Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 21:15:17

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Monety do strony "NOT IN RIC"  (Przeczytany 1336031 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #225 dnia: 07 Kwietnia 2011, 11:13:40 »
Jak obiecałem. Sam nie wiem...
W tym Pana przykładzie, to coś tam widać na miejscu tej gwiazdki, ale tu????
Jakkolwiek by było: monetka kosztowała 2 EUR, a więc chyba nie powinienem narzekać, bo to pewnie i tak sporo poniżej dawnej wartości nabywczej tego follisa - na fryzjera i parę jabłek na pewno by wystarczyło...  ;)

ZM

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #226 dnia: 07 Kwietnia 2011, 21:14:52 »
Cytuj
powinno. Ale to chyba akurat nikogo nie zmyla

Wcale bym nie grymasił, ale akurat coś z tych tematów opisywałem i skoro na sąsiedniej stronie wypracowano oznaczenie dla poz. 10a i 10b, odpowiadające rzeczywistości, to zgodnie z przyjętą konwencją należy zachować konsekwencję.

Wiadomo jednak, że z konsekwencją w tych tomach bywa różnie  ;)

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #227 dnia: 07 Kwietnia 2011, 21:17:23 »
Cytuj
dość wyraźnie widzę plamę (inny odcień) gwiazdkopodobną dokładnie w miejscu, gdzie powinna być gwiazdka.

Przykro mi Panie Zenonie, ale ja również podpisuję się pod tym widzeniem.

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #228 dnia: 08 Kwietnia 2011, 07:30:16 »
nieststy ale chyba tam cos było.
 korozja, zapchanie stempla to najczestsza przyczyna podejrzewania monety o NiR
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #229 dnia: 11 Kwietnia 2011, 05:11:17 »
Witam Panie Lechu!

Co Pan powie na tego "niedobitka" z Antiochii (świeży odstrzał)? RIC VII 11, nienotowana oficyna?
IMP C FL VAL CONSTANTINVS P[F AVG] (B1)
[IOVI CON]SER-VATORI AVGG
   | AI
  ANT
4.18g / 17mm
Nr. 180649823279
Przepraszam, że znowu podsyłam takiego "złomka", ale tu nie chodzi o "kropeczki", a oznaczenie oficyny (AI) jest w 100% czytelne...

Pozdrawiam
ZM

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #230 dnia: 12 Kwietnia 2011, 08:41:22 »
Cieszę się - rzeczywiście milutki.
To rzadka emisja, ale trochę oficyn powinno jeszcze wypłynąć.
No tak, teoretycznie to brakuje jeszcze A, Γ, Є, S, Z, H, ΔЄ, BI, ΔI, ЄI. Ale to dobrze - jest na co polować!

Doszedł wieniec Licyniusza z Thessaloniki (TSAVI z gwiazdką), bodajże po nr. 117.

I jeszcze mam przypis do trewirskiego numerku 49: "unbroken reverse legend".

Pozdrawiam serdecznie
Zenon M.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #231 dnia: 12 Kwietnia 2011, 12:53:42 »
Ja też staram się z łamaniem legend nie przesadzać, ale zauważyłem, że akurat w tej okolicy tomu VII Bruun takie detale wrzuca do przypisów, a więc postanowiłem być dokładny (Ordnung muss sein...) ;). A Licyniusza zważę i zmierzę - dziś rano już nie zdążyłem. Do tego Marsa sprzedawca podał 4.03g i 20mm - w więc dolna granica tomu VI a górna tomu VII. Pytanie: czy tym czterem gramom bliżej do średniej 5,0 g czy do średniej 3,5 g - ach te "przejściówki"... Ja osobiście ze względu na "krótką" legendę awersu, bez PF, wrzuciłbym tę monetkę raczej do tomu VII, ale ze uwagi na rozrzut wagowy oczywiście zawsze można się spierać. Wagowo idealnie pasowałaby do grupy iii follisów z tomu VI (nr. 877 - 885), ale to z kolei inny rewers...
W gruncie rzeczy dla mnie to w tym konkretnym przypadku nie aż tak istotne, bo monetka po prostu fajna i dobrze mi się wpisuje w logikę kolekcji.  :)
Notabene, ile razy oni w sumie w czasie tej edycji T F zmieniali wagę follisów, dwa czy trzy?

Pozdrawiam serdecznie
Zenon M.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #232 dnia: 12 Kwietnia 2011, 18:57:42 »
Dopokąd armia była porządnie ostrzyżona, miała jasną świadomość gdzie swój, gdzie wróg. Gdy przestała się strzyc i sama wykudłaciała, nie miała już tego popędu, by tępić innych kudłatych.

I właśnie dlatego Cesarstwo upadło.
;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D  ;D
Amen!

