Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 16:34:39

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Kluczbork - potrzebne informacje  (Przeczytany 10711 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tajniak

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 208
Kluczbork - potrzebne informacje
« dnia: 02 Października 2008, 16:05:44 »
Witam
Jestem nowy na tym forum i myślę, że dzięki niemu poszerze swoją narazie skromną wiedzę na temat numizmatyki.
Teraz przejdźmy do tematu. Robię pracę odnośnie pieniędzy (monet i banknotów) na ziemiach kluczborskich.
Kluczbork - jakby ktoś niewiedział, małe miasto http://pl.wikipedia.org/wiki/Kluczbork
Potrzebne mi są wszelkie informacje odnośnie monet, notgeldów, banknotów, mennicy w Kluczborku oraz jakie inny monety działały na tym terenie.
Prosiłbym o podanie wszelkich stron internetowych, pozycji w literaturze oraz wszelkich innych rzeczy, które mogą mi pomóc.
Pozdrawiam i z góry dziękuję

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Kluczbork - potrzebne informacje
« Odpowiedź #1 dnia: 02 Października 2008, 22:21:37 »
Witam nowego kolegę :)

Czy jesteś z Kluczborka, jeśli tak to masz pewnie dostęp do jakiejś miejskiej większej biblioteki, czy też muzeum regionalnego. Wiedzy szuka należy w książkach, to podstawowe źródło - internet na drugim miejscu. Pytaj ludzi w muzeum może naprowadzą do ciekawych źródeł, czy ludzi znających temat.

Ja znalazłem strzępki informacji:
1319 - Książę brzeski Bolesław III otrzymał od księcia głogowskiego Henryka III Kluczbork i przyłączył je do Brzegu; w tym okresie istniała w Kluczborku mennica - znany jest srebrny kwartnik wybity w 1321 roku (śr.19 mm, waga 1.58g)
1621-22 - Na mocy przywileju udzielonego przez księcia Jana Christiana ponownie działała mennica

znalazłem takie fotki papierków, może znasz?




ale też znalazłem monetkę


Johann Christian, 1602-1639
awers:D:G.IO.CHR.DVX.SIL.LI&B
rewers:3 / MO.NO.ARGEN.CRVCI.1622
mennica: Kreuzburg - Kluczbork

na tej stronie jest jeszcze coś z mennicy Kreuzburg
http://www.coinarchives.com/w/results.php?results=100&search=Kreuzburg

pozdrawiam,
Maciej

Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

Piotr Kalinowski

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 72
Odp: Kluczbork - potrzebne informacje
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Października 2008, 08:17:35 »
Nie wiem jak u Ciebie z niemieckim, ale na stronie www.digitalizacja.republika.pl znajdziesz odnośniki do prac Friedensburga (Codex Diplomaticus Silesiae) o śląskim mennictwie (tomy 12,13,19,23) - całe w formacie DJV.
Jako opracowania katalogowe polecam prace Friedensburga i Kopickiego.

Tajniak

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 208
Odp: Kluczbork - potrzebne informacje
« Odpowiedź #3 dnia: 24 Listopada 2008, 18:06:54 »
Czy ktoś wie co oznaczają skróty zapisane na monecie podanej przez Macieja?
D:G.IO.CHR.DVX.SIL.LI&B
O.NO.ARGEN.CRVCI.1622

IO.CHR to chyba Jan Chrystian
a CRVCI to Kluczbork, tylko nie wiem co oznaczają pozostałe.

Pozdrawiam

Prankster

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 625
    • TPZN
Odp: Kluczbork - potrzebne informacje
« Odpowiedź #4 dnia: 24 Listopada 2008, 20:19:00 »
D(ei) G(ratia) IO(hannes) CHR(istianus) DVX SIL(esiae) LI(gnicenses) & B(regenses)
Z łaski Bożej Jan Chrystian książe śląski, legnicki i brzeski

MO(neta) NO(va) ARGEN(tae) CRVCI(burgensis)
tego to już nie przetłumaczę (nowa srebrna moneta?), ale Cruciburgensis to z całą pewnością Kluczbork.


Polecam zajrzenie do "Pieniądz na ziemiach polskich X-XX w." Szwagrzyka. Jeśli nie masz, to daj znać, przepiszę (lub zeskanuję) odpowiednie fragmenty.

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Kluczbork - potrzebne informacje
« Odpowiedź #5 dnia: 24 Listopada 2008, 20:45:32 »
Cytuj
MO(neta) NO(va) ARGEN(tae) CRVCI(burgensis)

moneta nowa srebrna kluczborska; 3 krajcary legnicko brzeskie Jana Chrystiana 1622, VIII
występuje jeszcze skrót CRVCIB(urgensis)

Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

Tajniak

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 208
Odp: Kluczbork - potrzebne informacje
« Odpowiedź #6 dnia: 25 Listopada 2008, 16:22:51 »
Dziękuję, o to mi chodziło  :)

Chciałbym jeszcze tylko wiedzieć, czemu w tamtej kulki napisane jest 24 skoro to 3 krajcary.

