Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 12:50:25

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: KUP ANTYCZNĄ MONETĘ  (Przeczytany 11831 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Lech Stępniewski

  • Gość
KUP ANTYCZNĄ MONETĘ
« dnia: 24 Września 2008, 12:56:26 »
Przypomniałem sobie właśnie pomysł, który przyszedł mi do głowy jeszcze na starym forum. Chodzi o aukcje antycznych monet.

Na czym to miałoby polegać? I czym miałoby się to różnić od zwykłego ogłoszenia w dziale "Sprzedam"?

Przede wszystkim celem. A celem tym jest upowszechnienie zbieractwa antycznych monet.

Skoro tak, to aukcje te skierowane będą także do początkujących. Stąd biorą się pewne wymagania, które określiłem sobie następująco

- Początkujący oczekuje wielu informacji. Dlatego aukcja musi być bardzo dokładnie i prosto opisana. Powinno być także wyjaśnione, co w monecie jest ciekawego i do jakiego typu zbioru się nadaje.

- Początkujący powinien mieć czas do namysłu oraz na zadanie dodatkowych pytań. Dlatego nie planuję takich aukcji częściej niż jedna moneta na tydzień.

- Początkujący powinien kupować monety w pełni czytelne, dające się jednoznacznie sklasyfikować (np. według katalogu RIC), ale jednocześnie nie mogą być to monety drogie. Stąd cena wywoławcza/minimalna nie będzie przekraczać 100 złotych, a zazwyczaj powinna oscylować w pobliżu połowy tej sumy.

- Początkujący powinien wreszcie otrzymać gwarancje. Dostanie ode mnie aż trzy:

a) Gwarancja satysfakcji. Postaram się zamieszczać przyzwoite zdjęcia, ale jeśli moneta "na żywo" się nie spodoba (powody nie muszą być podane), nabywca ma prawo w ciągu tygodnia ją odesłać. Otrzyma wtedy zwrot sumy zapłaconej za samą monetę, bo Poczta Polska niestety nikomu pieniędzy nie zwróci.

b) Gwarancja atrybucji. Gwarantuję prawdziwość wszystkich podanych informacji na temat monety. Jeśli się pomylę, nabywca ma prawo w ciągu roku odesłać monetę i wtedy otrzyma CAŁKOWITY zwrot kosztów (moneta + przesyłka)

c) Gwarancja autentyczności. To gwarancja najważniejsza i wieczysta. Jeśli kiedykolwiek okazałoby się (ekspertyza dwóch niezależnych uznanych ekspertów), że moneta jest nieautentyczna, nabywca otrzyma PODWÓJNY zwrot całkowitych kosztów zakupu monety.


Wszelkie pytania dotyczące monety można oczywiście zadawać na forum, ale nabywcy pragnący zachować anonimowość mogą to robić także wysyłając do mnie wiadomość prywatną. Także w ten sposób można ustalić szczegóły samej transakcji.


UWAGA! Nie obiecują na tych aukcjach "nadzwyczajnych okazji" (do takich zapowiedzi warto zresztą zawsze podchodzić z nieufnością). Cena wywoławcza będzie odpowiadała mniej więcej temu, co sam za monetę zapłaciłem, a były to na ogół kwoty w granicach średniej aukcyjnej. Jako "gratis" oferuję natomiast moją wiedzę. Ona też mnie wprawdzie trochę kosztowała, ale dzielić się nią będę za darmo.


Jak się Państwu taki pomysł podoba i co Waszym zdaniem można by tu jeszcze dodać lub zmienić?

Oczywiście powodzenie tych aukcji zależy także od ich rozpropagowania. I tu będę liczył na Państwa życzliwość.


Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: KUP ANTYCZNĄ MONETĘ
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Września 2008, 18:05:42 »
Pomysł bardzo fajny.
Ale mam pytania : jak miała by wyglądać sama aukcja? Jak będzie można licytować?
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

Prankster

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 625
    • TPZN
Odp: KUP ANTYCZNĄ MONETĘ
« Odpowiedź #2 dnia: 24 Września 2008, 19:58:28 »
A ja już się rozejrzałem za dodatkiem do forum umożliwiającym prowadzenie aukcji (i znalazłem) :)

Świetna inicjatywa, ale mam pewne zastrzeżenie, czy to musi być tylko antyk? Może rozszerzyć o Polskę królewską?

Mogę zrobić osobną kategorię w dziale Ogłoszenia na te aukcje.

Ziemniok

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 48
    • MonetyNews.pl
Odp: KUP ANTYCZNĄ MONETĘ
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Września 2008, 20:27:02 »
Witajcie !

Pomysł Lecha uważam za bardzo dobry. Wszystko to co napisał, powinno przekonać każdego nieufnego, początkującego kolekcjonera. Zachęci to do dalszej, już samodzielnej pracy w tym temacie, i poszerzy grono "prawdziwych numizmatyków".

Mam propozycję : Czy tej akcji nie dało by się rozszerzyć o forum monety.pl, na którym jestem Administratorem, a nasz Kolega Prankster - moderatorem ? Utworzył bym specjalny dział na te aukcje, o ile pojawiały by one się regularnie. Wszystko było by to samo - zasady, regulamin, i aukcje. Tylko rozszerzony o dwa fora i więcej potencjalnych klientów.

Hm ?

Prankster

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 625
    • TPZN
Odp: KUP ANTYCZNĄ MONETĘ
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Września 2008, 20:49:48 »
Wspólna akcja z monety.pl miałaby znacznie szerszy zasięg działania.

Co do kwestii technicznej samej współpracy, to są pewne drobne przeszkody techniczne, ale powinno dać się je w jakiś sposób obejść.

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: KUP ANTYCZNĄ MONETĘ
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Września 2008, 20:55:58 »
Pomysł Pana Lecha Popieram w 100% :)

Co do kwestii rozbicia na dwa fora to raczej jestem sceptyczny.
Do Pana Lecha należy decyzja gdzie i jak będą wyglądały aukcje.
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

Ziemniok

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 48
    • MonetyNews.pl
Odp: KUP ANTYCZNĄ MONETĘ
« Odpowiedź #6 dnia: 24 Września 2008, 21:44:01 »
Panie Leszku, a co Pan sądzi o współpracy dwóch for ?

chgo

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 370
  • Capri Genus
Odp: KUP ANTYCZNĄ MONETĘ
« Odpowiedź #7 dnia: 25 Września 2008, 01:25:45 »
No to czekamy na ta pierwsza :)
Pozdrawiam
Krzysiek

Wrocek

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 841
Odp: KUP ANTYCZNĄ MONETĘ
« Odpowiedź #8 dnia: 25 Września 2008, 13:07:14 »
... czy to musi być tylko antyk? Może rozszerzyć o Polskę królewską?

Mogę zrobić osobną kategorię w dziale Ogłoszenia na te aukcje.
Jak najbardziej popieram (oczywiście przy zachowaniu zasad które zaproponował Pan Lech: gwarancja satysfakcji, gwarancja atrybucji i gwarancja autentyczności) ! ! !

Wrocek
TPZN 033
TPZN 033   V-ce Prezes w stanie spoczynku

Patriota

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 92
Odp: KUP ANTYCZNĄ MONETĘ
« Odpowiedź #9 dnia: 02 Października 2008, 20:07:57 »
Super pomysł. Czyżby początek dobrze opisanych monet? Współpraca z monety.pl pomogła by naszym forum ponieważ w pewnym sensie była by to reklama. Tylko trzeba by było zrobić określony przedział czasowy Antyk+ Polska Królewska i tyle?

 

R E K L A M A
aukcja monet