Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 11:06:08

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Monety do strony "NOT IN RIC"  (Przeczytany 1335931 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1905 dnia: 27 Lutego 2019, 18:05:19 »
Cytuj
akurat z Tessaloniki z tego samego okresu (circa 300), takiego popiersia do porównań właśnie nie mamy. Stąd ta proteza: miedziaki z Geniuszem.

Oczywiście, chodziło mi o porównanie z drobnicą z mennic znad Morza Marmara, bo jakoś nie pasuje mi ta monetka do znanych mi okazów z Heraklei i Kyzikos. Może ma Pan więcej zdjęć do porównań, zwłaszcza z trzeciej oficyny?


P.s.

Nie posiadam dużego follisa Konstancjusza z Salonik, więc dla porównania w parze z Dioklecjanem. Aż tak bardzo stylistycznie nie odbiegają od siebie. Marsowe czoło Dioklecjana możemy zrzucić na różnicę wieku.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1906 dnia: 27 Lutego 2019, 18:52:20 »
W dostępnych w sieci bazach danych, jest stosunkowo ubogo z materiałem ilustracyjnym dla brązików CONCORDIA MILITVM z interesujących mnie mennic. Króluje druga oficyna, a okazów z trzeciej jak na lekarstwo :(

Podobnie jest z follisem Konstancjusza z Salonik - RIC VI 20a  8)

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1907 dnia: 27 Lutego 2019, 18:56:21 »
Przy okazji tego wariantu.

Ma Pan już na stronie NiR ten konkretny okaz z Konstancjuszem:

 http://www.notinric.lechstepniewski.info/6her-13_zoom.jpg
Monety do strony "NOT IN RIC"


Na stronie Gysena znajdzie Pan jeszcze wariant z Maksymianem Herkuliuszem.

  https://www.probus1.com/31-maximianus/h%C3%A9racl%C3%A9e/

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1908 dnia: 27 Lutego 2019, 20:04:57 »
Cytuj
Tak czy owak mam nową CONCORDIĘ  :)

Czasami nawet z mrzonek można coś wycisnąć ;)

Później, kiedy dotrze do mnie monetka z niedzielnej aukcji, podyskutujemy na temat wariantu RIC VI Lugdunum 174 z Konstancjuszem i bardzo rzadką legendą awersu VIRTVS CONSTANTI NOB C i popiersiem opisanym w RIC jako NN, ale nie ma przecież wariantu bez wieńca laurowego na hełmie. Jest hełm z koroną promienistą i hełm z wieńcem laurowym. Bastien coś tam jeszcze wymyślił trzeciego, ale chyba nadinterpretował coś ze złomka.

Pogawędzimy kiedy monetka dotrze i będę miał czas na wykonanie skanów Bastiena.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1909 dnia: 04 Marca 2019, 10:07:52 »
Wczorajsza strzelanina o tego złomka. Mój snajper nawet nie zdążył odpalić :(

Wariant musu być piekielnie rzadki, skoro nie ma tego przypadku u Bastiena z suplementami włącznie.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1910 dnia: 20 Marca 2019, 20:26:25 »
Cóż począć z onym przypadkiem?

Monetce najbliżej do wariantu RIC VI Siscia 209 i stylistycznie wszystko pasuje w tym kierunku. Sprawę komplikuje jedynie dziwaczne oznaczenie w prawym polu rewersu. Co tam  robi wyraźne oznaczenie I* ?

oś 12 h;  średnica 24,8 - 26,3 mm;  waga 6,28 g

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1911 dnia: 20 Marca 2019, 20:34:15 »
Cóż począć z onym przypadkiem?

Monetce najbliżej do wariantu RIC VI Siscia 209 i stylistycznie wszystko pasuje w tym kierunku. Sprawę komplikuje jedynie dziwaczne oznaczenie w prawym polu rewersu. Co tam  robi wyraźne oznaczenie I* ?

oś 12 h;  średnica 24,8 - 26,3 mm;  waga 6,28 g

Wg mnie to Gamma i tak bym ją traktował mając w swojej kolekcji

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1912 dnia: 20 Marca 2019, 21:01:15 »
Cytuj
Wg mnie to Gamma i tak bym ją traktował mając w swojej kolekcji

Gamma to dwie stykające się kreski, a tutaj mamy wyraźną pięcioramienną gwiazdkę i brak śladów po jakimś rzeźbieniu.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1913 dnia: 20 Marca 2019, 21:27:38 »
A może tam po prostu ma być gwiazdka, a to "I" to jakiś przesunięty fragment kreski z płaszcza?
Nie wiem jak to technologicznie mogłoby było powstać, ale sam geniusz dziwny, te nóżki jakieś takie chuderlawe, jakby ich część została odcięta...
Może jakieś dziwne podwójne bicie???

