Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 03:04:22

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Monety do strony "NOT IN RIC"  (Przeczytany 1336085 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #555 dnia: 11 Maja 2012, 20:56:53 »
Do przejęcia jest kolejny okaz Beatki RIC 303 var *STR

350466214992


Tak przy okazji zapytam, czy ma pan wgląd do katalogu ASTA 5 Art Coins Roma, gdzie w poniedziałek idzie pod młotek cała smakowita kolekcja 235 monet (głównie Konstantyna), z czego 196 krążków z samego Londinium.

Sporo ciekawych i rzadkich okazów. Od nirowców aż się roi. Cena szacunkowa w katalogu za całość - jedyne 25.000 euronów. Jestem ciekaw za ile pójdzie. Q-czę, mój syn akurat w poniedziałek tam jedzie na wycieczkę szkolną, ale może mu nie starczyć kieszonkowego :-\

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #556 dnia: 11 Maja 2012, 23:01:45 »
Ja też go znaleźć nie mogę  :(

ZM

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #557 dnia: 11 Maja 2012, 23:43:14 »
W tym momencie kłania się przewaga wydrukowanego, klasycznego katalogu ,nad wirtualnym czymś, co jeśli się odpowiednio kliknie, to widać, a jeśli nie, to nie ma o czym śnić.

Pozycja katalogowa 776, zaczynająca się od obrazka z wizją antycznego Londynu, małym omówieniem w języku włoskim, spisem monet oznaczonym od LC 1 do LC 235 oraz ilustracjami tych monet na stronach od 141 do 148. Kolorowy zawrót głowy  :-*

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #558 dnia: 11 Maja 2012, 23:49:32 »
W wersji elektronicznej też to jest widoczne.

Tutaj link do strony, na której należy otworzyć zakładkę w formacie PDF zaznaczoną na czerwono


     http://www.sixbid.com/nav.php?p=viewlot&sid=598&lot=776

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #559 dnia: 12 Maja 2012, 07:28:00 »
Dziekuję serdecznie!
Dla miłośników serii gwiazdeczkowej to na pewno solidny motyw do zrobienia czegoś bardzo nierozsądnego...
Ciekawe jednak, czy ktoś to za tę cenę kupi (wychodzi po 85 euronów za sztukę)? Choć wyspiarze Londyn bardzo lubią i pewno znajdzie się amator na tak smaszny kąsek...

ZM

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #560 dnia: 12 Maja 2012, 08:24:14 »
Jeszcze obiecany Sol prawiczek z Siscji.  :)
Egzemplarz bardzo ładny, wszystkie szczegóły w ręku i pod lupą doskonale widoczne, gładka błyszcząca patyna, ciemnozielona z jaśniejszymi fragmentami (trudno to sfotografować, ale mam nadzieję, że zdjęcie, po którejś tam próbie, jest OK...)
Fragmenty Sol-a trochę niedobite.
3,07 g, 19-19,5 mm, 12 h

Pozdrawiam
ZM

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #561 dnia: 12 Maja 2012, 17:20:17 »
Jedzie! Spodziewam się go za kilka dni.
ZM

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #562 dnia: 18 Maja 2012, 14:33:20 »
Na wątek łowiecki wkleiłem dziś ustrzeloną w nocy bramę Kryspusa akurat z tego czasu, bo z roku 326, bitą w Konstantynopolu, która jest świadectwem tamtych niepewnych czasów...Wydaje mi się, że wysoka rzadkość (r4) jest tu ze względu na okoliczności jej wybicia w pełni uzasadniona. Zresztą, jak moneta dojdzie i okaże się, że to oficyna A, jak mniemam, to pozwolę sobie zwrócić uwagę, że Bruun (w przypisie) odnotowuje bramę na postumencie tylko dla oficyny B.
To jest rzeczywiście oficyna A. Gdyby Pan reflektował, to duże zdjęcie jest na wątku "czyścicielskim".
(3,54 g, 19 - 20 mm, 12 h)

Pozdrawiam
ZM

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #563 dnia: 20 Maja 2012, 18:53:33 »
Też myślę, że tam by to pasowało.
Pozdrawiam
ZM

