Aktualności:

  • 19 Marca 2024, 05:19:26

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej  (Przeczytany 51380 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 150
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
« Odpowiedź #60 dnia: 01 Września 2010, 09:29:48 »
Również szczęśliwie dotarłem do domu, a teraz mniej szczęśliwie garuję w pracy za biurkiem.


Bartoszu! Wspaniała  „impreza”, warta kontynuacji, czy nawet naśladownictwa. Oby warsztaty w siłę rosły i przerodziły się z czasem w coś regularnego, cyklicznego.

Toruń, to tak trochę środek Polski, więc lokalizacja w miarę dogodna dla wszystkich.
Kto nie był, lub nie będzie, niech żałuje. Sympatyczna, kameralna atmosfera, bezpośredni, żywy kontakt z ciekawymi numizmatami i co ważniejsze, miłe, towarzyskie spotkanie pasjonatów antyku.

Gratulacje i podziękowania dla organizatorów – zwłaszcza dla Bartosza, za tytaniczny wkład pracy! Pozdrowienia dla wszystkich uczestników :)

Tomek

Mutaxi

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 228
  • Sine Cerere et Baccho friget Venus
Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
« Odpowiedź #61 dnia: 01 Września 2010, 11:43:44 »
Witajcie, dla tych, którzy nie mogli chciałbym przedstawić krótkie sprawozdanie i moje reminiscencje z Toruńskich Letnich Warsztatów Numizmatycznych dzień 1 (31.08.2010).

Aby dojechać na miejsce potrzebowałem około 3 godzin spokojnej jazdy w Wa-wy,. Toruń – miasto ludzi uśmiechniętych… (taka impresja). Na miejscu nie było najmniejszego problemu, wszyscy zagadnięci po drodze, gdzie mieści się Instytut Archeologii UMK, z uśmiechem wskazywali kierunek. Na miejscu czekał z promiennym uśmiechem gospodarz Bartek Awianowicz. Kameralna i dobrze wyposażona w multimedia sala zapewniała bliski kontakt z prelegentem i uczestnikami spotkania. Bartek zadbał nie tylko o odpowiednie otoczenie dla spotkania, ale również otwarcie z „grubej rury”  ;) – gwiazdę numizmatyki samego prof. dr hab. Mariusza Mielczarka „grubą rybę” z PTN i światowy autorytet w zakresie mennictwa greckiego w jednym. Profesor Mielczarek zagaił i otworzył te pierwsze „pionierskie” warsztaty i podkreślił doniosłość tej inicjatywy dla krajowej numizmatyki antycznej. Impreza została objęta patronatem Instytutu Numizmatyki i Historii Pieniądza, Uniwersytetu Wiedeńskiego i TPN.
A potem popisy dawał nasz drogi „Hermogenes” - rozdał materiały o mennictwie greckim i rzymskim (opracowania autorskie), po czym przez dwie godziny opowiadał barwnie o mennictwie greckim i odbył z nami podróż przez świat helleński i jego systemy monetarne. Prezentację „grecką” zamknął fałszerstwami z epoki. Na koniec mieliśmy okazję „pomacać” smakowite przykłady mennictwa greckiego przygotowane przez gospodarza i jego przyjaciół z Instytutu Archeologii UMK oraz zapoznać się z sugerowaną literaturą w tym obszarze. Organizatorzy odpowiadali na wszystkie pytania uczestników i pomagali w identyfikacji lub określeniu autentyczności monet przyniesionych przez uczestników spotkania. Frajda dla uczestników i okazja, żeby pooglądać monetki innych. Bartek rozdaje specjalnie przygotowane na okoliczność „Warsztatów” koszulki polo z logo spotkania.

Miłe panie przygotowały kruche maślane ciasteczka i kawkę, która można było popijać do woli.

Obiadek – kotlecik de volaille, z dodatkami – smaczny, w kantynce 15 m od Sali, na której odbywa się spotkanie.

