Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 19 Kwietnia 2024, 10:06:57

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp  (Przeczytany 800106 razy)

0 użytkowników i 6 Gości przegląda ten wątek.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 909
  • TPZN 080
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1665 dnia: 25 Marca 2020, 23:37:19 »
Wszystkie półtoraki  z lat 28-35 były bite przez ten sam zespół  mincerzy i dlatego brak tam innych znakow poza sercem z hakami. Co do ozdobnikow to w 28 i 29 pojawiają sie też monety z * 5 i 6 ramienną na poczatku i koncu legendy rewesu. Znaki miedzywyrazowe to albo pojedyncze  kropki lub dwukropek, problemem jest to że te kropki były nabite w górnej  części tej przestrzeni i czasmi nie są widoczne na monecie , zwłaszcza po 32 roku- wydaję się ze zaczeto je bić na mniejszych krążkach.
Co do błędów... ta 60 wg mnie nie jest błedem.  To raczej była próba przebicia kilku stempli na nowy nominał , pytanie czy w 32 czy później...
Inne drobne błędy  też są REX/G,  MON . NO/O ,CHRI zamiast CHRIS w 34 i 35
Jakby co to służę pełnym opracowaniem tego tematu.

Po przemyśleniu pojawiły się pewne pytania. :)
Malutka uwaga. Uważam, że w przypadku znaku menniczego prawidłowo powinno się go określać jako - serce z dwiema strzałami.

Cytuj
Co do ozdobnikow to w 28 i 29 pojawiają sie też monety z * 5 i 6
Robiąc niewielką analizę zwróciłem uwagę, że gwiazdki mają taki kształt:

 
gwiazdki.jpgPÓŁTORAKI  - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp


Jak widać są 6 i 4 ramienne. Stąd moje pytanie, czy też występują 5 ramienne?

Kolejne pytanie dotyczy cyfry w jabłku. Czy faktycznie w 1628 zapis jest tylko w postaci Z4? Natomiast jak wygląda proporcja występowania Z4 i 24?

 
24.jpgPÓŁTORAKI  - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp


Jak to wygląda w kolejnych rocznikach?
Norbert

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 743
    • Blog o półtorakach
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1666 dnia: 26 Marca 2020, 12:55:46 »
Dawno, dawno temu wspominałem o koronach na orłach w tarczy 5-polowej. W skrócie występowały one w półtorakach z hakami w 1617 i 1618, ryskich z 1620 i bydgoskich z 1617 (b. rzadko) oraz 1618 i 1619. 
Otóż przeoczyłem - z braku materiału - 1625 rok, gdzie jest punca orła z koroną dla b.rzadkich (dla herbu Sas, Półkozic z takim zapisem nie jest specjalnie rzadki) odmian z datą zapisaną jako 2 - 5 i nominałem Z4 w jabłku.
Dziś przyszła mi monetka - ta na dole - gdzie punca orła wydaje się taka sama ale korona jest chyba niedobita.
W każdym bądź razie ciekawostka, że po 6 latach ktoś znów dorobił orzełkom koronę  :)
« Ostatnia zmiana: 26 Marca 2020, 13:16:25 wysłana przez modsog »
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 522
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1667 dnia: 26 Marca 2020, 15:38:05 »
[quote
Kolejne pytanie dotyczy cyfry w jabłku. Czy faktycznie w 1628 zapis jest tylko w postaci Z4? Natomiast jak wygląda proporcja występowania Z4 i 24?

 
24.jpgPÓŁTORAKI  - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp


Jak to wygląda w kolejnych rocznikach?
[/quote]

Nie wiem jak Cezary ale ja do roku 1631 włącznie mam odnotowaną tylko jedną monetę z 2 w jabłku. Jest to rzadka odmiana z 1629 roku. Natomiast w 1632 roku dwójka staje się standardem i to odmiana z 3-Z Z4 jest rzadka.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 909
  • TPZN 080
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1668 dnia: 26 Marca 2020, 16:13:27 »
Dziękuję za informację. Co do ilości, to czy odnotowany półtorak to któryś z tych?
 
a.jpgPÓŁTORAKI  - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp


 
b.jpgPÓŁTORAKI  - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp


 
c.jpgPÓŁTORAKI  - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp



Czy jeszcze inny egzemplarz?  ;)
Norbert

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 909
  • TPZN 080
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1669 dnia: 26 Marca 2020, 16:31:35 »
Jak łatwo zauważyć nawet w tych trzech półtorakach wstawionych przeze mnie, można wyróżnić dwie różne korony:
Norbert

korabgoran

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 326
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1670 dnia: 26 Marca 2020, 18:24:49 »
Wzór koron jest praktycznie ten sam , oczywiście są to różne punce ale w tym wypadku jedna jest po prostu bardziej zużyta - ubytki .

