Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 23:47:45

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Monety do strony "NOT IN RIC"  (Przeczytany 1336053 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #330 dnia: 27 Czerwca 2011, 22:13:57 »
mam pytanie do Pana Zenona, czy może zgrał Maurice'a również jestem zainteresowany tym materiałem tak więc ładnie się uśmiecham :)
Ciągle nad tym pracuję. Jeszcze trochę potrwa, ale chętnie udostepnię.
Może Koledzy też mają jakieś ciekawe skany? - byłbym bardzo zainteresowany...  :)

ZM

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #331 dnia: 27 Czerwca 2011, 22:15:49 »
Według kryteriów jakie wprowadził w swoim opracowaniu monsieur Ferrando, wszelkie monetki naśladowcze, nie podlegają ewidencji, nazwijmy to typologiczno-wariantowej, a wrzucane są do jednego wora - les imitationns.

W załączeniu przykładowe naśladowcze monetki Kryspusa. Przyznam się bez bicia, że kilka z nich bym uznał za oficjalne dzieci do dowodu wpisane...

Kolumna pionowa, pierwsza z lewej, to przykłady oficjalnych krążków, a to wszystko  co na prawo, wg autora stanowi naśladowcze dzieła.

Tabelki z opracowania:FERRANDO Philippe - Les monnaies d'Arles - de Constantin le Grand à Romulus (313-476)


zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #332 dnia: 27 Czerwca 2011, 22:26:09 »
Czy istnieje szansa otrzymania skanu całej tej książeczki?
Ja ze swojej strony zeskanowałbym w zamian cały rozdział z Sirmium VIII o skarbie z Bikic-Do.
W końcu lato i czasu jakby więcej...  ;)
Pozdrawiam
Zenon M.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #333 dnia: 27 Czerwca 2011, 22:41:09 »
Sirmium VIII z opracowaniem skarbu z Bikić-Do leży sobie grzecznie u mnie na półce, a o innych tematach możemy pogaworzyć mniej oficjalnie ;)  

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #334 dnia: 27 Czerwca 2011, 22:49:24 »
Cytuj
Coraz częściej nachodzi mnie chętka, żeby imitacje jakoś wyraźnie oddzielić od reszty.

Zdecydowanie popieram ten kierunek myślowy...

Może imitacje monet z danej mennicy umieszczać jako dodatkowy rozdziała zaraz za działem z oficjalnymi nirowcami  tej właśnie źródłowej  mennicy...

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #335 dnia: 27 Czerwca 2011, 23:55:27 »
Cytuj
Może przy okazji też jakieś inne zmiany?

Widoczny i czytelny numer Pana wewnętrznej numeracji. Do tej pory jest on widoczny tylko na wydruku, bądź podglądzie wydruku, a w moim przekonaniu powinien ukazywać się zaraz po otwarciu danego przypadku, a jeszcze lepiej od razu na liście spisowej.

Pana strona jest już na tyle popularna i tak obfita w wyłowione  eksponaty, że spokojnie można już jej używać jako odnośnika typu katalogowego. Brakuje tylko czytelnego i widocznego systemu numeracji.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #336 dnia: 28 Czerwca 2011, 20:47:50 »
Cytuj
osobiście jestem raczej przeciwny wprowadzaniu takich "autorskich" numeracji. A już na pewno w pracy, która z założenia jest suplementem

Szkoda, że Pan tak uważa. To już nie jest suplement, a kolejne tomisko, tyle że w sieci. Osobiscie uważam, ze taka własna numeracja typu tom/mennica/numer bardzo by pomogła w powoływaniu się na Pana dzieło.
W przypisach czytelniej będzie wyglądać np. VII-CONS-24,lub jak Pan woli 7-129, niż www.notinric.hox.pl/7arl-391.html.
Ten ostatni wytłuszczony zapis dosłownie "cytowałem" z przypisu z książki. Litości, co się stanie przy zmianie serwera, a co za tym idzie adresu?

Gorąco namawiam do przemyślenia tej kwestii :)



Wracając do zasadniczego tematu tego wątku - kolejna eska ostyjska Maksencjusza, tym razem dla wariantu z poz. RIC VI Ostia 37:

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #337 dnia: 01 Lipca 2011, 22:32:59 »
Witam serdecznie!

Będzie ładniejszy przykład do Corrigenda (t. VI, p. 672): Alexandria RIC 91a.  :D

ZM

PS. Na razie wkleiłem do wątku łowieckiego. Jak dojdzie, zrobię porządne zdjęcie i doślę.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #338 dnia: 01 Lipca 2011, 22:35:47 »
Cytuj
Coraz częściej nachodzi mnie chętka, żeby imitacje jakoś wyraźnie oddzielić od reszty.

Zdecydowanie popieram ten kierunek myślowy...

