Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 12:21:33

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Monety do strony "NOT IN RIC"  (Przeczytany 1335938 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #750 dnia: 02 Kwietnia 2013, 18:51:26 »
Maksencjusza z Ticinum sprzątnęli mi sprzed samego czubka nochala, więc przepadła możliwość weryfikacji w kwestii pierwszej oficyny.

Brama Kostka II zostanie zmierzona i zważona kiedy dotrze, a wtedy oczywiście przekażę dane.


Jednak wszystkie ostatnie klęski powetowałem sobie z nawiązką, dzięki tej jednej, małej monetce. Oj, długo za nią wzdychałem, wiele krwi w bojach przelałem za tym motywem rewersu, sławiącym męstwo armii galijskiej. Hołd stolicy dla zwycięskich wojsk po krwawej kampanii 312 roku. Teraz się udało i na dodatek w wersji trzeciej oficyny, której katalog nie notuje - najrzadszej odmiany RIC VI Roma 359. Nie wiem, czy wyłączyli prąd w Szwecji, czy w innej części kontynentu, ale tego zwierzaczka salwą skuteczną odstrzeliłem :)

Av.: FL VAL CONSTANTINVS AVG (1c/G)

Rv.: VIRT EXE-RCIT GALL

      X - VI

      RT

oś 12 h; średnica 19,0 - 20,1 mm;   waga 3,10 g

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #751 dnia: 02 Kwietnia 2013, 21:27:38 »
Cytuj
A czemu te zdjęcia na dole się prawie nie powiększają? Wybrałbym właśnie to, bo chyba najwyraźniejsze.

Ostatnie zdjęcia są małe, bo od sprzedawcy z netu, który jak widać, zdecydowanie lepiej radzi sobie ode mnie ze zdjęciami makro. Jeśli wstrzyma się Pan kilka dni, to może spróbuję zrobić fotki przy naturalnym, ciepłym świetle słonecznym. Oczywiście, jeśli słoneczko raczy w końcu nas obłaskawić swym wiosennym blaskiem... 

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #752 dnia: 06 Kwietnia 2013, 12:50:57 »
Mariaż światła słonecznego z lampą makro. Zbyt wielkiej poprawy w jakości raczej nie ma i to pomimo, że kombinowałem ze zdjęciami ze statywu i z pilotem do wyzwalacza, aby maksymalnie wyeliminować drgania :-\

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #753 dnia: 06 Kwietnia 2013, 17:38:01 »
Przy okazji zrobiłem małe rozeznanie jak to jest z tym kierunkiem usytuowania głowy, czyli w którą stronę patrzy Virtus.

W RIC mamy opis "Virtus stg. l., sometimes looking r."

Otóż okazuje się, że wcale nie tak czasami patrzy na prawo, a w przeważającej większości. Z wyłapanych przeze mnie zdjęć monet z tym wariantem rewersu (VIRT EXERCIT GALL), na 16 egzemplarzy tylko 2 mają układ z głową skierowaną na lewo, a 14 z głową skierowaną na prawo.

Lokking l.:
 RIC VI 360 RP - 1 szt.
 RIC VI 360 RS - 1 szt.

Looking r.:
 RIC VI 359 RS - 2 szt.
 RIC VI 359 RT - 1 szt.
 NIR after 359 RS - 1 szt.
 RIC VI 360 RP - 1 szt.
 RIC VI 360 RS - 2 szt.
 RIC VI 360 RT - 4 szt.
 RIC VI 360 RQ - 3 szt.
 

Nie jest łatwo wyłuskać z sieci ilustracje tych monet, ale na podstawie tych dostępnych wyłania się wniosek, że Virtus stoi z głową skierowaną na prawo, a tylko czasami z głową na lewo.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #754 dnia: 06 Kwietnia 2013, 21:30:10 »
Wynalazek dwuawersowy z aukcji Nomisma

NUMISMATIC AUCTION 47 Lot 277

http://nomisma.bidinside.com/en/lot/31468/fausta-moglie-di-costantino-follis-busto-a-d/

Awers z Faustyną wygląda stosunkowo dobrze pod względem stylistyki. Kostek sprawia zbarbaryzowane wrażenie. Do tego ta waga 3,75 g.
Ciężko będzie to przykleić do jakiejś konkretnej mieściny, ale popróbować można.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #755 dnia: 07 Kwietnia 2013, 08:39:45 »
Cytuj
Kostek wygląda jak własny syn. Może to znowu jacyś przedsiębiorczy ludzie z okolic Trewiru (albo usiłujący imitować Trewir).

Do takich samych wniosków doszedłem. Kostka nawet z niczym nie próbowałem porównywać, bo rzeczywiście wygląda na amatorską, piwniczno-chałupniczą robotę. Skupiłem się na stylistyce portretu Fausty i moim zdaniem najbliżej jej do mennicy trewirskiej. Jest w miarę dobrze wykonany i zapewne przy dobrym normalnym rewersie, ten awers by był uznany za prawidłowy. W zestawieniu z dziecinnym Kostkiem i koślawym liternictwem na nim, awers z Faustą możemy uznać za dzieło całkiem zdolnego amatora metaloplastyki. 

