Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 15:30:01

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Monety do strony "NOT IN RIC"  (Przeczytany 1336185 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #375 dnia: 29 Września 2011, 21:00:44 »
Cytuj
A Bastien gdzieś w tekście pisze, że w ogóle tę odmianę zauważył?

Niestety, okazuje się, że Pan Bastien stworzył swój katalog dość schematycznie, bez aptekarskiej tendencji do rozdrabniania się na mniej istotne szczegóły.

Rewers monetki nr 233 ma opis - Meme type que nr 202, a ten z kolei - Victoire debout a gauche sur une proue, tenant un sceptre long et un bouclier.

Nie ma tam najmniejszej wzmianki o ewentualnym ustawieniu tarczy na wprost, bądź w rzucie bocznym.

Podobnie bywa również z typologią rodzajów popiersia - hełm z długim grzebieniastym pióropuszem i hełm z "miotełką", to dla dla autora ten sam typ C*6. Troszkę szkoda...


Cytuj
egzemplarze tego typu

Ze wstydem muszę wyznać, że gdzieś mi się zawieruszyły ilustracje monet ze skarbu z Grassmoor, które podlinkowałem na 26 stronie tego wątku. Z ilustracji pozostała jedynie biała dziura, a szkoda, bo był tam unikatowy egzemplarz z drugiej oficyny .SLG

Na tej samej 26 stronie stronie ma Pan mój prezentowany wcześniej egzemplarz z rozmytym nieco zdjęciem. Jeśli będzie potrzeba, to postaram się zrobić nieco lepszą fotkę.

Wyłapane w sieci:

 - brm_231436 o średnicy 17 mm;  oś 12 h;  wt. 2,16 g

 - brm_250395 o średnicy 17,5 mm;  oś 12 h;  wt. 2,42 g

 - w locie na godzinie piątej

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #376 dnia: 30 Września 2011, 22:25:12 »
Przepraszam najmocniej - troszkę nie wyrabiam się z czasem i przez to doba jest ostatnio dla mnie za krótka.

Zdjęcie pacjentki zrobię jutro lub pojutrze i podeślę Panu w większym formacie na skrzynkę wraz z uzupełnieniem informacji katalogu Bastiena.

Jeśli nie odnajdę zdjęć monetek ze skarbu z Grassmoor, to podam Panu namiar do sklepu internetowego na Wyspie, który miał wystawione te blaszki. Zapewne sprzedawca ma to u siebie w archiwum, więc może będzie na tyle miły, że udostępni...

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #377 dnia: 01 Października 2011, 19:49:01 »
Z woreczka follisów znad Tamizy wyskoczył taki zzieleniały Genek z lustrzaną literką "Z" w odcinku menniczym.
Kosmetyczny błąd menniczy monetki RIC VI Roma 67 b

średnica 25,8 - 27,1 mm;  wt. 8,67 g;  oś 6 h

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #378 dnia: 03 Października 2011, 19:39:36 »
Właśnie zszedł dzisiaj drugi znany przypadek tej monetki z pierwszej oficyny heraklejskiej - RIC VI 67.

Mam już ten wariant, więc ze spokojem i jednocześnie ze zdziwieniem obserwowałem jak bezboleśnie i bezkrwawo poszedł za jedyne 30 zielońców.

średnica 22 mm;  wt. 6,0 g

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #379 dnia: 03 Października 2011, 20:08:50 »
Na dokładkę jeszcze taki książkowy wynalazek, wymagający jednak małego śledztwa.

W książce Richarda Stolla "ARCHITEKTUR AUF RÖMISCHEN MÜNZEN"
został zaprezentowany medalion (brązowy ?)  pośmiertny Konstancjusza Chlorusa, wybity w Rzymie
i znajdujący się w zbiorach wiedeńskich.

