Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 19:51:02

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Jagiełło - ustalenie odmiany  (Przeczytany 50560 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: Jagiełło - ustalenie odmiany
« Odpowiedź #30 dnia: 19 Października 2010, 15:25:21 »
witam
kolega andrzej napisał , że sa takie obecnie publikacje
a gdzie ich szukać , czy są wydane na papierze czy w necie?
chętnie bym pogłebił swoją wiedzę
bo jak na razie musi mi wystarczyc kubiakowa dobra , acz nie w pełni spełniająca moje oczekiwania pozycja
pozdrawiam
wiesiek
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

Piotr-p40

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 683
Odp: Jagiełło - ustalenie odmiany
« Odpowiedź #31 dnia: 19 Października 2010, 20:30:18 »
Również chętnie zapoznałbym się z tymi publikacjami. Niestety, wstyd mówić, ale na chwilę obecną nie mam nawet żadnego opracowania Pani Kubiak - może któryś z Kolegów podałby link do opracowań dostępnych w formie elektronicznej.

Wklejam link do bardzo ciekawego artykułu wyjaśniającego (przynajmniej jak dla mnie) pochodzenie półgroszy ,,wschowskich":   http://www.ptn.pl/htm/rozne/Paszkiewicz_na_www.pdf

Półgrosze Jagiełły coraz bardziej mnie absorbują, myślę że poza IIRP i boratynkami będzie to kolejny ,,filar" mojej kolekcji, jak na razie ,,na gorąco" udało mi się za całkiem przyzwoite pieniążki kupić ten typ półgrosza (Kopicki 375 R2):

http://img214.imageshack.us/img214/8494/wf1p.jpg
Jagiełło - ustalenie odmiany

http://img264.imageshack.us/img264/633/wf2j.jpg
Jagiełło - ustalenie odmiany


Co o tym półgroszu sądzicie? Czy dobrze kombinuję, że stan zachowania będzie IV-/V+?

Pozdrawiam Wszystkich i cieszę się, że mój wątek stał się źródłem ciekawej dyskusji.
Piotr
« Ostatnia zmiana: 11 Listopada 2012, 22:24:09 wysłana przez Piotr-p40 »

robertino

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 345
Odp: Jagiełło - ustalenie odmiany
« Odpowiedź #32 dnia: 19 Października 2010, 20:42:33 »
Książka Pani Kubiak "Monety pierwszych Jagiellonów 1386-1444 " jest w tej chwili oferowana na Allegro, niestety cena jest dość wysoka

grossus2

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 55
Odp: Jagiełło - ustalenie odmiany
« Odpowiedź #33 dnia: 20 Października 2010, 00:31:42 »
Witam!!!
     Michał Zawadzki "Ikonografia monet wschowskich" w materiałach XIII sesji w Nowej Soli. Prawdopodobnie będą dostępne w Muzeum NS. Wydano w 2006 r. Dużym materiałem źródłowym i skarbnicą wiedzy o mennictwie wczesnych Jagiellonów są: "Znaleziska monet z lat 1146-1500 z terenu Polski" /inwentarz/ Stanisławy Kubiakowej.  Trzeba zajrzeć do BN na artykuły Witolda Borowskiego (337, 341, 345, 356), Michał Zawadzki (338), Zbigniew Kiełb - Lubelskie Wiadomości Numizmatyczne (2002 r), WN nr 31 - "O rzekomych sygnaturach na półgroszach Władysława Jagiełły" , Leszek Hugiel - Przegląd Numizmatyczny nr 57, WN 1966/2, Andrzej Mikołajczyk - "Skarb w Plęsach". Myślę, że to jeszcze nie wszystko z podręcznego zestawu, ale z pewnością kol. Vittorio mnie uzupełni  :) Pozdrawiam. Andrzej

robertino

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 345
Odp: Jagiełło - ustalenie odmiany
« Odpowiedź #34 dnia: 20 Października 2010, 00:46:11 »
Mała poprawka Leszek Hugiel swój artykuł zamieścił w PN nr32/2001 na str.57
 

grossus2

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 55
Odp: Jagiełło - ustalenie odmiany
« Odpowiedź #35 dnia: 20 Października 2010, 01:03:26 »
Witam!!! Faktycznie, Leszek Hugiel z ZG nr 32. Dobrze, jak KTOŚ człeka nocką wczesną poprawi. Dzięki. Pozdr.a

