Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 15:53:18

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Wywiad z Panem Edmundem Kopickim  (Przeczytany 6651 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Ziemniok

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 48
    • MonetyNews.pl
Wywiad z Panem Edmundem Kopickim
« dnia: 06 Października 2010, 13:53:53 »
Witam.

Cały wywiad dostępny tutaj:

http://www.numistat.pl/artykuly,1302,wywiad-z-edmundem-kopickim

Zapraszam do komentowania go na stronie numistatu!

Tajniak

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 208
Odp: Wywiad z Panem Edmundem Kopickim
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Października 2010, 15:10:48 »
Samokrytyka? ;)

Cytuj
Heniek
06 października 2010 13:58
Świetny artykuł ze świetnym historykiem. Aż żal ściska serce gdy czyta się o kradzieży zbioru!!!

laciaty
06 października 2010 13:59
Dziękuję za wywiad... z drugiej strony przykro że tak zaznajomiona ze światem monet osoba nic nowego już nie stworzy....

pytajac
06 października 2010 14:05
Okej, ceny katalogów wysokie są - ale co za problem je po prostu dodrukowac jezeli ich aktualizacja jest nie mozliwa juz niestety???

Przechodząc do wywiadu i jego oceny. Spodziewałem się czegoś lepszego. Już nie chodzi mi o to, że ciebie nie lubię i muszę dopiec, ale wywiad został kiepsko przeprowadzony. Niektóre pytania zostały źle ułożone, więc odpowiedzi były krótkie, a niektóre w ogóle nietrafne, np. Jak się przed tym zabezpieczyć? (dotyczy kradzieży kolekcji). Podsumowując kilku rzeczy się dowiedziałem, ale ogólnie wywiad jak dla mnie nieprofesjonalny i nieciekawy.

Tak odchodząc od tematu. Jesteś członkiem TPZN, a reklamujesz stronę dla inwestorów? Coś mi tu nie pasuje.

Rydzu023

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 33
Odp: Wywiad z Panem Edmundem Kopickim
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Października 2010, 16:06:05 »
Artykuł naprawdę ciekawy. Gratulacje Krzysiek  :)

stasser

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 777
  • Legitymacja: 036
Odp: Wywiad z Panem Edmundem Kopickim
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Października 2010, 16:11:04 »
Zapraszam do komentowania go na stronie numistatu!
Pozwolę sobie tutaj :)

Dla mnie ten wywiad zawiera jedną istotną informację, mianowicie Pan Edmund "złamał pióro" i nic już nie napisze, bardzo prawdopodobne, że nawet na dodruk różowych katalogów nie mamy co liczyć. Suma sumarum plotka krążąca od dłuższego już czasu została oficjalnie potwierdzona.

Sama forma wywiadu...mam pewien bardzo subiektywny niedosyt, bo przecież wywiad z człowiekiem o tak ogromnej wiedzy i doświadczeniach mógłby zostać przeprowadzony w sposób bardziej "zaraźliwy".

Mnie osobiście najbardziej podobają się wywiady w formie opowieści, prawie pozbawione pytań z pozostawieniem głównego bohatera na pierwszym planie, dokładnie tak został zrealizowany "zaraźliwie" emanujący pasją wywiad ze śp. Tadeuszem Igerem klik.

Myślałem, że z numizmatykiem tego formatu można spokojnie napisać wywiad rzekę. Pan Edmund, gdyby został odpowiednio zapytany mógłby o takich dukatach opowiedzieć, żeby tym wszystkim nowym inwestorom kopary z ziemi długo się nie podniosły, przecież on się zna na numizmatyce a nie na tych wszystkich monetopodobnych dziwolągach! Człowiek, który w swoim życiu poznał osobiście praktycznie wszystkich najważniejszych twórców książek numizmatycznych w XXw został przepytany z nowych trendów inwestycyjnych...ogień!


« Ostatnia zmiana: 06 Października 2010, 16:18:28 wysłana przez stasser »
Pozdrawiam
Bartek
TPZN 036

Ziemniok

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 48
    • MonetyNews.pl
Odp: Wywiad z Panem Edmundem Kopickim
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Października 2010, 16:15:21 »
Wszystko rozumiem i sam osobiście czuję pewien niedosyt.

Jednakże proszę mieć na uwadze, że Pan Edmund jest w podeszłym wieku, ma 86 lat i mówiąc wprost jest zmęczony. Dla zainteresowanych przedstawiam jeszcze poniżej życiorys Pana Edmunda:

