Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 09:55:33

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Monety do strony "NOT IN RIC"  (Przeczytany 1336145 razy)

0 użytkowników i 6 Gości przegląda ten wątek.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #810 dnia: 13 Maja 2013, 07:46:06 »
Cytuj
gdzieś RIC-owy 71b

Zapamiętam i będę zwracał uwagę...

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #811 dnia: 13 Maja 2013, 09:31:52 »
O qrczątko - przejrzałem pobieżnie dostępne w sieci bazy i nie znalazłem kompletnie nic ze stołecznej serii emisyjnej z oznaczeniem R-S w polu rewersu. Wychodzi na to, że nie są aż tak popularne (S).


Przy okazji okaz z berlińskiego Bode Museum.

Kolejny dowód, że rewersowe głowy bez oznaczenia menniczego, powstawały również wśród mokradeł nad zatoką wenecką.
Analogia popiersia awersu do innych egzemplarzy z Aquileii jest tu bardzo wymowna. Do tego dochodzi ciekawa, przejściowa tytulatura.

oś 6 h;  średnica 21 mm; waga 3,77 g

W katalogu Paolucciego/Zuba również nie ma odnotowanej tej monetki.

link do strony muzealnej:

http://www.smb.museum/ikmk/object.php?id=18224703
« Ostatnia zmiana: 13 Maja 2013, 14:31:04 wysłana przez Tomanek »

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #812 dnia: 13 Maja 2013, 09:55:28 »
Berlińskie zasoby trzeba będzie przefiltrować, bo wychodzi na to, że skrywają sporo ciekawostek.

Chociażby ten follis - większy brat monetek frakcyjnych RIC VI 227-236, a który powinien być opisany w okolicach blaszki RIC VI 223

link do strony muzeum w Berlinie:

http://www.smb.museum/ikmk/object.php?id=18235447
« Ostatnia zmiana: 13 Maja 2013, 14:31:50 wysłana przez Tomanek »

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #813 dnia: 13 Maja 2013, 14:48:36 »
Z tymi linkami do Bode Museum faktycznie dziwna sprawa. Kiedy wkleiłem na swoim komputerze, to z linku prowadziło do właściwej strony. Z innego kompa przerzucało już na stronę główną. Podmieniłem  na te podane w przypisach i teraz powinno być dobrze.

Proszę zwrócić uwagę na daty roczne nabycia tych monet: 1899 i 1910, a RIC nic o nich nie ma wspomniane. Albo nawaliła całkowicie komunikacja, co jest zrozumiałe w powojennej traumie, albo te monetki leżały jeszcze głęboko schowane od czasów wizyt alianckich bombowców. Widziałem kiedyś zdjęcia jak wyglądały budynki z Wyspy Muzeów zaraz po wojnie - masakra.

Samo muzeum, jak i stronę czasami odwiedzam, bo okazy przednie, a jakość zamieszczonych zdjęć perfekcyjna.
Skoro przeczesał już Pan te zasoby,to nie będę trwonił czasu.

Pozdrawiam,
TS     

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #814 dnia: 14 Maja 2013, 21:47:50 »
Kiedy ogarnę się trochę z czasem, to zabierzemy się za weryfikację tzw. monetek frakcyjnych, które przez niektórych uznawane są za brązowe, a przez innych za srebrne. Do tego wszystkiego dochodzi problem z przypisaniem do odpowiedniej mennicy oraz datacja emisji, czyli do którego tomu RIC to podpiąć.

Dla przykładu - maleństwa z galopującym cesarzem (wszyscy czterej tetrarchowie na awersie) i legendą VIRTVS AVGG, przypisywano długo do stołecznej mennicy. Z czasem okazało się że to Siscia i aby było ciekawiej, to emitowana w słabym srebrze, ale w srebrze i dla zmyłki datowane na lata 293-305.

Przykład:


Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #815 dnia: 14 Maja 2013, 22:44:41 »
W Oksfordzkim katalogu King, zostały opisane te maleństwa jako srebrne kwinary i na podstawie dwóch wariantów z oznaczeniami menniczymi w odcinku - SIS i *SIS, uznane jako Siscia. W sumie jest tego osiem odmian dla wszystkich tetrarchicznych głów. Niestety, zamieszczone ilustracje obrazują tylko sześć monet, z pięciu odmian.

Badań metaloznawczych niestety tam nie ma. W spisie katalogowym pojawia się jedynie lakoniczne oznaczenie Ar lub Av.

Tematów pod dyskusję jest więcej, ale muszę się najpierw trochę ogarnąć czasowo...
« Ostatnia zmiana: 14 Maja 2013, 23:01:26 wysłana przez Tomanek »

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #816 dnia: 14 Maja 2013, 23:43:44 »
Uzupełniałem Bastiena, więc za jedną przesyłką porwałem się i na to tomiszcze. Pozycja warta grzechu, bo opracowana stosunkowo dobrze, ze sporą dawką informacji i uwzględniająca oprócz zasobów muzealnych, również nowości aukcyjne. Samych tetrarchów jest tam trochę opisanych i zilustrowanych. Co prawda, większy akcent został położony na okres mennictwa republikańskiego, ale i tak jest smakowicie w "naszym" przedziale czasowym.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 373
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #817 dnia: 15 Maja 2013, 07:32:27 »
Czy to naprawdę jest Siscia? Stylistycznie równie dobrze mógłby to być Trewir. Zajrzałem właśnie do książeczki Zschucke o trewirskich maleństwach i znalazłem coś bardzo podobnego Herkulisza (Schaudenar) pod numerkiem 1.2 IMP C MAXIMIANVS P AVG / VIRTVS AVGG z biegającym Marsem na rewersie, też bez oznaczenia menniczego (z odsyłaczem do trewirskiego aureusa RIC VI 64).
Czy pani King odniosła się jakoś w swojej pracy do wywodów Żuczka?

