Aktualności: Kalendarz TPZN na rok 2020 - konkurs na zdjęcia. LINK

• 17 Listopad 2019, 13:21:59

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Monety do strony "NOT IN RIC"  (Przeczytany 953652 razy)

Mariuszgra

• TPZN 074
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #3090 dnia: 02 Luty 2019, 20:17:04 »
I ostatnia raczej zagadka do rozwiązania bo stan monety pozwala tylko postawić pewną hipotezę i trzeba zalesić następny egzemplarz by ją potwierdzić. Waga 2,58 średnica 18 mm
« Ostatnia zmiana: 02 Luty 2019, 20:33:05 wysłana przez Mariuszgra »

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #3091 dnia: 02 Luty 2019, 20:32:30 »
Bardzo dziękuję Panu za tę całą serię. Ale będę Pana męczył o lepsze zdjęcia, a przynajmniej nie tak obcięte. Czy może mógłby je Pan przesłać na mój email? A może wraz ze zdjęciami aukcyjnymi?

Ostatnia monetka to RIC VII ROME 228, z tym, że nie dam głowy jaka jest litera oficyny (ta ostatnia). Lepsze zdjęcie bardzo wskazane!
NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #3093 dnia: 02 Luty 2019, 20:52:57 »
nr ebay  202477133259  nie wyświetla się link

Czy ktoś umie zamienić ten numer na wyświetlający się link?
NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #3094 dnia: 02 Luty 2019, 21:40:41 »
waga 3,24 średnica 20 mm moneta bardzo słaba i gdyby nie moneta Pana Zenona(http://www.notinric.lechstepniewski.info/6tic-129.html), która jest bardzo podobna, może i bym ją przegapił co ciekawe moja jest z innej oficyny PT

I jeszcze pytanie: czy ma Pan tym razem dobrze skalibrowaną wagę, bo moneta Pana Zenona jest o ponad 1/3 cięższa (co naturalnie nie jest niemożliwe, ale wolę się upewnić).

Mariuszgra

• TPZN 074
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
« Odpowiedź #3095 dnia: 02 Luty 2019, 21:47:17 »
waga się zgadza moja jest bardzo brutalnie wyczyszczona co ma na pewno wpływa na wagę

Mariuszgra

• TPZN 074
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
« Odpowiedź #3096 dnia: 02 Luty 2019, 21:57:33 »
Bardzo dziękuję Panu za tę całą serię. Ale będę Pana męczył o lepsze zdjęcia, a przynajmniej nie tak obcięte. Czy może mógłby je Pan przesłać na mój email? A może wraz ze zdjęciami aukcyjnymi?

Ostatnia monetka to RIC VII ROME 228, z tym, że nie dam głowy jaka jest litera oficyny (ta ostatnia). Lepsze zdjęcie bardzo wskazane!
obiecuje leprze zdjęcia tylko trzeba poczekać za bardziej słoneczną pogodą

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #3097 dnia: 02 Luty 2019, 22:04:27 »
trzeba poczekać za bardziej słoneczną pogodą

To może na razie podeśle mi Pan przynajmniej nieobcięte zdjęcia, a potem je podmienię.

O wagę pytałem też dlatego, bo i pierwsza monetka troszkę jakby poniżej spodziewanej wagi.

A jaką literkę widzi Pan na końcu w odcinku na tej monetce Licyniusza z Rzymu?

I jeszcze w sprawie monetki nr 2. Na zdjęciach wygląda ona jakby była na rewersie trochę niedobita (albo stempel zapchany/zużyty). Czy jest Pan pewien, że nie ma tam żadnego śladu po chlamidzie na prawym ramieniu? Bo na lewym ramieniu i na torsie też nie widać żadnych szczegółów.
« Ostatnia zmiana: 02 Luty 2019, 22:30:11 wysłana przez Lech Stępniewski »

Mariuszgra

• TPZN 074
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
« Odpowiedź #3098 dnia: 02 Luty 2019, 22:35:13 »

A jaką literkę widzi Pan na końcu w odcinku na tej monetce Licyniusza z Rzymu?
akurat w tym miejscu moneta jest mało czytelna jak dla mnie T

Mariuszgra

• TPZN 074
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
« Odpowiedź #3099 dnia: 02 Luty 2019, 22:41:49 »
I jeszcze w sprawie monetki nr 2. Na zdjęciach wygląda ona jakby była na rewersie trochę niedobita (albo stempel zapchany/zużyty). Czy jest Pan pewien, że nie ma tam żadnego śladu po chlamidzie na prawym ramieniu? Bo na lewym ramieniu i na torsie też nie widać żadnych szczegółów.
Nie widać żadnych śladów by była tam szatka. Wytarcie szczegółów/niedobicie na powierzchni sola zdarza się dość często

Tomanek

• Gaduła
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
« Odpowiedź #3100 dnia: 23 Luty 2019, 10:27:25 »
Wisiał sobie nieboraczek na vCoins, błędnie opisany jako współtowarzysz i głowa linii herkulejskiej, i nikt nie miał na niego ochoty. Przygarnąłem więc bidulę do stadka.