Wrocek

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 841
Odp: Kluczbork - potrzebne informacje
« Odpowiedź #7 dnia: 25 Listopada 2008, 18:42:04 »
Umieszczona w jabłku królewskim liczba 24 ma oznaczać, że moneta ma wartość 1/24 talara (co jest bardzo dalekie od prawdy !!!).

Pozdrawiam
Wrocek
TPZN 033
« Ostatnia zmiana: 28 Listopada 2008, 15:34:48 wysłana przez Grzybuś »
TPZN 033   V-ce Prezes w stanie spoczynku

Tajniak

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 208
Odp: Kluczbork - potrzebne informacje
« Odpowiedź #8 dnia: 26 Listopada 2008, 17:03:50 »
Na awersie są dwa herby, jeden to śląska, a drugi to jaki jest?

Podobny jest do Moraw, bo tam też jest szachownica, tylko że tam jest lew, a w nim ta szachownica.

Tajniak

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 208
Odp: Kluczbork - potrzebne informacje
« Odpowiedź #9 dnia: 26 Listopada 2008, 20:12:45 »
Dokładnie to ten pierwszy herb to Orzeł Śląski, a ten drugi to dalej niewiem, ale wiem, że oba razem połączone tworzą herb księstwa legnicko-brzeskiego.

Mam jeszcze trzy pytania i mam nadzieję ostatnie.
http://imagedb.coinarchives.com/img/kunker/135/01217q00.jpg na tym zdjęciu po dacie jest jakiś znaczek i czy ktoś może wie co on oznacza? Wygląda jakby literka F połączona z jakąś inną. Za nią jest narysowany kwiatek.
Drugie pytanie również dotyczące tej monety. To jest talar i zapisane jest to gdzieś na monecie czy nominał na takich monetach odgadywano z jej wagi?
I trzecie pytanie to chodzi o to ile krajcarów to było talarów, ile talarów to był dukat i ile groszy to było krajcarów.

Z góry bardzo dziękuję.

Shiver

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 667
Odp: Kluczbork - potrzebne informacje
« Odpowiedź #10 dnia: 26 Listopada 2008, 21:54:22 »
Orzeł jest herbem księstwa legnickiego, szachownica - brzeskiego.
Można znaleźć także monety z herbem Kluczborka (brama z trzema wieżami jak na notgeldach)

Przy okazji - absolutnie podstawowa i niezbędna literatura w tym temacie - II część IX tomu "Katalogu..." Kopickiego
Pozdrawiam,
Krzysiek

Tajniak

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 208
Odp: Kluczbork - potrzebne informacje
« Odpowiedź #11 dnia: 26 Listopada 2008, 22:31:46 »
Orzeł jest herbem księstwa legnickiego, szachownica - brzeskiego.
Można znaleźć także monety z herbem Kluczborka (brama z trzema wieżami jak na notgeldach)

Przy okazji - absolutnie podstawowa i niezbędna literatura w tym temacie - II część IX tomu "Katalogu..." Kopickiego

Dziękuję, następne co właśnie kupię to właśnie ten katalog.

Wrocek

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 841
Odp: Kluczbork - potrzebne informacje
« Odpowiedź #12 dnia: 27 Listopada 2008, 17:00:07 »
Mam jeszcze trzy pytania i mam nadzieję ostatnie.
http://imagedb.coinarchives.com/img/kunker/135/01217q00.jpg na tym zdjęciu po dacie jest jakiś znaczek i czy ktoś może wie co on oznacza? Wygląda jakby literka F połączona z jakąś inną. Za nią jest narysowany kwiatek.
Drugie pytanie również dotyczące tej monety. To jest talar i zapisane jest to gdzieś na monecie czy nominał na takich monetach odgadywano z jej wagi?
I trzecie pytanie to chodzi o to ile krajcarów to było talarów, ile talarów to był dukat i ile groszy to było krajcarów

Oczywiście, potwierdzam za Shiverem, że podstawą jest Kopicki !  W tym konkretnym przypadku oprócz tomu IX także tom VIII (Monety śląskie okresu nowożytnego).
Na tym talarze - na rewersie widnieje pisany ligaturą monogram FS (Fryderyk Schönau, rytownik w mennicy kluczborskiej). Kwiat obok - a raczej rozetra, to ozdobnik.
Najczęściej na talarach nie umieszczano napisu, iż jest to właśnie ten nominał (choć były wyjątki, np. półkopek Zygmunta II, cz talary Stanisława Poniatowskieg).
Wreszcie odpowiedź na trzecie pytanie znajdziesz tu, na forum : http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,2.135.html (post z 20.11.2008).

Pozdrawiam
Wrocek
TPZN 033
« Ostatnia zmiana: 27 Listopada 2008, 17:45:35 wysłana przez Wrocek »
TPZN 033   V-ce Prezes w stanie spoczynku

Prankster

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 625
    • TPZN
Odp: Kluczbork - potrzebne informacje
« Odpowiedź #13 dnia: 27 Listopada 2008, 19:17:26 »

 

R E K L A M A
aukcja monet