Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 14:06:29

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: dwa szelągi Jana Kazimierza - koronny 1664 r. i litewski 1666 r.  (Przeczytany 21009 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

robertino

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 345
Odp: dwa szelągi Jana Kazimierza - koronny 1664 r. i litewski 1666 r.
« Odpowiedź #15 dnia: 10 Lipca 2010, 16:51:14 »
No to ma Pan u mnie kupca.Dzięki Pana wypowiedziom moje spojrzenie na boratynki zostało odwrócone o 180 stopni, trzymam kciuki aby projekt wydania się powiódł i pozdrawiam ;)

cloudwalker

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 35
Odp: dwa szelągi Jana Kazimierza - koronny 1664 r. i litewski 1666 r.
« Odpowiedź #16 dnia: 12 Lipca 2010, 08:47:25 »
przyklady lepszych stanow moge podeslac

byłbym zobowiązany :-)
pozdrawiam

heniek151

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 509
Odp: dwa szelągi Jana Kazimierza - koronny 1664 r. i litewski 1666 r.
« Odpowiedź #17 dnia: 12 Lipca 2010, 20:19:24 »
przykladowe skany lepszych nieco stanow (przynajmniej w kwestii czytelnosci).
« Ostatnia zmiana: 12 Lipca 2010, 20:24:14 wysłana przez heniek151 »
הוֹי הָאֹמְרִים לָרַע טוֹב וְלַטּוֹב רָע שָׂמִים חֹשֶׁךְ לְאוֹר וְאוֹר לְחֹשֶׁךְ שָׂמִים מַר לְמָתוֹק וּמָתוֹק לְמָר (Iz. 5,20)

Nowy katalog boratynek: http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,18088.0.html

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: dwa szelągi Jana Kazimierza - koronny 1664 r. i litewski 1666 r.
« Odpowiedź #18 dnia: 12 Lipca 2010, 23:05:49 »
no tak , piękne stany :D
wiesiek
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

cloudwalker

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 35
Odp: dwa szelągi Jana Kazimierza - koronny 1664 r. i litewski 1666 r.
« Odpowiedź #19 dnia: 13 Lipca 2010, 08:52:59 »
Serdeczne dzięki.
pozdrawiam

Omnes

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 523
Odp: dwa szelągi Jana Kazimierza - koronny 1664 r. i litewski 1666 r.
« Odpowiedź #20 dnia: 13 Lipca 2010, 12:53:33 »
Ładne sztuki są na sprzedaz ?
------------------------LICYNIUSZ------------------------

TPZN nr 056

heniek151

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 509
Odp: dwa szelągi Jana Kazimierza - koronny 1664 r. i litewski 1666 r.
« Odpowiedź #21 dnia: 13 Lipca 2010, 13:25:10 »
te sztuki nie sa na sprzedaz
הוֹי הָאֹמְרִים לָרַע טוֹב וְלַטּוֹב רָע שָׂמִים חֹשֶׁךְ לְאוֹר וְאוֹר לְחֹשֶׁךְ שָׂמִים מַר לְמָתוֹק וּמָתוֹק לְמָר (Iz. 5,20)

Nowy katalog boratynek: http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,18088.0.html

eMTi

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 391
  • Zainteresowania: Islandia, Malta, Seszele, Nigeria, II RP i Pomorze.
Odp: dwa szelągi Jana Kazimierza - koronny 1664 r. i litewski 1666 r.
« Odpowiedź #22 dnia: 13 Lipca 2010, 16:18:46 »
Fakt, ładne sztuki. Wcale się nie dziwię, że nie są na sprzedaż. ;)
Moją uwagę przykuły szczególnie dwie sztuki. Boratynka koronna z 1663 roku z nietypowanym, jak dla mnie orłem na rewersie. Takiego orzełka to chyba najczęściej spotyka się na boratynkach z 1659 roku?
Druga ciekawa sztuka to boratynka litewska wybita w Oliwie. Rzadko można ją spotkać w takim stanie i tak równo wybitą. W oczy rzuca się też troszeczkę inna głowa króla na awersie niż na większości boratynek pochodzących z tej mennicy.
TPZN nr 042
Pozdrawiam

wujekzlo

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 17
Odp: dwa szelągi Jana Kazimierza - koronny 1664 r. i litewski 1666 r.
« Odpowiedź #23 dnia: 13 Lipca 2010, 16:48:04 »
Witam

Sztuki czytelne, stany według mnie około III. Jeśli chodzi o boratynkę z 1663 to orzełek typowy dla monet, które zalicz się do mennicy krakowskiej. Czasem się trafiają takie w różnych wariantach zapisu legendy na rewersie :)
Co do sztuki z oliwy to wariant głowy faktycznie ciekawszy.

Pozdrawiam

Henryk

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: dwa szelągi Jana Kazimierza - koronny 1664 r. i litewski 1666 r.
« Odpowiedź #24 dnia: 13 Lipca 2010, 17:31:02 »
o ile druga i czwarta zgodzę się, że to III (z plusem) to jednak pierwsza i trzecia to dla mnie co najmniej II
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

wujekzlo

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 17
Odp: dwa szelągi Jana Kazimierza - koronny 1664 r. i litewski 1666 r.
« Odpowiedź #25 dnia: 13 Lipca 2010, 20:55:00 »
Witam

Druga i czwarta są miejscowo płycej bite. Dobre III stany. Dodam, ze według mnie czwarta czyszczona do gołej miedzi (zresztą trzecia też), ale nie dam sobie ręki uciąć bo skan może przekłamywać... Jeśli mam rację to można to sprytnie "naprawić".
Dla porównania podsyłam zdjęcie rewersu jednej z moich ładniejszych sztuk. Według mnie stan II z plusem.
http://images41.fotosik.pl/310/207fb227d07ab879.jpg
dwa szelągi Jana Kazimierza - koronny 1664 r. i litewski 1666 r.

