Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 23:14:44

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Prośba o poradę  (Przeczytany 7215 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Piotr50

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
Prośba o poradę
« dnia: 26 Września 2010, 18:53:12 »
Witam, jakiś czas temu postanowilem zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny o wlaśnie inwestycje w monety. Ponieważ temat ten od dawna jakoś mnie interesowal, ale nigdy nie mialem okazji go zglebic postanowilem polaczyć pożyteczne z przyjemnym. Zakupilem pare książek, zaczlaem dużo czytać w necie. I tu pojawai sie problem - im dalej w las tym wiecej drzew tj. temat zaczal mi sie jawić tak gleboki że postanowilem poprosić o pomoc. Chcialbym miesięcznie przeznaczyc kwote powiedzmy kilku tysięcy zl na inwestowanie w monety. Wogole nie kręcą mnie monety po 45 roku. Niestety aby kupować te starsze i nie wpaść na liczne zagrożenia trzeba się na tym trochę znać. Mam prośbe czy ktos z naprawdę osóbznających się na temacie może mi doradzić jakie monety kupowac (myslalem o jednej naprawde ciekawej na miesiąc czy np. naprawde drogiej raz na kilka miesięcy). Mam problem również gdzie nabywać takie monety. Allegro przecież dla mnie laika odpada więc chyba pozostają sklepy - tylko czy np. Wcn można zaufać że te moenty tam nie są przewartościowane, zerkalem na oferty w innych antykwariatach i mam wrażenie że można nieźle dac sie wpuścić w kanal, czy kupować np tylko monety po gradingu? Bardzo proszę o pomoc, bo narazie studiowanie, katalogów, wyników aukcji i ofert w necie trochę mnie oddalilo od tematu niz przyblizylo a naprawdę chyba zlapalem bakcyla. W tej chwili trudno mi nawet zawęzic obszar mojego zainteresowania do okresu innego niz to że nie interesują mnie monety po 45 r. Myślalem w pewnym momencie o starych zlotych mopnetach ale przy dzisiejszej cenie kruszu to szleństwo. Dziękuje za ewentualną pomoc. Pozdrawiam
 
     
 

stasser

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 777
  • Legitymacja: 036
Odp: Prośba o poradę
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Września 2010, 20:00:04 »
Zacznę od tego, że niestety nie jesteśmy na forum inwestycyjnym.

Witam, jakiś czas temu postanowilem zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny o wlaśnie inwestycje w monety.

Wielu na tym poległo.


Zakupilem pare książek, zaczlaem dużo czytać w necie.

Od jakich książek Pan zaczynał? To może pomóc Pana ukierunkować :)


czy ktos z naprawdę osóbznających się na temacie może mi doradzić jakie monety kupowac

W jak najlepszych stanach zachowania, lub w jak najrzadszych wariantach z tematu jaki Pana interesuje :)


zerkalem na oferty w innych antykwariatach i mam wrażenie że można nieźle dac sie wpuścić w kanal, czy kupować np tylko monety po gradingu

Przecież sam by Pan chciał tanio kupić i drogo sprzedać :P


Myślalem w pewnym momencie o starych zlotych mopnetach ale przy dzisiejszej cenie kruszu to szleństwo.

Trudno  8)

Najbliższa okazja, żeby się doinwestować:http://aukcjamonet.pl/
« Ostatnia zmiana: 26 Września 2010, 20:28:25 wysłana przez stasser »
Pozdrawiam
Bartek
TPZN 036

Piotr50

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Prośba o poradę
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Września 2010, 20:29:32 »
ok to odpowiadam:)
- szukam miejsca gdzie moglbym inwestować nadwyżki gotówki, w sumie nie z celem zarobienia (choć oczywiście jest to wskazane:) ale w celu po pierwsze nie poniesienia strat, a ponieważ tak jak pisalem lekko mnie to wciągnelo to chce polaczyć obie te sprawy.
- Pozycje Witkiewcza - Inwestowanie w monety i Numizmatyka bez tajemnic pominę bo to jakaś pomylka... Zakupilem Skorowidz Kopickiego a z netu ściągnąlem Ceny monet Klimka i i katalog Kurpiewskiego i ... dopiero mam problem - nic się ze sobą nie pokrywa:)
- Czyli co mam kupować monety ze stanem zachowania I II III i i rzadkości powyżej równej  R4 - no mi tak wychodzi...
- nie chce sprzedawać ale chce uczciwie kupić
- zloto jest na maksach wiec teraz na pewneo tego nie tykam, zresztą z tego co się zroientowalem to wiekszosć sprzedawancyh monet (ogólnie dostępnych) ma po porstu cene kruszcu... wiec chyba lepiej sztabke sobie kupić, do starych zlotych monet jeszce nie dotarlem :) ale mam wrażnie że jednak cena kruszczu tam też ma ewidentny wplyw...