ZM

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #818 dnia: 15 Maja 2013, 09:06:06 »
Cytuj
i Bastiena wypadałoby przerobić...

Bastiena dopiero kompletuję i pewnie zajmie mi to troszkę czasu. Jakoś nie mogę namierzyć tomu opisującego mennictwo z lat 294-316. Poprawka, namierzyć oferty z rozsądną ceną, gdzieś w przedziale 80-120 euronów, bo w droższym wydaniu są.

Pan zawsze ma coś gdzieś pochowane po rękawach, więc jeśli przyuważy Pan ten katalog w sprzedaży z normalną ceną, to poproszę o informacje.

O kwinarach King napiszę na priva i wytłumaczę w czym problem.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #819 dnia: 15 Maja 2013, 09:14:34 »
Cytuj
Czy to naprawdę jest Siscia? Stylistycznie równie dobrze mógłby to być Trewir.

Tej wersji rewersu dla tetrarchów odnotowano tam osiem odmian, z czego dwa mają oznaczenia SIS, *SIS, co jest raczej sporym argumentem.

Jako Siscia są tam skatalogowane również podobne maleństwa emitowane dla Probusa i Karusa (lub Karinusa - pamięć?).

Odwołania do trewirskiego opracowania tam są.

Generalnie, to muszę to wszystko na spokojnie ogarnąć, bo układ katalogu jakiś inny i najpierw przyzwyczaić się trzeba, a potem dopiero zacząć analizować. Zapowiada się bardzo ciekawie...

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 373
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #820 dnia: 16 Maja 2013, 07:30:12 »
Generalnie, to muszę to wszystko na spokojnie ogarnąć, bo układ katalogu jakiś inny i najpierw przyzwyczaić się trzeba, a potem dopiero zacząć analizować. Zapowiada się bardzo ciekawie...
No to życzę wielu pozytywnych wrażeń i przybytku wiedzy wszelakiej!
Takie maleństwa bliskie są memu sercu, choć nędzna zawartość mej sakiewki sprawia, że zazwyczaj bliskość ta nie staje się zbyt intymna...

A ponadto uważam, że NiR niniejszy (już odnotowany)
http://www.ebay.pl/itm/AUTHENTIC-Ancient-Roman-coin-Constantius-Chlorus-SCARCE-Post-reform-radiate-/380638575475
powinien zostać doczyszczony i zasłużył sobie na solidne zdjęcie, czym już wkrótce bedę miał przyjemność się zająć.  ;D

ZM

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #821 dnia: 17 Maja 2013, 09:50:14 »
Cytuj
czym już wkrótce bedę miał przyjemność się zająć.

Czyli dobrze że sobie odpuściłem, bo krew braterska... ;)


Cytuj
akie maleństwa bliskie są memu sercu

Podobnie wygląda to u mnie - tego rodzaju lody liżę zazwyczaj przez szybę.

Dla przykładu to maleństwo z aukcji NAC, które za godzinę pójdzie pod młotek. Cena startowa 4000 franczesławów plus młotkowe.
Będę obserwował jedynie dla ciekawości samego wyniku.
W katalogu King monetka opisana jako AR kwinar - Rome 25 i dataowana na lata 293-305, wymienione  cztery znane egzemplarze.

Mnie intryguje bardzo przedstawienie popiersia Dioklecjana na awersie. Skoro Maksymian z rewersu został przedstawiony jako Herkules ze skórą lwa nemejskiego na głowie, to może nagi tors Dioklecjana ma sugerować również boski charakter postaci. Dioklecjan jako Jowisz ?!?! Długie berło jako jeden z atrybutów Jowisza w ikonografii z tego okresu, potwierdza tylko olimpijski charakter przedstawienia. Całość doskonale wpisuje się w nurt propagandy hierarchiczności władzy okresu tetrarchii. 

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #822 dnia: 17 Maja 2013, 19:36:30 »
Cytuj
Ten z lewej wprawdzie nie ma skóry, tylko korporacyjny garniak

Świetne ujęcie na tym zdjęciu... Jednak co do tego obywatela, to od dawna nie potrafię sam sobie odpowiedzieć na pytanie, czy on z lewej, czy też z prawej, bo jakiś taki nijaki :-\

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #823 dnia: 18 Maja 2013, 00:59:35 »


Od razu widać, że Europejczycy, w dodatku zatroskani o swoich poddanych.


Ten w garniaku to zatroskany przede wszystkim o własny portfel i ewentualne synekury w KE.
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 373
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #824 dnia: 18 Maja 2013, 09:38:14 »
Ach, lepiej nie stawiajmy tetrarchów w jednym rzędzie z dzisiejszymi władykami!
Prawda: i jedni i drudzy zbóje, ale to tak, jakby porównywać w działaniu Rumcajsa z Robespierrem (obydwaj na R...)

ZM

 

R E K L A M A
aukcja monet