Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 20:09:25

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Monety do strony "NOT IN RIC"  (Przeczytany 1336018 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1965 dnia: 13 Lipca 2020, 09:42:33 »
Tu dygresja. Liczba odmian jest naturalnie względna i zależy od przyjętych kryteriów. Same odmiany są też różnego stopnia odmienności. Co innego nowy typ rewersu czy popiersia, a co innego nowa oficyna. Niektórzy zaliczają do odmian nawet łamania legend albo różne dodatkowe detale popiersia lub rewersu. Ja nie. Generalnie bowiem staram się iść ścieżkami wydeptanymi przez Sutherlanda i Bruuna, aczkolwiek ścieżki te czasem zapętlają się, prowadzą przez chaszcze etc. i kusi mnie, by nieco zboczyć. Z niektórych takich pokus zdaję sprawę w Corrigendach, pokazując na przykład, jak wg mnie powinny zostać zorganizowane pewne emisje, gdzie są niejasności, niekonsekwencje etc.

Nic nie wiem o pracach wydawniczych nad aktualizacją tomów VI i VII, natomiast wiem, że z mojej strony korzysta garść zawodowców oraz niektóre domy aukcyjne. Pewnie takich wypadków jest więcej, bo przecież nikt nie ma obowiązku mnie informować, co na mojej stronie znalazł i jak wykorzystał.

Faktycznie liczba odmian zależy od przyjętych kryteriów. Osobiście jestem zwolennikiem nie mnożenia odmian ponad potrzebę. Na przykład w przypadku (nader obfitego i różnorodnego) mennictwa Probusa inne łamanie legeny dla mnie nie jest nową odmianą. Warto jednak m.zd. przy danym "numerku" w porządnym katalogu wskazać wszystkie znane rodzaje łamania legendy (tak jak to np. czyni w swoich katalogach Bastien). Z detalami popiersia i rewersu sprawa jest już bardziej skomplikowana i wymaga indywidualnego podejścia.  Np. ja bym wyróżnił odmiany ze względu na różne dekoracje tarczy czy pancerza Probusa itd.

Rzeczywiście prawnego obowiązku informowania nie ma (pod warunkiem zachowania wszystkich wymagań prawa cytatu w przypadku korzystania z Pana strony), ale dobrym zwyczajem byłoby jednak podziękować za wykorzystane informacje lub zdjęcia. I tu pytanie: czy i ewentualnie jak często środowisko naukowe oraz profesjonalne domy aukcyjne przekazują Panu takie podziękowania lub wyrazy uznania w przypadku korzystania z Pana strony?   
« Ostatnia zmiana: 13 Lipca 2020, 12:13:53 wysłana przez barnaba »

LW

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 59
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1966 dnia: 19 Lipca 2020, 20:14:02 »
A oto nowy nabytek po długiej podróży (marzec, ebay)
folis AD 324-5
A: CONSTANTINVS AVG
R: PROVIDENTIAE CAESS
nie notowana hybryda
parametry: waga 2,43 g; średnica 17-18 mm; oś 6

LW

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 59
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1967 dnia: 21 Lipca 2020, 00:17:42 »
„I po raz kolejny odwieczny problem z Trewirem: czy to słabszy oficjalny produkt czy lepsza imitacja?
A Pan ku czemu się skłania widząc tę monetkę na żywo?”