Po obiadku i kuluarowych rozmowach, swoją drogą jakiż ten świat mały – walczymy na allegro o te same monety, co więcej - wiadomo, co kto kupił  ;D, rozpoczyna się druga odsłona mennictwo republiki i cesarstwa rzymskiego. Tu zainteresowanie sięga zenitu, widać, że Legion Rzymski dominuje na spotkaniu. Bartek opowiada o systemach monetarnych, rozpoczyna od aes rude i jedzie … przy republice wychodzi poza standardowe opisy i brawurowo interpretuje przedstawienia awersów i rewersów odczytując intencje triumwirów monetarnych, stawia hipotezy. Szczegółowo omawia okres pryncypatu i dominatu, na koniec omawia denary limesowe, naśladownictwa barbarzyńskie etc. Po prelekcji, przerywanej pytaniami i odpowiedziami, czas na „macanko” – nowa porcja monet republiki i cesarstwa przygotowana przez Bartka i kolegów z UMK, znów okazja do dyskusji, pytań do eksperta, wymiany doświadczeń, badania oryginalności etc. Uczestnicy znów mają okazję zademonstrować swoje cacuszka, tym razem pojawia się piękna kolekcja suberratów.

Impreza (dzień pierwszy) kończy się ok. godz. 18.00. Wielki komplement dla gospodarzy spotkania za organizację i wartość merytoryczną. Dla mnie bomba. Toruń jako miejsce spotkania jest super.

A kolejny aspekt to integracja środowiska numizmatyków antycznych, choć różnych profesji łączy nas ten sam bzik, ta sama fascynacja numizmatyką antyczną. Jestem szczęśliwy, że mogłem osobiście spotkać Piotrka i Tomka, to wspaniali ludzie.
Spośród uczestników różnych forów numizmatycznych to forumowicze TPZN stanowili wg Bartka największą grupę wśród uczestników spotkania, co z pewnością pokazuje siłę naszego forum i aktywność jego członków. Toruńskie Letnie Warsztaty Numizmatyczne to inicjatywa, która podnosi na nowy poziom wiedzę o mennictwie antycznym, edukuje numizmatyków „amatorów”, jest forum wymiany uwag i wątpliwości w zakresie mennictwa antycznego. Mam nadzieję, że będzie to spotkanie cykliczne i szersze rzesze miłośników mennictwa antycznego pojawią się za rok.

Do domu wróciłem zmęczony, ale szczęśliwy, próbowałem opowiadać żonie o tym, co wyniosłem ze spotkania, ale po raz kolejny odniosłem wrażenie, że mogę liczyć co najwyżej na zrozumienie dla mojej choroby.

Pozdrawiam Was serdecznie

Andrzej

Omnes

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 523
Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
« Odpowiedź #62 dnia: 01 Września 2010, 12:52:17 »
Żałuje że nie mogłem sie zjawic za co przepraszam ale nie dostałem urlopu w pracy :/
Na kolejnych warsztatach napewno sie pojawie

Pozdrawiam
------------------------LICYNIUSZ------------------------

TPZN nr 056

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 404
Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
« Odpowiedź #63 dnia: 01 Września 2010, 20:00:54 »
także przyłączam się do gratulacji... ja niestety przez 3 broniłem ojczyzny pod Mławą eeee tzn atakowałem :)
i niestety nie dałem rady.
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 682
    • TWNA na Facebooku
Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
« Odpowiedź #64 dnia: 01 Września 2010, 20:52:52 »
Drodzy Koledzy,

dziękuję serdecznie za miłe słowa, a Andrzejowi za tak dokładny i niezmiernie życzliwy opis pierwszego dnia! Cieszę się, że Was nie zawiodłem (piszę w liczbie poj., gdyż pierwszego dnia to ja głównie się produkowałem). Kolejny dzień również można zaliczyć do udanych: Jacek Rakoczy miał bardzo ciekawy wykład o skarbach monet greckich i rzymskich znajdowanych w szeroko pojętym basenie Morza Śródziemnego, w Wielkiej Brytanii i Francji. Jutro kontynuacja o skarbach monet antycznych z terenów Polski... Podczas modułu poświęconego odczytywaniu legend monet greckich zrodził się pomysł dyskutowania na temat powiększonych dzięki kamerze komputerowej i rzutnikowi numizmatów (oczywiście również rzymskich) uczestników. Myślę, że wprowadzimy coś takiego w przyszłości, gdyż ciepłe przyjęcie naszej inicjatywy pozwala mi sądzić, iż kolejna edycja warsztatów jest już tylko kwestią czasu.