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: Prośba o poradę
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Września 2010, 20:37:04 »
witam kolego
po pierwsze jak sam napisałes masz nadwyżki , a po drugie: nie chcesz błyskotek
to już jest nadzieja , że mimo braku wiedzy zabierzesz sie za prawdziwą numizmatyke
zacznij mimo wszystko nie od wcn-u czy innych aukcji , ale przeczytaj "cegłe " kałkowskiego i zastanów sie co cie naprawdę interesuje
czy rzym starożytny , grecja , bizancjum , czy stare niemcy czy jakiś konkretny władca w naszym kraju
jesli chcesz wydać obrzydliwiue dużo pieniędzy i mieć z tego radość a nie tylko szufladkę czy kartonik z trumienkami a wnich jakieś cudaki , zbieraj jakiegoś władce , a tu masz pole do popisu : wiele monetek jest bardzo poszukiwanych i osiągają znaczne ceny , a radość ze zbliżenia się do pełnej kolekcji danego władcy - niezastąpiona
ale jak już wybieżesz to co chcesz zbierać -kolekcjonować zacznij od literatury
pozdrawiam
wiesiek
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

stasser

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 777
  • Legitymacja: 036
Odp: Prośba o poradę
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Września 2010, 20:56:05 »
Przede wszystkim to trzeba mieć swój dział zainteresowań...odnośnie książek jakie Pan wymienił, brakuje literatury podstawowej:
 "Podręcznik Numizmatyki Polskiej" Gumowskiego,
"Tysiąc lat monety polskiej" Kałkowskiego,
"PIENIĄDZ NA ZIEMIACH POLSKICH X-XX " Szwagrzyka
Wydaje mi się, że to jest taki dobry zestaw śniadaniowy, żeby nabrać trochę obycia w numizmatyce..

- szukam miejsca gdzie moglbym inwestować nadwyżki gotówki, w sumie nie z celem zarobienia (choć oczywiście jest to wskazane:) ale w celu po pierwsze nie poniesienia strat, a ponieważ tak jak pisalem lekko mnie to wciągnelo to chce polaczyć obie te sprawy.
Tutaj nikt nie wskaże Panu w co inwestować, to Pańskie pieniądze i Pański pomysł...odnoszę wrażenie, że bardzo słabo przemyślany.

« Ostatnia zmiana: 26 Września 2010, 21:03:07 wysłana przez stasser »
Pozdrawiam
Bartek
TPZN 036

Piotr50

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Prośba o poradę
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Września 2010, 20:56:37 »
w grę wchodzi tylko Polska, zupelnie nie interesują mnie monety innych Państw, i rzeczywiście wogóle nie kręci mnie to co się dzialo z naszą monetą po 45 roku nie mówiąc już o tych dla mnie niezrozumialych monetach nie bedących w prawdziwym obiegu. Nie chcę nikogo urazić ale nie wiem o co w tym chodzi, znaczy rozumiem grę popytu z podażą odywającą się ale nie czuje tych monet. A co do literatury, to nie uważam się może za najglupszego:) ale musze przyznać że jest ona trudna do przebrnięcia, przynajmiej dla początkującego...a może źle wybieram...

Piotr50

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Prośba o poradę
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Września 2010, 21:03:25 »
[Tutaj nikt nie wskaże Panu w co inwestować, to Pańskie pieniądze i Pański pomysł...odnoszę wrażenie, że bardzo słabo przemyślany.


[/quote]

no z tym nie mogę się zgodzić, bo to akurat przynajmniej bardzo dlugo przemyslana decyzja. Jakiś czas temu wziąlem w lapy pierwszy klaser z monetami rodzinnymi (oczywiście nic nie wartymi:) i poczulem to coś co spowodowalo że zaczalem szukać... zaczelem od literatury, internetu i nawet nie wybieram sie do sklepu na zakupy monet, wiec nie uważam, że to nie przemyslany wybór. A ponieważ jestem z zawodu powiedzy inwestorem to może rzeczywiście podchodze do tego bardzo praktycznie i realnie i może to jest to co odczuwa Pan w moch postach gdzie może brakuje Panu w tej chwili pasji...

