Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 09:48:25

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Monety do strony "NOT IN RIC"  (Przeczytany 1335913 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Mariuszgra

  • TPZN 074
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 715
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1890 dnia: 02 Lutego 2019, 21:47:17 »
waga się zgadza moja jest bardzo brutalnie wyczyszczona co ma na pewno wpływa na wagę

Mariuszgra

  • TPZN 074
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 715
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1891 dnia: 02 Lutego 2019, 21:57:33 »
Bardzo dziękuję Panu za tę całą serię. Ale będę Pana męczył o lepsze zdjęcia, a przynajmniej nie tak obcięte. Czy może mógłby je Pan przesłać na mój email? A może wraz ze zdjęciami aukcyjnymi?

Ostatnia monetka to RIC VII ROME 228, z tym, że nie dam głowy jaka jest litera oficyny (ta ostatnia). Lepsze zdjęcie bardzo wskazane!
obiecuje leprze zdjęcia tylko trzeba poczekać za bardziej słoneczną pogodą

Mariuszgra

  • TPZN 074
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 715
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1892 dnia: 02 Lutego 2019, 22:35:13 »

A jaką literkę widzi Pan na końcu w odcinku na tej monetce Licyniusza z Rzymu?
akurat w tym miejscu moneta jest mało czytelna jak dla mnie T

Mariuszgra

  • TPZN 074
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 715
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1893 dnia: 02 Lutego 2019, 22:41:49 »
I jeszcze w sprawie monetki nr 2. Na zdjęciach wygląda ona jakby była na rewersie trochę niedobita (albo stempel zapchany/zużyty). Czy jest Pan pewien, że nie ma tam żadnego śladu po chlamidzie na prawym ramieniu? Bo na lewym ramieniu i na torsie też nie widać żadnych szczegółów.
Nie widać żadnych śladów by była tam szatka. Wytarcie szczegółów/niedobicie na powierzchni sola zdarza się dość często

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1894 dnia: 23 Lutego 2019, 10:27:25 »
Wisiał sobie nieboraczek na vCoins, błędnie opisany jako współtowarzysz i głowa linii herkulejskiej, i nikt nie miał na niego ochoty. Przygarnąłem więc bidulę do stadka.

Czwarta oficyna dla wariantu RIC VI Roma 86.

oś 6 h;  średnica 17,0 - 20,7 mm;  waga 2,68 g

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1895 dnia: 26 Lutego 2019, 15:27:42 »
Właściwie, to nie powinienem tej monetki zamieszczać w nirowatym wątku bez upewnienia się, że do niego się nadaje.

Jestem rozdarty z interpretacją 50/50.

Najprościej stwierdzić, że w oznaczeniu mennicy lekko pokiereszowana została literka H i wtedy wyjdzie pospolity okaz RIC VI Heraclea 15.

Jednak ta literka ciąży ku T i wtedy rodzi się dylemat - błąd autora stempla, który w oznaczeniach dużych brązów masowo dziargał znak mennicy HT i tak się rozpędził, że na mniejszym nominale to T umieścił. Dopuszczam i takową ewentualność.

Nurtuje mnie jednak stylistyka samej monetki, a zwłaszcza portret Konstancjusza, który na moje oko nie pasuje do krążków które emitowała Heraklea.

Literka T w oznaczeniu mennicy i odmienny styl awersu..?..?..? Nie będę zdradzał co diabeł szepcze mi do ucha.  Może to tylko mrzonki i bardziej moje chciejstwo niż realne przesłanki...

oś 12 h;  średnica 21,6 - 22,4 mm;  waga 2,97 g


Jeszcze dla porównania monetka RIC VI Heraclea 15 z trzeciej oficyny, ze strony www.wildwinds.com

 http://www.wildwinds.com/coins/ric/constantius_I/_heraclea_RIC_015.jpg

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1896 dnia: 26 Lutego 2019, 19:41:11 »
Uroiłem sobie w głowie, że skoro odczytuję oznaczenie mennicy jako i mając odmienny stylistycznie awers od tych emitowanych w Heraclei i Kyzikos, to może to być okaz z pewnej mennicy nad Morzem Egejskim, która emitowała duże brązy, ale z której nie są znane emisje frakcji follisa.

Proszę zwrócić uwagę na sam awers. On nie pasuje do monet znad Morza Marmara. Sama głowa jest zdecydowanie większa od tych z Heraclei i Kyzikos. Krótkie, płytkie popiersie w pancerzu. Tasiemki z korony radialnej są wyjątkowo krótkie i opadają liniowo wzdłuż karku. Sama korona bardzo wąska, a wychodzące z niej promienie są lekko przechylone w lewą stronę. Kosmyki brody są zaznaczone liniowo i nie ma tam charakterystycznych kędziorków.

Nie upieram się przy tym pomyśle i mam pełną świadomość  kruchości własnych założeń. Proszę jednak nie przekreślać z góry tego pomysłu i pamiętać o nim, kiedy wypłynie kiedyś inny egzemplarz z oznaczeniem mennicy na literę T, jak Thessalonica.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1897 dnia: 26 Lutego 2019, 20:42:35 »
do którego Konstancjusza najbardziej podobny jest Konstancjusz z monetki Pana Tomasza?
Nigdy nie zgłębiałem różnic w tych popiersiach, więc powinienem być miarodajny ;-)

Piątka, potem czwórka.

Mariuszgra

  • TPZN 074
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 715
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1898 dnia: 27 Lutego 2019, 10:54:17 »
Trzeci potem piąty tak dla mnie

Mariuszgra

  • TPZN 074
  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 715
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1899 dnia: 27 Lutego 2019, 10:56:37 »
Nigdy nie zgłębiałem różnic w tych popiersiach, więc powinienem być miarodajny ;-)

Te różnice są często bardzo subtelne i na ogół biorą się zapewne z różnic w stylu samych majstrów, ponieważ odgórna ideologiczna tendencja nakazywała raczej akcentować podobieństwa a nie różnice.
W tym przypadku nie mam doświadczenia ale sola z Ticiunum w większości przepadków rozpoznam po awersie

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1900 dnia: 27 Lutego 2019, 12:54:54 »
Jak dla mnie wygrywa numer 1!

Ciut inny wyraz twarzy ( zmarszczone brwi vs lekkie zdziwienie), ale poza tym wygląda tak samo.
jarek

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1901 dnia: 27 Lutego 2019, 14:17:59 »
Nr. 1
ZM

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1902 dnia: 27 Lutego 2019, 15:22:57 »
Początkowo byłem skłonny postawić na nr. 5, ale chyba jednak zdecyduję się na nr. 1.

xallax

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 500
  • Zainteresowania: Półgrosze Jagiellonów
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1903 dnia: 27 Lutego 2019, 15:43:51 »
Dla mnie jako zupełnego laika w temacie: 3.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1904 dnia: 27 Lutego 2019, 16:14:28 »
Sam wywołałem temat, więc wypada odpowiedzieć - 1 i 3.

Wszystko fajnie, ale teraz proszę dla porównania wstawić takie samo zestawienie awersów z popiersiem w pancerzu i z koroną promienistą. Oczywiście z tych samych mennic i najlepiej z trzeciej oficyny. Wtedy będziemy mogli w pełni porównywać stylistykę, operując w tej samej kategorii wagowej.

 

R E K L A M A
aukcja monet