ZM

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1914 dnia: 20 Marca 2019, 21:45:25 »
W realu jest to wyraźna gwiazdka.

Patrząc na wypukłości poszczególnych detali, to sama gwiazdka wystaje zdecydowanie wyżej od wypukłości znaku "I".

Jeszcze jeden szczegół. Prowadząc prostopadłą kreskę od środka gwiazdki do pionowej kreski "I", punkt styczny wypadnie poniżej górnej krawędzi znaku "I".

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1915 dnia: 21 Marca 2019, 08:46:50 »
Nie zmienia to jednak faktu że w zamyśle miała to być Gamma. Co autor tego cudaka miał na myśli i dlaczego zamiast poprowadzić kreske zabłysnął gwiazdką nie mam pojęcia.Na niedobicie to nie wygląda ,zapchany stempel też nie wchodzi w gre.
Potraktowałbym to jako Gamma i wariacje jej wykonania:)

Pozdrawiam Maciej

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1916 dnia: 21 Marca 2019, 09:21:02 »
Przyjrzyjmy się temu egzemplarzowi - w takim stanie, że wszystkie detale są znakomicie widoczne:
https://www.acsearch.info/media/images/archive/124/3951/4001566.jpg
Monety do strony "NOT IN RIC"

Przedstawienie na rewersie tak podobne w pokraczności swojej, że prawdopodobnie tworzyła je ta sama osoba.
Oprócz tego sporo literek (także rzeczona "gamma") ma jakieś "dodatkowe" kreseczki, kropeczki i purchle...
Może właśnie tak, w warunkach lekkiego niedobicia (lewa noga geniusza) ostatecznie wyszło "I*"?

Zenon M.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1917 dnia: 23 Marca 2019, 17:27:12 »
Cytuj
Jest wyraźna pałeczka, a obok niej wyraźna gwiazdka. I właśnie wyraźność tej gwiazdki stwarza problem.

Dokładnie -  I* - wyraźna kreseczka "I" i obok niej wyraźna gwiazdka, która nie jest jakimś rozdeptanym śladem po poziomej kreseczce od gammy.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1918 dnia: 23 Marca 2019, 18:22:34 »
Zapowiedziałem jakiś czas temu małą dyskusje na temat lugduńskiej monetki z legendą awersu VIRTVS CONSTANTI NOB C.

Monetka dotarła już dawno, tyko ja ciągle nie miałem czasu aby zająć się tematem.

Dla zobrazowania problemu sporządziłem małe zestawienie, do którego główną  bazę źródłową stanowił katalog Bastiena.

Pierwsze co wyłania się z tej tabeli, to całkowity brak występowania okazu RIC 174 z pierwszej oficyny "A". Pomimo zamieszczenia w katalogu RIC VI, brak śladu po takowym egzemplarzu. Co ciekawe, nie ma go również w katalogu Voettera (poz. 30), gdzie również występuje wyłącznie okaz z drugiej oficyny "B".

Problemem jest sam okaz RIC 174, a właściwie  zamieszanie z opisem popiersia typu NN. Generalnie, nie istnieje moneta odpowiadająca temu opisowi. Bastien słusznie uznał, że jego okazy B.221, to jedyny odpowiednik monet RIC 174. Nie istnieje inna odmiana awersu z włócznią jak tylko ta z hełmem i wieńcem laurowym. Błąd w opisie popiersia NN i dalej brak stosownego przypisu korygującego wariant popiersia RIC 174, nie powodują jeszcze, że monety z wieńcem laurowym  na hełmie kwalifikują się do działu ADDENDA. Skoro nie stwierdzono występowania wzorca RIC 174, to zarówno mój nabytek z aukcji Leu Numismatik, jak i pięć innych monet znanych Bastienowi, plus dwa dodatkowe ze strony Not in RIC, powinny trafić do działu CORRIGENDA
« Ostatnia zmiana: 23 Marca 2019, 18:41:58 wysłana przez Tomanek »

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Monety do strony "NOT IN RIC"
« Odpowiedź #1919 dnia: 23 Marca 2019, 18:29:12 »
wersja pdf
« Ostatnia zmiana: 23 Marca 2019, 18:42:50 wysłana przez Tomanek »

 

R E K L A M A
aukcja monet