ZM

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #233 dnia: 13 Kwietnia 2011, 12:00:01 »
Przypomniał mi się wątek z naszego dawnego forum:

http://www.tpzn.fora.pl/rzym,2/constantinus-z-trewiru,445.html

Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #234 dnia: 13 Kwietnia 2011, 13:20:00 »
Minęło sporo czasu, i niewiele można się wypowiedzieć, nie trafiłem aż na takie wyraźne odskocznie wagowe. Jak znajdę trochę spokoju, to przyłożę się bardziej i zrewiduję swoje zasoby, odkurzając dane :)
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #235 dnia: 13 Kwietnia 2011, 15:08:05 »
Najbardziej eleganckie - z mojego punktu widzenia - podejście do tego problemu, to potraktowanie (logiczne zresztą) tej emisji
T|F
PTR
jako jednej całości i nierozdzielanie jej pomiędzy tomy VI i VII - oczywiście z zaznaczeniem, że z dużym prawdopodobieństwem egzemplarze w wadze ok. 5 g należy umiejscowić na początku, a te o wadze ok. 3 g na końcu tej emisji.
A gdy ktoś mi określi jasne zasady ikonograficznego rozróżniania poszczególnych etapów tej emisji, to mu grzecznie podziękuję.  ;)

Mój egzemplarz Marsa ma (wg. mojej chińskiej wagi) 4,05 g i 20,05 mm. Inny Mars z mojego zbiorku (z popiersiem B5) ma tę samą wielkość, ale jest zdecydowanie cieńszy (3,42 g), a więc to już raczej końcówka edycji.
Co do ikonografii:
a) w przypadku Marsa może sensowne byłoby zajęcie się także przedstawieniem na rewersie, bo oba moje egzemplarze BARDZO się różnią,
b) awers: przedstawienie bardziej "naturalistyczne", młodsze (ew. z namiastką bokobrodów) = wcześniej, bardziej stylizowane, "Lyońska grzywka" = później
Ale gdzie dokładnie przeciągnąć granicę????

ZM

PS. Wieniec TSAVI z gwiazdą Licyniusza: 3,77 g, ok. 19 mm
« Ostatnia zmiana: 13 Kwietnia 2011, 15:32:08 wysłana przez zenonmoj »

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #236 dnia: 13 Kwietnia 2011, 21:21:17 »
Samo zebranie danych o - powiedzmy - stu monetkach z jakiejś emisji, mennicy, okresu... daje potężny zastrzyk wiedzy i wyczucia. Łatwiej potem dostrzega się rozmaite rzadkie ciekawostki, które z kolei można czasem upolować za grosze.

No cóż... Całkowicie się z Panem zgadzam. I w związku z tym zabiorę się za te VLPP z Siscji...
A na początek zagadka: dlaczego ktoś za poniższą monetkę (RIC 73, stan średniouroczy) wydał aż 56,50 - dolarów, nie złodziejków. Czy tylko dlatego, że to r5? - bo ja tam widzę coś jeszcze...  ;)

Pozdrawiam
Zenon M

PS. A jutro dorzucę Panu jeszcze jeden egzemplarz z podejrzeniem nirowatości z okolicy RIC 100/101 z m.m. ЄSIS. "with certain dot in m.m.". Będzie Pan bardzo marudził, bo strasznie wytarte maleństwo, ale na rewersie czytam krótką legendę VICT . LAETAE PRINC PERP, na ołtarzu S, a jeśli mnie wzrok nie myli, to legenda awersu (bust D6) to IMP CONSTANTINVS AVG - muszę jednak zrobić dobre zdjęcie i sprawdzić czy tam jednak nie widać PF...

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #237 dnia: 13 Kwietnia 2011, 22:35:13 »
* na hełmie.

ZM

PS. A że w ogóle mało tu widać, z tym się zgadzam, dlatego też początkowo bardzo mnie ta cena zadziwiła.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #238 dnia: 14 Kwietnia 2011, 11:21:23 »
A oto i obiecany złomek w stanie agonalnym. Na drugim zdjęciu troszkę uwypukliłem to, co tam moim zdaniem widać.

IMP CONSTANTINVS AVG (D6)
VICT . LAETAE PRINC PERP (altar with S)
m.m. ЄSIS dot

Według mnie NiR, przed RIC 101, albo, jeśli założymy, że na awersie jest PF AVG, to RIC 100, ale piata oficyna. Teoretycznie mógłby to też być RIC 81 (dot ЄSIS dot, r5), tak go początkowo klasyfikowałem, ale ja tam za cholerę żadnej kropy przed Є nie widzę, a in ex. jest z całego rewersu najlepiej czytelne.
Już Bruun musiał mieć zresztą kłopoty z klasyfikowaniem tych edycji. Jeśli się wgłębić w przypisy, to roi się tam od różnych mniej lub bardziej dziwnych dziwadeł... - przypuszczalnie musiał się zmagać z takimi złomami jak poniższy...

Pozdrawiam i poddaję krytyce Kolegów, a jeśli mnie Koledzy za te moje (być może kompletnie wydumane i bzdurne) wywody zechcą ukamienować, to proszę przynajmniej, aby kamienie miały ostre krawędzie: szybciej pójdzie...  ;)

ZM

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #239 dnia: 14 Kwietnia 2011, 19:09:49 »
Ufff... To znaczy, że jednak jeszcze nie do końca zgłupiałem. A co do kropy po lewej, sprawdziłem raz jeszcze z lupą w ręce: tam nie ma żadnej kropki - co oczywiście niekoniecznie znaczy, że tam nie ma żadnej kropki...

No i chyba mamy nowego NIR'a.

FL IVI CONSTANTIVS NOB C (B4)
GLOR-IA EXERC-ITVS (two standards)
CONSΘ dot in ex.

RIC 75, unlisted officina Θ

nr. 250803256394, za jedyne 2 €  ;D  ;D  ;D

Pozdrawiam serdecznie

Zenon M.

 

R E K L A M A
aukcja monet