Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 14:44:06

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zygmunt III Waza grosz koronny  (Przeczytany 14512 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

lolekm

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
Zygmunt III Waza grosz koronny
« dnia: 14 Lipca 2010, 20:31:12 »
Witam proszę o wycenę i dodatkowe informacje na temat grosza koronnego ze zdjęcia. Czy jest to może fals z epoki? wg kopickiego wychodzi że jest to nr 808 proszę o poprawę jeżeli się mylę

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Zygmunt III Waza grosz koronny
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Lipca 2010, 20:52:10 »
Nie mam tego Kopickiego o którym piszesz.
Za to mam nowszego - monety ZIIIW
moneta występuje pod numerem 301 a jej rzadkość została oszacowana na R7, choć moim zdaniem Kopicki pewnie przesadził i jakieś R5 może będzie.

Same stemple są dobre - litery puncowane, wygląda na robotę w mennicy.
Gorzej wygląda zaś metal z którego ją wybito. A raczej nie wygląda na srebro. Niestety zawartość srebra można stwierdzić jedynie na podstawie analizy np. XRF. Możliwe, że to robota mincerza "po godzinach".
Możliwość współczesnego fałszerstwa też jest, ale wtedy wg mnie moneta byłaby srebrna, tak by ją bardziej uprawdopodobnić.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

lolekm

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Zygmunt III Waza grosz koronny
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Lipca 2010, 23:09:01 »
Dziekuje za zainteresowanie tematem. Na zdj 2 lekko jest widoczne przebłyskiwanie srebra, na żywo jest to dosyć dobrze widoczne, że pod spodem tej patyny jest srebro.

vdn

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 130
Odp: Zygmunt III Waza grosz koronny
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Lipca 2010, 22:09:36 »
patyna na koronie wskazuje na serbro. (liche straszne no ale umówmy się...  ;))
Pozdrawiam, Michał,
TPZN 018

celtycki

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 246
Odp: Zygmunt III Waza grosz koronny
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Lipca 2010, 18:32:03 »
Po prostu miedziak, na pewno nie oryginalny, byc może wybity w mennicy ale w miedzi.

vdn

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 130
Odp: Zygmunt III Waza grosz koronny
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Lipca 2010, 19:15:20 »
miedziak owszem. ale głowę daję, że nie w 100%  :)
Pozdrawiam, Michał,
TPZN 018

lolekm

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Zygmunt III Waza grosz koronny
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Lipca 2010, 21:54:36 »
Witam dorzucam dodatkowe zdjęcia, moim zdaniem jest to srebro pod patyną. Może przy zdjęciach bez holderu będzie widoczny połysk srebra. Proszę jeszcze o dodatkowe informacje czy to jest pomyłka z 161Z r

celtycki

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 246
Odp: Zygmunt III Waza grosz koronny
« Odpowiedź #7 dnia: 17 Lipca 2010, 12:36:44 »
To złotawe to nic innego jak przegniłe srebrzenie. Wybito prawdopodobnie w mennicy, a dla niepoznaki posrebrzono i poszło w świat. "Państwowa" zawartość srebra w tego tytpu monecie była dość wysoka, nie chce mi się szukać tego dokładnie ale żadna miedź z tych monet nie przebijała. Mam też kilka podobnych falsyfikatow z epoki, stąd też moje pełne przekonanie że to jest miedziak posrebrzony.

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Zygmunt III Waza grosz koronny
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Lipca 2010, 16:17:58 »
Pytanie jest takie - co tak naprawde opisał w swoim katalogu
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

lolekm

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Zygmunt III Waza grosz koronny
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Lipca 2010, 17:49:55 »
Witam dziękuję za analizę monety. Mam dodatkowe pytanie związane z monetą jeżeli jest to miedziak posrebrzany, wybity w mennicy można go uznać za oryginał czy fals menniczy? jakiś stopień rzadkości bez znaczenia czy jest to miedziak posrebrzany czy srebro, czy ktoś ma jakieś informacje na temat czy może kopicki uznał tą monetę za posrebrzaną i właśnie ma taką notę? Czy to jest lewizna w mennicy i można uznać monetę za kompletny fals nic nie warty ?

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Zygmunt III Waza grosz koronny
« Odpowiedź #10 dnia: 17 Lipca 2010, 21:11:10 »
Co do wartości - ma taką ile są w stanie wydać na nią chętni.
Co tak naprawde opisał pan Kopicki to pewności nie ma (może to było także nadużycie w ładnym stanie, posrebrzane). Jedynie analiza składu może wyjaśnić co to dokładnie jest.

A tak poza tym są monety których falsy z epoki są więcej warte niż oryginały ;).
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Zygmunt III Waza grosz koronny
« Odpowiedź #11 dnia: 18 Lipca 2010, 10:11:34 »
Moneta wcale nie jest bezwartościowa /w sensie materialnym/. Na pewno stanowi ciekawy egzemplarz - krój liter wskazuje na pochodzenie z legalnej mennicy, a jedynie metal daje przypuszczenia, że zrobiono ją "poza godzinami pracy".
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

lolekm

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Zygmunt III Waza grosz koronny
« Odpowiedź #12 dnia: 18 Lipca 2010, 17:36:49 »
Jeżeli moneta była wybita w mennicy to jak to sie ma do tego, że jest w słabszym materiale zrobiona i czy można ją zatwierdzić jako r5-r7 może kopicki w katalogu właśnie wzrócił uwagę na takie niedociągnięcie i właśnie jest ona taka żadka ?.  Rozumiem jeżeli wybijano monety w mennicy to są wlaśnie originalne czyż nie tak ?  czy się mylę i mennice wybijały tylko z materiału jaki był nakazany w danym czasie na daną monetę??

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Zygmunt III Waza grosz koronny
« Odpowiedź #13 dnia: 18 Lipca 2010, 19:46:52 »
musisz nauczyć sie co oznacza falsyfikat na szkode kolekcjonerów od falsyfikatu na szkodę emitenta. Te drugie są także świadectwem dawnych czasów. Twoja monetka jest najprawdopodobniej falsem z powodu, że nie zawiera odpowiedniej ilości srebra. Dla mnie np jest coś tam warta i przyznam, że chętnie bym ją "przytulił"

A co dokładnie Kopicki opisał tego nikt nie wie - jako, że umieścił jedynie rycinę w swoim katalogu.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: Zygmunt III Waza grosz koronny
« Odpowiedź #14 dnia: 18 Lipca 2010, 20:25:17 »
też tulę czasem falsiki z epoki , to też świadectwo mennictwa z danej epoki mam kilka falsów denarków jagiellońskich i szelągów krzyżackich , ale kupiłem je z rozmysłem
pozdrawiam
wiesiek
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

 

R E K L A M A
aukcja monet