Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 16:36:23

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Monety do strony "NOT IN RIC"  (Przeczytany 1335982 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #195 dnia: 12 Marca 2011, 21:18:29 »
Helene Huvelin 172a


Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #196 dnia: 13 Marca 2011, 10:50:57 »
Zagubiona tarcza, czyli coś do działu korekt.

To VI RIC, nennica Nicomedia, monetki z poz. 59, 60 i 61

W opisie nie ma wzmianki o tarczy na lewym ramieniu (... l. shield and trophy over shoulder), a w rzeczywistości ona tam występuje, podobnie jak w poz. 65a i 65b

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #197 dnia: 13 Marca 2011, 10:52:39 »
Zbyt pilnie nie szukałem tych blaszek

Ze strony WILDWINDS Maksymin II:


zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #198 dnia: 13 Marca 2011, 11:39:44 »
Dostrzeżony, czy nabyty? - też go obserwowałem, ale w końcu sobie odpuściłem...
ZM

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #199 dnia: 13 Marca 2011, 12:32:39 »
Czaiłem się na tego Kostka i pewnie za symboliczną opłatę bym go przejął, ale cena wyszła ciut więcej niż byłem gotów dać za takiego kancera. Pożądanie również musi mieć swoje granice - zwłaszcza przy takich stanach... ;)

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #200 dnia: 13 Marca 2011, 13:45:40 »
U mnie była dokładnie taka sama sytuacja... A sprzedawca - jak to u niego w zwyczaju - trochę za entuzjastycznie monetkę zachwalał (tak to już z nim bywa, że zawsze wszystko trzeba dokładnie w RIC-u sprawdzać, bo dane, zwłaszcza dotyczące rzadkości, zazwyczaj po prostu się nie zgadzają... - ale czasami, choć rzadko, także na korzyść kupującego ;) ). Ale gdyby stan był lepszy, to bym powalczył: Konstantyn jako FIL AVGG to w końcu chyba najmniej popularna legenda awersu. A tarcza tarczą - po raz kolejny można stwierdzić, że opisy w RIC VI dużo pozostawiają do życzenia...
Pozdrawiam
ZM

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #201 dnia: 14 Marca 2011, 16:42:09 »
Cytuj
Sklepu CGB dawno nie przeglądałem, więc gdyby Pan tam coś jeszcze znalazł, proszę o sygnał.

Oj, znalazłem, znalazłem... Co prawda nie na potrzeby Pana strony NiR, ale do załatania luki z własnej listy wielkich brakujących okazów ;)

Z innego źródełka taka gwiazda - cena masakra ! ! !

Diklecjan;

mennica Lugdunum;
awers: IMP DIOCLETIANVS P AVG ( 1e / LL

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #202 dnia: 17 Marca 2011, 15:07:07 »
Jeśli mnie pamięć nie myli, to mieliśmy już coś o zbliżonych klimatach na tapecie (Helena to była ?).

Monetka zamieszczona na austriackim Numismatik-Cafe

"Rs. CONSTANTINI - ANA DAFNE, im Feld li. S, im Abschnitt CONS

19 mm, 1,92 g, Stempelachse 12 Uhr
RIC -  "





http://www.numismatik-cafe.at/viewtopic.php?f=47&t=1519&start=20

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #203 dnia: 17 Marca 2011, 16:51:46 »
To już druga DAFNE anepigraphic w tym miesiącu. Ale tak jak ta pierwsza, cudowna, tak ta bardzo mi się nie podoba. Ten awers w porównaniu z rewersem dziwnie jest paskudny. A gdy patrzę na dolne zdjęcie, odnoszę wrażenie, że tam gdzie na "normalnych" DAFNE jest legenda, tu (zwłaszcza po lewej stronie) jest rowek... Czyżby ktoś "pomógł" mincerzowi i zwielokrotnił wartość blaszki? Oczywiście to tylko zdjęcie... Trzeba by sprawdzić w naturze. A może to po prostu moja paranoja...
ZM

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #204 dnia: 17 Marca 2011, 19:04:26 »
Cytuj
gdy patrzę na dolne zdjęcie, odnoszę wrażenie, że tam gdzie na "normalnych" DAFNE jest legenda, tu (zwłaszcza po lewej stronie) jest rowek... Czyżby ktoś "pomógł" mincerzowi i zwielokrotnił wartość blaszki? Oczywiście to tylko zdjęcie... Trzeba by sprawdzić w naturze.

Drugie zdjęcie awersu rzeczywiście wygląda zagadkowo, ale o niczym nie przesądza. Takie COŚ należy chwycić w paluchy do nosa przystawić.

Jak będę miał chwilkę, to postaram się porównać to sobie z innymi blaszkami z tej oficyny, o tym samym układzie przedstawienia głowy z awersu...

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #205 dnia: 17 Marca 2011, 20:13:21 »
Ciężko dyskutować kiedy gospodarz wątku nieobecny ...

