Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 10:31:48

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Monety do strony "NOT IN RIC"  (Przeczytany 1335922 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1980 dnia: 15 Września 2020, 06:19:04 »
Witam.
Moneta sprzedana na allegro, nawet chciałem ja kupić, żeby się lepiej przyjrzeć, ale nie za taka cenę.

https://allegro.pl/oferta/238-konstantyn-i-ae3-heraclea-gloria-unikat-9634336871
Bez tytułu.pngMonety do strony "NOT IN RIC"


Nie lubię, gdy dwie odnotowane monety pochodzą z tego samego stempla, i stylistycznie też to trochę od Herakleii, z tej trzykropkowej emsji odbiega.

http://www.notinric.lechstepniewski.info/7her-126.html


« Ostatnia zmiana: 15 Września 2020, 06:21:56 wysłana przez Julek C »

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1981 dnia: 21 Września 2020, 18:51:34 »
opisie aukcji (zresztą - bardzo dobrym) ...

Rzeczywiście opisy są staranne i przeważnie rzetelne, ale, nie zawsze. W bieżącej aukcji już pan Marek popuścił wodze fantazji:
https://allegro.pl/oferta/329-konstantyn-i-wielki-ae3-siscia-wotywny-r5-9708011640

Ktoś, kto czyścił tą monetę, jakimś rylcem i druciakiem, nie lubi monet, nie zna się na monetach i najlepiej gdyby nigdy ich nie dotykał. Wyrył sobie literkę Z(prawdopodobnie z litery B) i pojawił się nagle unikat RIC VII 168 z siódmej (nie wiem dlaczego nie z szóstej)oficyny Siscii, a pan Marek nadał jej od razu rzadkość R5, a skądinąd wiadomo, między innymi z RIC, że w tym czasie w Siscii działało tylko 5 oficyn A, B, Γ, Δ,Ε .




« Ostatnia zmiana: 21 Września 2020, 19:04:18 wysłana przez Julek C »

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1982 dnia: 28 Września 2020, 09:44:45 »
wow ale cena.. to moze swoją wystawię :D
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1983 dnia: 28 Września 2020, 19:22:45 »
za taka kase bym odzałował i swojego NIR ze zdjecia :D
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1984 dnia: 20 Października 2020, 15:59:15 »
Przepraszam, że zawracam głowę taką błachostką, ale porównując monetki trafiłam na Pana stronie na RIC VI, SISCIA 201b, LICINIUS, UNLISTED OFFICINA Γ
http://www.notinric.lechstepniewski.info/6sis201b.html ,
czy w opisie zamiast GENIOA-VGVSTI(GENIO AVGVSTI), nie powinno być GENIOCA-ESARIS(GENIO CAESARIS), bo taka legenda jest na monecie?

Przy okazji zapytam: jak odróznić Siscja 198 od Siscia 207 z tomu VI dla pierwszych trzech oficyn?

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1985 dnia: 22 Października 2020, 06:13:33 »

Praktycznie nie ma sposobu, bo SISCIA 207 to formalnie te monetki, które zostały wybite wtedy, gdy mennica w Siscji rozbudowała się z trzech oficyn do sześciu. Jak je odróżnić od tych wybitych wcześniej?


Dziękuję za wyjaśnienia, potwierdziły moje przypuszczenia. To stwarza pewnie nieporozumienia, sprzedawca z tego powodu opisał tę monetę jako nienotowana 4 oficyna Siscia 201b, a jest to właśnie Siscia 207b z tej drugiej emisji.

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1986 dnia: 04 Listopada 2020, 11:09:37 »
Ja stałem się szczęśliwym posiadaczem takiego Konstantynka.  :-*
Posiada on gwiazdkę nad sztandarami i znak menniczy PCONST.
Byłbym wdzięczny gdyby rzucił Pan okiem na mego folliska.  ;)
Pozdrawiam
Karol

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1987 dnia: 04 Listopada 2020, 11:10:12 »
c.d
Pozdrawiam
Karol

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1988 dnia: 04 Listopada 2020, 14:29:47 »
Dziękuję bardzo za szybką odpowiedź.
Zasmucił mnie Pan bardzo.  :(
Szczerze mówiąc nawet do Arles nie zajrzałem.
Zmylił mnie ten znak mennicy PCONST , jakoś był mi podobny do Konstantynopola.
A CONST to przecież znak Arles.  :-[
Nie wiem jak mogłem walnąć tak kardynalny błąd.
Pozdrawiam
Karol

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 946
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1989 dnia: 04 Listopada 2020, 14:42:35 »
Zmylił mnie ten znak mennicy PCONST , jakoś był mi podobny do Konstantynopola.