Może imitacje monet z danej mennicy umieszczać jako dodatkowy rozdziała zaraz za działem z oficjalnymi nirowcami  tej właśnie źródłowej  mennicy...
Bardzo dobry pomysł. Te nieoficjalne ostatnio strasznie się mnożą...
Reszty bym nie ruszał. Z mojego prywatnego punktu widzenia wszystko jest bardzo czytelnie poukładane.

ZM

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #339 dnia: 02 Lipca 2011, 19:59:30 »
Panie Zenonie, właśnie nadrabiam zaległości, ale nigdzie nie mogę znaleźć danych do tego Lądka z kijkiem na ramieniu (waga - średnica). Mam coś z oczami?
2,44 g, 17 mm.
Chyba zapomniałem wpisać. Jeszcze raz się temu popiersiu dokładnie przyjrzałem: tarczy definitywnie tu nie ma, widać za to lewą łapkę. Dla porównania poniżej lądyński Crispus z tarczą.

Pozdrawiam serdecznie

Zenon M.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #340 dnia: 03 Lipca 2011, 21:30:11 »
W 100% popieram. Też uważam, że "irregular coins" w pełni oddaje istotę problemu.

ZM

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #341 dnia: 03 Lipca 2011, 21:58:13 »
2,44 g, 17 mm.

Dziękuję! Czekam jeszcze na Pana piękne zdjęcia i dane dotyczące

Lyonu
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,2339.msg32015.html#msg32015

i Arles
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,2339.msg32017.html#msg32017

Bo - jak rozumiem - już do Pana jadą.

Jadą, ale jeszcze to trochę potrwa. W międzyczasie mam jeszcze jednego Konstantyna lądeckiego z popiersiem K2 ("before 267") - wprawdzie bez pteruges, ale wydaje mi się, że ta nitowana blacha na lewym ramieniu raczej jednoznacznie określa wdzianko delikwenta jako lorica bądź chalkochidon, a nie jako trabea (nigdzie tam też nie widzę tych typowych dla konsularnych szatek "laurowych" zdobień...).
Właśnie ustrzelony.  :)

Pozdrawiam serdecznie

ZM

Zenon M.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #342 dnia: 07 Lipca 2011, 18:01:12 »
Cytuj
próbnie wyodrębnienia irregular coins (czyli tych wszystkich nieoficjalnych, pofałszowanych barbarusów) w tomie VII dla dwóch mennic, tj.  Ticinium i Akwilei.

Gratuluję słusznej decyzji - spory krok we właściwą stronę.

Przejrzałem właśnie pobieżnie te dwa zestawy mennic z VII tomu.
Na moje oko, o przesunięcie do "irregular coins", proszą się jeszcze pozycje o wewnętrznej (roboczej) numeracji: 7-694;  7-1068 i 7-683.

Przy okazji, kłania się tutaj mój apel o potrzebę widocznej numeracji własnej tego zbioru okazałości ;)

Pozdrawiam i życzę wytrwałości :)

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #343 dnia: 08 Lipca 2011, 21:52:50 »
Cytuj
widzieć taki numerek, to wystarczy myszą zaznaczyć (lewy klawisz wciśnięty) cały odnośnik jadąc do oporu w prawo. A na podstronie monety zrobić to samo w lewym górnym rogu.

Faktycznie działa. Wcześniej bawiłem się w "podgląd wydruku"


Cytuj
o kolejnym egzemplarzu tego oto obywatela


Jest na stronie 29 tegoż wątku...

Zaabsorbowany rzadkimi tetrami tego sprzedawcy, dałem sobie sprzątnąć sprzed nosa wieżyczkę bramną:

B4l. / Q*AR(kropka)

Ferrando 1043 - autor odnotował dwa znane przypadki tego wariantu

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #344 dnia: 10 Lipca 2011, 19:48:38 »
Cytuj
to nie ten. Ten ma zbroję udającą strój konsula

Ma Pan rację - w pospiechu spojrzałem przelotnie kątem oka.

Dokładnie ta sama blaszka była w zestawie oferty w katalogu aukcyjnym MONNAIES 49, poz.902




Teraz muszę się wyżalić :(
Wytropiłem, działo wytoczyłem, wycelowałem, a sprzedawca wycofał blaszkę przed końcem aukcji :(
Ciśnienie lekko mi skoczyło 8)

Typ popiersia w stroju konsularnym, z "kulką" i ptaszkiem na patyku ! ! !

Nie mogę tylko jednoznacznie orzec jaka tam jest oficyna - PARL ?

Philippe Ferrando pod poz. 329 odnotowuje trzy znane jemu egzemplarze, wszystkie z oznaczeniem menniczym S-F / SARL

Może na tej blaszce ta pierwsza litera w odcinku, to Również "S" ? 
 

 

R E K L A M A
aukcja monet