Aktualności:

  • 19 Marca 2024, 05:10:31

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: II edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej  (Przeczytany 26182 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Sol Invictus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314
Odp: II edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #30 dnia: 22 Stycznia 2011, 19:22:05 »
No, na Cieszyn lub Kraków to i ja się piszę!
\"Białe woły pozdrawiają cesarza Marka: jeśli znów zwyciężysz, my jesteśmy zgubione\"

Shiver

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 667
Odp: II edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #31 dnia: 22 Stycznia 2011, 23:28:05 »
Jeżeli jest ktoś chętny zabrać się z Warszawy do Torunia we czwartek, 10 lutego rano to dysponuję wolnymi miejscami w samochodzie. Droga powrotna w sobotę też wchodzi w grę.
Pozdrawiam,
Krzysiek

Aurelius

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 685
Odp: II edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #32 dnia: 26 Stycznia 2011, 19:48:34 »
Witam Panowie! Od dłuższego czasu analizuje wolne terminy

Jeżeli jest ktoś chętny zabrać się z Warszawy do Torunia we czwartek, 10 lutego rano to dysponuję wolnymi miejscami w samochodzie. Droga powrotna w sobotę też wchodzi w grę.


chętnie sam bym się zabrał, ale niestety teraz już wiem na pewno, że 10 lutego mam swoje obowiazki w sądzie. Zostaje tylko nieco karkołomna wyprawa popołudniu/wieczorem pociągiem na piątek i sobotę... Dam sobie jeszcze te kilka dni do namysłu ale obawiam się, że się nie uda :(... Pozdrawiam!

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 682
    • TWNA na Facebooku
Odp: II edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #33 dnia: 26 Stycznia 2011, 22:52:22 »
Cytuj
chętnie sam bym się zabrał, ale niestety teraz już wiem na pewno, że 10 lutego mam swoje obowiazki w sądzie. Zostaje tylko nieco karkołomna wyprawa popołudniu/wieczorem pociągiem na piątek i sobotę... Dam sobie jeszcze te kilka dni do namysłu ale obawiam się, że się nie uda Smutny... Pozdrawiam!

Nawet jeśli uda się Panu dojechać dopiero w piątek po południu lub nawet jedynie na sobotę, będzie nam bardzo miło Pana gościć w Toruniu.

Raz jeszcze wszystkich Szanownych Forowiczów TPZN zapraszam na II edycję TWNA! Jednocześnie mogę bardzo wstępnie zapowiedzieć, że będziemy się rozwijać, organizując warsztaty również na południu... być może jeszcze w 2011 r.

Pozdrawiam,
B.A.


Aurelius

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 685
Odp: II edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #34 dnia: 30 Stycznia 2011, 16:16:27 »
Panowie, przemyślałem sprawę oraz kwestię wolnych terminów i ostatecznie przyjeżdżam na piątek i sobotę :)

Droga powrotna w sobotę też wchodzi w grę.

Drogi Panie Shiver - czy oferta dotycząca drogi powrotnej do Warszawy po warsztatach w sobotę jest nadal aktualna? Pozdrawiam

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 682
    • TWNA na Facebooku
Odp: II edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #35 dnia: 13 Lutego 2011, 13:15:21 »
Szanowi Państwo,

II edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej wczoraj dobiegła końca. Osobiście cieszę się niezmiernie ze wspaniałej frekwencji (14 uczestników spoza Torunia), z ożywionych dyskusji na tematy numizmatyczno-starożytnicze oraz z poznania kolejnych Forowiczów TPZN. Mam nadzieję, że ci z Panów, którzy wybrali się do Torunia, są zadowoleni z warsztatów. Ciekaw jestem wszelkich opinii i czekam na sugestie, co moglibyśmy zrobić w ramach kolejnych edycji (III najpewniej we wrześniu).

Pozdrawiam wszystkich serdecznie i zachęcam do odwiedzenia galerii zdjęć na Facebooku:
http://www.facebook.com/album.php?aid=39320&id=134793483226063&saved#!/album.php?aid=39320&id=134793483226063

B.A.

Aurelius

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 685
Odp: II edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #36 dnia: 13 Lutego 2011, 13:32:06 »
Witam serdecznie! Ja już mówiłem i pisałem ale chętnie powtórzę: uważam Warsztaty za bardzo udane i dziękuję za możliwoścć udziału. Cieszę się z naszego spotkania i poznania zacnych forowiczów (i nie tylko). Co do tematów to obawiam się, że moze ich być dużo, więc chyba nie obędzie się bez małej "burzy mózgów" i konsensusu szanownego koleżeństwa (ja sam mam w głowie kilka pomysłów). Pozdrawiam! Paweł

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 150
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: II edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #37 dnia: 13 Lutego 2011, 14:34:56 »
Odespałem, siły zregenerowałem, więc mogę przyłączyć się do wyrażonych wcześniej pozytywnych opinii.

Natłok obowiązków nie pozwolił mi na wzięcie udziału w trzydniowej edycji, jednak elastyczność organizatorów pozwala na takie wariantowe uczestnictwo, co w moim przekonaniu jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

Piątek upłynął nam nad zarysem oraz dywagacjami odnośnie mennictwa celtyckiego. Po przerwie na talerzu znalazło się mennictwo okresu Republiki, a na zakończenie tego dnia na widelec zostały nadziane fałszerstwa monet. Wszystko to okraszone bogatym materiałem ilustracyjnym i „żywym” towarem monetarnym zaprezentowanym przez organizatorów oraz przez uczestników warsztatów. Było co pooglądać i pomacać, a tego typu kontakt z monetą jest chyba najciekawszą formą jej poznawania.