Pozdrawiam serdecznie,
B.A.

Gajusz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 346
  • Verba volant, scripta manet. Oby...
Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
« Odpowiedź #65 dnia: 01 Września 2010, 22:58:42 »
Bardzo żałuję, że nie mogłem być obecny. Taki rok... Pozostaje mi nadzieja na przyszłość.

Przyłączam się do prośby Pana Lecha  ;)

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
« Odpowiedź #66 dnia: 01 Września 2010, 23:54:18 »
Cieszę się, że spotkanie się udało. Widać numizmatyka antyczna cieszy się coraz większym zainteresowaniem, bardzo dobrze!

Myślę, że jeszcze nie raz zdarzy się okazja spotkać w ciekawym miejscu i gronie, i w jakichś sposób nadrobić znajomość werbalną.

Z tego co pamiętam będzie przygotowane sprawozdanie i chyba materiały w najbliższym numerze naszego biuletynu. 
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 682
    • TWNA na Facebooku
Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
« Odpowiedź #67 dnia: 04 Września 2010, 22:44:04 »
Drodzy Koledzy,

letnie warsztaty numizmatyki antycznej dobiegły dziś końca ok. godz. 13.00. Zanim przygotuję sprawozdanie do Biuletynu TPZN, chciałbym podzielić się z Panami najważniejszymi refleksjami oraz kilkoma zdjęciami:
1. z pewnością udało nam się zrealizować cel, jakim była integracja przynajmniej części środowiska numizmatyków - kolekcjonerów monet antycznych,
2. cieszy mnie niezmiernie zaangażowanie uczestników, którzy po każdym module tematycznym płynnie przechodzili do ciekawej dyskusji z prowadzącymi,
3. z dyskusji zaczęły się wyłaniać pomysły na kolejne warsztaty, dzięki czemu już teraz mogę żywić głęboką nadzieję, że formułę letnich warsztatów należy zmienić w Toruńskie Warsztaty Numizmatyki Antycznej pomyślane już jako impreza cykliczna w systemie dwóch krótszych (2-3 dni, najpewniej: czwartek po południu - sobota wieczór) spotkań w ciągu roku.

Raz jeszcze wszystkim dziękuję i pozdrawiam,
B.A.

Poniżej zdjęcia z powitania przez prof. Mielczarka i mojej prezentacji 1. dnia warsztatów.

Wszystkie prezentacje zostaną przesłane uczestnikom na płytach CD. Pozostałem materiały wkrótce przerobię na pdf i zamieszczę na którymś z portali, by mieli Państwo do nich dostęp.
« Ostatnia zmiana: 04 Września 2010, 22:48:36 wysłana przez Hermogenes »

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 682
    • TWNA na Facebooku
Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
« Odpowiedź #68 dnia: 04 Września 2010, 22:46:48 »
...i jeszcze zdjęcia z wykładu Jacka Rakoczego o skarbach monet antycznych, oglądania monet ilustrujących moduł poświęcony odczytywaniu monet rzymskich oraz zdjęcie plakatu.

Więcej zdjęć na stronie Warsztatów na Facebooku:
http://www.facebook.com/pages/Torunskie-Warsztaty-Numizmatyki-Antycznej/134793483226063?v=photos&ref=sgm#!/album.php?aid=20158&id=134793483226063

Zachęcam również do odwiedzania strony Fundacji Traditio Europae.