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #756 dnia: 07 Kwietnia 2013, 08:55:18 »
Baseballistów u nas dostatek, ale i tego przyjmiemy na znak zwycięstwa.

Fajnie jest się rano obudzić i dowiedzieć się o udanym transferze nowego zawodnika. Zwłaszcza że konkurencja zaspała i cena okazała się bardzo symboliczna.

Będzie drugi egzemplarz z tej oficyny do odnotowania. Lepsze zdjęcia i parametry wstawię kiedy pałkarz dołączy do drużyny.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #757 dnia: 07 Kwietnia 2013, 22:02:53 »
Ostra jazda bez trzymanki, czyli łomot jakich mało :'(

Zapowiadało się ostro, ale nie sądziłem, że aż tak 8)

Przy okazji tego okazu, ten sam motyw z katalogu Ferrando:
 -Ferrando 765 - znane 3 egzemplarze;
 -Ferrando 766 - był znany 1, ale teraz już 2
« Ostatnia zmiana: 07 Kwietnia 2013, 22:05:38 wysłana przez Tomanek »

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #758 dnia: 08 Kwietnia 2013, 20:46:53 »
Kostek Wtaroj bramny znad Rodanu:

oś 1 h;  średnica 18,3-19,8 mm;  waga 2,81 g

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #759 dnia: 11 Kwietnia 2013, 21:13:10 »
Tylko jako ciekawostka - barbarzyński ptaszek naśladowczy znad Rodanu, jednak awersem trąci o wzorzec znad brzegu Mozeli.


Przy okazji, proszę zajrzeć do najnowszej oferty cgb.fr - w katalogu Rome 34 jest kilka interesujących pozycji.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #760 dnia: 12 Kwietnia 2013, 09:05:31 »
Problem w tym, że ja to przeglądałem w wersji papierowej i nie weryfikowałem ze znanymi na Pana stronie okazami. Jeśli znajdę chwilę czasu, to postaram się przejrzeć te okazy dokładniej i wypunktuję je Panu numerkami.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #761 dnia: 12 Kwietnia 2013, 21:59:25 »
Cytuj
nie widzę nigdzie kolejnych numerków, a jedynie "inwentarzowe"

Ma Pan rację - nowe numerki (egzemplarze) są tylko w pierwszej części katalogu i dotyczą sreberek z III wieku. Cała reszta to dziwaczna zanęta na wcześniej oferowane blaszki. Spora część monetek z opisami RIC-; RIC... var, to tylko nęcenie jeleni. Te faktyczne nirowce są już odnotowane na Pana stronie.

Może tylko ten:

 brm 292029 - RIC VI Antiochia 145 var B

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #762 dnia: 12 Kwietnia 2013, 22:17:13 »
Bardzo ciekawy okaz zszedł dzisiaj za słoną kasę. Czaiłem się na niego, ale tak zaszalało towarzystwo pod koniec aukcji, że nawet nie dałem rady wstrzelić się ze swoją śruciną.

Okaz jest problematyczny, bo ciężko odczytać oznaczenie oficyny. Wg RIC VII, pod pozycją nr 26 powinno być oznaczenie QARL.
Sęk w tym, że występowanie tego okazu nie znalazło potwierdzenia. Philippe Ferrando w swojej pracy o mennictwie Arles, nie umieszcza tej monetki w zestawieniu, a jedynie na końcu, wśród monet "non confirmees". Opisana jako Ferrando 2038, ale z przypisami RIC 26; D 3/16, Fer 443. Dziwna sprawa, sugerująca, że sam Ferrando w swoim pierwszym opracowaniu z 1997 r. i Depeyrot powielili okaz wiedeński wymieniony w RIC. W kolejnym opracowaniu z 2010 roku Ferrando podaje już informacje o braku potwierdzenia tego egzemplarza.

Monetka która dzisiaj mi zwiała, potwierdza jednak ten wariant Marsa dla emisji z Licyniuszem. Pytanie nasuwa teraz oznaczenie mennicze - PARL ?
« Ostatnia zmiana: 13 Kwietnia 2013, 16:13:19 wysłana przez Tomanek »

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #763 dnia: 12 Kwietnia 2013, 22:48:21 »
Cytuj
P nie jest całkiem wykluczone, ale Q też nie

Brałem pod uwagę również T.
Trochę za mało jest znanych egzemplarzy Konstantyna, aby pokusić się o porównanie stylistyki.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #764 dnia: 13 Kwietnia 2013, 07:32:45 »
Bardzo ciekawy okaz zszedł dzisiaj za słoną kasę. Czaiłem się na niego, ale tak zaszalało towarzystwo pod koniec aukcji, że nawet nie dałem rady wstrzelić się ze swoją śruciną.

Jatka rzeczywiście straszliwa... Dwie osoby na wszelki wypadek strzelały z "Grubej Berty".
U tego sprzedawcy niestety często tak bywa. Monetki ciekawe, zainteresowanie średnie, już się człowiek cieszy, a to nagle BUUUM!!!

ZM

 

R E K L A M A
aukcja monet