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #564 dnia: 21 Maja 2012, 21:38:18 »
Serdecznie dziękuję!
Niestety, aby zakończyć sprawę, też muszę jechać do Wiednia i zobaczyć te egzemplarze, które cytuje Bruun.
Jak na razie nie przesądzam sprawy - być może rzeczywiście są tam egzemplarze z "double crescent", a tylko nie pojawiają się w handlu (jak np. egzemplarze "ASIS wreath" in ex., które znam jak na razie tylko ze zdjęć), choć, szczerze mówiąc, wątpię...
Szkoda, że "Sirmium VIII" opublikowano dopiero w latach 70-tych i Bruun tej publikacji nie mógł uwzględnić, bo tam wszędzie widać "dot in crescent".
Nie rozumiem też, dlaczego w ilustracjach do tomu VII z Siscji mamy aż dziewięć VLiPPków (w tym trzy z tym samym typem popiersia), a ani jednego normalnego wieńca. Nawet u Maurice'a mamy dwa...
No cóż, zaczynam się powtarzać...

ZM

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #565 dnia: 23 Maja 2012, 20:00:53 »
Ja tam takie otchłanie lubię!  ;)
Właśnie tak sobie ostatnio myślałem - przy okazji akurat dziwnym trafem upolowanej bardzo rzadkiej Beatki trewirskiej (jest w wątku sezonowym...) - podczas przeglądania RIC-owych przypisów, że przydałoby się jakieś dogłębniejsze spojrzenie na Beatki londyńskie i lyońskie...
A Żuczka, który może w niektórych miejscach przesadza (VOT-IS, czy VO-TIS to w końcu jedno, choć to rozróżnienie i Bruun gdzieniegdzie praktykuje), w międzyczasie zdążyłem polubić. Przede wszystkim za to, że wszystkie typy popiersi (oraz różne detale) są ilustrowane rysunkowo i zdjęciami. Czego o RIC-u niestety powiedzieć nie można. Na szczęście mamy jeszcze Not in RIC...

Pozdrawiam z BŁOGOSŁAWIONEJ i SPOKOJNEJ otchłani

ZM

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #566 dnia: 25 Maja 2012, 17:49:23 »
Cytuj
Przez Pana siedziałem wczoraj do 4 w nocy

Czyli więcej nie narażać Pana na tak poważny deficyt snu ? ;)

Dwa znane już przypadki:

Heraklejskiego Genka Sewera nawet mój snajper nie dosięgnął w locie, gdyż cena nieco się rozdęła

RIC VI Heraclea 30  var.S


Z kolei na  londyńskiego złomka patrzałem z politowaniem dobre pół roku zanim z trampkiem
w ustach postanowiłem go nabyć.
Okrutnie sfatygowany, ale ta unikatowa legenda rewersu COMITI - AAVVGG (RIC VI Londinium 116) jest na tyle ciężka do przejęcia, że po wielu miesiącach trawienia nabyłem ten drugi rozpoznany egzemplarz.

oś 6 h;  średnica 21,6 - 22,7 mm; waga 2,32 g
z legendą awersu CONSTANTINVS P F AVG (A/1e)

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #567 dnia: 25 Maja 2012, 17:57:05 »
Cytuj
Nb. chłopaki powoli zaczynają szaleć z Londynem jak znany nam Żuczek z Trierem

Ooo ??? Bardzo sympatyczny objaw szaleństwa.

Bardzo dziękuję za ten artykulik :)

Nota bene londyńskich szaleństw - ten wysyp Londynu na aukcji w Rzymie, nie znalazł chętnego
za cenę wyjściową 20.000 euro + młotkowe.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #568 dnia: 25 Maja 2012, 19:30:25 »
Może pójdą po rozum do głowy i zaczną sprzedawać po jednym, albo przynajmniej w małych lotach. Sam wtedy powalczę o to lub tamto...

ZM

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #569 dnia: 26 Maja 2012, 07:24:59 »
Witam Panie Lechu!

Tym razem trafił mi się prawdziwy zdechlak...

CONSTANTINVS IVN NOB C (B1)
CAESARVM NOSTRORVM / VOT V in wreath
in ex: BSIS

Jeśli mnie wzrok nie myli, to jest to RIC VII Siscia 157, nienotowana druga oficyna - chyba, że pod lupą odnajdą się jakieś resztki po gwiazdce... Mam jednak nadzieję, że nie: te gwiazdki są zazwyczaj duże, koślawe i widoczne nawet jako szczątki.
Poczekamy, zobaczymy,
a zdechlaka doczyścimy...

Pozdrawiam serdecznie
ZM

 

R E K L A M A
aukcja monet