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Jagiełło - ustalenie odmiany
« Odpowiedź #36 dnia: 20 Października 2010, 11:42:43 »
Ze Wschową faktycznie są duże problemy, bo co innego wynika ze źródeł pisanych, a co innego z materiału numizmatycznego, ale o tym można szerzej przeczytać między innymi w publikacjach wskazanych przez Pana Andrzeja.
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

grossus2

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 55
Odp: Jagiełło - ustalenie odmiany
« Odpowiedź #37 dnia: 20 Października 2010, 23:53:22 »
Witam!!!
      Odpowiadając kol. Piotrowi (odnośnie drugiego półgrosza Władysława Jagiełły R2 Kop. 375) należy wziąźć pod uwagę fakt, że p. Edmund Kopicki pisał skorowidz dawno temu. Stopień rzadkości wyraźnie się zmienił i to nie tylko w stosunku do tego półgrosza. W "Skorowidzu...." zawarte są informacje z "Katalogu monet.. Tom I cz 1. poz. 31.1.2 d) także dotyczące stopnia rzadkości. Jednak nowe znaleziska, import ze wschodu a także allegro, aukro czy ebay - też zrobiły swoje. Uważam, że przy tej monecie wystarczająca byłaby literka R.
      Patrząc na stan zachowania monety? Moneta wybita "rozklepanym" stemplem, przez co wygląda na wyjątkowo zużytą, co nie jest zgodne z prawdą. Wiele pomoże podanie wagi tej monety. Moje półgrorsze "W+" mieszczą się w przedziale: 1,64 g - 1,17 g. Przy 8-miu monetach średnia waga wynosi: 1,40 g. 4 monety mieszczą się w przedziale: 1,41-1,35 g, co wykazuje przeciętną wagę monet z obiegu. Jeżeli przymiemy, że "W+" - to mincmistrz Wenke, mamy określony czas wybicia tej monety na 1406-1412. Im cięższa moneta - tym większe prawdopodobieństwo jej wcześniejszego bicia.
      Zbytnio bym się nie przejmował stanem zachowania, ponieważ wszystkie półgrosze są piękne. Wystarczy jak można odczytać legendę, znaki interpunkcyjne. Reszta to historia. Piękna, tajemnicza (Wschowa??? a może Kraków??) historia. Pozdrawiam. Andrzej 

marcin_sz_77

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 637
Odp: Jagiełło - ustalenie odmiany
« Odpowiedź #38 dnia: 21 Października 2010, 17:52:16 »
Andrzeju czy aby nie przekręciłeś wagi "Moje półgrosze "W+" mieszczą się w przedziale: 1,64 g - 1,17 g. " ???
TPZN nr 51 - Brakteaty krzyżackie

petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: Jagiełło - ustalenie odmiany
« Odpowiedź #39 dnia: 21 Października 2010, 19:29:15 »
dzięki kolego za tyle cennych adresów  artykułów dot jagiełły
będę musiał poszukać tych pozycji i uzupełnic swoją biblioteczkę
pozdrawiam
wiesiek
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

grossus2

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 55
Odp: Jagiełło - ustalenie odmiany
« Odpowiedź #40 dnia: 21 Października 2010, 22:28:59 »
Witam!!!
      Moje monety półgroszowe Władysława Jagiełły "W+" mają wagę: 1,64 - 1,56 - 1,41 - 1,40 - 1,36 - 1,35 - 1,32 - 1,17 g. Różnią się wieloma elementami z tym, że najważniejszym są znaki interpunkcyjne w awersach i.... rewersach. Wiadomo jest, że zawsze jeden ze stempli zużywał się prędzej i dlatego ten szybciej zużywający się był "bardziej prostszy w wykonaniu" co może zaowocować monetami o awersie z dwoma różnymi rewersami. Mam w zbiorku kilka niezidentyfikowanych półgroszy Wł. Jagiełły i myślę o "rzuceniu ich na forum" w celu dopomożenia mi w identyfikacji. Z pewnością miłośnicy i sympatycy monet Władysława Jagiełły mieli by trochę radochy (nie tej z Sosnowca  :) )  Jest 1:2 i nerwowo odprężyłem się tu  ;) Pozdrawiam. Andrzej

