Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 08:59:52

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Monety do strony "NOT IN RIC"  (Przeczytany 1336132 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #540 dnia: 01 Maja 2012, 20:21:05 »
Bezwzględni ci Szwedzi są!
Bogdaj by ich zaraza wytraciła! Trza będzie chyba srebra rodowe zastawić, abo jakich inkszych sposobów się imać, coby ich zmóc, żmijów jadowitych...
A Nira szkoda, bo udatny wielce.
« Ostatnia zmiana: 01 Maja 2012, 20:31:45 wysłana przez zenonmoj »

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #541 dnia: 02 Maja 2012, 10:39:42 »
Witam!

Ochłonąwszy po przedwczorajszych bęckach, z okazji nabycia pewnej monetki pozostanę wprawdzie w klimatach stołecznych, zajmę się jednak kropkologią stosowaną. Wydaje mi się, że możnaby uwzględnić poniższe uwagi w Corrigenda.
W edycji z roku 324/325, PROVIDENTIAE..., in ex. RP, wyróżnia Bruun podedycje w zależności od ilości i układu kropek w i nad odrzwiami bramy (str. 325, przyp. 264). Podedycje te w pozostałych przypisach przyporządkowane są w miarę niedokładnie do różnych oficyn. Niedokładność ta wynika moim zdaniem z niedostatecznej ilości zbadanego materiału (za wyjątkiem dwóch przypadków s same r-ki różnej maści).
No i zdarzyło mi się dziś w nocy wyłowić właśnie taką bramkę, RIC 264, z drugiej oficyny z kropkami podtypu (d), który Bruun odnotowuje tylko dla oficyn pierwszej i czwartej.
Mała rzecz, a cieszy...  ;)

Pozdrawiam serdecznie
Zenon M.

PS. Normalnie nie zawracałbym Panu głowy takimi d..erelami, ale skoro Bruun w tym miejscu tak kropkologicznie sobie poczyna...
PS II. Może Kolega okejos sprawdziłby też swoje bramy pod tym kątem?

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 410
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #542 dnia: 05 Maja 2012, 14:51:18 »
Witam!

Ochłonąwszy po przedwczorajszych bęckach, z okazji nabycia pewnej monetki pozostanę wprawdzie w klimatach stołecznych, zajmę się jednak kropkologią stosowaną. Wydaje mi się, że możnaby uwzględnić poniższe uwagi w Corrigenda.
W edycji z roku 324/325, PROVIDENTIAE..., in ex. RP, wyróżnia Bruun podedycje w zależności od ilości i układu kropek w i nad odrzwiami bramy (str. 325, przyp. 264). Podedycje te w pozostałych przypisach przyporządkowane są w miarę niedokładnie do różnych oficyn. Niedokładność ta wynika moim zdaniem z niedostatecznej ilości zbadanego materiału (za wyjątkiem dwóch przypadków s same r-ki różnej maści).
No i zdarzyło mi się dziś w nocy wyłowić właśnie taką bramkę, RIC 264, z drugiej oficyny z kropkami podtypu (d), który Bruun odnotowuje tylko dla oficyn pierwszej i czwartej.
Mała rzecz, a cieszy...  ;)

Pozdrawiam serdecznie
Zenon M.

PS. Normalnie nie zawracałbym Panu głowy takimi d..erelami, ale skoro Bruun w tym miejscu tak kropkologicznie sobie poczyna...
PS II. Może Kolega okejos sprawdziłby też swoje bramy pod tym kątem?

wiem z kim przegrałem >:( >:( >:( >:(
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 410
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #543 dnia: 05 Maja 2012, 14:58:53 »
na 152 bramy nie mam ani jednej gdzie były by dwie kropki nad bramą..
jak ta bedzie do sprzedania to prosze o info
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 410
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #544 dnia: 05 Maja 2012, 16:43:26 »
tylka ta jedną
crispus ric VII londyn295 var.
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 410
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #545 dnia: 05 Maja 2012, 18:05:27 »
20 mm.
 3,1 grama
a jakoś tak  wyszło z tym chwaleniem; :-*
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 410
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #546 dnia: 05 Maja 2012, 18:07:52 »
no pomysł na kropkologię.... ciekawy. w sumie miesięcznie oglądam na róznych aukcjach bardzo duuuzo bramek, chyba wszystkie z ebay'ów z róznych krajów + pare domów aukcyjnych.
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #547 dnia: 07 Maja 2012, 17:24:40 »
Hybryda Konstantynów dwóch...

