Strona główna | Forum | Artykuły | Galeria | Kalendarz
TPZN - Forum numizmatyczne
Aktualności:

*
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj.
Czy dotarł do Ciebie email aktywacyjny?
13 Grudzień 2018, 22:21:20

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Strony: 1 ... 203 204 [205] 206   Do dołu
  Drukuj  
Autor Wątek: Monety do strony "NOT IN RIC"  (Przeczytany 784848 razy)
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3060 : 03 Listopad 2018, 13:43:33 »

bo w praktyce jest z tym coraz gorzej

Moja wina, moja wina, moja (może nie aż tak bardzo, ale częściowo) wielka wina!

Kiedy zaczynałem robić moją stronę, RIC to była kompletna ezoteryka, coś dla uniwersyteckich numizmatyków i wielkich domów aukcyjnych. Na eBayu nie do pomyślenia. Podobnie jak jakieś rozróżnienia w rodzaju, że pan cesarz jest w hełmie z wieńcem laurowym a nie zwykłym, więc to jest nowa ciekawa odmiana etc. A kropki to już magia.

Teraz sporo ludzi to śledzi, porównuje, ustala ricowe numerki, wyszukuje nowe odmiany... Dawniej wystarczało, że blaszka ładna i wiadomo, kto na niej jest. Dla szpanerów były ogólne numery z Cohena (Francja i kraje romańskie), Kampmann (Niemcy), a dla Anglosasów i Skandynawów Sear i Van Meter.

Dziś szpaner musi już mówić, że RIC jest przestarzały i bardzo niedokładny, więc on korzysta z Bastiena, Drosta, Zschuckego, tandemu Cloke-Toone... A frazę "not in RIC" jak najbardziej można znaleźć w opisach na eBayu czy VCoins.

Dawniej lud był ciemny, więc było tanio. Teraz jest już jaśnie oświecony, więc i liczy sobie odpowiednio. Tak to jest z tym wykształceniem  Mrugnięcie

NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII
Julek C
Gaduła
Poland Poland

Zainteresowania:
antoniniany Aureliana

« Odpowiedz #3061 : 03 Listopad 2018, 15:39:46 »

Moja wina, moja wina, moja (może nie aż tak bardzo, ale częściowo) wielka wina!

Tak, pańska wina jest bardzo wielka, gdyby Pan był niewinny, nikt by Pana nie cytował Mrugnięcie.

Dawniej lud był ciemny, więc było tanio. Teraz jest już jaśnie oświecony, więc i liczy sobie odpowiednio. Tak to jest z tym wykształceniem  Mrugnięcie

Wydaje mi się, że tutaj jest jeszcze sporo takich niszowych tematów, gdzie grono doskonale zorientowanych jest niewielkie, za przykład podam  aukcję gdzie kupiłem nienotowaną monetę, prawdopodobnie unikalną za niewielkie pieniądze:
https://www.ebay.pl/itm/Savoca-Coins-Constantine-II-Caesar-Follis-Sol-Globe-3-05-g-18-mm-SAC13633/362461319891?ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT&_trksid=p2057872.m2749.l2649

Z kolei jest też kwestia trendów, mody, bo jak wytłumaczyć, że moneta wcale nie taka rzadka, brzydka i tak naprawdę tylko patyna trzyma to w kupie, na 8 dni przed końcem aukcji już ma taka cenę. Nie powiem, mnie też konik się podoba, z resztą, kto by nie chciał mieć konika, niestety  przewiduję na koniec straszny łomot > 500 EUR.
https://www.ebay.pl/itm/362476223790

* s-l1600 (1).jpg (168.13 KB, 1199x563 - wyświetlony 38 razy.)
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3062 : 03 Listopad 2018, 16:34:14 »

za przykład podam  aukcję gdzie kupiłem nienotowaną monetę, prawdopodobnie unikalną za niewielkie pieniądze:

Tak, w konkurencji "zgadnij, czym różnią się te dwie monety" czasem jeszcze można trafić tanio coś ciekawego.

A z tą aukcją to w ogóle Pan miał szczęście, bo moneta wcześniej już była sprzedana w sierpniu (też niedrogo, za trochę ponad 15 euro), ale widocznie klient zrezygnował (może odstraszyły go koszty wysyłki porównywalne z ceną samej monety).

moneta wcale nie taka rzadka, brzydka i tak naprawdę tylko patyna trzyma to w kupie, na 8 dni przed końcem aukcji już ma taka cenę. Nie powiem, mnie też konik się podoba, z resztą, kto by nie chciał mieć konika, niestety  przewiduję na koniec straszny łomot > 500 EUR.