Wcześniej nie brałem pod uwagę możliwości, że jest to moneta nie oficjalna z powodu jakości zdjęcia aukcyjnego, a także z powodu mojego małego doświadczenia. Prędzej obawiałem się że jest to wyrób współczesny, ale teraz odrzucam taką opcję. Odnośnie naśladownictw to pomijając oczywiste w różnym stopniu zbarbaryzowane monety, spodziewałem się, że te poprawnie wykonane będą wyraźnie różnić się stylem.
W tym przypadku styl jest zachowany, ale nie da się nie zauważyć, że portret jest mniej staranny zwłaszcza włosy i kokarda. Z literami nie ma większych problemów, jedynie jedno T jest nieproporcjonalne.  Rewers jest w zasadzie bez zastrzeżeń z jednym wyjątkiem. Brama, gwiazda i litery bardzo podobne jak na innych egzemplarzach, ale tych z późniejszych emisji, z półksiężycem w odcinku menniczym. Tyle można powiedzieć porównując z monetami nie budzącymi wątpliwości. Po Pana pytaniach trzeba odrobić lekcję i sprawdzić monety nieregularne, i … trafiony – zatopiony!
http://www.notinric.lechstepniewski.info/7tri-453.html
Ta moneta ma rewers z tego samego stempla co moja!
Jest to więc moneta z zagadkowej emisji, nie oficjalnej mennicy? Jeśli jest to starożytne fałszerstwo to naprawdę doskonałe.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1968 dnia: 21 Lipca 2020, 11:21:50 »
Niekoniecznie... Gdzie to często bywa najciemniej?
Poza tym, nie zapominajmy, co w tym czasie się dzieje: 324/25 to bardzo gorący okres walki z Licyniuszem. Zarówno Konstantyn, jak i Kryspus wojują na Wschodzie. Wątpię, by ich priorytetem było martwienie się o stan mennicy w Trewirze - na drugim końcu Imperium...
Do tego, porównując jakość artystyczną wyrobów trewirskich tego okresu z tym, co było wcześniej (BEATA TRANQVILLITAS...), nawet w mennictwie "bezdyskusyjnie oficjalnym" widać wyraźnie zmiany na niekorzyść: klepie się dużo, szybko i artystycznie po najmniejszej linii oporu.
W przypadku "beatki" naśladowczego bękarta zazwyczaj rozpoznamy natychmiast: po braku staranności wykonania (skomplikowanego portretu, zdobionego globu, trzech gwiazdek...). W emisjach późniejszych już niekoniecznie - poszczególne elementy są łatwiejsze do podrabiania! Wydaje mi się też, że na skutek zwiększonego zapotrzebowania na pieniądze (wojna...) na wiele rzeczy przymykano oczy (trzy małpki + korupcja + interesy lokalne).

ZM

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1969 dnia: 03 Sierpnia 2020, 06:43:35 »
Na moje kaprawe oko panie Lechu , też to bardzo śmierdzi , a że notowane , a nie unikaty to z punktu widzenia wytwórcy jeszcze lepiej , potencjalny kupiec mniej się zastanawia nad detalami , bo naciskają następni potencjalni kupcy i trzeba się skupić na licytacji , a nie na detalach i nikogo nie zastanawia się że to już któraś z kolei notowana monetka się sprzedaje .

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Dziwna DAFNE
« Odpowiedź #1970 dnia: 03 Sierpnia 2020, 07:57:41 »
A można zapytać, za ile te falsy poszły?

ZM

PS. Stare i znane... Charakterystyczny portret cesarza (ucho, nos uśmieszek...); por.: http://www.wildwinds.com/coins/ric/fakes_2009/constantine-1.jpg

PS2. Powinny też być na stronie FAC (Dr. Ilya Prokopov's Fake Ancient Coin Reports), ale od czasu wiosennych porządków (ich, nie moich...) niczego tam nie potrafię znaleźć...  :(
« Ostatnia zmiana: 03 Sierpnia 2020, 09:14:26 wysłana przez zenonmoj »

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Dziwna DAFNE
« Odpowiedź #1971 dnia: 03 Sierpnia 2020, 12:12:36 »
Ni to wykręcone A bez poprzeczki, ni delta (też wykręcona) bez dolnej kreseczki.
Λ = 30, świeżo otwarta, oficyna :-)