Awers Konstantyna II:   CONSTANTINVS IVN NOB C (B4l.)

Rewers od Wielkiego:  PROVIDEN-TIAE AVGG

w odcinku: SA "półksiężyc" RL

oś 12 h;  średnica 19,9 - 20,2 mm;  waga 2,86 g
« Ostatnia zmiana: 07 Maja 2012, 17:26:32 wysłana przez Tomanek »

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #548 dnia: 07 Maja 2012, 21:13:48 »
Witam serdecznie!

Coś mam ostatnio szczęście do ciekawych Sol-ów prawiczków...
Ten oto z biczykiem ma nieodnotowane popiersie Licyniusza (A) i pasuje do RIC VI Ticinum 134 jako 134 b
Wychodzę przy tym z założenia, że in ex. jest PT. Gdyby się jednak po wzięciu pod lupę okazało, że nie PT, ale RT, to zrobi się z tego jeszcze nirniejszy NIR...
Stan zachowania wprawdzie taki sobie, ale cena przewyborna.
Ach, numerek: 290703922715.

Pozdrawiam w tak miło rozpoczęty wieczór!

ZM


zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #549 dnia: 09 Maja 2012, 18:57:43 »
Hmmm...
Na dwoje babka wróżyła. Wykonanie na pierwszy rzut oka bardzo ładne, ale znamy też z Arles sporo pięknie wykonanych naśladownictw. Związek napisu in ex., jeśli dobrze czytam SF.ARP z edycją
S | F
ARLP
z roku 327 wydaje się być oczywisty, ale czy jest nie jest li to tylko próba naśladowcy "uwierzytelnienia" produktu poprzez fikcyjne przypisanie do rzeczywistej edycji? Z drugiej strony w innych mennicach właśnie w tamtym czasie VOT XXX-ki bito... Co z kolei może po prostu świadczyć, że "producent" był dobrze poinformowany i pracował być może "na eksport"...
Monetka nie jest przypadkiem na sprzedaż?  ;)

Pozdrawiam
ZM

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #550 dnia: 09 Maja 2012, 20:39:50 »
Monsieur Ferrando niczego podobnego nie odnotował w swoim katalogu. Nie ma nic wśród oficjalnych krążków, jak i wśród naśladownictw.

Stylistyka awersu wygląda wiarygodnie pod względem oryginalności. Rewers nie ma swojej analogii w tej konkretnej mennicy. Martwi mnie troszkę dysproporcja wielkości i kształtu liter z legendy rewersu, względem tych z awersu. Muszę najpierw wydłubać kilka fotek monet z wieńcami oraz z wieżami bramnymi, aby porównać liternictwo z tego konkretnego okresu działalności mennicy w Arles.

Philippe Ferrando datuje emisje z oznaczeniem S-F/PARL na lata 326-327, S-F/ARLP na lata 327-328.

Ciekawy i dziwny okaz - muszę się napatrzeć na niego...

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #551 dnia: 09 Maja 2012, 21:42:11 »
Kiedy tak patrzę i patrzę, to skłaniam się ku stwierdzeniu, że to jednak dzieło oficjalnej produkcji.

Jest tam co prawda kilka mankamentów kształtu poszczególnych liter, ale raczej do się je zmieścić w ewentualnych odchyłkach od normy.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #552 dnia: 09 Maja 2012, 22:05:34 »
A co by Pan przedstawił jako najmocniejszy argument za ewentualnym naśladownictwem?
Argumentów właściwie nie mam, oprócz tego, że naśladownictwa z arles też trzymają wysoki poziom. Ale po dalszym przemyśleniu i gapieniu się na zdjęcia też skłaniam się w stronę produkcji oficjalnej - bo w końcu niby dlaczego także Arles nie miało by tego VOT XXX wybijać?

Nie sądzę, by właściciel (zagraniczny) chciał monetkę sprzedać. Kupił ją na eBayu, konsultował atrybucję z kimś z British Museum i ogólnie jest ze swej monetki dumny.
Rozumiem. Też bym nie chciał sprzedać i też byłbym dumny. Ale przynajmniej zapytałem, a to nigdy nie zaszkodzi...

