Aktualności:

  • 19 Marca 2024, 11:37:44

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Monety do strony "NOT IN RIC"  (Przeczytany 1335056 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 370
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1860 dnia: 13 Października 2018, 08:59:10 »
Witam serdecznie!

Zauważyłem kolejnego sola z Ticinum (z rodzaju http://www.notinric.lechstepniewski.info/6tic131av_p.html) z płaszczykiem "wiejącym".
Należałoby się zastanowić, czy to rzeczywiście "an engraver's invention", czy zamysł (jak w mennicy rzymskiej).
Niestety zaspałem (allegro 7595153092)...

ZM

Mariuszgra

  • TPZN 074
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 715
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1861 dnia: 14 Października 2018, 11:09:46 »
Witam

Niestety zaspałem (allegro 7595153092)...

ZM
I bardzo dobrze bo przynajmniej mi się udało nabyć ;)

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 370
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1862 dnia: 28 Października 2018, 19:59:09 »
Witam serdecznie!

Z dzisiejszej aukcji Savoca Coins.
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,12681.0/msg,92019.html

Pozdrawiam serdecznie
Zenon M.

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1863 dnia: 29 Października 2018, 14:40:44 »
Witam.
Mam już w ręku monetę i przyznam, że na żywo wygląda dużo przyjemniej, jest pokryta ładną brązową patyną. Miałem trochę wątpliwości w związku z koślawymi literami w CLARITAS, i płaskim, niedobitym awersem z prawej strony. Na mojej wadze pokazuje 3,07gr , axis 12.
Czy w stosunku do tej monety nadużyciem będzie termin -unikat? Czy ktoś, gdzieś, kiedyś widział podobny egzemplarz?
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 29 Października 2018, 15:02:42 wysłana przez Julek C »

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1864 dnia: 29 Października 2018, 16:33:49 »

Moje gratulacje!
Jak mam Pana wpisać jako posiadacza?

Dziękuję, moneta zostanie w kolekcji, więc najlepiej z imienia i nazwiska.
Janusz Kamiński

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1865 dnia: 01 Listopada 2018, 19:51:12 »
Znowu Claritas, prawdopodobnie nie notowany rewers dla II oficyny w Arles.
CONSTANTINVS IVN NOB CAES -B4
CLARITAS REIPVB -Radiate Sol standing left with spead chlamys over shoulder, raising right hand, holding globe in left

P//SᴗA
« Ostatnia zmiana: 02 Listopada 2018, 11:46:06 wysłana przez Julek C »

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1866 dnia: 02 Listopada 2018, 15:42:02 »

A dlaczego to nie miałby być numerek 166?



Pewnie dlatego, że mam problemy ze wzrokiem, nie zauważyłem gwiazdki w półksiężycu, natomiast całkiem dobrze widzę kropkę po P w polu  ;). Po za tym brak materiału porównawczego.
Pozdrawiam.

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1867 dnia: 03 Listopada 2018, 12:25:34 »

Nic nie szkodzi. Przy monetach w takim stanie zawsze lepiej podejść od strony "Co też to mogłoby być już znanego (ale zdezelowanego)", niż zakładać, że jest tam może coś dodatkowego (albo czegoś nie ma).

Dziękuję za wyrozumiałość, ja dopiero wchodzę w świat RIC VII, i pewnie jeszcze nie raz będę potrzebował wsparcia, szczególnie jeśli chodzi o " kropkologię stosowaną ", bo tutaj kropki są raz bardziej, a w innych emisjach, mniej ważne. W każdym razie jeszcze można coś fajnego ustrzelić za niewielkie kwoty, co w przypadku Aureliana jest już niemożliwe.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 370
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1868 dnia: 03 Listopada 2018, 12:45:41 »
W każdym razie jeszcze można coś fajnego ustrzelić za niewielkie kwoty, co w przypadku Aureliana jest już niemożliwe.
Teoretycznie, bo w praktyce jest z tym coraz gorzej. Te "niewielkie kwoty" mogą odnosić się obecnie co najwyżej właśnie do różnych aspektów "kropkologicznych" - w przypadku monet "ciekawych samych w sobie", np. z rzadkim popiersiem, jest to aktualnie już niemal niemożliwe, a zawsze trudne i problematyczne.
Pamiętam, że parę lat temu było jeszcze inaczej. Niestety z rynku znikają powoli różni "sprzedawcy pokątni, a nieobeznani" i prym wodzą "liderzy branży numizmatycznej"...
ZM

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1869 dnia: 03 Listopada 2018, 15:39:46 »

Moja wina, moja wina, moja (może nie aż tak bardzo, ale częściowo) wielka wina!

