Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 16:28:41

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Monety do strony "NOT IN RIC"  (Przeczytany 1335981 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Mariuszgra

  • TPZN 074
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 715
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1726 dnia: 05 Czerwca 2017, 10:11:45 »

Mariuszgra

  • TPZN 074
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 715
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1727 dnia: 06 Czerwca 2017, 13:37:48 »
Na na pewno ten egzemplarz?
Bo na stronie są dwa egzemplarze ale według mnie są to inne monety
« Ostatnia zmiana: 06 Czerwca 2017, 13:40:31 wysłana przez Mariuszgra »

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1729 dnia: 15 Czerwca 2017, 09:02:31 »
Cytuj
Na szczęście mam ten typ z nieporównanie lepszym zdjęciem z aukcji Kunkera

Wiem i nawet próbowałem je wczoraj ze sobą porównać, ale ze względu na jakość ilustracji z chorwackiej strony, dałem sobie spokój.
Szkoda nadwyrężać wzrok...

Mariuszgra

  • TPZN 074
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 715
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1730 dnia: 16 Czerwca 2017, 22:53:19 »
Snajper nawet nie odpalił :(
http://www.ebay.pl/itm/272710231429
« Ostatnia zmiana: 17 Czerwca 2017, 15:50:31 wysłana przez Mariuszgra »

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1731 dnia: 18 Czerwca 2017, 12:03:50 »
Cytuj
Snajper nawet nie odpalił Smutny

Ja odpaliłem i znowu z g[...] srebrnym medalem 8)
Drugi dzień pod rząd, ten sam szwedzki działowy, sprzątnął mi sprzed nosa stołeczną blaszkę.
Niech wyślą tego gościa na jakąś wyprawę speleologiczną na Antarktydę, to może wtedy
będziemy mieć jakieś szanse na ciekawe monety ze stołecznej mennicy >:(

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1732 dnia: 18 Czerwca 2017, 12:08:57 »
Dodam tylko, że ta monetka Maksencjusza, wcale nie jest aż takim unikatem.
Drost (poz. 112) odnotował znanych 17 egzemplarzy, wszystkie z tej samej, pierwszej oficyny.

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1733 dnia: 18 Czerwca 2017, 12:18:30 »
Cytuj
Snajper nawet nie odpalił Smutny

Ja odpaliłem i znowu z g[...] srebrnym medalem 8)
Drugi dzień pod rząd, ten sam szwedzki działowy, sprzątnął mi sprzed nosa stołeczną blaszkę.
Niech wyślą tego gościa na jakąś wyprawę speleologiczną na Antarktydę, to może wtedy
będziemy mieć jakieś szanse na ciekawe monety ze stołecznej mennicy >:(
a mozna prosic o linka?
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1734 dnia: 18 Czerwca 2017, 12:46:27 »
Cytuj
Gdybym myślał mennicami, to wybrałbym coś z pasa Tesaloniki - Heraklea - Kyzikos - Nikomedia. Są tam ciekawe rzeczy, a brak specjalizowanych opracowań sprawia, że słabo rozreklamowane.

Czyli jam mam przerąbane na całej linii. Jakoś nie potrafię związać się miłością do jednej mennicy, jednej głowy, czy też do jednego motywu rewersu.
Interesuje mnie całokształt mennictwa okresu tetrarchii i Konstantyna, więc pole walki mam bardzo szerokie, niczym Wehrmacht w czasach II wojny.
Wniosek -  jak uczy historia, takie rozciągnięcie frontu, zawsze kończy się katastrofą.

Oczywiście zdarzą się również sukcesy. Kiedy dotrze przesyłka, to pokażę dwa nirowce z Aleksandrii, z których jednego jeszcze Pan nie ma odnotowanego.

Swoją drogą, Aleksandria to jest fajny temat na monotematyczność. Tetradrachmy i follisy wspomnianego okresu, to również szeroki, ale jednocześnie mocno zawężony krąg do zbierania jedności czasu i miejsca. Chociaż, ostatnio na aukcji, taki niby notowany RIC 25, z popularnym motywem GENIO POPULI ROMANI, zszedł za jedyne 575 euro plus młotek. Przyznam, że zachwiało to odrobinę moją psychiką, bo zaparłem się na ten egzemplarz strasznie, a i tak poległem poobijany i wykrwawiony. Taki los...

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1735 dnia: 18 Czerwca 2017, 12:50:36 »
Cytuj
Trudniej trafić na ten wariant notowany.

