Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 00:38:02

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Jagiełło - ustalenie odmiany  (Przeczytany 50564 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

piotrex

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 192
  • diablico
Odp: Jagiełło - ustalenie odmiany
« Odpowiedź #15 dnia: 13 Października 2010, 17:18:46 »
Witam Piotrze,

Szczerze gratuluję pięknej monetki.
Jestem cały czas pod jej urokiem.
Dużo masz racji, że te półgrosze były najprawdopodobniej wybijane w Krakowie.
Ja ostatnio opisywałem ternara /czy jak opisano jako mały kwartnik/ też wybitego w Krakowie.

http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,2810.0.html

pozdrawiam i życzę kolejnej monety z tego okresu,
Piotrex
Legitymacja: TPZN nr 061

vittorio

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 181
Odp: Jagiełło - ustalenie odmiany
« Odpowiedź #16 dnia: 13 Października 2010, 18:12:32 »
 Witam !
 No tak,jak widać nie dość dokładnie jednak sledziłem dyskusję.Nie zauważyłem,że do posta inicjującego ten wątek jest podpięty link do właściwej aukcji WCN,mea culpa.Nawiasem mówiąc nie była to jedyna aukcja,na której pojawił się półgrosz #F.
 Jestem też trochę zaskoczony ogólną wiedzą,jak wynika przynajmniej z dwóch ostatnich wpisów,że są to jednak krakowskie półgrosze.Literka F oznacza mincerza ? A co w takim razie symbolizuje znak podwójnego krzyża?
 Pozdrawiam.

Piotr-p40

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 683
Odp: Jagiełło - ustalenie odmiany
« Odpowiedź #17 dnia: 13 Października 2010, 19:20:29 »
Według mojej skromnej wiedzy, którą zresztą staram się ciągle poszerzać, podwójny krzyż to symbol Jagiellonów - tzw. ,,krzyż jagielloński". No ale mylić się mogę, dopiero niedawno zacząłem wgłębiać się w tematykę półgroszy Władysława Jagiełło, więc na razie ,,zielony" jestem  :D Mam nadzieję, że gdy na forum zjawi się Kolega Grossus2 to jako osoba bardzo obeznana w tym temacie wyjaśni nam wiele rzeczy.

P.S. Swoją drogą Kolego Vittorio jeśli namierzyłeś jakieś inne aukcje z podwójnym krzyżem i F to proszę wrzuć linki - będę wdzięczny.

Pozdrawiam
Piotr

vittorio

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 181
Odp: Jagiełło - ustalenie odmiany
« Odpowiedź #18 dnia: 13 Października 2010, 20:46:19 »
Witam !
 Jeśli chodzi o aukcje,na których sprzedawano półgrosza z sygnaturą #F pod koroną,były to
 WCN 16 poz 177
 WCN 18 poz 56
 GGN  15 poz 5
 GGN  21 poz 19
 We wszystkich muzeach w kraju jest 16 egz tych półgroszy.Z pewnością kol grossus2 ,którego przy okazji pozdrawiam,może sporo powiedzieć na temat półgroszy Jagiełły.Może i On zechce wyrazić swoją opinię co do znaczenia sygnatur pod koroną na tym półgroszku?
 Pozdrawiam.

Piotr-p40

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 683
Odp: Jagiełło - ustalenie odmiany
« Odpowiedź #19 dnia: 13 Października 2010, 21:03:22 »
Aukcja WCN'u 18 poz. 56 to właśnie aukcja do której podałem linki (1999r), do aukcji 16 poz 177 podaję link (1998r): http://www.wcn.pl/fmi/xsl/pl/search/browserecord.xsl?-lay=web&-recid=559102&-find=-find

Niestety nie mam możliwości podejrzenia aukcji GGN'u - masz może Kolego Vittorio jakieś linki do tych dwóch podanych przez Ciebie aukcji GGN'u?

Moje pytanie zadane kilka postów wyżej nadal zostaje aktualne - jaka może być orientacyjna wartość tej monety w dniu dzisiejszym? Ceny, które osiągnęły półgrosze na aukcjach WCN'u wydają się być już mocno nieaktualne...

Pozdrawiam
Piotr

vittorio

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 181
Odp: Jagiełło - ustalenie odmiany
« Odpowiedź #20 dnia: 14 Października 2010, 10:47:45 »
Witam !
 Niestety nie wszędzie jest tak dobrze jak w WCN.Wchodzisz sobie w archiwum pozycji i masz wszystko jak na dłoni.Obejrzenie blaszek z GGN jest mozliwe tylko w katalogach w wersji drukowanej.
 Cena?Trudno powiedzieć,to sprawa subiektywna.Różnie z tym bywa w zależności od potencjalnych chętnych do zakupu monety w danym momencie.
 Pozdrawiam.