Urodziłem się 18 lipca 1924 roku w Inowrocławiu. Ojciec m był urzędnikiem skarbowym, powstańcem wielkopolskim biorącym udział w walkach o wyzwolenie Inowrocławia w 1918 roku. Mam młodszą siostrę Aldonę. W 1928 r. zmarła moja matka, a w 1933 roku ojciec.
Opiekę nad nami przejęła siostra matki. Do 1939 roku ukończyłem dwie klasy Gimnazjum
im. J. Kasprowicza Inowrocławiu.
W czasie okupacji w lutym 1940 roku zostaliśmy wysiedleni do Generalnego Gubernatorstwa. Początkowo mieszkałem w Pustkowie koło Dębicy, a potem w Jarosławiu. W latach 1940-1944 pracowałem jako magazynier w spółdzielni spożywc w Jarosławiu. W tym okresie uzupełniłem na tajnych kompletach swoje wykształcenie. Maturę uzyskałem w 1946 r. w gimnazjum toruńskim.
Po wyzwoleniu Jarosławia zostałem w sierpniu 1944 r. powołany do Oficerskiej Szkoły Artylerii w Chełmie Lubelskim. Po jej ukończeniu pełniłem w wojsku służbę w różnych miejscowościach, pełniąc szereg odpowiedzialnych stanowisk.
W latach 1951-1952 Informacja  Wojskowa w Bydgoszczy postawiła mi zarzut brania udziału w spisku  mającym na celu obalenia siłą  ustroju PRL. Podczas śledztwa byłem wielokrotnie przesłuchiwany.
Późniejsza odwilż  pozwoliła mi ukończyć Akademię Sztabu Generalnego, gdzie następnie byłem wykładowcą  Teorii Strzelania na Fakultecie Artylerii. W latach 1969-1979 w stopniu pułkownika dyplomowanego byłem Szefem Centralnego Ośrodka Przetwarzania Informacji MON. W lutym 1979 roku  zostałem zwolniony z zawodowej służby wojskowej i przeniesiony w stan spoczynku. W czasie pracy zawodowej zostałem odznaczony m.in. srebrnym i złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz licznymi odznaczeniami i medalami.
Mam jednego syna. Od 1996 r. jestem wdowcem.
Od 1960 roku jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Archeologicznego i Numizmatycznego, a następnie Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego, w ktych to pełniłem cały szereg odpowiedzialnych funkcji, m.in. byłem przez wiele lat przewodniczącym Głnej Komisji Rewizyjnej. Zostały mi przyznane liczne dyplomy, wyróżnienia i medale m. in.:
- 1965  Srebrna Odznaka Honorowa m. Stołecznego Warszawy,
- 1970  Srebrny Medal Za Zasługi dla Numizmatyki z wygrawerowanym nazwiskiem,
- 1979  Odznaka Zasłużony Działacz Kultury
- 1980 Nagroda I Stopnia Ministerstwa Kultury i Sztuki za Кatalog podstawowych typ monet polskich i z Polską związanych
- 1983 Złota Odznaka za opiekę nad zabytkami,
- 1992 Nagroda na III Konkursie im. Gawrońskiego Zamku Króewskiego w Warszawie  za
„Katalog podstawowych typ monet polskich i z Polską związanych
W 1993 roku przyznano mi godność Członka Honorowego PTN.


Rydzu023

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 33
Odp: Wywiad z Panem Edmundem Kopickim
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Października 2010, 16:26:06 »
Cytuj
Mnie osobiście najbardziej podobają się wywiady w formie opowieści, prawie pozbawione pytań z pozostawieniem głównego bohatera na pierwszym planie, dokładnie tak został zrealizowany "zaraźliwie" emanujący pasją wywiad ze śp. Tadeuszem Igerem klik.
 

To już jest bardziej reportaż niż wywiad  ;)

stasser

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 777
  • Legitymacja: 036
Odp: Wywiad z Panem Edmundem Kopickim
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Października 2010, 16:55:45 »
Faktycznie w tym przypadku wywiad jest częścią reportażu.  :-*
Pozdrawiam
Bartek
TPZN 036

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Wywiad z Panem Edmundem Kopickim
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Października 2010, 09:07:38 »
Wtrącę swoje trzy grosze.
Przy całej sympatii dla kol. Ziemnioka, trudno czuć się usatysfakcjonowanym takim "wywiadem", choć być może moje utyskiwania są wynikiem wieku obu(!) rozmówców.

Przeprowadzanie wywiadu jest trudną rzeczą, trzeba wiedzieć, nie tylko o co chce się zapytać, ale należy umieć poprowadzić rozmowę, bo wywiad jest rozmową. Tego zabrakło.
W tym wypadku, nie mieliśmy raczej do czynienia z dialogiem, ale po prostu odpowiedziami na zadane pytania. Krótkie pytanie - krótka odpowiedź. Brak było pociągnięć tematu, rozwinięcia wypowiedzi. Brakuje tego czegoś.

Druga rzecz - sztampowość pytań. Rozumiem, że "wywiad" był z numizmatykiem, ale czy naprawdę trzeba pierwsze trzy pytania zadawać:
Kiedy zaczęła się Pańska przygoda z numizmatyką?
Czy pamięta Pan swoją pierwszą monetę?
Dlaczego jest Pan numizmatykiem?

To trochę tak, jakby wywiad z B. Lindą zaczynał się?
Dlaczego został Pan aktorem, czy lubi Pan bycie aktorem, czy dobrze się grało u Pasikowskiego?


Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Wywiad z Panem Edmundem Kopickim
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Października 2010, 10:08:17 »
Nie przesadzajcie, Kolega wywiad przeprowadził i bardzo dobrze :) Przecież każdy z nas miał możliwość zakręcić się i przeprowadzić wywiad tak jak mu się podoba, nie zrobiliśmy tego.
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Wywiad z Panem Edmundem Kopickim
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Października 2010, 12:33:15 »
Maćku, ale to nie chodzi o to, żeby coś zrobić, ale zrobić dobrze. Poza tym wierzę, że Ziemniok przy okazji kolejnych wywiadów, pod wpływem naszych sugestii, będzie dążył do doskonałości.
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

 

R E K L A M A
aukcja monet