Piotr-p40

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 683
Odp: Jagiełło - ustalenie odmiany
« Odpowiedź #41 dnia: 21 Października 2010, 23:07:29 »
Panie Andrzeju - oraz inni Użytkownicy forum - miałbym do Was jeszcze jedno pytanie: Bardzo zainteresował mnie temat półgroszy Władysława Jagiełło i spodobała mi się stylistyka tych monet. Jak już wcześniej pisałem planuję zacząć je zbierać (a nawet już mam zaczątek kolekcji).
W jaki sposób kompletować zbiór aby miało to ,,ręce i nogi"? Czy zbierać typami w/g katalogu Pana Kopickiego, czy może skupić się tylko na jakiś poszczególnych typach? No i w jaki sposób opisywać holdery? (Kiedyś myślałem, że wystarczy monetę włożyć do holderu, dziś wyszukuję tyle informacji że nie mam jak tego na holderze umieścić  ;))
Mam nadzieję, że pozwolicie mi ,,uszczknąć" odrobinę z Waszej wiedzy.
Pozdrawiam
Piotr

grossus2

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 55
Odp: Jagiełło - ustalenie odmiany
« Odpowiedź #42 dnia: 22 Października 2010, 09:36:21 »
Witam!!!
      Aby mieć jakąś skalę porównawczą, materiał poglądowy i radość z posiadanych monet Władysława Jagiełły - trzeba je zbierać bez grymaszenia. Należy zwracać uwagę na to jak wyglądają  i jaką mają cenę. Zdarzyło mi się wielokrotnie mieć w ręku ciekawego półgrosza, którego stan był jednak "odrzucający" i....... drugi raz GO nie spotkałem. Zbiór należy tworzyć wg dostępnych źródeł - uzupełniając o odmiany np: kształtu korony, znaków interpunkcyjnych, błędów itp. Równolegle należy kompletować literaturę i artykuły dotyczące tematu.
      Jako zdeklarowany przeciwnik wszelkiego rodzaju pakowania monet w slaby uważam, że holdery są dobre do wymiany czy handlu. Przechowuję monety "luźno" , aby "mogły oddychać  :)" w ogólno dostępnych wtłoczkach. Kiedyś przechowywałem w kopertkach, na której był opis monety, ale technika poszła do przodu i ja też. Pozdr.a

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Jagiełło - ustalenie odmiany
« Odpowiedź #43 dnia: 22 Października 2010, 09:50:02 »
Co do reszty się zgadzam, jeżeli kolekcjonuje się monetę, która była w dużym obiegu (w tym sensie, że często przechodziła z rąk do rąk), stan nie zawsze jest najważniejszy, bo możliwe jest, że drugiego, lepszego egzemplarza się nie spotka. Kupować! A później, gdy się spotka* lepszy okaz, to dublet na aukcję :)


*choć ja mam z tym problem, bo zamiast kupować lepszego stanu monety którą już mam, wolę kupić kolejne dwa gorsze, której nie mam.

Panie Andrzeju, co to są "wtłoczki"?
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

grossus2

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 55
Odp: Jagiełło - ustalenie odmiany
« Odpowiedź #44 dnia: 22 Października 2010, 17:07:03 »
Witam!!!
      "Zjadłem" literkę. Chodziło o wytłoczki, które obecnie mają nazwy : palety, kasety itp. Monety półgroszowe to wartość od ok. 25 - 200 zł/szt (a nawet więcej), więc trzeba zainwestować w sposób ich przechowywania. Miałem palety różnych firm zchodnich, ale od ponad 15-tu lat mam KASETY takiego producenta z Dąbrowy Górn. On jest obecny na allego, tylko zapomniałem jego nic'k. Kasety może są 5-6 zł droższe niż aukcja:1279331131 , ale trzywarstwowy spód sprawia, że są sztywne, proste i nie wyginają się przy zmianach temperatury. Mam to sprawdzone i nie warto na tym oszczędzać. To jednorazowy wydatek, ale "trafiony". Pozdrawiam. Andrzej

 

R E K L A M A
aukcja monet