Piotr-p40

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 683
Odp: Jagiełło - ustalenie odmiany
« Odpowiedź #21 dnia: 14 Października 2010, 21:36:28 »
To może, jeśli możesz, podaj Kolego Vittorio dane z tych aukcji GGN'u na zasadzie: 1.data aukcji, 2.stan zachowania półgrosza, 3.cena sprzedaży.

Wiem, że cena jest sprawą subiektywną i zależy od chęci zakupu, aczkolwiek nurtuje mnie pułap cenowy jaki teoretycznie mógłby osiągnąć ten półgrosz, Kopicki w 1995 ,,wyceniał" go na 150/100 zł, w 1998/99 na aukcjach WCN'u sprzedawany był za ponad 300zł, a dziś mamy 2010 rok, więc już 11 lat po ostatniej sprzedaży...

Pozdrawiam serdecznie
Piotr

vittorio

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 181
Odp: Jagiełło - ustalenie odmiany
« Odpowiedź #22 dnia: 15 Października 2010, 11:10:41 »
Witam !
 Bardzo proszę.
 GGN 15  12.04.1997  stan III cena szacunkowa 180 zł,nie sprzedany
 GGN 21  15.04.2000  stan III cena szacunkowa 150 zł,sprzedany za 230 zł + prowizja
 Nie chcę spekulować co do ceny ile mógłby przynieść Kolegi egzemplarz.Zresztą pisze Kolega,że i tak nie jest na sprzedaż,więc chyba nie jest to aż tak istotne.
 Pozdrawiam.

Piotr-p40

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 683
Odp: Jagiełło - ustalenie odmiany
« Odpowiedź #23 dnia: 15 Października 2010, 12:09:21 »
Dziękuję za informację Kolego Vittorio. Czyli ostatnia potwierdzona, że tak powiem - ,,wycena" tego półgrosza przesunęła nam się na 2000 rok  :D

Sprzedawać półgrosza nie zamierzam, ale jednak ,,głupia" ludzka ciekawość jest straszna i chętnie bym orientacyjną wycenę na dzień dzisiejszy poznał. Jednak 10 lat (od ostatniej sprzedaży) to szmat czasu i przez te 10 lat ceny stosunkowo rzadkich monet dość znacznie poszły do góry.

Pozdrawiam
Piotr

grossus2

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 55
Odp: Jagiełło - ustalenie odmiany
« Odpowiedź #24 dnia: 18 Października 2010, 12:02:13 »
Witam!!!
Profesor Borys Paszkiewicz rzucił wyzwanie wszystkim numizmatykom stwierdzeniem, że półgrosze dotychczas uznawane za wschowskie były bite w Krakowie. Prof. M. Gumowski w "Podręczniku numizmatyki polskiej" (1914 r) pisze: "F +" Mikołaj Follisfessil lub Mik. Falkinberg i Andrzej Czarnysza minc. krak. 1406-1412. Dalej czytamy: "+F" Andrzej Czarnysza i Mikołaj Follisfessil 1407 lub Mikołaj Falkinberg, mincerz krakowski 1412 i 1413. Samą literkę "F" prof. Gumowski uznaje jako oznaczenie mennicy wschowskiej dopiero pod koniec XVI w. Czyli temat ten jest znany od prawie stu lat. Opieramy się wszyscy na książce dr St. Kubiak "Monety pierwszych Jagiellonów", ale należy pamiętać, że nieżyjąca już Pani dr St. Kubiakowa kilka lat temu wycofała się, z niektórych stwierdzeń zawartych w tej książce. Proszę zwrócić uwagę na fakt, że wspomniana książka zajmuje się tylko awersami półgroszy, natomiast rewersy są oddzielone od przynależnym im awersom.
     Tak czy inaczej, odbieram głos prof. B. Paszkiewicza jako sygnał, że historię bicia monet półgroszowych (i nie tylko) Władysława Jagiełły trzeba pisać od nowa.

