Aktualności:

  • 19 Marca 2024, 08:41:59

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Monety z czasów katedr  (Przeczytany 66903 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Monety z czasów katedr
« Odpowiedź #30 dnia: 07 Lipca 2010, 08:39:25 »
Cytuj
No ale to efekt poszukiwań trochę po omacku...

Jak idą poszukiwania, co chcesz znaleźć? Jeśli chodzi o architekturę, czy wizerunki zwierząt jak i zwierząt mitycznych znów muszę odesłać do podstawowej literatury Kiersnowskiego patrz j.w. w tej książce masz naprawdę dużo ważnych wiadomości, których próżno szukać w sieci, tym bardziej nie znajdziesz tego na wiki...

Skoro piszesz o katedrach domyślam się, że masz opracowania na temat kronik opisujących powstawanie tych budowli:
Historia dedicacionis ecclesiae S. Remigii apud Remos auctore Anselmo eiusdem loci monacho et aequali z XI w., Libellus alter de consecratione ecclesiae S. Dionysii opata Sugera z XII w., Tractatus de combustione et reparatione Cantuariensis ecclesiae Gerwazego z Canterbury z XIII w. czy Le livre des miracles de Notre-Dame de Chartres Jehan Le Marchant z XIII w. W Polsce niestety nie posiadamy dzieł historiograficznych tej klasy.

może znasz, ja w każdym bądź razie nie mam, ale słyszałem, że mogą się przydać
- E. Panofsky, Suger, opat St-Denis, w tegoż: Studia z historii sztuki, przekł. P. Ratkowska, Warszawa 1971.
- O. von Simson, Katedra gotycka: jej narodziny i znaczenie, przekł. A. Pańska, Warszawa 1989.

Tak więc liczę, że jak uporasz się z poszukiwaniami i zakończysz dzieło to pochwalisz się nam efektem końcowym :)

pozwolę sobie dodać do wątku, przed chwilą znalazłem ładną stronę: http://www.saint-denis.culture.fr/fr/1_ville_abbaye.htm
« Ostatnia zmiana: 07 Lipca 2010, 10:16:37 wysłana przez nabializm »
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

LMPogoda

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Monety z czasów katedr
« Odpowiedź #31 dnia: 07 Lipca 2010, 11:45:34 »
Miałem tylko na myśli, że moje poszukiwania numizmatyczne idą po omacku :)

Co do średniowiecza i katedr, rzecz już opracowana -- to gra planszowa umieszczona fabularnie w średniowieczu o budowie katedr. I jeden z elementów gry musi zostać oznaczony wizerunkiem monety. Stąd wyniknęły poszukiwana wizerunku takowej, która by pasowała do czasu i miejsca akcji.

Teraz pozostaje mi pozyskać legalne zdjęcie odpowiedniego numizmatu.

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Monety z czasów katedr
« Odpowiedź #32 dnia: 07 Lipca 2010, 23:16:56 »
No to widzę, że możemy sobie podać dłonie bo również pracuję nad grą, ale w innej konwencji. Jest zamknięta w obszarze mistyki, to jest wędrówki po drzewie życia. Można będzie się wcielić w postać popularnych w tych czasach średniowiecznych, dworskich astrologów, alchemików, kabalistów.

Czy mogę zostać beta testerem twojej gry? :) 

p.s.
do 16 lipca nie ma mnie na forum.
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: Monety z czasów katedr
« Odpowiedź #33 dnia: 08 Lipca 2010, 09:31:47 »
oj , koledzy mnie cieszy jedno : przestałem grać !!! i znowu można ze mną rozmawiać , znowu mam czas na chocby pracę ha ha ; życzę powodzenia w waszych grach , ale na pewno nie zajrze do nich , już wolę trawić kolejne cegły o numizmatyce lub poczytac dobrą książkę z lit pięknej albo mecz ciekawy
pozdrawiam  :)
wiesiek
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

LMPogoda

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Monety z czasów katedr
« Odpowiedź #34 dnia: 08 Lipca 2010, 10:55:15 »
No to widzę, że możemy sobie podać dłonie bo również pracuję nad grą, ale w innej konwencji. (...) Czy mogę zostać beta testerem twojej gry? :) 
To już może następnej... Na razie mam nadzieję, że niebawem będziesz mógł tę nabyć.

oj , koledzy mnie cieszy jedno : przestałem grać !!! i znowu można ze mną rozmawiać , znowu mam czas na chocby pracę

Oj, to gry planszowe w taki okrutny nałóg kolegę wpędziły? Ja lubię pograć, lubię powymyślać gry, ale nie przysłani mi to reszty świata... Na szczęście! :)

Pozdrawiam!

LMPogoda

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Monety z czasów katedr
« Odpowiedź #35 dnia: 08 Lipca 2010, 11:27:51 »
To już łatwiej coś szukać jak określiłeś co cię interesuje, to może powinniśmy coś powiedzieć o mennictwie Francji z początku XII wieku, (...) kilka przykładów monet (...)
Czemu te denary są takie brązowo-miedziane w kolorze? Czy to efekt niskiej zawartości srebra?
Pozdrawiam!

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: Monety z czasów katedr
« Odpowiedź #36 dnia: 08 Lipca 2010, 14:18:32 »
nie , nie , to były gry internetowe , zręcznościowe - ufff , ale ten etap mam na szczęście za sobą
pozdrowionka
wiesiek ;D
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: Monety z czasów katedr
« Odpowiedź #37 dnia: 09 Lipca 2010, 01:25:07 »
Czemu te denary są takie brązowo-miedziane w kolorze? Czy to efekt niskiej zawartości srebra?
Pozdrawiam!

Niestety tak - z postępem czasu rósł udział miedzi i innych składników - tak że np. denary XIII wieczne są już w zasadzie bite praktycznie zawsze z bilonu, tzn. stopu mogącego mieć bardzo zróżnicowane właściwości; w którym jednak z całą pewnością zawartość miedzi jest wyższa od zawartości srebra...
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

 

R E K L A M A
aukcja monet