Wieczorna przerwa i dla chętnych wspólna eskapada po lokalach na starówce, gdzie przy lampce wina lub kufelku piwa (wg upodobania) tematem przewodnim nocnych już rozmów w dalszym ciągu pozostawała nasza muza – moneta. 
 
Hasłem sobotnich zajęć stała się konserwacja monet. Mieliśmy okazję poznać od kuchni proces konserwacji skarbu z Ptolemais. Później w uczelnianej pracowni konserwatorskiej zapoznawaliśmy się z metodami oczyszczania i zabezpieczania monet srebrnych i brązowych. Ten temat, mam nadzieję, będzie kontynuowany i rozwijany w następnych edycjach warsztatów.

Wyrazy uznania dla organizatorów :)

Aurelius

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 685
Odp: II edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #38 dnia: 13 Lutego 2011, 16:55:16 »
zapoznawaliśmy się z metodami oczyszczania i zabezpieczania monet srebrnych i brązowych. Ten temat, mam nadzieję, będzie kontynuowany i rozwijany w następnych edycjach warsztatów.


Pod tą propozycją drogi Tomku podpisuje się obiema rękami. Dołączam do wyrazów uznania :)

Mutaxi

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 228
  • Sine Cerere et Baccho friget Venus
Odp: II edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #39 dnia: 13 Lutego 2011, 20:09:31 »
Ehhh, kurczę, no to fajnie było, strasznie Wam zazdroszczę, we Wrześniu wbijam bankowo.
Mam nadzieję, że materiały z Warsztatów będą gdzieś dostępne ... szczególnie Republiki żal.
Gratuluję organizatorom frekwencji i mam nadzieję, że zobaczymy się po wakacjach.

Pozdrawiam

Andrzej

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: II edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #40 dnia: 13 Lutego 2011, 23:00:29 »
Też chciałem dołączyć, do waszego chóru!  :) Poważnie, choć byłem tylko jeden dzień (żałuję, że nieudało mi się wyrwać także w piątek), naprawdę było super. Wykład Marka Kołyszki - ciekawy, poprowadzony z polotem, okraszony anegdotami (choćby odlew Kadafiego  ;D). Część praktyczna, też cikawa choć troszkę krótka. Mam nadzieję, że uda się zrobić kontynuację. Bo temat - rzeka.
Bartoszu, jeszcze raz słowa uznania za organizację i przygotowanie (gadżety + książka to badzo miał niespodzianka). Gratuluję!
Warsztaty mają jeszcze drugą swoją płaszczynę - także ważną. Możemy poznać osobicie ludzi z którymi rozmawiamy tylko na Forum. To też wielka zaleta Warsztatów. Pozdrawiam wszystkich Kolegów z Forum TPZNu, a także tych którzy chcą się do nas przyłączyć!
Czekam już na III edycję!

Pozdrawiam
Piotrek
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 370
Odp: II edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #41 dnia: 24 Lutego 2011, 12:36:39 »
Witam serdecznie!

Chciałbym nieśmiało zapytać, jakie materiały z Warsztatów są / będą / mogą być dostępne dla osób, które uczestniczyć nie mogły?

Zenon M.

DIVUS JULIUS

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 38
Odp: II edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #42 dnia: 24 Lutego 2011, 12:48:07 »
Niestety ja również nie mogłem przybyć do Torunia. Pozostaje mi tylko czekać do następnego spotkania latem (mam nadzieje ze następne warsztaty się odbędą) Wiem ze to jeszcze dużo czasu odnośnie wyboru tematów, ale czy jest szansa na powtórzenie tematu czyszczenia i konserwacji monet ?

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 682
    • TWNA na Facebooku
Odp: II edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #43 dnia: 24 Lutego 2011, 13:28:00 »
Witam Panów,

wkrótce będą dostępne prezentacje PowerPoint. Uczestnikom II edycji TWNA prześlemy je na płytce, pozostali uczestnicy Forum będą mogli je znaleźć w Internecie. Nagrywanie nie wyszło zbyt dobrze zarówno ze względu na jakość dźwięku i charakter warsztatów, na których część modułów miała charakter "poglądowo-dyskusyjny", a nie stricte wykładowy.
  III edycję planujemy na I połowę września. Rozwinięcia tematyki związanej z czyszczeniem i konserwacją monet z pewnością mogą się Państwo spodziewać. Pojawiły się już głosy, by jeden z modułów tematycznych poświęcić odczytywaniu legend monet i nauce rozróżniania różnych form fleksyjnych, np. dla rewersów związanych z Solem (i jego kultowymi odpowiednikami) można znaleźć takie, jak INVICTVS w nominatiwie (mianowniku) - "Niezwyciężone sc. Słońce", SACERDOS DEI SOLIS ELAGAB(ali), gdzie DEI SOLIS stoi w genetiwie (dopełniaczu), a całość znaczy "Kapłan Boga Słońca Elagabala", czy w dedykacyjnym datiwie (celowniku): SOLI INVICTO - "Słońcu Niezwyciężonemu" etc. etc.
  Program na wrzesień będzie w pełni znany pod koniec kwietnia.

Pozdrawiam serdecznie,

B.A.

Orpio

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 359
Odp: II edycja Toruńskich Warsztatów Numizmatyki Antycznej
« Odpowiedź #44 dnia: 24 Lutego 2011, 13:57:42 »
Cytuj
Pojawiły się już głosy, by jeden z modułów tematycznych poświęcić odczytywaniu legend monet i nauce rozróżniania różnych form fleksyjnych, np. dla rewersów związanych z Solem ....... etc. etc.

Fajny pomysł, tym bardziej, że Solistów nam nie brakuje!
Orpio
były Sekretarz IV Triumwiratu TPZN
TPZN nr 029

 

R E K L A M A
aukcja monet