Celowo zeskanowałem ten medalion dla skali razem z follisem Romulusa. Przyjmując standardową średnicę okazu z Ostii 25 mm, wychodzi mi w przybliżeniu średnica medalionu 35 mm.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #380 dnia: 03 Października 2011, 21:27:39 »
Obawiam się, że to nie jest kwestia jakości (techniki) skanowania, a raczej bazy źródłowej, czyli jakości ilustracji którą się skanuje. Książka Stolla to druk wysokiej jakości i mimo, że ilustracje są wszystkie czarno-białe, to są w pełni czytelne, na co składa się odpowiednie rozjaśnienie, powiększenie gabarytu o 40 % i oczywiście jakość samego druku. Katalog Bastiena, to dziecko początku lat 80-tych, więc jakość druku tablic z ilustracjami daleko odstaje od współczesnych możliwości.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #381 dnia: 04 Października 2011, 17:19:29 »
Może na podmianę taki mercedesik z monachijskiej stajni...

RIC VI Nicomedia 70a w wariancie oficyny pierwszej 

wt. 5,13 g

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #382 dnia: 04 Października 2011, 17:26:46 »
Kolejny pojazd z siódmej antiocheńskiej brygady...

wt 5,72 g

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #383 dnia: 04 Października 2011, 18:05:30 »
U Panów G & M jest tego więcej, więc nie ma sensu tyle podklejać...

Z tym Marsem panowie czegoś nie dopatrzyli. Bliżej mu do monetki RIC VI 139, ale tu również głowa Marsa jest skierowana na wprost, a nie na prawo.

wt 3,89 g

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #384 dnia: 04 Października 2011, 19:58:19 »
Owszem, zakładałem możliwość dłubania przy facjacie Marsa, ale uznałem, że skoro to G & M wystawia, to powinno być tam ok. 

Cytuj
A czemu Pan dopatrzył się, że to Akwileja?

Tak się akurat składa, że monetkę RIC VI Aquileia 139 mam w łapkach i mimo, że nie poraża swym stanem zachowania, doskonale nadaje się jako obiekt porównawczy. Pomijając pozycję Marsa i dziwaczne wielkie "O" w miejscu "Q" odcinka menniczego, stylem popiersia i krojem większości liter plasuje się to w akwilejskich klimatach. 

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #385 dnia: 05 Października 2011, 21:20:36 »
Wspominałem wcześniej, że monetka jest w kiepskiej kondycji, więc na zdjęciu nie wygląda ciekawie.
Póki co, nie mam jej czym zastąpić. Łatwiej już namierzyć wariant RIC 141

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #386 dnia: 06 Października 2011, 20:24:46 »
Obiekt nie jest w najlepszej kondycji, co niestety wyraźnie widać na zdjęciach. Jest to jednak na tyle rzadki wariant, że w opracowaniu akwilejskiej mennicy autorstwa Paolicciego i Zuba nie został wcale uwzględniony. Mając to na uwadze, cieszy i taki zdechlak...

Strasznie jestem ostatnio zagoniony i kompletnie nie mam czasu aby posiedzieć i powęszyć głębiej przy temacie wzorca monetki G&M. Jeśli ma Pan jakiś konkretny typ na uwadze, to proszę go wskazać. Oszczędzi mi Pan troszkę czasu...

Ticinum?
« Ostatnia zmiana: 06 Października 2011, 20:30:23 wysłana przez Tomanek »

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 373
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #387 dnia: 06 Października 2011, 20:26:24 »
Aleksandryjski Kryspus z oficyny B doszedł.
2,51 g, 19-20 mm
Żeby tak jeszcze Walensa z tej samej edycji...

ZM

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #388 dnia: 06 Października 2011, 21:49:11 »
Cytuj
obstawiałbym Ticinum. Głównie dlatego, że bezdyskusyjnie tycyński wariant z Marsem en face już odnotowałem.

Oj, to trzeba było od razu mi jak dziecku paluszkiem pokazać, tak dałem się zasugerować opcji akwilejskiej...

Postać Marsa z rewersu faktycznie bezdyskusyjnie tycyńska, krój liter również, ale mordce z awersu zdecydowanie bliżej do mokradeł nad zatoką wenecką.




Zdjęcia...
Dawno temu wspominałem o lampie pierścieniowej do zdjęć makro, którą montuje się bezpośrednio na obiektywie. Nie jest to idealna forma oświetlenia, jednak w jakimś tam stopniu zadowalająca.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 373
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #389 dnia: 06 Października 2011, 23:35:22 »
Na początek musiałbym zacząć od porządnego aparatu...  ;)

ZM

 

R E K L A M A
aukcja monet