Tak czy siak chyba nie ma co się spierać. Każdy określa według swoich reguł. Według mnie najważniejsze, aby moneta była jednoznacznie identyfikowalna, a takie są przedstawione boratynki...

Pozdrawiam

Henryk

heniek151

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 509
Odp: dwa szelągi Jana Kazimierza - koronny 1664 r. i litewski 1666 r.
« Odpowiedź #26 dnia: 13 Lipca 2010, 21:11:31 »
witam
w mojej skali sa przedstawione wczesniej boratynki sa w III - max III+ stanie, mimo ich ladnej faktury powierzchni. stan II i I musialby posiadac oryginalna patyne miedzi z epoki, a o takie sztuki latwo nie jest, a i nabywajac swego czasu te monety nie posiadaly one jako takiej patyny (choc spatynowac sztucznie monetki to sobie mozna i to nie do poznania na pierwszy rzut oka, ale osobiscie wole zeby same sie patynowaly i uodparnialy na wplyw naszego jakoby nie bylo nieco zanieczyszczonego powietrza). zalezy, co kto lubi; dla jednego kolekcjonera/numizmatyka glownym walorem monety jest walor przede wszystkim poznawczy, a dla drugiego gore bierze wpierw estetyka, a dopiero pozniej walor poznawczy:)

pozdrawiam
הוֹי הָאֹמְרִים לָרַע טוֹב וְלַטּוֹב רָע שָׂמִים חֹשֶׁךְ לְאוֹר וְאוֹר לְחֹשֶׁךְ שָׂמִים מַר לְמָתוֹק וּמָתוֹק לְמָר (Iz. 5,20)

Nowy katalog boratynek: http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,18088.0.html

wujekzlo

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 17
Odp: dwa szelągi Jana Kazimierza - koronny 1664 r. i litewski 1666 r.
« Odpowiedź #27 dnia: 13 Lipca 2010, 21:37:43 »
w mojej skali sa przedstawione wczesniej boratynki sa w III - max III+ stanie, .....
zalezy, co kto lubi; dla jednego kolekcjonera/numizmatyka glownym walorem monety jest walor przede wszystkim poznawczy, a dla drugiego gore bierze wpierw estetyka, a dopiero pozniej walor poznawczy:)

Ciesze się, że się ze mną zgadzasz :) Tak jak napisałem wcześniej, nie ma sensu spierać się o stan zachowania. Najważniejsza jednoznaczna czytelność jeśli już mówimy o walorach poznawczych. Inaczej rodzą się takie bzdury jakie mamy w obecnie dostępnych katalogach, gdzie falsy i podwójne bicia są odmianami!
Co do walorów estetycznych i poznawczych to chyba jednak zawsze "estetyczne są pierwsze". Musisz przyznać że boratynki zainteresowały Cię przedewszystkim ze względu na ich piękno. Natomiast poznawanie zaczęło się po wgryzieniu w temat. Każdy kolekcjoner jest jak dziecko. Najpierw coś mu wpadnie w oko, a dopiero później zaczyna dorastać do przetrawienia tematu. Zresztą pamiętam moje pierwsze zetknięcie z tą małą wielką monetą... Ta plastyka stempla :) Później już jest tylko szaleństwo w wyszukiwaniu nowych odmian oraz w rozgryzaniu skąd się wzięły.

Pozdrawiam

Henryk

heniek151

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 509
Odp: dwa szelągi Jana Kazimierza - koronny 1664 r. i litewski 1666 r.
« Odpowiedź #28 dnia: 13 Lipca 2010, 21:57:21 »
"Najważniejsza jednoznaczna czytelność jeśli już mówimy o walorach poznawczych. Inaczej rodzą się takie bzdury jakie mamy w obecnie dostępnych katalogach, gdzie falsy i podwójne bicia są odmianami!"

w rzeczy samej, co mozna zobaczyc na podstawie np. h.wojtulewicza (polska moneta miedziana za jana kazimierza sie klania) lub juz w ogole prawie wszedzie powielanego bledu o biciach koronnych 1666-68 (zeby bylo smieszniej, to nawet ryciny powielaja rysunek stempli pewnej grupy bardzo dobrze zrobionych falsow! - użas normalnie). a piekno urzeklo rzeczywiscie, ale wpierw moja kobiete pewnego razu na gieldzie (jakby widziala jaki wplyw bedzie mialo to urzekniecie w przyszlosci, to chyba by tego bledu nie juz powtorzyla hehe). pozniej natura dociekliwca-odkrywcy wziela gore, no i jest jak jest. takie malenstwo, a potrafi takie pierwotne instynkty lowiecko-zbierackie wywolac ;)))

pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 14 Lipca 2010, 09:01:09 wysłana przez heniek151 »
הוֹי הָאֹמְרִים לָרַע טוֹב וְלַטּוֹב רָע שָׂמִים חֹשֶׁךְ לְאוֹר וְאוֹר לְחֹשֶׁךְ שָׂמִים מַר לְמָתוֹק וּמָתוֹק לְמָר (Iz. 5,20)

Nowy katalog boratynek: http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,18088.0.html

 

R E K L A M A
aukcja monet