Ten konik jednak do popularnych nie należy. Jeśli ktoś zbiera Kryspusa, Akwileję (nie mówiąc już o samych konikach), to musi go mieć.

Dlatego na dużych aukcjach piękne egzemplarze uzyskują równie piękne ceny.

https://www.sixbid.com/browse.html?auction=3509&category=74104&lot=2918301

Tu już taniej

https://www.sixbid.com/browse.html?auction=4763&category=140860&lot=3928558

A tu znów drożej, chociaż brzydziej

https://www.sixbid.com/browse.html?auction=1559&category=32949&lot=1406733

Jeśli chodzi o ten konkretny egzemplarz z Ebayu, może w istocie przekroczy 500 (wystarczy dwóch fanatyków koników), chociaż sam obstawiałbym raczej okolice 300, bo monetka jest mocno zmęczona i na dobry ład - częściowo wyskrobana przez czyszczącego.

Dla mnie tylko ten problem, że zastanawiam się czy ją odnotować, czy nie, bo czyszczący wyskrobał w odcinku coś jakby "P" na końcu, a więc nową oficynę  Uśmiech

NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII
zenonmoj
Triumwirat TPZN
Gaduła
*
Poland Poland

Legitymacja: TPZN nr 058
Zainteresowania:
Monety rzymskie, głównie tetrarchowie, Konstantyn i rodzinka; Rzeczpospolita przedrozbiorowa.

« Odpowiedz #3063 : 03 Listopad 2018, 16:44:34 »

Ten konik wcale nie jest taki zły.
Pewnie spróbuję zawalczyć...

ZM

PS. Lubię Akwileję oraz Kryspusa.   Mrugnięcie
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3064 : 07 Listopad 2018, 01:48:20 »

Po kolejnej aktualizacji jest już na mojej stronie 4800 typów i odmian monet nie odnotowanych w RIC VI i VII.

M.in skończyłem dodawać odmiany z "Die römische Münzserie Beata Tranquillitas in der Prägestätte Trier 321-323" Altena i Zschuckego. Naturalnie tylko te, które zostały zilustrowane w miarę czytelnym zdjęciem.

Dodałem także wszystkie (mam nadzieję) dostępne nienotowane okazy ze skarbu z Chitry.

Do tego jak zwykle mnóstwo poprawek, lepszych zdjęć etc.

barnaba
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
Mennictwo Probusa

« Odpowiedz #3065 : 07 Listopad 2018, 11:32:40 »

Ten konik wcale nie jest taki zły.
Pewnie spróbuję zawalczyć...

Ten konik ma ponadto duży potencjał do czyszczenia i po profesjonalnym zabiegu powinien wyglądać istotnie lepiej! Powodzenia:)
barnaba
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
Mennictwo Probusa

« Odpowiedz #3066 : 07 Listopad 2018, 11:43:58 »

Ten konik jednak do popularnych nie należy. Jeśli ktoś zbiera Kryspusa, Akwileję (nie mówiąc już o samych konikach), to musi go mieć.

Dlatego na dużych aukcjach piękne egzemplarze uzyskują równie piękne ceny.

https://www.sixbid.com/browse.html?auction=3509&category=74104&lot=2918301

Ja Kryspusa ani Akwileji co prawda nie zbieram, ale mimo wszystko spadłem z krzesła z wrażenia, gdy zobaczyłem tego konika z pierwszego linka. Przecież to istne cudo!

Koniki przy popiersiu, pojawiające się na monetach bilonowych począwszy od Klaudiusza Gockiego (wcześniejszych przykładów w mennictwie bilonowym nie kojarzę, chociaż pogłębionej kwerendy w tym zakresie nie podejmowałem), mają to do siebie, że są bardzo rzadkie, a zarazem niezwykle urokliwe i spektakularne. Takie popiersia od razu wyróżniają się z niezliczonego tłumu pospolitych popiersi, stąd toczy się o nie zawsze zażarta walka, windująca niestety ogromnie ceny. Podobnie jest w przypadku Probusowych koników. Ja nadal bezskutecznie poluję na popiersie Probusa z konikiem, które obecnie jest jednym z moich głównych priorytetów w całym mennictwie Probusa. Jak dotychczas tylko raz miałem okazję bić się na aukcji o takiego konika i - mimo naprawdę ogromnego limitu - poległem:(
barnaba
Stały bywalec
Poland Poland

Zainteresowania:
Mennictwo Probusa

« Odpowiedz #3067 : 07 Listopad 2018, 11:46:49 »

Po kolejnej aktualizacji jest już na mojej stronie 4800 typów i odmian monet nie odnotowanych w RIC VI i VII.