Wracając do rzeczonego półgrosza. Rzadkość jego może wynikać z faktu, że bito go tylko w  jednym roku: 1407, 1412 lub 1413. Słuszną wydaje się hipoteza, że bito go w 1407, ponieważ jego waga jest wyjątkowo duża w porównaniu z innymi półgroszami np. typu "F+". Moje półgrosze ze znakiem "F+" mają rozpiętość wagową : 1,91 do 0,97g. O wadze: 1,91g mam tylko jeden egzemlarz, natomiast reszta ma wagę niższą od tego półgrosza, który wywołał tą dyskusję.
       Pozdrawiam. Andrzej

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: Jagiełło - ustalenie odmiany
« Odpowiedź #25 dnia: 18 Października 2010, 18:46:11 »
ale należy pamiętać, że nieżyjąca już Pani dr St. Kubiakowa kilka lat temu wycofała się, z niektórych stwierdzeń zawartych w tej książce.
witam
a gdzie szukać tego opracowania , nie znalazłem tego w żadnym  z przeczytanych BN-ów ani w innych opracowaniach , a temat mnie interesuje
pozdrawiam
wiesiek
« Ostatnia zmiana: 18 Października 2010, 18:58:50 wysłana przez Mikołaj »
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

stasser

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 777
  • Legitymacja: 036
Odp: Jagiełło - ustalenie odmiany
« Odpowiedź #26 dnia: 18 Października 2010, 20:05:22 »
« Ostatnia zmiana: 18 Października 2010, 20:07:34 wysłana przez stasser »
Pozdrawiam
Bartek
TPZN 036

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: Jagiełło - ustalenie odmiany
« Odpowiedź #27 dnia: 18 Października 2010, 20:10:33 »
witam
sądziłem że są jakieś późniejsze opracowania , bo są w BN-ach i WN-ach -odpowiedź na inne opracowanie tego tematu : zeszyt 1(59) 1972r - odpowiedźna recenzję J.Pińskiego z pracy "monety pierwszych jagiellonów"
ale sądziłem że jest też jakieś nowsze , nieznane mi opracowanie ; dzięki za info
pozdrawiam
wiesiek
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

grossus2

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 55
Odp: Jagiełło - ustalenie odmiany
« Odpowiedź #28 dnia: 19 Października 2010, 01:14:10 »
Witam!!!
     Proszę zwrócić uwagę, że monety z minimalnymi różnicami w postaci kropek, pukla włosów, ogona końskiego, gwiazdek, lilijek, strzemion itp wzbudzają zachwyt numizmatyków: tych piszących o odmianach i tych czytających. Jest jeden warunek: nie mogą to być monety Władysława Jagiełły. Wiadomo wszystkim, że nie był to król lubiany (z wielu powodów) w czasach swoich rządów, ale od tych czasów minęło 600 lat. Monety Władysława Jagiełły są wyjątkowo słabo opisane i udokumentowane.
       A gdyby tak nie było opracowania dr Stanisławy Kubiakowej??? Przecież poza dr Stanisławą Kubiakową, Edmundem Kopickim, prof. M. Gumowskim - właściwie nikt się poważnie tym tematem nie zajmował. Nieżyjący Janusz Kurpiewski skończył katalogowanie monet na 1506 r. Niejednokrotnie prosiłem Go, aby podjął temat katalogu monet 1386-1506, czyli wczesnych Jagiellonów, ale zawsze się "wykręcił". Głównym problemem była kwerenda po prywatnych zbiorach, ponieważ tam leżą rzadkości. Opieranie pracy tylko na zasobach muzealnych (tych opracowanych) bardzo by ją spłyciło.
          Ostatnimi czasy pojawiło się kilku badaczy pieniądza czasów Władysława Jagiełły (nie będę wymieniał nazwisk, bo może sobie tego nie życzą). ICH opracowania są widoczne i dzięki temu rośnie zainteresowanie także półgroszami. Myślę również, że dobrze się stało, że prof. Borys Paszkiewicz "zamieszał kijem w mrowisku" - ponieważ i mnie obudził z "numizmatycznego letargu"  :) . Pozdrawiam. Andrzej

vittorio

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 181
Odp: Jagiełło - ustalenie odmiany
« Odpowiedź #29 dnia: 19 Października 2010, 11:57:14 »
 Witam !
 Święte słowa,racja zupełna.Jeśli chodzi o inne monety poza Jagiełłą,to liczy się wszystko.Tutaj tyle jagódek,tutaj kokardka taka,tam inna.Wszytskie te detale to kwestia opisania,mody.Ale każdy kij ma dwa końce.Jeśli temat półgroszy koronnych Jagiełły zostanie kiedyś porządnie opisany,to trzeba liczyć się ze znacznym wzrostem cen tych monet,podobnie jak stało się z półgroszami lwowskimi po wydaniu pracy A.Kryżaniwskiego.
 Póki co komuś kto chce zbierać ten temat pozostają prace dr Kubiak.Nawet z wszystkimi swoimi niedoskonałościami i tak są najlepsze.Gumowski praktycznie nieprzydatny,Kopicki wymienia tylko podstawowe typy a podane stopnie rzadkości niektorych typów są mocno dyskusyjne.
 Pozdrawiam.

 

R E K L A M A
aukcja monet