Tak, pańska wina jest bardzo wielka, gdyby Pan był niewinny, nikt by Pana nie cytował ;).


Dawniej lud był ciemny, więc było tanio. Teraz jest już jaśnie oświecony, więc i liczy sobie odpowiednio. Tak to jest z tym wykształceniem  ;)

Wydaje mi się, że tutaj jest jeszcze sporo takich niszowych tematów, gdzie grono doskonale zorientowanych jest niewielkie, za przykład podam  aukcję gdzie kupiłem nienotowaną monetę, prawdopodobnie unikalną za niewielkie pieniądze:
https://www.ebay.pl/itm/Savoca-Coins-Constantine-II-Caesar-Follis-Sol-Globe-3-05-g-18-mm-SAC13633/362461319891?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649

Z kolei jest też kwestia trendów, mody, bo jak wytłumaczyć, że moneta wcale nie taka rzadka, brzydka i tak naprawdę tylko patyna trzyma to w kupie, na 8 dni przed końcem aukcji już ma taka cenę. Nie powiem, mnie też konik się podoba, z resztą, kto by nie chciał mieć konika, niestety  przewiduję na koniec straszny łomot > 500 EUR.
https://www.ebay.pl/itm/362476223790


« Ostatnia zmiana: 03 Listopada 2018, 15:54:08 wysłana przez Julek C »

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 370
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1870 dnia: 03 Listopada 2018, 16:44:34 »
Ten konik wcale nie jest taki zły.
Pewnie spróbuję zawalczyć...

ZM

PS. Lubię Akwileję oraz Kryspusa.   ;)

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1871 dnia: 07 Listopada 2018, 11:32:40 »
Ten konik wcale nie jest taki zły.
Pewnie spróbuję zawalczyć...

Ten konik ma ponadto duży potencjał do czyszczenia i po profesjonalnym zabiegu powinien wyglądać istotnie lepiej! Powodzenia:)

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1872 dnia: 07 Listopada 2018, 11:43:58 »
Ten konik jednak do popularnych nie należy. Jeśli ktoś zbiera Kryspusa, Akwileję (nie mówiąc już o samych konikach), to musi go mieć.

Dlatego na dużych aukcjach piękne egzemplarze uzyskują równie piękne ceny.

https://www.sixbid.com/browse.html?auction=3509&category=74104&lot=2918301



Ja Kryspusa ani Akwileji co prawda nie zbieram, ale mimo wszystko spadłem z krzesła z wrażenia, gdy zobaczyłem tego konika z pierwszego linka. Przecież to istne cudo!

Koniki przy popiersiu, pojawiające się na monetach bilonowych począwszy od Klaudiusza Gockiego (wcześniejszych przykładów w mennictwie bilonowym nie kojarzę, chociaż pogłębionej kwerendy w tym zakresie nie podejmowałem), mają to do siebie, że są bardzo rzadkie, a zarazem niezwykle urokliwe i spektakularne. Takie popiersia od razu wyróżniają się z niezliczonego tłumu pospolitych popiersi, stąd toczy się o nie zawsze zażarta walka, windująca niestety ogromnie ceny. Podobnie jest w przypadku Probusowych koników. Ja nadal bezskutecznie poluję na popiersie Probusa z konikiem, które obecnie jest jednym z moich głównych priorytetów w całym mennictwie Probusa. Jak dotychczas tylko raz miałem okazję bić się na aukcji o takiego konika i - mimo naprawdę ogromnego limitu - poległem:(
« Ostatnia zmiana: 07 Listopada 2018, 11:49:52 wysłana przez barnaba »

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: 4800 NIENOTOWANYCH TYPÓW I ODMIAN MONET
« Odpowiedź #1873 dnia: 07 Listopada 2018, 11:46:49 »
Po kolejnej aktualizacji jest już na mojej stronie 4800 typów i odmian monet nie odnotowanych w RIC VI i VII.

Panie Lechu, serdeczne gratulacje !!!

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1874 dnia: 07 Listopada 2018, 18:10:46 »
Gratulacje, za wszelką cenę próbuję się dołożyć, ale jak na razie słabo mi idzie :).

 

R E K L A M A
aukcja monet