59
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1953 dnia: 08 Czerwca 2020, 19:32:52 »
Oczywiście, mój błąd i to gruby :-\ wszystko doskonale czytelne. Wracam do punktu wyjścia "rzadki rewers".

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1954 dnia: 08 Czerwca 2020, 19:39:38 »
A dla laika: CONSTANTINVS versus CONSTANTIVS?
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

LW

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 59
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1955 dnia: 19 Czerwca 2020, 23:10:00 »
Dzisiaj chciałbym zaprezentować frakcje folisa Dioklecjana,
RIC VI Ticinum nr 37a - nie notowana pierwsza oficyna

LW

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 59
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1956 dnia: 20 Czerwca 2020, 22:50:03 »
Monetka jest od niedawna moja, a jej dane:
waga 2,53 g; średnica 18 - 19 mm; os 12.

LW

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 59
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1957 dnia: 07 Lipca 2020, 00:28:20 »


Gratuluję ciekawej monetki. Odmiana z pewnością nie odnotowana. Trochę szkoda, że legenda na awersie tak przytarta, ale może na żywo będzie widać coś więcej.

Czekam zatem na rezultat odczytań, dane oraz - jeśli to możliwe - lepsze zdjęcia (duże, na białym tle...).
[/quote]

Moneta dotarła. Odczytanie całego napisu jest niestety problematyczne. Pierwsza litera po imieniu cesarza to P, ostatnie trzy AVG. Wydaje się ze pomiędzy P i AVG są cztery litery co wskazywało by na legendę: IMP MAXIMIANVS PIVS F AVG (2a), nie można jednak wykluczyć, że jest to IMP MAXIMIANVS PIVS F AVG (2d) wg RIC VI str 184-185.
Parametry monety: waga 10,17 g; średnica 25-28 mm; oś 12. 

LW

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 59
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1958 dnia: 07 Lipca 2020, 13:37:42 »
Sprostowanie pomyłki: legenda 2d to MAXIMIANVS PIVS AVG
Moneta pokryta jest lakierem, usunę go i może coś więcej uda się wypatrzyć.

LW

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 59
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1959 dnia: 07 Lipca 2020, 14:21:50 »
Zapewne tak, ale może kiedyś pojawi się czytelny egzemplarz z tego samego stempla awersu i wątpliwości znikną ...

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1960 dnia: 08 Lipca 2020, 10:49:32 »
Kolejna setka dorzucona (o co teraz coraz trudniej).

Z przyjemnością informuję, że po ostatniej aktualizacji jest już na mojej stronie 5307 odmian nie odnotowanych w RIC VI i VII. A znaczna ich część w ogóle nie jest odnotowana nigdzie indziej.

Panie Lechu, serdeczne gratulacje! Ciekawe ile jeszcze nieodnotowanych odmian pozostaje do odkrycia i czy udać się dobić  do 6 tyś odmian.

Niezależnie, z ciekawości, czy są prowadzone prace nad aktualizacją tomów RIC VI i VII?. Jeśli tak, kto je prowadzi i kiedy planowana jest publikacja? Czy ktoś się z Panem kontaktował w celu wykorzystania Pana zasobów ze strony na potrzeby aktualizacji RIC albo na potrzeby innych publikacji?       

pozdrawiam,

BS

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1961 dnia: 08 Lipca 2020, 11:12:01 »
Niezależnie, z ciekawości, czy są prowadzone prace nad aktualizacją tomów RIC VI i VII?.
Pytałem się o to w Spinku przy okazji erraty do tablicy konkordancji RIC III i dostałem odpowiedź, że na chwilę obecną uważają RIC VI i VII za wystarczająco aktualne, by nie planować w tym momencie nowych wydań.
« Ostatnia zmiana: 08 Lipca 2020, 11:14:55 wysłana przez DzikiZdeb »

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1962 dnia: 08 Lipca 2020, 11:33:56 »
Niezależnie, z ciekawości, czy są prowadzone prace nad aktualizacją tomów RIC VI i VII?.
Pytałem się o to w Spinku przy okazji erraty do tablicy konkordancji RIC III i dostałem odpowiedź, że na chwilę obecną uważają RIC VI i VII za wystarczająco aktualne, by nie planować w tym momencie nowych wydań.

Dziękuję za info. Proszę się przy okazji podpytać Spinka także o tomy V.1 i V.2. Ciekaw jestem, czy mają orientacyjne daty publikacji tych tomów, bo prace nad nimi toczą się już kilkanaście lat. Trudno natomiast wydobyć od Estiot jakieś informacje w tym zakresie.   

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1963 dnia: 08 Lipca 2020, 12:36:28 »
Dziękuję za info. Proszę się przy okazji podpytać Spinka także o tomy V.1 i V.2. Ciekaw jestem, czy mają orientacyjne daty publikacji tych tomów, bo prace nad nimi toczą się już kilkanaście lat. Trudno natomiast wydobyć od Estiot jakieś informacje w tym zakresie.
Z tego co wiem, nie będzie już V.1 i V.2, ale V.1-V.5. Podobno najszybciej mają ukazać się V.4 (Imperium Galijskie) i V.5 (Karauzjusz i Allektus), przy czym żadnych konkretnych dat nie ma.

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1964 dnia: 08 Lipca 2020, 12:39:37 »
Dziękuję za info. Proszę się przy okazji podpytać Spinka także o tomy V.1 i V.2. Ciekaw jestem, czy mają orientacyjne daty publikacji tych tomów, bo prace nad nimi toczą się już kilkanaście lat. Trudno natomiast wydobyć od Estiot jakieś informacje w tym zakresie.
Z tego co wiem, nie będzie już V.1 i V.2, ale V.1-V.5. Podobno najszybciej mają ukazać się V.4 (Imperium Galijskie) i V.5 (Karauzjusz i Allektus), przy czym żadnych konkretnych dat nie ma.

No to może nasze wnuki dożyją czasów, gdy ukażą się nowe tomy V.1-V.2 z Probusem i Aurelianem:)   
« Ostatnia zmiana: 08 Lipca 2020, 13:46:45 wysłana przez barnaba »

 

R E K L A M A
aukcja monet