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1972 dnia: 19 Sierpnia 2020, 19:50:03 »
Witam
Ostanio w locie trafił mi się taki Konstantyn , zgodnie z radą udzieloną w tym dziale: http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,14904.msg113303/topicseen.html#msg113303 , wszadzam go do NIR-owego wątku aby rzucił Pan na niego okiem.  :)
2.05g
18mm
l.awers
CONSTAN-TINVS AVG
l.rewers:
CAESAR VM NOSTRORVM
Znak mennicy - QS
Pozdrawiam serdecznie
« Ostatnia zmiana: 19 Sierpnia 2020, 19:57:09 wysłana przez Bebek2006 »
Pozdrawiam
Karol

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1973 dnia: 19 Sierpnia 2020, 21:44:39 »
Dziękuję bardzo za odpowiedź , proszę wpisać Karol G.    :)
Pozdrawiam serdecznie
« Ostatnia zmiana: 19 Sierpnia 2020, 22:09:26 wysłana przez Bebek2006 »
Pozdrawiam
Karol

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1974 dnia: 02 Września 2020, 11:42:03 »
Nie pierwszy ani z pewnością nie ostatni przykład błędnej atrybucji monety w wykonaniu renomowanego domu aukcyjnego. Chociaż w przypadku tak drogiej i wyjątkowej monety taki błąd szczególnie razi!   

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1975 dnia: 03 Września 2020, 10:38:17 »
Zabolało mnie też to, że taki numer odstawia NAC, która dotąd jednak dobrze mi się kojarzyła. A tu NAC traktuje na odwal monety za 100 tysięcy, Lanz pełną parą handluje falsami... Wszystko psieje na tym świecie.

Bez przesady Panie Lechu, proszę nie popadać w aż taki pesymizm. Zachodzi równolegle też sporo zjawisk pozytywnych w numizmatyce, np. ogromny wzrost specjalistycznych stron internetowych, czy blogów numizmatycznych prowadzonych przez zapalonych amatorów, będących prawdziwymi znawcami w swoich dziedzinach (Pana strona jest jednym z wielu przykładów takich inicjatyw). Jeszcze 15-20 lat temu czegoś takiego praktycznie nie było, a dziś początkujący lub nawet zaawansowany adept numizmatyki może przyswoić sobie dzięki takim stronom ogromną dawkę bezcennej wiedzy, i to za darmo! Podobnie jest z co raz łatwiejszym dostępem do fachowej literatury. Ileż to ciekawych i pouczających artykułów numizmatycznych jest dostępnych za darmo chociażby na academia.edu (która jeszcze nie tak dawno nie istniała), nie mówiąc już o katalogach, z RIC na czele, które kiedyś można było tylko kupić wyłącznie w formie papierowej, co kosztowało majątek, zaś dziś często są do ściągnięcia w interencie w formie plików PDF itd.

Nikt nie zastąpi nas samych w rozeznaniu co tak naprawdę kupujemy na aukcjach, poczynając od atrybucji monety, a skończywszy na ocenie jej oryginalności. Od dawna wiadomo że na opisach ani gwarancjach autentyczności domów aukcyjnych polegać nie można. Trzeba być samemu specjalistą. Zaś dzięki m.in. ogromnej liczbie stron internetowych, forów i blogów numizmatycznych, ogromnej liczbie zdjęć monet dostępnych w internecie, w tym w archiwach typu acsearch.info, łatwiejszym dostępie do fachowych publikacji takim specjalistą można zostać szybciej i łatwiej niż niektórym mogłoby się to wydawać (choć oczywiście nadal wymaga to mimo wszystko poświęcenia sporej dawki czasu i energii, a czasem także pieniędzy). Jeśli zaakceptuje się powyższy stan rzeczy wtedy rozczarowań i niespodzianek będzie niewiele, a te nieliczne nie będą aż tak boleć...:)

       
« Ostatnia zmiana: 03 Września 2020, 10:46:31 wysłana przez barnaba »

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1976 dnia: 03 Września 2020, 16:39:53 »
Faktycznie Lanz ducha gasi, ale we wszystkim trzeba zachować umiar i proporcje. Mimo wszystko odsetek falsów w całej przeogromnej ofercie Lanza jest nadal dość mały, więc i statystyczne prawdopodobieństwo natrafienia na falsa w jego ofercie nadal nie jest znowu aż takie duże. W ogóle statystycznie łączny odsetek falsów w łącznej ofercie monet rzymskich wszystkich profesjonalnych sprzedawców, wliczając w to Lanza, nie jest znowu jakiś dramatycznie wysoki.