Niech się Pan nie martwi, jest powszechnie zmylający. Chyba każdy kiedyś się tak pomylił. A jak jeszcze moneta jest przytarta po bokach i widać tylko samo ...CONS... to już w ogóle dramat.
Dziękuję za miłe słowa.  :)
Pozdrawiam
Karol

LW

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 59
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1990 dnia: 19 Listopada 2020, 01:28:31 »
Niedawno na ebay'u sprzedany został ciekawy, nie notowany folis Konstantyna II, opisany jako barbarzyńca ze znakiem zapytania:
https://www.ebay.pl/itm/An-unpublished-Constantine-II-Altar-reverse-PTRE-mintmark-Trier-mint-barbaric/284080758685
ale jednak wygląda na legalną emisję.


Rewers tej monety jest najprawdopodobniej z tego samego stempla co odnotowany egzemplarz Kryspusa na Not in RIC
http://www.notinric.lechstepniewski.info/7tri-428_umm.html


LW

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 59
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1991 dnia: 19 Listopada 2020, 23:44:21 »
Monet wygląda bardzo dobrze dlatego założyłem, że jest to legalny produkt mennicy. Faktycznie rozbieżność chronologiczna pomiędzy grupą BEATA TRANQVILLITAS (ostatnia datowana na 323 r.) a oznaczeniem PTRE (327 r. wg RIC) jest duża i trudna do wytłumaczenia inaczej jak tym, że ma my do czynienia z fałszerstwem. Jeśli jednak jest to nie oficjalna emisja, to jest to jest doskonała w formie. Trudno się dopatrzeć czegokolwiek niepokojącego na awersie. Moneta musiała powstać w profesjonalnej mennicy, wykonana przez zawodowców. Najwyraźniej część mincerzy wzięła sprawy w swoje ręce i postawiła na własny biznes. Można się domyślać, że było to około połowy lat dwudziestych IV w. Pierwsze ich produkty były wysokiej klasy, a następne stopniowo ulegały pogorszeniu lub nawet zbarbaryzowaniu.
Jest to oczywiście tylko hipoteza wysnuta na podstawie istnienia monet, które nie pasują do oficjalnych emisji, ale są zbyt dobrze wykonane aby mogły powstać w grodziskach barbarzyńców lub pokątnych rzymskich warsztatach.

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1992 dnia: 20 Listopada 2020, 18:29:10 »
Obecnie skłaniam się jednak ku hipotezie, że obie te monetki to bardzo dobre imitacje z epoki.



                                                                                                                                                                                                     ____
Okropnie dobre jak na imitacje. Odrzuca Pan definitywnie możliwość, że jest to nienotowana legenda i przedstawienie rewersu dla emisji PTRE , Trier 505?

« Ostatnia zmiana: 20 Listopada 2020, 18:42:46 wysłana przez Julek C »

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1993 dnia: 20 Listopada 2020, 19:06:04 »


Ale co Pan sugeruje? Że w późniejszym czasie ktoś przez pomyłkę wyrzeźbił na rewersie ołtarz zamiast bramy? Po pijanemu mogłoby się coś takiego zdarzyć, ale wtedy z kolei ręce powinny by mu się bardziej trząść.



Nie, no nie aż takie karkołomne, założyłem, że na starym nie zużytym stemplu rewersu z Beata można było wyryć tylko E i klepać dalej, ale faktycznie bardziej prawdopodobne jest, że odbyło sie to za bramą mennicy.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1994 dnia: 20 Listopada 2020, 19:37:53 »
Ja uważam, że to jest fals "oficjalny", wyprodukowany przez jednego z pracowników mennicy, ale już po emisji BEATA...
Zbyt dobry styl, proporcje postaci jak w serii "bramkowej", brak jednak charakterystycznego (w Trewirze dla tego popiersia) "futerka".
Ktoś tu wyraźnie próbował "podszyć się dla niepoznaki" pod starszą emisję, ale stylistycznie (awers...) mu się to całkiem nie udało.

ZM

 

R E K L A M A
aukcja monet