Notabene, kolejna rzymska brama czterowieżowa (już odnotowana) pojedzie do Szwecji (nr. 180874280465). Jak na razie to jedynie wrednie wysoko podbijam cenę - choć wątpię by Pan Szwed (czy to nie przypadkiem niejaki Lars R. ?) z tego powodu się znudził, bądź zniechęcił i przestał...  :(
Nie ma tego złego... - kolejny egzemplarz do Pana katalogu.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #553 dnia: 10 Maja 2012, 06:50:14 »
Troszkę tylko niepokoi mnie to, że skoro już taką (nieobojętną propagandowo) emisję rozpoczęto, to czemu tak szybko kompletnie ją urwano, bez kontynuacji choćby pod innym znakiem menniczym. Z drugiej strony te trzydziestki w ogóle zaskakująco skromnie wybijano. Raptem kilka mennic: śladowo w Rzymie i Konstantynopolu, Trewir (!) zupełnie nic, tylko Heraklea nieco zaszalała.
Zgadzam się: cała ta emisja jest dziwna, tak jakoś na chybcika "wtłoczona" pomiędzy inne. Może naszemu Konstantynowi zbytnio przypominała o upływającym nieubłaganie czasie - jak się panuje tak długo, to ile jeszcze zostało... W końcu VOT XXXX też nie mamy, choć byłoby to możliwe.
On ci jest. I raczej go Pan nie zniechęci :-(
Ale przynajmniej trochę poprzeszkadzać spróbuję. W końcu już raz czy dwa udało mi się go przebić...
A może kiedyś zacznie wyprzedawać kolekcję - jak np. Failmezger?  ;)
Wiedeń i sprawdzenie kapeluszy Konstantyna z tej emisji, żeby ostatecznie zrekonstruować Brunnowe reguły klasyfikacji. Czy są jakieś szanse na Pana wyprawę?
Nie zapomniałem o tym. Moje ostatnie wypady do Wiednia były niestety tylko weekendowe. Byłem, pytałem, ale w soboty i niedziele nikt tam nie pracuje. Mam odpowiedni numer telefonu i jak tylko będzie odpowiednia okazja w tygodniu, skorzystam z niego.

Pozdrawiam

ZM

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #554 dnia: 10 Maja 2012, 13:48:49 »
To tylko gdybanie, ale prywatnie, to Konstantyn akurat w tamtym czasie nie bardzo miał co świętować...
Przez aferę z Kryspusem i Faustą cała koncepcja następstwa tronu musiała mu się rozwalić i hierarchię w rodzinie od nowa trzeba było budować.
Może po prostu w całym tym zamieszaniu - mogę sobie tylko wyobrazić, jak np. urzędnicy i dworacy różnej maści zareagowali na tę tragedię (przypuszczalnie zachowawczo i wyczekująco...) - coś pominięto, czegoś nie dopatrzono etc. i w sumie obchody nie wypadły tak, jak by wypaść powinny. Do tego przypuszczam, że odpowiedzialni za mennictwo urzędnicy i tak mieli pełne ręce roboty z przestawieniem się na niewybijanie monet z Kryspusem, niszczenie już wybitych (damnatio memoriae...) - co wszystko akurat na ten czas przypadło.
A zawracanie głowę cesarzowi (wtedy przypuszczalnie w szczególnym stopni wściekłemu i podejrzliwemu, bo humorzasty to on chyba zawsze był) pytaniami co i jak bić, było przypuszczalnie po prostu zajęciem wielce ryzykownym - ja osobiście raczej bałbym się zbliżać do samodzierżcy, który akurat kazał zlikwidować ulubionego syna i żonę. A więc wszystko funkcjonowało zapewne jakoś tak ... nie do końca sprawnie.

Na wątek łowiecki wkleiłem dziś ustrzeloną w nocy bramę Kryspusa akurat z tego czasu, bo z roku 326, bitą w Konstantynopolu, która jest świadectwem tamtych niepewnych czasów...Wydaje mi się, że wysoka rzadkość (r4) jest tu ze względu na okoliczności jej wybicia w pełni uzasadniona. Zresztą, jak moneta dojdzie i okaże się, że to oficyna A, jak mniemam, to pozwolę sobie zwrócić uwagę, że Bruun (w przypisie) odnotowuje bramę na postumencie tylko dla oficyny B.

Pozdrawiam serdecznie

ZM

 

R E K L A M A
aukcja monet