Panie Lechu, serdeczne gratulacje !!!
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3068 : 07 Listopad 2018, 15:49:31 »

Bardzo dziękuję.

Wprawdzie robię tę stronę na ogół wtedy, gdy różne przypadłości odciągają mnie od bardziej wymagających zajęć, niemniej na wszelki wypadek zaznaczę, że nawet w wypadku korzystania z rozmaitych publikacji nigdy nie jest to proste mechaniczne przenoszenie cudzych ustaleń.

Tak więc Zschucke u mnie to POPRAWIONY Zschucke, a co najmniej z zaznaczonymi wątpliwościami. No i naturalnie znacznie UZUPEŁNIONY.

Julek C
Gaduła
Poland Poland

Zainteresowania:
antoniniany Aureliana

« Odpowiedz #3069 : 07 Listopad 2018, 18:10:46 »

Gratulacje, za wszelką cenę próbuję się dołożyć, ale jak na razie słabo mi idzie Uśmiech.
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3070 : 07 Listopad 2018, 19:03:53 »

Dziękuję. Ale niech się Pan broń Boże nie zniechęca. Ponieważ nie wie Pan jeszcze dokładnie, czego szukać, ma Pan szansę znaleźć coś naprawdę ciekawego, a co najmniej zastanawiającego.

Julek C
Gaduła
Poland Poland

Zainteresowania:
antoniniany Aureliana

« Odpowiedz #3071 : 12 Listopad 2018, 16:47:09 »

Jeśli chodzi o ten konkretny egzemplarz z Ebayu, może w istocie przekroczy 500 (wystarczy dwóch fanatyków koników), chociaż sam obstawiałbym raczej okolice 300, bo monetka jest mocno zmęczona i na dobry ład - częściowo wyskrobana przez czyszczącego.

Konik spadł https://www.ebay.pl/itm/362476223790  bliżej mojej prognozy, ale tak jak Pan przewidział dwóch ostrych zawodników wystarczyło, aby podbić w okolice 500.

Dla mnie tylko ten problem, że zastanawiam się czy ją odnotować, czy nie, bo czyszczący wyskrobał w odcinku coś jakby "P" na końcu, a więc nową oficynę  Uśmiech

Chyba jednak nie zasługuje na odnotowanie, to jest raczej sigma.
Lech Stępniewski
Gaduła

Zobacz profil WWW
« Odpowiedz #3072 : 12 Listopad 2018, 17:00:34 »

Dla mnie tylko ten problem, że zastanawiam się czy ją odnotować, czy nie, bo czyszczący wyskrobał w odcinku coś jakby "P" na końcu, a więc nową oficynę  Uśmiech

Chyba jednak nie zasługuje na odnotowanie, to jest raczej sigma.

Też doszedłem do wniosku, że jednak twierdzenie, jakoby mogło to być "P", byłoby stanowczo zbyt mocno naciągane.

A literka to nasze swojskie "S", nie sigma/stigma, bo w Akwilei na oznaczenie oficyn stosowano wtedy łacińskie literki: P(rima), S(ecunda), T(ertia)

Julek C
Gaduła
Poland Poland

Zainteresowania:
antoniniany Aureliana

« Odpowiedz #3073 : 12 Listopad 2018, 17:05:26 »

A literka to nasze swojskie "S", nie sigma/stigma, bo w Akwilei na oznaczenie oficyn stosowano wtedy łacińskie literki: P(rima), S(ecunda), T(ertia)

To jest taka oczywista oczywistość, że aż się sobie dziwię, że mogłem coś takiego napisać Mrugnięcie.
Julek C
Gaduła
Poland Poland

Zainteresowania:
antoniniany Aureliana

« Odpowiedz #3074 : 18 Listopad 2018, 21:24:05 »

Lekko się zafiksowałem na rewersy z legendą CLARITAS REIPVBLICAE. Monetka mocno zmęczona, ale może zasługuje na odnotowanie, RIC VII TRIER 149, ale Sol bez globu. Ma Pan już 6 sztuk, aż dziwnie, że umknęła uwadze autorów RICVII.
http://www.notinric.lechstepniewski.info/7tri149v.html

* nir.jpg (110.82 KB, 1078x520 - wyświetlony 29 razy.)
Strony: 1 ... 203 204 [205] 206   Do góry
  Drukuj  

Skocz do:  

Numizmatyka - linki do stron | Najlepsze strony numizmatyczne
Działa na MySQL Działa na PHP Powered by SMF 1.1.21 | SMF © 2006-2008, Simple Machines

Prawidłowy XHTML 1.0! Prawidłowy CSS! Dilber MC Theme by HarzeM