Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 28 Kwietnia 2024, 11:34:03

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Lot groszy lennych  (Przeczytany 6181 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

robsonk

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 22
Lot groszy lennych
« dnia: 18 Grudnia 2013, 12:44:37 »
Witam Szanownych Panów.
Wiem, że stan przedstawionych monet nie powala na kolana, ale... Wcześniej nie zwróciłem na to uwagi (skoncentrowałem się na groszu z 1541 r.), ale zwróćcie,proszę uwagę na legendę rewersu grosza datowanego na 1538. Jestem przekonany, że to błąd mennicy (może akurat bili tę monetę w poniedziałek po "ciężkim" weekendzie ;D), ale miło mieć coś, czego wcześniej nie spotkałem. Niestety, nie dysponuję fotografiami pojedynczych monet z tego lotu

husyta74

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 590
  • Zainteresowania: wczesne średniowiecze + mennictwo śląskie
Odp: Lot groszy lennych
« Odpowiedź #1 dnia: 18 Grudnia 2013, 19:11:28 »
Witam!
Moneta została dwukrotnie potraktowana tłokiem, stad taki efekt.

Pozdrawiam
Waldek
Naukę buduje się z faktów tak jak dom buduje się z cegieł, ale samo nagromadzenie faktów nie jest jeszcze nauką, podobnie jak kupa cegieł nie jest domem. 

Henri Poincaré

robsonk

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Lot groszy lennych
« Odpowiedź #2 dnia: 18 Grudnia 2013, 22:20:50 »
Domyślałem się, że pracownik mennicy musiał być "niedysponowany" :), tym niemniej posiadanie takiego egzemplarza cieszy. Zwłaszcza, że nie mam innego z tego rocznika.

maciekp

  • Gość
Odp: Lot groszy lennych
« Odpowiedź #3 dnia: 19 Grudnia 2013, 15:13:35 »
Jakoś nie widzę podwójnego bicia specjalnie, może jestem za ślepy, a zdjęcie za małe. Czy niedysponowany? Bez przesady, wśród monet z tej epoki chyba trudniej jest znaleźć takie, które są zupełnie pozbawione błędów menniczych, niż takie, które jakiś defekt posiadają. :) I taka mała ciekawostka: "lot" tak naprawdę oznacza każdą pozycję licytowaną na aukcji, nie tylko "mnogą". To chyba u nas jakoś się tak upowszechniło, na zasadzie skojarzenia z "a lot of...".

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 005
Odp: Lot groszy lennych
« Odpowiedź #4 dnia: 19 Grudnia 2013, 15:36:59 »
To na pewno podwójne bicie. Np. nieciągła obwódka na rewersie i podwójne R to sugeruje. Inna sprawa to wydedukowanie jak mogło powstać miejscowe podwójne bicie obejmujące taki wąski kawałek monety, ale nie takie rzeczy już świat widział.

qcho

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 806
  • Legitymacja: TPZN nr 068
  • Zainteresowania: Naśladownictwa i imitacje trojaków
Odp: Lot groszy lennych
« Odpowiedź #5 dnia: 19 Grudnia 2013, 16:08:06 »
Ciekawy przypadek kolega znalazł. Gratuluję!!

Moneta powstała na skutek zdublowanego uderzenia stemplem rewersu krążka, który w pierścieniu zaraz po pierwszym wybiciu przesunął się w prawo
i zaklinował w pozycji skośnej, tzn część górna uniosła się. Po ponownym uderzeniu  na awersie nie widać podwójnego bicia bo awers nie stykał się ze stemplem, a rewers zetknął się tylko górną częścią.

Podwójnego R tam nie ma - to tylko nowe B naszło częściowo na stare R.

Przesunięcie widać również na piórach głowy orła. Pióra są widoczne w dwóch miejscach ( stare pod przedostatnią S w PRVSVSS a nowe pod A ).


jarek

robsonk

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Lot groszy lennych
« Odpowiedź #6 dnia: 19 Grudnia 2013, 18:20:21 »
Dziękuję za wnikliwe i wyczerpujące uwagi. Nigdy nie rościłem sobie prawa do tego, że posiadam "nową, nienotowaną odmianę" ;) Tym niemniej miło mieć świadomość, że dzięki nieuwadze pracowników mennicy mam, być może, jedyny taki egzemplarz... Fakt, że jest to destrukt, nie zmniejsza radości z posiadania. Tym bardziej, że nietypowość tej monety zauważyłem dopiero, jak znalazła się w moich rękach. Cały zestaw zakupiłem ze względu na grosz z 1541. Znowu potwierdza się teza, że trzeba uważnie oglądać zdjęcia, oraz, że trzeba mieć trochę szczęścia (że nikt mi tego zbiorku nie podkupił, bo cena była stosunkowo niska) :)
Pozdrawiam

robsonk

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Lot groszy lennych
« Odpowiedź #7 dnia: 24 Grudnia 2013, 19:38:02 »
Witam wszystkich,
udało mi się zrobić fotki tego "wynalazku" z 1538 roku.

robsonk

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 22
Odp: Lot groszy lennych
« Odpowiedź #8 dnia: 25 Grudnia 2013, 09:17:09 »
I jeszcze najbardziej interesujący wycinek rewersu

 

R E K L A M A
aukcja monet