robertino

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 345
Odp: Prośba o poradę
« Odpowiedź #7 dnia: 26 Września 2010, 22:55:30 »
Witam
Z pytaniami inwestycyjnymi to Pan nie najlepiej trafił.Forum to jest bardziej przeznaczone dla miłośników numizmatyki.Tutaj bardziej liczy się cała otoczka wokół monet,geneza powstania ,sposób wybicia,rodzaje odmian itp.Jest tutaj kilka osób,które bardzo ciekawie opowiadają o numizmatyce.Dla nich liczy się bardziej strona historyczna niż inwestycyjna.Jeżeli faktycznie zainteresowała Pana numizmatyka,to to forum jest jak najbardziej ale jeżeli interesuje Pana tylko strona inwestycyjna to może Pan się rozczarować.Co do meritum to w październiku Antykwariat Niemczyka organizuje aukcję stacjonarną,gdzie jest wystawionych bardzo dużo monet ładnych i rzadkich.Dla kogoś kto ma sporo pieniędzy jak znalazł.Proszę się zapoznać z katalogiem,obejrzeć poczytać opisy.Nawet jak Pan nic nie będzie chciał kupić to zapoznać się warto(zawsze będzie jakiś punkt odniesienia)Tak jak koledzy wcześniej powiedzieli na początku musi Pan się zdecydować co zbierać.Życzę wytrwałości i przyjemności w zbieraniu.

Piotr50

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Prośba o poradę
« Odpowiedź #8 dnia: 27 Września 2010, 13:57:50 »
Dziękuje za wszytskie porady, które naprawdę są mi bardzo pomocne i oczywiście proszę o więcej. Rozumiem że Polska Królewska to bardzo szeroki temat choć dla mnie bardziej pociągający, za to II RP to jakby bardziej przejżysta epoka. No cóż muszę coś zadecydować ale pośpiechu nie ma, możej jakiś konkretny król, gdzie monety są wyjątkowo piekne i cenne?
Pzdr

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Prośba o poradę
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Września 2010, 15:22:49 »
Ha!
Problem złożony, bo dla mnie na przykład te najpiękniejsze są małe, ciemne, miedziane.
Każdy ma swój gust.
Obiektywnie jednak, to praktycznie u każdego władcy od Zygmunta I do Jana Kazimierza można znaleźć piękne okazy (u Sobieskiego też). Kwestia poznania, co mnie interesuje.
Proponowałbym zacząć od np. Batorego - jest dobry katalog Kurpiewskiego, monet nie tak dużo, a stany często piękne /piękne też ceny/.
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

robertino

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 345
Odp: Prośba o poradę
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Września 2010, 17:51:43 »
Batory- monety fajne (ceny niestety nie  :( )
Może Pan przejrzeć(kupić) katalog Kopickiego "Monety Zygmunta II Wazy"; za jego kadencji trochę tego było : różne nominały,różne mennice do wyboru do koloru,małe i duże, tanie i drogie.Można też zdecydować się jak Pan Iger i zbierać tylko trojaki(małe toto ale ile uroku w sobie ma  :) )
Radzę też obserwować aukcje na Allegro(interesujące Pana monety), zapisywać wyniki a może po jakimś czasie do jakiś wniosków Pan sam dojdzie.

Piotr50

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Prośba o poradę
« Odpowiedź #11 dnia: 10 Października 2010, 10:50:21 »
Witam, minal jakiś czas... jestem mądrzejszy o pare książek, w tym kilka niewypalów:) dlatego mam kolejną prośbę... wybór padl na okres międzywojenny, dlatego prosze o jakieś propozycje jeżeli chodzi o literaturę, chodzi mi o coś przystępnego dla nowicjusza, pytam bo jak się okazalo kupowanie niektórych pozycji na allegro (książkowych) okazalo sie dla mnie albo nietrafne albo przedwczesne..
Pzdr

stasser

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 777
  • Legitymacja: 036
Odp: Prośba o poradę
« Odpowiedź #12 dnia: 10 Października 2010, 12:14:36 »
Katalog specjalizowany Jerzego Chałupskiego. Bardzo dobrym źródłem jest: http://www.second-republic.com/, a także internetowy katalog http://www.m4n.pl

Ponadto o monetach IIRP do sklepów trafi niedługo (23 października) osobna praca Janusza Parchimowicza: klik
« Ostatnia zmiana: 10 Października 2010, 12:17:53 wysłana przez stasser »
Pozdrawiam
Bartek
TPZN 036

 

R E K L A M A
aukcja monet