Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 00:07:27

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Monety do strony "NOT IN RIC"  (Przeczytany 1336058 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #120 dnia: 07 Listopada 2010, 15:07:51 »
Witam Panie Lechu!

Cieszę się, że należycie wywiązałem się z zadania. :D
Proszę odnotować mnie jako "Kolekcja Zenon M.", czy jak to tam po angielsku będzie...
Na Konstantynie z Ticinum półksiężyca jednoznacznie nie ma.
Co do Konstantynów z Londynu: sporo się ich też ostatnio naoglądałem i sam już nie wiem co o tym myśleć. Na liternictwie się wcale nie znam (chyba, że coś jest ewidentnie dziwne...), natomiast zauważyłem pewną ciekawą regularność dot. przedstawień na awersach i rewersach: awersy są stylistycznie zazwyczaj dużo lepsze niż rewersy. Nie wiem z czego to wynika - czyżby do przedstawiania świetnej (i świetej...) osoby cesarza zatrudniano lepszych fachowców, a rzeźbienie różnych pomniejszych istot (bogów, geniuszy itp.) pozostawiano uczniom, czy co najwyżej czeladnikom? Spójrzmy na tych wszystkich "Irokezów" z powykręcanymi łapkami, z mordami rodem z Mordoru a paluchami jak E.T., byle jak owiniętych jakimiś tam szmatami...
Tak jest i w przypadku SOLI INVICTO COMITIA: awers bardzo ładny (przynajmniej w oryginale, bo na zdjęciu jest jaki jest), a rewers ewidentnie spartaczony... A czy to moneta "oficjalna", czy nie? - powiedziałbym, że być może klepana po godzinach przez przedsiębiorczych pracowników mennicy. Co do "niedowagi" miałbym jeszcze jedną teorię: mamy PLN in ex. bez dodatków, a więc powinno teoretycznie być 7,5 - 5,0 g. Co, jeśli partolący signator po prostu zapomniał gwiazdki w polu po prawej lub po lewej stronie? - a w tych późniejszych edycjach z gwiazdką RIC podaje wagę już dużo niższą.
Oczywiscie na dzień dzisiejszy te moje rozważania są czysto teoretyczne - badań metalurgicznych raczej przeprowadzać nie będę... A monetka ciekawa i jestem zadowolony, że ją mam. Basta. ;D

Pozdrawiam serdecznie

Zenon M.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #121 dnia: 07 Listopada 2010, 16:01:42 »
Ciężko coś wiążącego o tych londyńskich dropsikach powiedzieć, gdyż ich zmęczenie czasem mocno rozmywa obraz.

Stylistycznie pierwszy okaz ( COMITI AVGG NN ) wygląda poprawnie i raczej do naśladownictw bym go nie zaliczył. Nie mogę zgodzić się tylko z zaproponowanym odczytaniem legendy awersu.
Ja tam widzę jedną literkę więcej. Zaraz za IMP mamy coś przerobione i w efekcie zapis jest:
 IMP C CONSTANTINVS P AVG, jak w pozycji H. Huvelin 25.

Druga monetka londyńska, swoją stylistyką podpada raczej pod naśladownictwo.

Gratuluję ciekawych okazów :)

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #122 dnia: 07 Listopada 2010, 17:24:29 »
Oczywiście IMP C CONSTANTINVS P AVG ....
Mnie też dysleksja dopadła.  ;)

ZM

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #124 dnia: 11 Listopada 2010, 10:51:10 »
Pytanie formalne.

Interesują Pana tylko pozycje ilustrowane z netu, czy też takie z publikacji książkowych, z ilustracjami w klasie tablic z RIC, też wchodzą w rachubę ? ? ?

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #125 dnia: 11 Listopada 2010, 14:10:44 »
W ramach uzupełnień zasobów bibliotecznych przybyły mi dwie nowe (stare) pozycje C-F Zschuckego
o owocach trewirskiej mennicy.

"DIE RÖMISCHE MÜNZSTÄTTE TRIER" z 1997 roku raczej Pana nie zainteresuje, bo omawia mennictwo od reformy 346/348 rku do V wieku, chociaż i tam jest spora grupa monetek, których nie odnajdzie się np. w VIII tomie RIC.

Ciekawsza moim zdaniem jest pozycja z 2002 roku - "Die Bronze-Teilstück-Prägungen der römischen Münzstätte Trier". Nie jest tak aptekarsko rozdrobniona jak opracowanie o serii BEATA TRANQVILLITAS.

Sporo tam okazów nirowatych, ale niestety nie wszystkie wystarczająco udokumentowane. Autor wymienia w zestawieniu np. brązik IMP LICINIVS P F AVG / FVNDAT PACIS, powołujac się na opracowanie Voettera i Cohena, ale nie popiera tego żadną  ilustracją i odwołaniem do jakiejś kolekcji.
Stawia to ewentualne istnienie takiego egzemplarza pod sporym znakiem zapytania.
Mimo takich wątpliwych okazów, jest tam całkiem sporo blaszek, których w VI i VII tomie nie znajdziemy. Szkoda tylko, że materiał ilustratorski jest raczej wątpliwej jakości.
Interesująca jest również reinterpretacja monet znanych, a przypisanych wcześniej  w RIC do innej mennicy. W ten sposób zanegowane zostały monety z serii emisyjnej RIC VII Thessalonica 52 - 58
i przypisane do mennicy trewirskiej.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #126 dnia: 11 Listopada 2010, 16:20:52 »
Cytuj
mam tę pozycję na liście zakupowej (razem z Beatką)

No tak, biję się w pierś, gdyż zapomniałem, że Pan dalej poluje na opracowanie o emisji BEATA...
Na ebay-u, sprzedawca z Trewiru puszczał te książeczki wystawione pomiędzy blaszkami.