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 909
  • TPZN 080
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1671 dnia: 26 Marca 2020, 18:47:00 »
Oczywiście możesz mieć rację, że kabłąk z powodu innego stanu zachowania może wprowadzać w błąd. Tak samo niedobity fleuron. Jednak boczna lilia odchodząca z z korony ma inne zakończenia oraz przede wszystkim podstawa korony raz jest delikatnie zakrzywiona, innym razem linią prostą.
 
korona.jpgPÓŁTORAKI  - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp


Z jednym w pełni się zgadzam. Dopóki nie porówna się dwóch koron wyraźnie wybitych, nie ma co tworzyć różnic, które mogą wynikać tylko ze złudzenia.
To samo dotyczy herbu Wazów.
 
b.jpgPÓŁTORAKI  - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp


Zresztą Panowie, to Wasze pole do działania ten nominał :)


Norbert

korabgoran

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 326
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1672 dnia: 26 Marca 2020, 19:10:35 »
Co do 24-Z4.
Rocznik28 to Z4 ale Z8 i 28
W 29 około 20% to 24
30 i 31 to Z4
W 32 około 18% to Z4 i to tylko te z CIVI ELB
Co do koron to uważam ze możemy mówić   o odmianach gdy różnice między  nimi są zauważalne  praktycznie bez dokładnych pomiarów , gdy mamy się zastanawiać to mamy go czynienia najwyzej z wariantami.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 909
  • TPZN 080
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1673 dnia: 26 Marca 2020, 19:29:18 »
Dziękuję za te dane. Zaciekawiło mnie, że półtorak 1628 występuje z zapisem w dacie Z8. Można zobaczyć zdjęcie?

Co do koron to uważam ze możemy mówić   o odmianach gdy różnice między  nimi są zauważalne  praktycznie bez dokładnych pomiarów , gdy mamy się zastanawiać to mamy go czynienia najwyzej z wariantami.

Całkowita zgoda! Tak jak napisałem bez wyraźnych okazów nie ma co tworzyć różnic.  ;)

Zdjęcie 1618. Czy ciekawy, nie wiem.
 
18.jpgPÓŁTORAKI  - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
Norbert

korabgoran

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 326
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1674 dnia: 26 Marca 2020, 20:14:13 »
Sorry. Pomyłka. 28 jest z 28 ale w odmianach z + i gwiazdką 8)

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 522
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1675 dnia: 26 Marca 2020, 21:29:14 »
Cytuj


Całkowita zgoda! Tak jak napisałem bez wyraźnych okazów nie ma co tworzyć różnic.  ;)

Zdjęcie 1618. Czy ciekawy, nie wiem.
 
18.jpgPÓŁTORAKI  - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp


Gdyby zejść do takiego poziomu uszczegółowienia katalog półtoraków urósł by do encyklopedii brytanici i stałby się przez to bez użyteczny.
A półtoraki 1618 z POL są mniej lub bardziej ciekawe.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 909
  • TPZN 080
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1676 dnia: 26 Marca 2020, 21:51:18 »
Panowie, żeby była jasność :)

Na szybko spojrzałem na zamieszczone przez siebie zdjęcia i korony wydały mi się zdecydowanie inne. Dopiero po napisaniu posta, przeczytaniu odpowiedzi. Zwróciłem uwagę, że rzeczywiście "różnica" może wynikać z niedobicia, czy wady stempla oraz innego stanu zachowania tych monet.

Poczułem się jakbym kogoś uraził. Zwyczajnie chciałem rozruszać temat, podzielić się swoimi uwagami i dowiedzieć ciekawych rzeczy.
Cytuj
Gdyby zejść do takiego poziomu uszczegółowienia katalog półtoraków urósł by do encyklopedii brytanici i stałby się przez to bez użyteczny.

Czy mam rozumieć, że gdyby to były dwie inne korony, to nie warto o nich wspominać? To po co wspominać, czy gwiazdka ma 4 czy 6 ramion ;)
Norbert

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 522
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1677 dnia: 26 Marca 2020, 21:59:54 »
Niby dlaczego uraził. Po prostu stwierdziłem fakt, że pewnego poziomu nie ma sensu przekraczać.
Osobiście istotny jest dla mnie kształt ozdobników, ale już nie zwracam specjalnie uwagi na ich ułożenie. Z wyjątkiem takich kwiatków jak np. MON*E.

Rozmawiałem z wieloma sprzedającymi. I dla nich w katalogach ważna jest szybkość identyfikacji. Przy ograniczonym czasie nie mają oni czasu sprawdzać /"czy pogoń jest ułożona inaczej" niż w czterech poprzednich wariantach.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 743
    • Blog o półtorakach
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1678 dnia: 27 Marca 2020, 10:17:40 »
Osobiście istotny jest dla mnie kształt ozdobników, ale już nie zwracam specjalnie uwagi na ich ułożenie. Z wyjątkiem takich kwiatków jak np. MON*E.
MON*E to już standard  ;) Takie P*OLO to już jest coś  :D
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 878
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: PÓŁTORAKI - dyskusja, zdjęcia, odmiany itp
« Odpowiedź #1679 dnia: 27 Marca 2020, 14:04:48 »
Ciekawy półtorak , lekka przykoślawiony wagę trzyma , kruszcowo srebro, o dziwo nawet dźwięczny choć ząb czasu go nie oszczędził . Powiedzmy ,że można go uznać za imitację (naśladownictwo z epoki) . Jednakże tak czy inaczej moneta wielce ciekawa w swej niezmierzonej wyjątkowości  :D.
Janek

 

R E K L A M A
aukcja monet