Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 18:43:30

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Jagiełło - ustalenie odmiany  (Przeczytany 50558 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

robertino

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 345
Odp: Jagiełło - ustalenie odmiany
« Odpowiedź #45 dnia: 22 Października 2010, 17:45:07 »
Niestety ceny ładnych półgroszy są dużo wyższe, o to przykład zakończonej już aukcji:
http://allegro.onet.pl/w-jagiello-polgrosz-bez-liter-stan-2-i1270775201.html

Piotr-p40

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 683
Odp: Jagiełło - ustalenie odmiany
« Odpowiedź #46 dnia: 22 Października 2010, 19:32:47 »
Hehehe  -nawet miałem ochotę zalicytować w tej aukcji, ale zraziły mnie dwie rzeczy: ,,Rzadszy typ bez liter pod koroną"  ;) i stan II+. Jakby nie patrzeć rzadszy typ to to nie jest, no i przynajmniej według mnie do stanu II+ to tej monecie sporo brakuje.
No ale dużo osób patrzy, że wystawia to WDA i licytują ,,w ciemno"  ;)
W każdym razie zdecydowanie nie zapłaciłbym 405 złotych za tego półgrosza...
« Ostatnia zmiana: 22 Października 2010, 19:36:39 wysłana przez Piotr-p40 »

grossus2

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 55
Odp: Jagiełło - ustalenie odmiany
« Odpowiedź #47 dnia: 23 Października 2010, 14:26:50 »
Witam!!!
     Nie wiem, o jakiej monecie piszecie. Moneta, którą przedstawia zdjęcie - nie pasuje do opisu. Jest inna. Wszyscy wysoko licytujący "ciągnęli cenę" jakby licytowali tą z OPISU!!!! A skąd ją widzieli???

"""Wyszukany egzemplarz, piękny połysk i detale. Rzadszy typ bez liter pod koroną, wokół nie otoku napis REGIS+POLONIE. Na rewersie rzeł w obwódce perełkowej i napis MONE+WLADISLA.
Kubiak typ XI.1.7, 1.68 g.
W tym stanie rzadka moneta.""""
     Opis dotyczył monety z błędem stempla, kiedy zamieniony został napis otokowy z awersu na rewers - czego nie ma na zdjęciu!!!!!!!
      Coś mi tu nie pasowało i widziałem, że inni zainteresowani monetami Jagiełły - też ją odpuścili.
Proszę więc zwracać uwagę. Baczną uwagę  :). I na tych co licytują też.
                                                                                     Pozdrawiam. Andrzej


petroniusz15

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 101
  • tam dom twój gdzie serce twoje
Odp: Jagiełło - ustalenie odmiany
« Odpowiedź #48 dnia: 24 Października 2010, 20:14:36 »
witam
próbowałem sie tą monetką "zaopiekować"  ;)
ale nie dałem rady he
hefakt że nie zwróciłem uwagi na rozbieżność opisu ze zdjęciem
pozdrawiam
wiesiek
pomorze średniowieczne z krzyżactwem , polska królewska , prl obiegowe, IIrp obiegowe
członek TPZN nr 52

Piotr-p40

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 683
Odp: Jagiełło - ustalenie odmiany
« Odpowiedź #49 dnia: 28 Października 2010, 22:16:35 »
Dotarła dziś zakupiona moneta z oznaczeniem W+, dla zainteresowanych tematem - stan o wiele lepszy niż na zdjęciach, z ciekawości od razu ją zważyłem (również z myślą o Panu Andrzeju) i podaję wynik: 1,19 grama. Jednak potężne rozpiętości w wadze miały te półgrosze - tak jak pisałem wcześniej mój egzemplarz z oznaczeniem +F ma wagę 1,84 grama.
Pozdrawiam
Piotr

Piotr-p40

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 683
Odp: Jagiełło - ustalenie odmiany
« Odpowiedź #50 dnia: 25 Listopada 2010, 22:03:29 »
Witam w tym jakże ciekawym temacie po prawie miesiącu  :D