Lokalny człowiek, więc pewnie ma dojście do źródła i może wystawić ponownie.

Będę go obserwował, a jeśli Pan sobie życzy, to mogę go zapytać o dostępność tych pozycji, ewentualnie przekazać namiar na gościa. 

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #127 dnia: 12 Listopada 2010, 13:35:09 »
Są !

Namiary puściłem Panu na priva

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #128 dnia: 12 Listopada 2010, 14:07:17 »
Tomaszu czy dobrze rozumiem, że posiadasz tą publikację notabene o której kiedyś tam wspomniałem mailowo: Zschucke, C.-F.: Die Bronze-Teilstück-Prägungen der römischen Münzstätte Trier. 2. Aufl. Trier 2002. 86 S., Textabb., geb. Bardzo bym się chciał jej przyjrzeć, nawet posiadać w domowej biblioteczce, polowałem na to od dawna, a pierwszy namiar dostałem od Pana Witolda Cz.
Ile jest w tej publikacji monet z Solem?
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #129 dnia: 12 Listopada 2010, 17:22:21 »
Cytuj
Ile jest w tej publikacji monet z Solem?

Węszyłem, tropiłem i w końcu upolowałem.

Monet z Solem jest tam akurat jak na lekarstwo. Opisane pięć blaszek, a zilustrowane cztery.
Są to wariacje monet SOLI INVICTO (4 szt.) RIC 898, 899 i 900.

Ciekawszy jest kwiatek MAXIMIANVS NOB C / ORIENS AVGG

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #130 dnia: 13 Listopada 2010, 01:08:36 »
Cytuj
Ciekawszy jest kwiatek MAXIMIANVS NOB C / ORIENS AVGG

można coś więcej o tym kwiatuszku :)

[/quote]Monet z Solem jest tam akurat jak na lekarstwo.[/quote]

Cha w takim razie ostudziłeś moją chęć posiadania tego materiału.

Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #131 dnia: 13 Listopada 2010, 08:47:25 »
Cytuj
w takim razie ostudziłeś moją chęć posiadania tego materiału.

Nie jest to publikacja traktująca w sposób całościowy pewien chronologiczny okres mennictwa trewirskiego. Zschucke omawia w niej frakcje mennictwa brązowego, a nie wszystkie emisje w tym metalu. Materiał z przedziału 290/293 do 326 roku dzieli na 15 serii emisyjnych i wydziela w nich frakcje 1/2, 1/4 i 1/8 w stosunku do denara i kwinara (sic!).

Cytuj
coś więcej o tym kwiatuszku

Monetka skatalogowana pod numerem 2.9 - z prywatnej kolekcji autora.
Legenda awersu:  MAXIMIA-NVS NOB C;
na rewersie:  ORIEN-S AVGG;  
bez oznaczenia menniczego ( ! )
Prawie identyczna z blaszką ze strony Pana Lecha, zidentyfikowaną jako dziecko Siscii:
 http://www.forumancientcoins.com/notinric/6sis-94_gal.html

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #132 dnia: 14 Listopada 2010, 13:01:31 »
Witam Panie Lechu!

Najnowszy meldunek z frontu zatokowego: pojawił się już odnotowany w NiR VLPP z Lugdunum (P dwóch jeńców L in ex) CONSTANTINVS IVN NOB C. Podsyłam zdjęcie.
Niestety, strzelałem i prochu zabrakło... Lot sześciu monetek poszedł za 29,50 EUR.

Pozdrawiam
Zenon M.

PS Projekt URBS rozwija się całkiem ciekawie, mimo że jeszcze nie zdążyłem uporządkować całego materiału. Ostatnio ciekawe przedstawienie znalazłem w ilustracjach do RICa.

PS2 Numerek aukcji: 270660372031
« Ostatnia zmiana: 16 Listopada 2010, 21:46:03 wysłana przez zenonmoj »

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #133 dnia: 20 Listopada 2010, 22:01:20 »
I poległem na Beatce :'(

Typ popiersia w odmianie I 3 L

Opracowanie Alten/Zschucke notuje ten wariant pod poz. CII/117

średnica 20 mm;   wt. 3,10 g

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #134 dnia: 21 Listopada 2010, 09:21:41 »
Witam Panie Lechu!

Mam dla Pana dwa NiR-y z Trewiru, na które natknąłem się w czasie czytania literatury.

1) Okolice RIC VII 337/338

2) RIC VI, wiosna/lato 307 r.

Pierwszy ze zbiorów Rheinisches Landesmuseum Trier, przy drugim brakuje proweniencji. Obydwa opisane w "Petermännchen", lokalnym trewirskim pisemku numizmatyczno-archeologicznym.
Proszę o pojemny adres mailowy (min. 6 MB), to podeślę obydwa artykuły w całości.

Pozdrawiam serdecznie

ZM

PS. Zdjęcia niestety katastrofalne - pdf zrobiony ze skanu kserokopii oryginału z czasów jeszcze predpecetowych...

 

R E K L A M A
aukcja monet