Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 15:20:00

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Monety do strony "NOT IN RIC"  (Przeczytany 1335968 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1740 dnia: 18 Czerwca 2017, 22:38:31 »
W tym konkretnym przypadku wywiesiłem białą flagę.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1741 dnia: 20 Czerwca 2017, 23:45:57 »
Wydawało mi się, że w miarę wysoko ustawiłem snajpera, ale tylko mi się wydawało :(

W sumie, mam już ten wariant, ale tan okaz jest o niebo lepiej zachowany i z innym łamaniem legendy rewersu.

Mariuszgra

  • TPZN 074
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 715
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1742 dnia: 21 Czerwca 2017, 18:58:38 »
http://offer.ebay.pl/ws/eBayISAPI.dll?ViewBids&item=371978014613&rt=nc&_trksid=p2047675.l2565
I tym razem poległem oczywiście mogłem licytować trochę wyżej ale to w sumie nie taka rzadka moneta a i stan nie rewelacyjny...

Mariuszgra

  • TPZN 074
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 715
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1743 dnia: 21 Czerwca 2017, 21:17:42 »

Mariuszgra

  • TPZN 074
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 715
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1744 dnia: 21 Czerwca 2017, 22:06:00 »
tak też myśl :), a swoją drogą nie notowana oficyna czy raczej hybryda?

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1745 dnia: 21 Czerwca 2017, 22:15:42 »
gratuluję,, czasami zawężenie zbioru ma swoje minusy i totalnie omijam  wszystkie te które mnie nie inetresują
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1746 dnia: 21 Czerwca 2017, 23:47:22 »
Cytuj
czasem moneta z Augustem i rewersem cesarskim oznaczona jest jako hybryda, a czasem dostaje osobny numerek i o możliwej hybrydzie się nie wspomina

W tym konkretnym przypadku mamy przecież ścieżkę przetartą. Sąsiednia monetka Konstancjusz Chlorusa (RIC VI ROMA 104a) z oznaczeniem drugiej oficyny, została w RIC namaszczona jako prawdopodobna hybryda, więc ten sam kazus można rozszerzyć również na Galeriusza.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1747 dnia: 22 Czerwca 2017, 18:51:07 »
Cytuj
Z istnienia tego Konstancjusza, i to też z oficyny S, można bowiem równie dobrze wnioskować, że oficyna S jak najbardziej planowo wybiła trochę monet dla obu cezarów (bo np. T i Q miały zbyt mały personel). A hybryda to z definicji błąd w procesie produkcji.

Jedna jaskółka wiosny nie czyni, dwie również. Z faktu wystąpienia w drugiej oficynie głów numer trzy i cztery w hierarchii, może świadczyć o totalnym bałaganie na tej linii produkcyjnej, ale również może to być efekt większych mocy przerobowych. Stachanowcy dorwali się do menniczych młotów, rozklepali z rozpędu własny przydział stempli, a że chłopy robotne i pełne energii, to dawaj, klepać dalej, ale z inną facjatą.

Do mnie osobiście przemawia wersja z hybrydami. Proszę zwrócić uwagę, że na pewnym etapie produkcji i oznaczania monet za tetrarchów, wprowadzono w mennicy stołecznej i kartagińskiej oznaczenia, które numerem oficyny odpowiadały pozycji danego osobnika w stadzie. Samcem alfa był oczywiście Dioklecjan, betą Maksymian. Celowa emisja z głową cezara (Konstancjusza czy Galeriusza) i oznaczeniem numerującym oznaczającym drugą pozycję w stadzie, mogła brzydko wyglądać i budzić mieszane uczucia u bety.

Z drugiej strony wcale nie mamy pewności, czy te monety posądzane o bycie hybrydami, wyszły z oficjalnej mennicy. Okaz nabyty przez Mariusza nie jest zbyt dobrze zachowany, a barbarzyńskie ślady czyszczenia jeszcze dołożyły swoje. Może te hybrydy powstały w fałszerskim warsztacie, gdzie jak wiadomo, mieszanie awersów z rewersami jest dużo częstszym przypadkiem niż w oficjalnej mennicy.

Mariuszu, mam nadzieję, że będzie kiedyś okazja obejrzeć Twój okaz w realu.

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1749 dnia: 25 Czerwca 2017, 12:50:00 »
Cytuj
Nb. w tej porządnej Kartaginie też zdarzają się dziwactwa, przy których nie ma mowy o hybrydach (CARTHAGO 50-51c). A co z Rzymem 132a-133b. Też ani słowa o hybrydach. Dlaczego?