Systematycznie powiększam kolekcję półgroszy Władysława Jagiełły i znów chcę pomęczyć szanownych Kolegów pytaniem. Mianowicie udało mi się kupić ciekawego półgrosza w całkiem dobrym stanie - nie umiem natomiast rozszyfrować litery pod koroną. Specjalnie nie podaję z jaką literą był opisany na aukcji aby niczego nie sugerować. Do wyboru są (w/g mnie) odmiany P, n, D.
http://img339.imageshack.us/img339/4743/18347394.jpg
Jagiełło - ustalenie odmiany

Waga półgrosza - 1,72 grama

vittorio

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 181
Odp: Jagiełło - ustalenie odmiany
« Odpowiedź #51 dnia: 30 Listopada 2010, 19:09:20 »
Witam !
 Co to,5 dni od wpisu i nikt nie chce koledze podpowiedzieć? Jest to oczywiście półgrosz z sygnaturą P pod koroną.Jest to P tzw zdefigurowane.
 Pozdrawiam.

Piotr-p40

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 683
Odp: Jagiełło - ustalenie odmiany
« Odpowiedź #52 dnia: 30 Listopada 2010, 20:44:21 »
Tak też obstawiałem - dzięki Vittorio  ;D Ma ktoś zdjęcie jagiellońskiego półgrosza z sygnaturą D? Przejrzałem mnóstwo materiałów i na żadne zdjęcie nie trafiłem niestety... Wiem, że najrzadszy i szanse na zdobycie są znikome, ale byłoby miło wiedzieć jak wygląda  ;)

P.S. Wie ktoś co się dzieje z Panem Andrzejem - Kolegą Grossus2? Ostatnio na forum logował się pod koniec października.

grossus2

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 55
Odp: Jagiełło - ustalenie odmiany
« Odpowiedź #53 dnia: 04 Grudnia 2010, 15:44:11 »
W ostatnim czasie na aukcjach allegro można było spostrzec większą ilość monet półgroszowych Władysława Jagiełly. Większe zainteresowanie może tylko cieszyć, ponieważ będą rozrastać się zbiory, dzięki czemu będzie więcej materiału porównawczego i badawczego.
       Nurtowała mnie informacja z "Przeglądu Numizmatycznego" cytowana w tym wątku o półgroszu z literkami "AN" pod koroną. Sprawa się wyjaśniła sama. W trakcie wymiany listów i foto monety z autorem w.w. artykułu mogę na 100% stwierdzić, że takiego typu monety nie ma. Moneta ta powstała z uderzenia mocno zużytym i zdeformowanym stemplem - co często jest widoczne na monetach półgroszowych Wł. Jagiełły.
       Natomiast literka "D" pod koroną jest taka sama jak w legendzie awersu: "wla - D -islai" . Niewiele się różni od zaprezentowanej wcześniej literki "P" - tylko brak jej tego prawego "ogonka". Moja moneta z "D" była na wystawie w Muzeum Ziemi Wieluńskiej i praktycznie nie mam jej w ręku. Charakterystycznym w niej jest to, że waży 2,00 g. a litera "D" ma w lekki szpic kończony "brzuch". 
       Mam kilka (naście) monet półgroszowych do identyfikacji i z pewnością będę obecny, ponieważ wróciłem do tego, co jest najcenniejsze.  Pozdrawiam. Andrzej

Piotr-p40

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 683
Odp: Jagiełło - ustalenie odmiany
« Odpowiedź #54 dnia: 17 Grudnia 2010, 10:22:48 »
Zastanawia mnie czemu półgrosze Jagiełły są tak słabo opisane...
Przeglądałem ostatnio mój zbiorek półgroszy i porównywałem je ze zdjęciami monet na WCN i w artykule Pana Borowskiego - ileż jest odmian monet o określonych literach pod koroną! Może warto by było aby ktoś o bogatej wiedzy napisał kilka słów na forum o tych półgroszach - choćby w formie takiej jak w temacie ,,Katalog półtoraków". Sam się tego nie podejmę - z racji mojej powierzchownej wiedzy w tym temacie - ale oczywiście chętnie służę zdjęciami monet z mojego zbioru.
Pozdrawiam
Piotr

 

R E K L A M A
aukcja monet