Interpretacja postaci na awersie:



http://www.numishop.eu/fiche-brm_217464-mo_rom-1-CONSTANCE_Ier_CHLORE_Follis_ou_nummus_300_mi_304.html

http://www.forumancientcoins.com/notinric/6lug-139_o.html

Mówiąc szczerze, ja nie dostrzegam tam elementów pancerza. Gołe ramię bez charakterystycznych pasków ochronnych raczej to potwierdza.
Problemy mam również z uznaniem tarczy na lewym ramieniu, ale w trym przypadku zakładam możliwość 50/50.

Jeśli uznać, że popiersie Konstancjusza nie jest odziane w pancerz, a tylko w drapowaną tunikę, to będzie to typ "J", z włócznią na prawym ramieniu i tarczą na lewym, co nam da monetkę z poz. 136a - znaną i o średnim stopniu rzadkości.

Istnieje jeszcze inna możliwość. W dalszym ciągu nie ma tam pancerza, ale nie ma również i wątpliwej tarczy na lewym ramieniu, co może skłaniać ku popiersiu typu "E", a wtedy będzie to faktycznie NiRowiec...  
« Ostatnia zmiana: 17 Marca 2011, 20:21:32 wysłana przez Tomanek »

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #206 dnia: 18 Marca 2011, 10:58:03 »
Witam Panie Lechu!

Dorzucam do już odnotowanego NIR'a zdjęcie własnej produkcji, od razu zaznaczając, że nie wiem, czy lepsze...
Strasznie trudno z tym coś zrobić bez profesjonalnego sprzętu, bo a) nieźle zachowane, lekko pociemniałe srebrzenie (to dobrze) b) "zalewa" szczegóły rysunku, usta, oko, włosy (to źle). Ale wychodzę ze słusznego (chyba) założenia, że: lepszy NiR'ek w ręku niż dukat na zdjęciu...  ;)

Pozdrawiam serdecznie
Zenon M.

PS. Nieśmiało też zapytam, czy to przedświąteczne pukanie coś dało?

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #207 dnia: 27 Marca 2011, 13:10:07 »
Podobnymi monetami Galeriusz został uczczony przez mennice Maksymina w Cyzicus i Alexandrii.
Wypadało uczynić podobnie w Antiochii...

Na awersie legenda: DIVO MAXIMIANO MAXIMINVS AVG FIL

Nie pasuje mi jednak ewentualna legenda rewersu. W Cyzicus (RIC VI 75) mamy: AETERNAE MEMORIAE GALERI MAXIMIANI. Na rewersie tego krążka są ślady po większej ilości liter w pierwszym członie legendy rewersu...
« Ostatnia zmiana: 27 Marca 2011, 13:15:04 wysłana przez Tomanek »

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #208 dnia: 27 Marca 2011, 14:25:58 »
Witam!

Było sobie dwóch braci, niemalże bliźniaków: jeden z Londynu, drugi z Trewiru. Żyli sobie długo i szczęśliwie, jeden lubił jabłka, drugi gruszki, a do fryzjera chodzić nie musieli, bo nosili hełmy...  ;)
Londyńskiego braciszka można przypisać do numerku 156. A z trewirskim problem, bo w Trewirze tarcze trzyma się nad ołtarzem, a nie nad kolumną... Tak przynajmniej twierdzi pan Bruun. I co teraz?
Braciszek trewirski odleciał wczoraj w siną dal za 85,55 $ (110663773502), pozostawiając zrozpaczonych krewnych i znajomych.  :(
Ale ja mu jeszcze pokażę!

Zenon M.

PS. Dla mnie to trewirskie "coś" pod ołtarzem to jednoznacznie kolumna. Ołtarzyki wyglądają na ViLiPPkach zazwyczaj jak prostokąty z wzorkami, albo grube, niskie walce (z gwiazdą lub literką - np. w Siscji). Wg. wykazu Helvetiki na tym typie trewirskim widać "cippus", cokolwiek by to tutaj miało znaczyć, ale typowy ołtarz na pewno to nie jest! Podobny egzemplarz kolumnowy widać na wildwinds, o ile pamiętam z odniesieniem do tego "cippusa" Helvetiki.
« Ostatnia zmiana: 27 Marca 2011, 14:33:25 wysłana przez zenonmoj »

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #209 dnia: 27 Marca 2011, 16:55:23 »
Przeca to nie Trefir tylko Lądyn.
Ta dolna monetka? Ja tam czytam PTR... Natomiast jeśli okaże się, że tam stoi PLN i braciszek też z Lądku... to chyba z uciechy kozła fiknę!!!

Podobny egzemplarz kolumnowy widać na wildwinds
Gdzie?
http://www.wildwinds.com/coins/ric/constantine/_trier_RIC_vII_234.txt
http://www.wildwinds.com/coins/ric/constantine/_trier_RIC_vII_234.jpg

Pozdrawiam
ZM

PS. A może tam rzeczywiście jest po prostu PLN? Jak tak teraz na spokojnie na zdjęcie patrzę, to zaczynam zauważać, że coś tam gdzieniegdzie podrzeźbiono...
« Ostatnia zmiana: 27 Marca 2011, 17:02:33 wysłana przez zenonmoj »

 

R E K L A M A
aukcja monet