Pozdrawiam,
B.A.
« Ostatnia zmiana: 04 Września 2010, 23:20:18 wysłana przez Hermogenes »

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 150
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
« Odpowiedź #69 dnia: 05 Września 2010, 12:19:52 »
Ooo, jaki miły fotoreportażyk!
Zwłaszcza, że mi jakoś nie chciało się pstrykać fotek - wolałem słuchać. Będzie sympatyczna pamiątka :)

Pozdrowionka,
Tomek

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
« Odpowiedź #70 dnia: 13 Września 2010, 17:04:46 »
Przejrzałem już dawno fotki na facebooku, bardzo ładny przegląd :) 
ach zazdroszczę Wam moi mili, uczestniczenia na takich seminariach.
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 682
    • TWNA na Facebooku
Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
« Odpowiedź #71 dnia: 13 Września 2010, 22:07:57 »
Szanowni Panowie, Drodzy Koledzy,

Toruńskie Warsztaty Numizmatyki Antycznej z całą pewnością będą kontynuowane, więc zapewne prędzej lub później wszyscy się na nich spotkamy.
Tymczasem proszę o cierpliwość oczekujących na materiały: ciągle czekam na moją książkę o legendach i skrótach na monetach republikańskich, którą chcemy wysłać razem z płytką z prezentacjami...

Pozdrawiam serdecznie i czekam na wszelkie sugestie terminów i tematów na kolejne Warsztaty (preferowane są miesiące bez zajęć akademickich, tj. pierwsze 3 tyg. lutego oraz szeroko pojęte miesiące letnie: od połowy czerwca do połowy września),
B.A.

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
« Odpowiedź #72 dnia: 14 Września 2010, 08:38:21 »
Cytuj
Tymczasem proszę o cierpliwość oczekujących na materiały: ciągle czekam na moją książkę o legendach i skrótach na monetach republikańskich, którą chcemy wysłać razem z płytką z prezentacjami...

Jasne. Myślę, że warto czekać.

Cytuj
Pozdrawiam serdecznie i czekam na wszelkie sugestie terminów i tematów na kolejne Warsztaty (preferowane są miesiące bez zajęć akademickich, tj. pierwsze 3 tyg. lutego oraz szeroko pojęte miesiące letnie: od połowy czerwca do połowy września),

Proponuję, dwa terminy zimowy i letni ;)
Mam nadzieję, że tym razem uda mi się wyrwać choć na 2 dni. Jeśli chodzi o tematy - może bardziej dokładane przybliżenie mennictwa jakiegoś cesarza (choćby i Gordiana III) lub całej dynastii julijsko-klaudyjskiej, albo Aureliana Oriensy :). Oczywiście pytanie do Pana Bartosza czy takie coś jest w ogóle możliwe. :)
Sam z ciekawością czekam na inne propozycje. ???
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 682
    • TWNA na Facebooku
Odp: Letnie warsztaty numizmatyki antycznej
« Odpowiedź #73 dnia: 17 Września 2010, 11:05:12 »
Witam ponownie,

Cytuj
Proponuję, dwa terminy zimowy i letni

była to również moja propozycja. Jak pisałem, ze względu na dostępność sal, najlepsze są pierwsze 3 tyg. lutego (sesja i ferie zimowe, zatem czas wolny od zajęć dydaktycznych), w wakacje zaś do wyboru może być każdy termin od 2. poł. czerwca do 1 poł. września.

Cytuj
Jeśli chodzi o tematy - może bardziej dokładane przybliżenie mennictwa jakiegoś cesarza (choćby i Gordiana III) lub całej dynastii julijsko-klaudyjskiej, albo Aureliana Oriensy Uśmiech. Oczywiście pytanie do Pana Bartosza czy takie coś jest w ogóle możliwe.

Właśnie o zawężeniu tematów do np. "mennictwa republikańskiego od wprowadzenia denara", "mennictwa dynastii julijsko-klaudyjskiej", "mennictwa Flawiuszy" myśleliśmy. Na warsztaty jedynie o przedstawieniach Sola na monetach Aureliana czy choćby nawet w całym III w. pewni będzie nieco mniej chętnych, wiec proponowałbym raczej temat typu "III wiek w mennictwie rzymskim: kryzys, dewaluacja, reformy i nowe ideologie"...

Ponadto proszę uczestników o przesłanie na mój adres e-mailowy lub za pośrednictwem prywatnych wiadomości na Forum adresów korespondencyjnych, byśmy mogli przesłać Panom materiały.

Pozdrawiam serdecznie,
B.A.

 

R E K L A M A
aukcja monet