Zgadza się, monety wariantu RIC 273, Drost (poz. 167) odnotował zaledwie 4 egzemplarze. 1 z pierwszej oficyny i 3 z czwartej.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1736 dnia: 18 Czerwca 2017, 13:16:13 »
Cytuj
Jest Pan pewien? Bo domyślam się, że chodzi o aukcję Jesús Vico i różne cacuszka z kolekcji Dattariego, więc istnieje duża szansa, że też go wypatrzyłem.

Rzeczywiście, już  te okazy z kolekcji Dattariego są na Pana stronie zamieszczone.

 http://www.forumancientcoins.com/notinric/6ale90a_d.html


 http://www.forumancientcoins.com/notinric/6ale-42_d.html

Na stronach aukcji nie było jednak danych metrycznych, to jeśli monetki dotrą szczęśliwie, podam Panu dane do uzupełnienia.

Cytuj
Ależ proszę Pana! To jest jedyny znany na świecie egzemplarz i ja nie mogłem się nadziwić, że został tak marnie wyeksponowany i zszedł tak tanio.

Panie Lechu, proszę mi wierzyć, że z pełną świadomością i determinacją wiedziałem o co się biję. Ja tej monety latami szukałem i kiedy wreszcie pojawiła się na aukcji, to walczyłem ze sporym zacięciem i darmo pola nie oddałem >:(

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1737 dnia: 18 Czerwca 2017, 14:10:59 »
Cytuj
Swoją drogą niechlujstwo opisu takiej historycznej kolekcji zdumiewa. W dodatku sprzedawca miał świadomość, że ją rozparcelowuje

Pech chciał, że kolekcja trafiła pod skrzydła hiszpańskie, a tam wiadomo, panuje przysłowiowa już mentalność -  mañana. Szkoda :(

Cytuj
Nie mógł Pan sobie powiedzieć "Święty Eligiuszu, patronie numizmatyków, przez pół roku będę pościł na Bożą chwałę, tj. nie kupię sobie nic, żadnej monetki, a całą kwotę, którą bym przez ten czas wydał, postawię teraz, tylko daj mi wygrać tę aukcję". Święty z pewnością by się nad Panem ulitował.

Oj, z tymi osobnikami to ja się nie zadaję. Tak na poważnie. Pewnie zbierając samą Aleksandrię, o czym przyznam się, kiedyś myślałem, to pewnie bym pociągnął jeszcze na froncie dalej. Jednak, jak wspominałem wcześniej, zbieram monety szerokim frontem, a że tak się złożyło, że w ostatnim czasie wypłynęło sporo kuszących dla mnie okazów na które opróżniłem kilka magazynów amunicji, a przecież jeszcze coś tam wisi więcej i nęci do boju, to ja niestety rozdrabniam się z dyslokacją wojsk na poszczególnych frontach. Skutek jest taki, że w jednym miejscu dostaję baty, a w innym wychodzę z tarczą. Jednak po tym Konstancjuszu długo będę lizał rany, bo w mojej ocenie, jest to ogromnie ważna i interesująca odmiana. Przepadło...

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1738 dnia: 18 Czerwca 2017, 18:48:24 »
Cytuj
jak tak dalej pójdzie, to obok tego kotła, w którym Pan skończy, będzie stał stoliczek ze wszystkimi monetkami, których Pan nie wygrał.

Nie jest chyba tak źle. Pewnie za wstawiennictwem przebudzonych po latach bogów rzymskiego Panteonu, coś tam jednak udaje się wygrać. W każdym razie, inni zawodnicy lekko ze mną nie mają.

Co się zaś tyczy tego stoliczka z monetami, który będzie stał rzekomo przy moim kotle. Cóż, jak się temu dobrze przyjrzeć, to szykuje się nawet sympatyczna perspektywa - mieć przez wieczność na widoku tyle pięknych i rzadkich monet. Raj nie piekło ;)

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1739 dnia: 18 Czerwca 2017, 21:21:11 »
Serapis jednak mnie wspiera i obdarza łaskami miasta swego.

RIC VI Alexasndria 36a w wersji z drugiej oficyny.

Ciekawa sytuacja, gdyż ma już Pan na stronie dokładnie ten sam krążek, z marcowej aukcji wspominanego przed chwilą renomowanego sprzedawcy.
Teraz zszedł u innego, bardziej renomowanego.

 

R E K L A M A
aukcja monet