Oj, miesza Pan dwa systemy "walutowe". Przecież zaznaczyłem wyraźnie, "że na pewnym etapie produkcji i oznaczania monet za tetrarchów" wprowadzono ten  hierarchiczny system oznaczeń, a nie generalnie, dla całości. Dokonano jakiegoś eksperymentu i szybko go zarzucono. Miało to zapewne (dla Rzymu) jakiś związek z kolejną nowelizacją mennictwa na samym początku IV wieku i szybko umarło śmiercią naturalną, podobnie jak edykt o cenach z tego samego okresu. Możliwe również, że w pewnym okresie  mennica rzymska dostała nowego kierownika i był nim dotychczasowy zarządca mennicy kartagińskiej, który na zasadzie kalki próbował przenieść wypróbowane w Afryce systemy oznaczeń. Zdecydowanie większe ilości przerobowe stołecznej mennicy i większa ilość linii produkcyjnych, mogły po czasie spowodować zaniechanie tego pomysłu. Taka luźna hipoteza na potrzebę chwili.

Wyskoczył Pan z przykładem oznaczeń po abdykacji pierwszych augustów, a dla samej Kartaginy, dla okresu, kiedy mamy spory chaos u władzy, a co za tym idzie, chaos na monetach. Zmiana u steru, dwóch uzurpatorów u władzy, z czego jeden z bólem uznany, a drugi nie. Na to wszystko nakłada się powrót do purpury seniora Herkuliusza, który raz jest na rękę synalkowi, a za chwilę się z nim gryzie po łydkach. Jak te emisje miały odnosić się do ówczesnego samca alfa (Galeriusza), skoro on nie uznawał uzurpacji emitenta (Maksencjusza), a ten odpłacał mu się brakiem emisji z jego wizerunkiem.
Nie, te oznaczenia monet z końca 306 roku, nie mogą być argumentem przeciw wcześniejszemu hierarchicznemu systemowi oznaczeń monet z mennic Herkuliusza.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1750 dnia: 06 Lipca 2017, 00:17:39 »
Sol w długiej szacie, to dla stołecznej mennicy raczej spora gratka.

Niestety, wymiękłem :(

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1751 dnia: 08 Lipca 2017, 07:42:02 »
Witam serdecznie!

Odpoczywając mentalnie od wielowątkowych rozważań na temat zadań muzeów, nie-muzeów i łże-muzeów postanowiłem dla odprężenia popływać sobie nieco w Zatoce Marzeń i przy tej okazji wyłowiłem z zamulonego bardzo dna takie małe CÓŚ.
Opisane jako "Very Rare CONSTANTINE II Follis Thessalonica" - choć ani to Kostek Wtóry, ani Thessaloniki...
Moim zdaniem to trzeci z młodych Konstantynowiczów - początek legendy FL IVL w przypadku tych emisji można przyporządkować Konstancjuszowi.
Rewers najciekawszy: czytelne CONST wskazuje na Arles, pierwszej literki odcinka nie jestem pewien, typuję Q (zdjęcie dość paskudne, więc jest pole do spekulacji), brak natomiast liter po obu stronach bramy. Zastanawiłem się przez dwa dni, czy tam przypadkiem jakichś resztek  S F lub T F nie widzę, ale nie widzę, więc zaryzykowałem i "kupiłem teraz". Może się rozczaruję, jednak, biorąc pod uwagę stan zachowania innych znaczków na rewersie, wydaje mi się mało prawdopodobne, aby dwie litery po prostu "się zniknęły", czy to poprzez "zapchanie", czy korozję.
Ryzyk-fizyk, a wróbelek w garści. Jeśli okaże się, że tam rzeczywiście tych literek nie ma i nie było, to będziemy mieli nową emisję z Arles.

Pozdrawiam serdecznie
Zenon M.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1752 dnia: 08 Lipca 2017, 18:30:59 »
Wygląda to na numer 323 bez liter w polach. Zdarza się.
Ma Pan już gdzieś taki egzemplarz? Wim, że pod Arles funkcjonuje wiele "heretycznych imitacji", ale to wygląda mi na "produkt oficjalny". Ale, zobaczymy, co z tego wycisnę...
ZM

Mariuszgra

  • TPZN 074
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 715
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1753 dnia: 12 Lipca 2017, 21:38:24 »

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1754 dnia: 12 Lipca 2017, 21:55:46 »
No i słusznie - chyba wiadomo KTO na pewno licytował...

ZM

 

R E K L A M A
aukcja monet