Aktualności:

  • 19 Marca 2024, 08:43:37

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Monety do strony "NOT IN RIC"  (Przeczytany 1335037 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 404
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1800 dnia: 05 Grudnia 2017, 07:50:14 »
jak dojdzie
pozdrawiam
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 404
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1801 dnia: 15 Grudnia 2017, 18:31:26 »
waga 3,4
srednica 17,73
pozdrawiam
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 404
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1802 dnia: 16 Grudnia 2017, 08:44:31 »
powalcze dzis ze zdjęciami
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 404
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1803 dnia: 16 Grudnia 2017, 17:36:36 »
poszły na maila
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 370
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1804 dnia: 22 Lutego 2018, 01:03:19 »
Witam serdecznie!

Długo się tu nie pokazywałem, bo nie za bardzo było z czym...
Właśnie jednak nabyłem trewirską "beatkę" Kryspusa z ciekawym typem popiersia G8l. (wg. Żuczka to jest 12l., choć moim zdaniem mocno var.).
Mam nieodparte wrażenie, że mój egzemplarz wybity został tymi samymi stemplami co
http://www.notinric.lechstepniewski.info/7tri-372_g8l_s.html, czyli
http://ikmk.smb.museum/object?lang=en&id=18204482&view=vs...
Jak tylko monetka dojdzie, zrobię porządne zdjęcie, to się dokładnie porówna, choć już teraz widzę ileś tam identycznych detali.

Przy okazji pozwolę sobie niezgodzić się z opinią, że to "possibly an ancient imitation". To popiersie rzeczywiście jest dość egzotyczne i różni się znacznie od typowego beatkowego G8l. (12l.), jednak jego poszczególne elementy (mała główka z wieńcem, duża tarcza, włócznia, paski, pteruges) są w stylu jak najbardziej "oficjalnie-beatkowym" - zresztą ich niemal identyczny układ znajdujemy przy nr. Cr199 (tyle że paludamentum zamiast zbroi). Rewers jak najbardziej w normie, całe liternictwo (bez błędów) też.
Istnienie mojego egzemplarza (wg. zestawienia Żuczka drugiego odnotowanego) umacniałoby raczej przypuszczenie, że to po prostu bardzo rzadki, odbiegający od normy typ, wybity tylko jedną parą stempli.

Pozdrawiam serdecznie
Zenon M.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 370
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1805 dnia: 01 Marca 2018, 12:45:15 »
Przesyłam zdjęcia Kryspusa. Krążek wyjątkowo niefotogeniczny - powierzchnia taka sobie + lakier ochronny...
Męczyłem się z tym długo, ale w końcu wyciągnąłem z niej, co tylko było możliwe. Może ktoś potrfi ją lepiej sfotografować - ja (na razie) nie.
Moje przypuszczenia co do zbieżności stempli zarówno awersu jak i rewersu z egzemplarzem berlińskim (z dawnej kolekcji Altena) zostały przy okazji całkowicie potwierdzone (proszę np. porównać lekko nieregularne rozmieszczenie kropek na pasie piersiowym i naramienniku popiersia oraz kształt i rozmieszczenie literek oraz gwiazdek na rewersie).
Nie wiem, czy ktoś od czasów Altena robił w terwirskich Beatkach remanent - zapytam przy okazji na FAC - ale wygląda na to (na razie) drugi odnotowany i potwierdzony egzemplarz tego typu.

Pozdrawiam
Zenon M.

PS. 2,65 g, 18-19 mm, 5h

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 370
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1806 dnia: 01 Marca 2018, 16:38:44 »
...bo na białym tle kolory wychodzą całkiem inne niż w rzeczywistości (aparat w makro jakoś tak dziwnie to autokontrastuje...) - w najgorszym wypadku tak ciemne, że detali nie widać wcale. Mam cały zestaw kolorowych kartoników, które dobieram w zależności od barwy powierzchni i specyfiki danej monety.
Przypuszczam, że w odcinku jest dokładnie to, czy też raczej kiedyś było to, co na egzemplarzu berlińskim. Mając monetę w ręku, widać, że coś tam kropkopodobnego majaczy, ale nie jest to wyraźne. Wrażenie półksiężyca powstaje, bo ta druga kropka pokryta jest paskudztwem. Pierwszą widać nieco lepiej i jest tam, gdzie ma być.
Jak już powiedziałem: stan jest, jaki jest, czyli średni, powierzchnia nierówna, warstwowa, trochę korozji, trochę ubytków, trochę paskudztwa - a całość polakierowana. Nawet nie będę myślał o jakichkolwiek próbach "doczyszczania" - to pacjent z gatunku tych, co to umierają jeszcze podczas udanej operacji. Uważam, że w takich przypadkach wróbel na dachu jest zdecydowanie lepszy od truposza w garści...

ZM
« Ostatnia zmiana: 01 Marca 2018, 17:59:09 wysłana przez zenonmoj »

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 404
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1807 dnia: 01 Marca 2018, 18:10:51 »
warto porobic zdjecia obracając monete wokól osi, wtedy swiatło wydowbywa duzo szczegółów ..
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 370
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1808 dnia: 03 Marca 2018, 21:32:35 »
Już odnotowany - właśnie nabyty...
ZM

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 370
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1809 dnia: 03 Marca 2018, 23:02:21 »
Jak dojdzie...
ZM

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 150
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1810 dnia: 10 Marca 2018, 21:40:16 »
Kto nie ryzykuje, ten w więzieniu nie siedzi...

Popiersie heroiczne dla tego okresu, to rzadkość nad rzadkościami.

Na brązach doby konstantyńskiej znane zaledwie z dwóch egzemplarzy z popiersiem i tytulaturą Konstantyna, RIC VII Arles 35 / Feranndo 42 (SOLI INVICTO COMITI) oraz jednego odnotowanego egzemplarza Krispusa - Ferrando 793 (PROVIDENTIANE CAESS). O ile ten pierwszy 'bramkarz" mógł budzić wątpliwości odnośnie autentyczności, to zakładam, że ten drugi egzemplarz, który właśnie wypłynął, rozwieje wszelkie spekulacje. Monetka golasa z dzisiejszej aukcji jest z tego samego stempla co egzemplarz odnotowany w katalogu Ferrando.

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 404
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1811 dnia: 10 Marca 2018, 21:41:20 »
nooooo  pięknie... czy to tajemnica gdzie?
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 150
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1812 dnia: 10 Marca 2018, 22:03:49 »
Cytuj
czy to tajemnica gdzie?

Przecież opisane, że w e-lesie ;)

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 150
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1813 dnia: 11 Marca 2018, 21:04:11 »
Bez obaw, z młotem i łomem nie musiałem rzucać się na bankomat. Pisząc o ryzyku, miałem na myśli pewną nutkę kołaczącą się w głowie pod sufitem, a związaną z lekką obawą o autentyczność tej monety.
Pewne wątpliwości w stosunku do pierwszego znanego okazu pozostawiły lekki niepokój.  Tania nie była, więc dygoczę cały w oczekiwaniu na kuriera.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 150
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1814 dnia: 11 Marca 2018, 21:43:51 »
Dziękuję! Jednocześnie obiecuję niezwłocznie zameldować co wyskoczy z koperty. Zakładam, że będzie dobrze.
Spróbuję również powalczyć z nią aparatem. Może uda się wycisnąć odrobinę więc niż na zamieszczonych zdjęciach aukcyjnych.

 

R E K L A M A
aukcja monet