Czwarta oficyna dla wariantu RIC VI Roma 86.

oś 6 h;  średnica 17,0 - 20,7 mm;  waga 2,68 g

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #3101 dnia: 24 Luty 2019, 14:15:21 »
Czwarta oficyna dla wariantu RIC VI Roma 86.

Bardzo dziękuję! Już jest na stronie.

Tomanek

• Gaduła
« Odpowiedź #3102 dnia: 26 Luty 2019, 15:27:42 »
Właściwie, to nie powinienem tej monetki zamieszczać w nirowatym wątku bez upewnienia się, że do niego się nadaje.

Jestem rozdarty z interpretacją 50/50.

Najprościej stwierdzić, że w oznaczeniu mennicy lekko pokiereszowana została literka H i wtedy wyjdzie pospolity okaz RIC VI Heraclea 15.

Jednak ta literka ciąży ku T i wtedy rodzi się dylemat - błąd autora stempla, który w oznaczeniach dużych brązów masowo dziargał znak mennicy HT i tak się rozpędził, że na mniejszym nominale to T umieścił. Dopuszczam i takową ewentualność.

Nurtuje mnie jednak stylistyka samej monetki, a zwłaszcza portret Konstancjusza, który na moje oko nie pasuje do krążków które emitowała Heraklea.

Literka T w oznaczeniu mennicy i odmienny styl awersu..?..?..? Nie będę zdradzał co diabeł szepcze mi do ucha.  Może to tylko mrzonki i bardziej moje chciejstwo niż realne przesłanki...

oś 12 h;  średnica 21,6 - 22,4 mm;  waga 2,97 g

Jeszcze dla porównania monetka RIC VI Heraclea 15 z trzeciej oficyny, ze strony www.wildwinds.com

http://www.wildwinds.com/coins/ric/constantius_I/_heraclea_RIC_015.jpg

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #3103 dnia: 26 Luty 2019, 16:31:07 »
Najprościej stwierdzić, że w oznaczeniu mennicy lekko pokiereszowana została literka H i wtedy wyjdzie pospolity okaz RIC VI Heraclea 15.

Nie mam pojęcia, co niesamowitego Pan wymyślił, ale dlaczego nie miałaby to być Heraklea? Stylistycznie może być (ewentualnie Kyzikos z pokiereszowanym K). Proszę obejrzeć portrety na emisjach z Geniuszem.

Widać też, że na monetce poprzyklejało się trochę paprochów, więc i pokiereszowanie jest bardzo prawdopodobne.

Tomanek

• Gaduła
« Odpowiedź #3104 dnia: 26 Luty 2019, 19:41:11 »
Uroiłem sobie w głowie, że skoro odczytuję oznaczenie mennicy jako i mając odmienny stylistycznie awers od tych emitowanych w Heraclei i Kyzikos, to może to być okaz z pewnej mennicy nad Morzem Egejskim, która emitowała duże brązy, ale z której nie są znane emisje frakcji follisa.

Proszę zwrócić uwagę na sam awers. On nie pasuje do monet znad Morza Marmara. Sama głowa jest zdecydowanie większa od tych z Heraclei i Kyzikos. Krótkie, płytkie popiersie w pancerzu. Tasiemki z korony radialnej są wyjątkowo krótkie i opadają liniowo wzdłuż karku. Sama korona bardzo wąska, a wychodzące z niej promienie są lekko przechylone w lewą stronę. Kosmyki brody są zaznaczone liniowo i nie ma tam charakterystycznych kędziorków.

Nie upieram się przy tym pomyśle i mam pełną świadomość  kruchości własnych założeń. Proszę jednak nie przekreślać z góry tego pomysłu i pamiętać o nim, kiedy wypłynie kiedyś inny egzemplarz z oznaczeniem mennicy na literę T, jak Thessalonica.

R E K L A M A
aukcja monet