Perspektywa lat ciężkiej pracy może i mogłaby gasić początkowy entuzjazm, ale przecież mówimy o czasie poświęcanym na naszą pasję a nie pracę! Więc mówiłbym raczej o perspektywie lat intensywnego poświęcania się naszej pasji (poświęcania czasu na rozwój wiedzy o tym co nas pasjonuje), a nie o latach ciężkiej pracy jako takiej. Taka perspektywa z kolei już raczej nie powinna zbytnio odstraszać prawdziwych pasjonatów.

Doskonale pamiętam jak to było być początkującym nowicjuszem i co gra w rozedrganej duszy nowicjusza. Rzeczywiście postawa wielu sprzedawców może zniechęcać szczególnie początkujących adeptów. Jest jednak też wielu rzetelnych sprzedawców, a poza tym móżna liczyć na wsparcie fachowców amatorów na różnych forach, w tym naszym.

Ja będąc początkującym - w razie wątpliwości - raczej ufałem zapalonym forumowiczom aniżeli sprzedawcom, bo jaka niby miałaby być pomiędzy nimi konkurencja? Przecież fachowcy amatorzy nie parają się profesjonalnie handlem numizmatami ani organizacją aukcji, więc jaki mieliby interes w dyskredytowaniu oferty sprzedających, poddając w wątpliwość autentyczność posczególnych monet? Nie mówię tu rzecz jasna o wypowiedziach nowych forumowiczów z anonimowych kont, pod którymi faktycznie mogą się kryć nieraz konkurenci sprzedawców, ale o znanych forumowiczach amatorach którzy od lat się udzielają i znają się na swoich dziedzinach. W razie wątpliwości zawsze ufałbym bardziej nim niż sprzedawcom, chociaż ci perwsi nie zawsze mają rację i także mogą się czasem mylić. Jednakże zasadniczo nie mają interesu w tym, aby świadomie wprowadzać nowicjuszy w błąd.   

Nie wiem ile dokładnie duszy zgasi Lanz, a ile "my" rozpalimy na nowo. Chciałem jedynie zaoponować przeciwko Pana początkowemu lamentowi, że "wszystko psieje na tym [numizmatycznym - dopisek wł.] świecie". No bo chyba jednak nie wszystko...

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1977 dnia: 13 Września 2020, 14:55:30 »
WItam
Ostatnio na ebay-u poszła taka monetka.
Wydaje mi się że jest nirowa ( RIC VII 265 bez gwiazdki ) , ale lepiej niech Pan rzuci na nią okiem. ;)
https://www.ebay.es/itm/21-COL-FRANCO-FOLLIS-CONSTANTINO-II-TREVERIS-BTR-19-mm-/264850409929?pageci=b3067c56-f02d-470e-b8fc-4566c9911e3f&redirect=mobile
« Ostatnia zmiana: 13 Września 2020, 15:01:20 wysłana przez Bebek2006 »
Pozdrawiam
Karol

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1978 dnia: 13 Września 2020, 17:27:13 »

Wydaje mi się że jest nirowa ( RIC VII 265 bez gwiazdki )

A co Pan w niej zauważył osobliwego?

Brakuje na rewersie po lewej stronie tropaeum gwiazdki , dlatego wydaje mi się że jest nirowa ( oczywiście mogę się mylić ). ;)
Pozdrawiam
Karol

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1979 dnia: 13 Września 2020, 18:09:11 »
Dzięki bardzo za szybką odpowiedź , musiałem źle w ric-u sprawdzić.  :(   >:(  :-\
Pozdrawiam
Karol

 

R E K L A M A
aukcja monet